Студенттерді Excel электрондық кестесінде графикалық
объектілермен жұмыс жасауға жаттықтырып, диаграмма
құра білу деңгейлерін тексеру. Диаграммада берілген
мәліметтерді салыстырып, талдау жасай білуге машықтандыру.
Оқушының шығармашылық ойлауын дамытуға қолайлы жағдай
туғыза отырып, өзінің қызметіне талдау жасай білу дағдыларын,
ақпараттық технологиялармен жұмыс жасай білу мәдениеттерін дамыту.
Оқушыларды еңбекке, үнемділікке, ұқыптылыққа, өзін-өзі
бағалай білуге тәрбиелеу.Студенттерді Excel электрондық кестесінде графикалық объектілермен жұмыс жасауға жаттықтырып, диаграмма құра білу деңгейлерін тексеру. Диаграммада берілген мәліметтерді салыстырып, талдау жасай білуге машықтандыру.
Ашык сабак 9 топ.docx
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Батыс Қазақстан облысының Білім басқармасы
Орал «Сервис» технологиялық колледжі
орынбасары:
_________________
К.К.Джумалиева
«Бекітемін»
Директордың оқу ісі
жөніндегі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Microsoft Excel электронды кестесі
тарауын қайталау»
пәні оқытушысы
Бапенова Ж.О.
Дайындаған: информатика Орал қаласы2017 жыл.
Сабақтың тақырыбы: Microsoft Excel электронды кестесі тарауын қайталау.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Студенттерді Excel электрондық кестесінде графикалық
объектілермен жұмыс жасауға жаттықтырып, диаграмма
құра білу деңгейлерін тексеру. Диаграммада берілген
мәліметтерді салыстырып, талдау жасай білуге машықтандыру.
Дамытушылық:
Оқушының шығармашылық ойлауын дамытуға қолайлы жағдай
туғыза отырып, өзінің қызметіне талдау жасай білу дағдыларын,
ақпараттық технологиялармен жұмыс жасай білу мәдениеттерін дамыту.
Тәрбиелілік:
Оқушыларды еңбекке, үнемділікке, ұқыптылыққа, өзінөзі
бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:
Жабдықтар: Компьютерлер, интерактивті тақта, мультимедиялық проектор, сұрақтарға
жауап, үлестірмелі қағаздар, диаграммалар.
Бағдарламалар: Microsoft Excel, Microsoft Power Point
І.Ұйымдастыру (2мин)
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. Ойлан тап! (8 мин)
ІІІ. Информатикалық диктант (3 мин)
ІV. Компьютерде есептер шығару (20 мин)
V. Бекіту. «Құпия сурет» (5 мин)
Семантикалық карта (2 мин)
VІ. Қорытынды. Тест тапсырмалары (5 мин)
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушыларды сабаққа даярлау.
2. Зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№1 Ойлан, тап! (электронды оқулық арқылы тапсырмалар орындау)
№2. Информатикалық диктант
Тақырыбы: «Microsoft Excel электронды кестесі»
көшірмесін алу жаңа
құжат құру
көшірмені қою
функция
беттің мөлшерін үлкейтіп кішірейту
қосынды
құжатты сақтау
қатар
ұяшық
бағана
диаграмма түрлері
тақырып жолы
мәзір жолы
ІІІ. Практикалық сабақ. Есептер шығару.
1. у=x2+1 функциясының [10; 10] интервалындағы мәндерін автолтыру арқылы есептеңіз.
стандартты саймандар панелі
Есепті функция шебері арқылы есептеп, автотолтыру арқылы толтырады. Диаграмма шебері
арқылы графигін салады.
х
-10
-9
-8
-7
-6
-5
-4
-3
-2
у
101
82
65
50
37
26
17
10
5 -1
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2
1
2
5
10
17
26
37
50
65
82
101
140
120
100
80
60
40
20
0
-20
у
х
№2. (2х+4)/(х23) функциясының [7; 7] интервалындағы мәндерін автолтыру арқылы есептеңіз.
у
8
6
4
-0,21739
-0,24242
-0,27273
-0,30769
-0,33333
Есепті функция шебері арқылы есептеп, автотолтыру арқылы толтырады. Диаграмма шебері
арқылы графигін салады.
х
-7
-6
-5
-4
-3
-2
-1
0
1
2
3
4
5
6
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
1,666667
0,923077
0,636364
0,484848
-1,33333
0
-1
-3
8
2
0
-2
-4
х
у
у
х
-6
-8
7
0,391304
№3. «Жаз салаты» тақырыбында, кестені толтырып, диаграмма тұрғызу.
Шикізат атауы
жалпы
Картоп
Сәбіз
Қызылша
Пияз
Өсімдік майы
Шығымы
250
143
285
155
100
933
таза
150
100
180
130
100
қалдық
1кг бағасы
40
30
37
16
70
80
60
50
300 1600
1400
1200
1000
0200400600800
Өлшем бірлігі жалпы
Бір үлеске жалпы
40 үлеске жалпы
Өлшем бірлігі таза
Бір үлеске таза
40 үлеске таза
№4. Жеміс – жидектердің функция шебері арқылы жалпы соммасын, ең кіші, ең үлкен және
орташа мәнін табу, диаграмма құру.
№
Атауы
Салмағы
(кг)
7
5
8
3
3
Жалпы соммасы
Құны
(тг)
400
450
550
330
600
1
2
3
4
5
Алма
Жүзім
Алмұрт
Банан
Қара өрік
Барлығы
Ең кіші мәні:
Ең үлкен мәні:
Орта мәні:
№5. «Көкөніс салаты» тақырыбында кестені толтырып, диаграмма құрып, диаграмманы
редакциялау.
Шикізат
атауы
Картоп
Жас қияр
Жас қызанақ
Көк пияз
рмебұршақ
Жұмыртқа
Қаймақ
Шығымы
Өлшем бірлігі
Бір үлеске
40 үлеске
жалпы
266
263
235
125
108
3дана
200
таза
200
210
200
100
65
120
200
1000
жалпы
38
38
34
18
16
1
28
таза
28
30
28
14
9
17
28
154
жалпы
1520
1520
1360
720
640
40
1120
таза
1120
1200
1120
560
360
680
1120 1000
900
800
700
600
500
400
300
200
100
0
жалпы
таза
қалдық
1кг бағасы
V. Бекіту
1. «Құпия сурет» тәсілін пайдаланып, суретке қарап әрбір топ 5 сұрақ құрастырады. Сұрақ
ішінде «Бұл не?» деген сұрақ болмау керек. Сұрақ құрастыру уақыты (3 минут) біткен соң,
топтар сұрақтарымен ауысып, қойылған сұрақтарға топ болып жауап іздейді
Семантикалық карта
Жолда
р
Бағанда
р
2.
Ұяшық Диаграмма Формула
ұяшыққа
қалай
енгізіледі
Макс
Срзнач
Мин
Функция
=
Латын әріптері
Араб
цифрлары
Гистограмма.
Сызықтық.
Графиктік.
Жапырақтық.
Шөпіршікті.
Нүктелік
Жол мен
бағанның
қиылысуы
Ең кіші мән Ең үлкен мән
Орташа мәні
V. Қорытынды Тест тапсырмасы.
VI.Бағалау
Оқушыларға бағалау парағы үлестіріледі, сол параққа өздерінің алған жұлдыздарының
санын жазып отырады.
VIІ. Үйге тапсырма:
Microsoft Excel электронды кестесі элементтеріне сөзжұмбақ, ребус құрастыру. Атыжөні:_______________________________
Тобы:______________
Бағалау парағы
Ойлан тап!
Информатикал
ық диктант
Компьютерде есептер шығару.
«Құпия сурет»
Семантикалық карта
1
2
3
4
5
Тест
тапсырмалары
Ms Excel электронды кестесі тарауын қайталау
Ms Excel электронды кестесі тарауын қайталау
Ms Excel электронды кестесі тарауын қайталау
Ms Excel электронды кестесі тарауын қайталау
Ms Excel электронды кестесі тарауын қайталау
Ms Excel электронды кестесі тарауын қайталау
Ms Excel электронды кестесі тарауын қайталау
Ms Excel электронды кестесі тарауын қайталау
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.