МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА відкритого заняття з дисципліни «Політична економія» на тему «Товарно-грошові відносини. Гроші»

  • docx
  • 07.10.2021
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала план занятия.docx

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКИЙ ЕЛЕКТРОМЕТАЛУРГІЙНИЙ ТЕХНІКУМ

 

         ЦК «Економічних дисциплін»

 

image2

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

відкритого заняття з дисципліни «Політична економія»

 

на тему «Товарно-грошові відносини. Гроші»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКИЙ ЕЛЕКТРОМЕТАЛУРГІЙНИЙ ТЕХНІКУМ

ЦК «Економічних дисциплін»

 

 

 

               ЗАТВЕРДЖУЮ:

               Заст. директора ДЕМТ

               з навчальної роботи

                 ____________ Міхненко Р.М.

               «   »  ____________2013р.

 

        

 

 

 

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

 

відкритого заняття з дисципліни «Політична економія»

 

на тему «Товарно-грошові відносини. Гроші»

 

 

 

 

 

 

 

2013

Укладач:

 

      Шумська Лариса Анатоліївна, викладач економічних дисциплін кваліфікаційної категорії «Спеціаліст другої категорії» Донецького електрометалургійного технікуму.

 

     У даній розробці викладено методику проведення відкритого заняття - лекції (комбінованої) з теми «Товарно-грошові відносини. Гроші», яка спрямована на поглиблення знань та вмінь студентів, послідовне застосування матеріалу лекції шляхом індивідуальної, групової роботи та розв’язання проблемних ситуацій.

 

    Рекомендовано для викладачів економічних дисциплін вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації для ефективної організації навчального процесу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               Розглянуто та схвалено

               на засіданні комісії

               економічних дисциплін

               протокол № 1

               від  30.08.2013р.

                ГЦК _______Білецька Н.С.

              

 

 

План заняття

Дата

…………..р.

Група  

ЕП-12-1/д

Курс

2

Спеціальність

5.03050401  «Економіка підприємства»

Викладач

Шумська Лариса Анатоліївна

Дисципліна

«Політична економія»

Тема

«Товарно-грошові відносини. Гроші»

Мета заняття:

 

методична

-         - використовувати новітні педагогічні технології, розвивати здібності студентів для підвищення якості навчання, підготовки фахівців;

дидактична

-         - активізувати діяльність студентів в процесі навчання; розвивати творче мислення студентів в процесі виконання самостійної роботи; оцінити засвоєння даної теми через диференційований підхід до кожного студента;

виховна

-         - розвивати інтелект особистості майбутнього фахівця через творчий підхід до заняття; формувати досвід спілкування; досягти поставленої мети.

Вид заняття

-         - лекція (поточна).

Тип заняття

-         - комбіноване.

Метод заняття

-         - проблемний, частково-пошуковий (аналіз, синтез, порівняння грошей, які використовуються людьми в процесі свого історичного розвитку).

Форма заняття

-         - фронтальне опитування, бесіда, розповідь, групова та індивідуальна робота.

Міжпредметні зв’язки

-          

забезпечуючи

-         - історія України, вища математика, людина і світ, правознавство.

забезпечувані

-         - економіка підприємства, менеджмент, маркетинг, фінанси та кредит, фінанси.

 

Методичне забезпечення заняття

-          

-         дидактичні

-         1. Програма з дисципліни «Політична економія»;

-         2. Робоча навчальна програма.

-         3. Методична розробка відкритого заняття.

-         4. Лекція.

-         5. Картки тестового контролю.

-         6. Плакати.

-         технічні

-         1. Мультимедійний проектор, ноутбук, екран.

-         2. Презентація Power Point.

 

Література:

      Основна:

1.      Базилевич В.Д. Економічна теорія: політекономія. – Київ. Юрінком Інтер. 2007.

2.     Башнянин Г.І., Лазур П.Ю., Медведєв В.С. Політична економія. - Київ. Ніка-Центр Ельга. 2000.

3.     Кривенко К.Т. Політична економія. – КНЕУ. 2006.

4.     Мочерний С.В. Політична економія.-Київ. Знання-Прес. 2006.

5.     Ніколенко Ю.В. Політекономія. – Київ. ЦУЛ. 2003.

6.    Чепінога В.Г. Основи економічної теорії. – Київ. Юріком Інтер. 2003.

7.    Крупская Л.Ф., Тимченко И.Е., Черная Т.И. Экономика. Учебник. – Харьков: ООО Издательство «Ранок», 2011.

 

 

Додаткова:

 

 

1.     Валовой Д.В. Политэкономия.- Москва. 2002.

2.     Ватаманюк З., Панчишин С. Економіка – Київ.Либідь. 1999.

3.     Видяпин В.И., Журавлева Г.П. Экономическая теория(политэкономия).- Москва. 1999.

4.     Задоя А.А., Петруня Ю.Е. Основи економіки. - Київ. Вища школа-Знання. 1998.

5.     Климко Г.Н. Основи економічної теорії: політекономічний аспект. - Київ. Знання-Прес. 2002.

6.     Самюельсон П. Економіка. – Львів. Світ. 1993.

 

Інформаційні ресурси

 

1http:/www.pidruchiki.ws/12840715/politekonomiya/peredmova/ Бібліотека українських підручників з основ економічної теорії.

2. http://www.ebk.net/Book/OsnEk Teor/zmist/htm.at.ua/ Ніколенко Ю.В. Основи економічної теорії.

3. http://www. library.if.ua/ Бібліотека економіста. Воробйов. Економічна теорія.

4. http://ebooktime.net/section_3html at.ua / Андрющенко А.М., Бурляй А.П. Економічна теорія.

5. http:// rutracket.jrq/forum/viewtopic.php?t=2378367/ Базилевич В.Д. Економічна теорія: Політекономія.

6. http:// finance-library.com.ua/book=106 / Чухно А.А. Основи економічної теорії.

7. http:// tourlib.net/books_others/klyvko.htm/. Кривенко К.Т. Політична економія.

8. http:// www. twirps.com/financial/etheory / Економічна теорія. 

9. http://econom.lnu.edu.ua/kafedry/teory/ Климко Г.М., Нестеренко В.П. Основи економічної теорії: політекономічний аспект.

10. http:// studentam. kiev.ua/content/vitw/784/82/.  Електронна бібліотека підручників з економічної теорії.

11. http://www.lib.ua/content/39.html/  Палкін Ю.І. Основи економічної теорії.

12. http:// libfree.com/poltekonomya /net.at.ua/ Книжки он лайн. Політекономія.

13. http://pidruchiki.ws/ Бібліотека українських підручників.

14. http:/www.lib/ua-ru.net/list/p-4/8.html/ Гальчинський А.С., Єщенко П.С., Палкін Ю.І. Основи економічної теорії.

15. http:/lib.chdu.edu.ua/index.phplm=5&=14/ Палехова В.А.Політекономія.

 

 

 

 

 

ЗМІСТ ТА ХІД ЗАНЯТТЯ

 

1 Організаційний момент                                                                        - 4хв.

1.1    Підготовка аудиторії до заняття

1.2    Взаємне привітання викладача і студентів

1.3    Перевірка присутності студентів на занятті та відмітка в журналі

1.4    Перевірка готовності студентів до заняття (наявність робочих зошитів, ручки)

 

2 Вступна частина                                                                                    – 5хв.

(повідомлення теми, мети та основних завдань заняття)

2.1 Тема заняття «Товарно-грошові відносини. Гроші»

2.2 Рішення проблеми: «Чи може держава функціонувати без грошей?

Який вид торговельних відносин може діяти в такій державі?»

 

Студенти після вивчення нової теми повинні знати:

-         визначення грошей та їх види;

-         основні властивості грошей;

-         визначення та структуру грошової маси.

 

   Студенти повинні вміти:

-         розрізняти функції грошей;

-         порівнювати й аналізувати таблицю «Роль грошей в історії».

 

2.3 Мотивація навчальної діяльності:

      Під час вивчення теми про особливості функціонування товарно-грошових відносин в економіки не можна не приділити увагу одному з видатних винаходів економічного життя – грошам. Гроші – єдиний товар, із якого не можна отримати користі, лише позбавившись їх. Вони не нагодують нас, не одягнуть, не дадуть притулку та не розважать доти, доки ви не витратите їх або не інвестуєте. Багато чого в житті люди роблять заради грошей, а гроші майже все можуть для людей. Матеріальний та освітній рівень людини, її соціальний статус, життєвий успіх і багато чого іншого в ринковій системі залежить від грошей. Гроші – це приваблива та нескінчена загадка, «чарівний засіб». Дізнаємося, у чому полягає сутність грошей, які функції вони виконують, яке значення мають для економіки.  

      Набуті під час лекції знання допоможуть студентам для вивчення таких дисциплін, як «Фінанси», «Гроші і кредит», «Страхування» та ін.

 

3 Актуалізація опорних знань студентів (з раніше вивченого матеріалу) – 15хв.

 

3.1 Доповіді студентів («Паперові гроші», «Перші гроші», «Історія грошей

      в Україні», «Роберт Оукен – людина, яка відмінила гроші»).

3.2 Експрес – опитування (перевірка знань: матеріал на екрані).

3.3 Експрес – опитування (тестові завдання).

3.4 Узагальнення системи знань студентів, коментарі.

 

4 Основна частина (вивчення нового матеріалу)                             – 35хв.

 

   План заняття:

1 Сутність грошей.

2 Функції грошей.

3 Види грошей.

4 Грошова маса та її показники.

 

5 Закріплення нових навичок (актуалізація нового матеріалу)    – 14хв.

 

5.1 Робота з таблицею «Роль грошей в історії».

5.2 Розв’язання кросворду.

 

6 Підведення підсумків заняття                                                           – 5хв.

 

6.1    Коментування відповідей студентів, їх роботи на занятті.

6.2    Виставлення оцінок.

 

7 Домашнє завдання (викладач докладно вказує обсяг домашнього завдання, конкретно ставить мету і задачі)                                          - 2хв.

 

7.1 Лекційний матеріал: – Л. – 1, с. 152-166.

7.2 Підготовка до семінарського заняття (питання до семінару).

1 Грошовий обіг і його закони.

2 Грошова політика.

3 Державне регулювання купівельної спроможності грошей.

4 Сутність інфляції, причини, види і соціально-економічні наслідки.

7.2 Скласти кросворд «Гроші» (15-20 запитань).

7.3 Розв’яжіть задачі.

      Що можна сказати про зміни грошової маси в  економіці, якщо швидкість обігу грошей зросла на 5%, обсяг виробництва – на 4%, а індекс цін становив 1,15?

     Яка швидкість обігу грошей у фірмі, якщо відомо, що загальна сума грошей, яка потрібна для нормального грошового обігу, дорівнює 1млн.грн., середній рівень цін на товари – 20грн., загальний обсяг товарів, що продаються протягом року, складає 30тис.шт.?

     Вартість виготовлених у звітному році товарів та послуг складає 548млрд.грош.од. грошова одиниця здійснила десять обертів на протязі року. У поточному році ціни на товари й послуги зросли на 18%, кількість товарів й послуг збільшилося на 1/8, а швидкість обороту грошей змінилося в 1,1 разів. Визначити кількість грошей в обігу на при кінці поточного року.

Тема: «Товарно-грошові відносини. Гроші»

 

 

План

 

1 Сутність грошей.

2 Функції грошей.

3 Види грошей.

4 Грошова маса та її показники.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Сутність грошей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru