Гумарова Айнур Жексенгалиевна
№22 ЖОББМ информатика пәні мұғалімі
БҚО, Орал қаласы
Сыныбы: |
7 сынып |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Мәліметтерді енгізу және шығаруды ұйымдастыру. |
|||||||||||||||||||
Мақсаты |
Оқушылардың мәндерді оперативті жадыға енгізу мен экранға шығару процедураларымен таныстыру, сызықтық құрылымды программаларды құруды үйрету. |
|||||||||||||||||||
Күтілетін нәтижелер
|
А.Мәліметтерді енгізу мен шығару туралы түсінік алады. В.Мәліметтерді шығару, енгізу операторларының жалпы түрін жаза алады. С. Мәліметтерді шығару, енгізу операторларын Паскаль тілінде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар
|
Оқулық, А4, фламастер, бағалау парағы, бағдар картасы, компьютер, Паскаль бағдарламасы, стикер. |
|||||||||||||||||||
Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар |
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытуды басқару және көшбасшылық. |
|||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||
Кіріспе
|
5 мин
|
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Үй тапсырмасын тексеру «Өзіңді тексер!» орындаймыз. Одан кейін тексеру: «Көршіңді бағала» әдісі критериалды бағалау. Сұрақ: Айнымалының программаның орындалуының алдында анықталады? -«атауы» және «типі» топқа бөлу техникасымен топқа бөлінеді. |
Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Бағалау критерийі: 1-3 сұрақтың жауабы: «2» 4-6 сұрақтың жауабы: «3» 7-9 сұрақтың жауабы: «4» 10-11 сұрақтың жауабы: «5» Оқушылар екі топқа бөлінеді. |
|||||||||||||||||
Тұсау кесер
|
3 мин
2 мин |
Сұрақ: Айнымалының программаның орындалу барысында не өзгереді? Өткен тақырыппен көпірше құру. -«Мәні» сөзін анықтау. -Мәнін шығару қалай ұйымдастырылды? Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге құру. Сабақтың табыс критерийлері: А.Мәліметтерді енгізу және шығару туралы түсінік алады. В.Мәліметтерді шығару операторларының жалпы түрін жаза алады. С.Мәліметтерді енгізу және шығару операторларын Паскаль тілінде қолдана алады. |
Сұраққа жауап беру арқылы оқушылар тақырыпты ашады. Жауаптарына қарай мақсатын мұғаліммен бірге ашады.
|
|||||||||||||||||
Негізгі бөлім
|
25 мин |
Оқулықтағы тақырыпты оқып, «Ойлан.Топтас.Бөліс» әдісі бойынша талықлатуды ұйымдастыру және жаңа сабақты меңгерту. Бағалау «Бағдаршам» әдісімен орындалады. Бағдар карта: 1-тапсырма 5+3 қосындысын табу бағдарламасын құрылған компьютерде орында: Program kosyndy; Begin Wrireln(5+3); end. 2-тапсырма «Салем» деген мәтінді экранға шығару бағдарламасын құрып, орында: Program text; Begin Writeln(‘Caлем’); End. 3-тапсырма Екі санды (А,В) қосу бағдарламасын құрыңдар: Program M3; Var A,B,P:real; Begin Writeln(‘A,B’); Read(A,B); P:=A+B; Write(‘P=’,P); End. |
«Ойлан.Топтас.Бөліс» әдісінде оқушылар топтарда мәтінде оқып бірге талқылайды. Бағалау критерийлері оқушылар мен бірігіп құрылды. 3)Мазмұнын толық қамтылуы 4)Түсіндіре білуі Бағалау «Бағдаршам» әдісімен орындалады. Бағдар картасының табыс критерийі
Балды бағаға айналдыру өлшемі: 5-6 балл-«5» 3-4 балл-«4» 1-2 балл-«3» Оқушыларға табыс критерийі тақтаға ілінеді. Өзін-өзі бағалау жүреді. |
|||||||||||||||||
Қорытынды
|
10 мин
|
«Сұрақ-жауап» әдісін бекіту сұрақтарын қояды. Үйге тапсырма: 11 Шеңбер ұзындығын есептеу программасын құру. Рефлексия «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» |
Оқушылар сабақтың табыс критерийлеріне қарайды. Өзінің қаншалықты меңгергенін сипаттайды. Оқушылар үй тапсырмасын дәптерге жазады. Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын сикерлерге жазу. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»әдісімен толтырады. |
|||||||||||||||||
Бағдар карта
Сыныбы:7
Оқушының аты жөні:
Сабақтың тақырыбы: Мәліметтерді енгізу және шығаруды ұйымдастыру.
1. Қажетті құрал жабдықтар ма?
· Компьютер. Паскаль бағдарламасы, «Информатика-7» авторы Е.А.Вьюшкова, Арман-ПВ, 2015ж
· Техникалық кедергілер болып жатса, көршіңізбен жұмыстаныңыз.
2. Тапсырмамен мұқият танысыңыз!
1-тапсырма
5+3 қосындысын табу бағдарламасын құрылған компьютерде орында:
Program kosyndy;
Begin
Wrireln(5+3);
end.
2-тапсырма
«Салем» деген мәтінді экранға шығару бағдарламасын құрып, орында:
Program text;
Begin
Writeln(‘Caлем’);
End.
3-тапсырма
Екі санды (А,В) қосу бағдарламасын құрыңдар:
Program M3;
Var A,B,P:real;
Begin
Writeln(‘A,B’);
Read(A,B);
P:=A+B;
Write(‘P=’,P);
End.
Сілтеме: Жауабын табуға қиналсаң 1 оқушымен кеңес
Табыс критерий
Табыс критерийі |
Балмен бағалау шкаласы |
баллы |
бағасы |
1.Паскаль тілде бағдарламасын құрылған компьютерде орындай алады. |
А)бағдарламаны тереді-1балл В)компьютерде орындай алады-1балл |
|
|
2.«Сәлем!» деген мәтінді экранға шығару бағдарламасын құрып, орындайды. |
А)бағдарламасын құрады-1балл В)компьютерде орындай алады-1балл |
|
|
3.Екі санды (А,В) қосу бағдарламасын құрып, орындайды. |
А)бағдарламасын құрады-1балл В)компьютерде орындай алады-1балл |
|
|
Балды бағаға айналдыру өлшемі:
5-6 балл-«5»
3-4 балл-«4»
1-2 балл-«3»
Келесі жолы көңіл бөлу керек неге......
Жарайсың! Сен нәтижелі еңбек еттің!
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.