Презентация ашық сабақ аудандық тамыз кеңесіне ұсынылған 8 орыс сыныбына арналған.Сабақтың мақсаты: Әңгімеге сүйене отырып, оқушыларды әңгімедегі негізгі ойды түсінуге, әңгімені жүйелеп талдай білуге үйрету; Оқушылардың өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру. Өз пікірін қорғай білу және сөйлеу мәнерін қалыптастыру.
Ашық сабақ.ppt
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
Ахметова Фатима
Мұхамбетжанқызы
М.Жұмабаев атындағы орта
мектептің қазақ тілі мен
әдебиеті пәнінің мұғалімі
Еңбек өтілі: 6 жыл
Санаты: ІІ
Пәні: әдебиет
Сыныбы:8 (орыс сын.)
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
«Біле бер, қанша білсең
– тағы тіле,
Жетерсің мұратыңа
біле, біле.»
Жүсіп Баласаұғын
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік: Әңгімеге сүйене
отырып, оқушыларды
әңгімедегі негізгі ойды
түсінуге, әңгімені жүйелеп
талдай білуге үйрету.
Дамытушылық : Оқушылардың өз
Дамытушылық :
ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу,
тіл байлықтарын дамыту, сын тұрғысынан
ойлауға дағдыландыру. Өз пікірін қорғай
білу және сөйлеу мәнерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: : Оқушыларды өз анасын
Тәрбиелік:
құрметтеп, аялауға үйрету, ұлы адамдар
мен тарихы тұлғаларды құрметтей
білуге, адамгершілікке, мейірімді болуға,
жағымсыз мінезден аулақ болуға
тәрбиелеу.
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
І. Ұйымдастыру
ІІ.” Миға шабуыл” стратегиясы
ІІІ.” Мағынаны тану“
ІV. “ Ой бөліс”
VІ. “Ой қорыту” әдісі
VІІ.»Синквейн» әдісі
VІІІ.Бағалау
ІХ. Үйренуге берілетін
тапсырма
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
Ұйымдастыру кезеңі
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпппен сәлемдесу, түгендеу;
Сыныпппен сәлемдесу, түгендеу;
Топқа бөлу ;
Топқа бөлу ;
Топ белсенділерін сайлау;
Топ белсенділерін сайлау;
Сабақтың мақсатымен таныстыру;
Сабақтың мақсатымен таныстыру;
Сабақтың құрылымымен таныстыру;
Сабақтың құрылымымен таныстыру;
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
ҒАБИТ МҮСІРЕПОВ
(19021985)
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
ІІ. кезең
ІІ. кезең
““Миға шабуыл”
Миға шабуыл”
І – топтың тапсырмасы
І – топтың тапсырмасы
““Сандар сөйлейді” әдісі
Сандар сөйлейді” әдісі
1902 ж
1916 ж
19231926 жж
19311944 жж
1958 ж
1970 ж
1974 ж
1985 ж
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
1902 ж
1916 ж
22 наурызда (қазіргі Солтүстік Қазақстан
облысының Жамбыл ауданында) дүниеге келген
14 жасында - Обаған деген жердегі
нағашысының көмегімен орыс мектебіне оқуға
түседі
19231926 жж мектепті бітіріп, Преснегорьковтағы екі кластық
орыс мектебін, жұмысшы факультетінде
(рабфак) оқып, ауыл шаруашылық институтында
оқиды
19311944 жж Шекспирден: “Антонин мен Клеопатра”, “Шота
Руставели және оның поэтикасы”, М. Горькийдің
«Өлімді жеңген ана» , «Адамның анасы»
шығармаларын аударды
Қазақ ССР Жоғарғы Кеңесіне, КСРО Жоғарғы
Кеңесіне депутат болып сайланды
Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығын алды
Кеңес әдебиетін өркендетуде сіңірген еңбегі
үшін Социалистік Еңбек Ері құрметті атағы
берілді
.дүние салды
1958 ж
1970 ж
1974 ж
1985ж
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
ІІ – топтың тапсырмасы
ІІ – топтың тапсырмасы
«Ыстық орындық» әдісі
«Ыстық орындық» әдісі
1.Ғ.Мүсірепов кім?
1.Ғ.Мүсірепов кім?
2. Ғ.Мүсіреповтің ана тақырыбына
2. Ғ.Мүсіреповтің ана тақырыбына
жазылған қандай шығармаларын
жазылған қандай шығармаларын
білесіңдер?
білесіңдер?
. кезең
ІІІІІІ. кезең
““Мағынаны тану”
Мағынаны тану”
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
Көрініс бойынша сұрақтарға жауап беру
1. Патша шатырының алдында не болды?
2. Темірдің құлағына не естілді?
3. Темір не деп бұйырды?
4. Келген адам кім екен?
5. Әйел Темірге не деді?
6. Әйел қай жерден келген еді?
7. Оның келген себебі не?
1. Патша шатырының алдында не болды?2. Темірдің құлағына не естілді?3. Темір не деп бұйырды?4. Келген адам кім екен?5. Әйел Темірге не деді?6. Әйел қай жерден келген еді?7. Оның келген себебі не?
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
Сөздікпен жұмыс
Сөздікпен жұмыс
Жер шарын асықтай үйіру завоевать весь мирь
Балшықтай жаншу растоптать
Жоннан жол салу прокладывать дорогу
Сайрандау – гулять
Күмбез – купол
Ашынған әйел дауысы разгневанный голос женщины
Өлімнің егіншісі сеятель смерти
Ұшқын искра
Шер кернеу горевать
Бір рет езу тартқан емес ни разу неулыбнулся
Қайғыға булығу задыхаться от горя
Қабағына қырау, мұртына мұз қату – сильно сердиться
Басын иді – преклонил голову
Өлімнен күшті сильнее смерти
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
. кезең
ІІVV. кезең
““Ой бөлісу”
Ой бөлісу”
І топтың тапсырмасы:
Ақсақ Темірдің бейнесін суреттеген жерді мәтіннен тауып, оқу.
Ақсақ Темірге мінездеме беру.
Ана ерлігі жайлы пікір айту.
ІІ тотың тапсырмасы:
Әйел ананың құдіреті туралы айтылған бөліктерді тауып, оқу.
Әйел анаға мінездеме беру.
Әңгімедегі негізгі ойды жеткізу.
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
VVІ. Кезең
І. Кезең
«Ой қорыту»
«Ой қорыту»
І топ :Әйелдің ерлігі
ІІ топ: Қанішер хан
Сипаттама жазу, жазған сипаттамаларын оқу.
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
. кезең
VVІІІІ. кезең
““Синквейн” әдісі
Синквейн” әдісі
Әңгімені түйіндеу, күрделі ойларды бірнеше
маңызды сөздермен жеткізу .
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
(Ән тыңдау)
«Сарыарқа» тобы
«Анашым»
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
VVІІІ. кезең
ІІІ. кезең
Бағалау
Бағалау
№ Оқушының атыжөні
«Миға шабуыл»
әдісі
«Мағынаны
таныту»
«Ой бөліс»
«Ой
қорыту»
«Синквейн»
әдісі
Қорытынды
баға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Әділ Н
Күмісбек Н
Есіркепова Г
Есіркепова Н
Байтан Н
Исатай Ж
Макеев С
Шора А.
Тұрғынбек А
10
11
Кадырханова А
Кененбаева А
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
О, аналар, осындайсың бәрің де,
О, аналар, осындайсың бәрің де,
Осындайсың, жасыңдағы, кәрің де.
Осындайсың, жасыңдағы, кәрің де.
Болса егерде бұл өмірде құдірет,
Болса егерде бұл өмірде құдірет,
Табынар ем ана деген тәңірге.
Табынар ем ана деген тәңірге.
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
кезең
ІХ.ІХ. кезең
Үйренуге берілетін тапсырма:
Үйренуге берілетін тапсырма:
1. «Әлемді нұрландырушы ана» тақырыбына шағын эссе жазу. 2.
Ана туралы мақал мәтел жаттау.
Ғ.Мүсірепов "Өлімді жеңген ана" слайд
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.