Ньютонның үшінші заңына есептер шығару
Оценка 5

Ньютонның үшінші заңына есептер шығару

Оценка 5
Документация +2
docx
физика
9 кл—10 кл
03.12.2020
Ньютонның үшінші заңына есептер  шығару
Ньютонның үшінші заңына есептер шығару
Ньютонның үшінші заңына есептер шығару.docx

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2 А бөлім Динамика: деформация, күштер және Ньютонның қозғалыс заңдары

 Мектеп: Қызылжар орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Утаршаева А.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандарсаны:

 

Сабақ тақырыбы

Ньютонның үшінші заңына есептер  шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 

9.2.2.5 - Ньютонның үшініші  заңын  тұжырымдау және оны есеп шығаруда қолдану

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар:  Ньютонның үшінші заңының тұжырымдай алады және формуласын  біледі,

Оқушылардың көбісі:  Ньютон үшінші заңын қолдана алады;

Кейбір оқушылар: Ньютон  үшінші заңына байланысты тәжірибелерді салыстырып талдай алады, қорытынды жасай алады.

Бағалау

критерийлері

Білу және түсіну

Қолдану

Анализ

Салыстыру

Ньютонның үшінші заңының тұжырымдамасын біледі,

Ньютонның үшінші заңының формуласын  біледі,

Әртүрлі денелердің өзара әрекеттесуі бойынша тәжірибелердің нәтижелерін түсіндіре алады

Ньютон заңдары бойынша мысалдарды түсіндіріп, есептерді шығарады

Ньютон заңдарының әділеттілігін растайтын тәжірибелерді түсіндіре алады

Тілдік

 мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

Динамика

Динамика

Dynamics

Дене тыныштық күйде болады

Тело находится в покое

A body is at rest

Күш

Сила

Force

Масса

Масса

Mass

Тең әсерлі күш

Равнодействую-

щая сила

Resultant force

Өзара әсер

взаимодействие

interaction

Бағыт

направление

direction

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Не әсер етеді ……

Сіздің пікіріңізше, егер …..

…….не болатыны туралы болжамдаңыз…..

Құндылықтарды

 дарыту

 Оқушыларды өз пікіріне сын көзбен қарауға,   топтық және жұптық жұмыстарды орындауда өзгелердің пікірімен санасу, құрметтеуге дағдыландыру.

Пәнаралық

байланыстар

 Математика,  ағылшын  тілі,  орыс тілі,  қазақ тілі, физика тарихы.

АКТ қолдану

дағдылары

Интернет желісінен өздеріне қажетті ақпараттың қажеттісін тауып, пайдалана білу.

Бастапқы білім

 

Оқушылар Гук заңын,  7 сыныпта өткен серпімді деформация тұжырымдамасын еркін түсу жағдайындағы затқа әсер ететін күштер сызбасын қолдануда және сондай-ақ түзудің теңдеуін математикалық тұрғыдан түсінуде тәжірибелері бар болуға тиіс.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

(W) Сыныппен жұмыс.Үй тапсырмасын сұрау

 

Ұшақтың ұшуын және тоқтауын көрсететін видео:

http://www.youtube.com/watch?v=rqzyhFzim3w&safe=active

 

 

(Р) Жұптық жұмыс

Жұмыс парақтары беріледі.

1-жұп:

1. Екі бала динамометрді екі жаққа қарай тартады. Балалардың әрқайсысы динамометрге 80 Н күш түсіреді.Динамометр нені көрсетеді?

 

2. Кеме қайықпен соқтығысқанда, қайықты өзіне еш зиян келтірмей оңай батырып тастайды. Өзара әсерлесетін күштердің теңдігі арқылы осы құбылысты қалай түсіндіруге болады?

2-жұп:

1. Жермен жүріп келе жатқан адам мен Жер өзара әсерлесу кезінде жердің алатын үдеуі туралы не айтуға болады? Жаубыңызды түсіндіріңіз.

2. Егер желкенді кемеде орналасқан қуатты желдеткішпен желкенді қайықтың желкендеріне жел үрлеу арқылы жүзуге бола ма? Егер желкендерінің жанынан үрлесе не болады?

 

(W) Сыныппен жұмыс

і. жұптық жұмысты өзара тексеру

іі. жұптық жұмысты критерийлер бойынша бағалау

ііі. қатемен жұмыс, кері байланыс

 

(Іf) Жеке жұмыс

Жұмыс парақтары беріледі.

1-нұсқа.

Суреттерде берілген өзара әсерлесетін денелердегі өзара әрекеттесу күштерді және олардың бағыттарын салып көрсетіңіз.

2-нұсқа.

 

(W) Сыныппен жұмыс

і. жеке жұмысты өзара тексеру

іі. жеке жұмысты критерийлер бойынша бағалау

ііі. қатемен жұмыс, кері байланыс

Жеке жұмыс Ньютон заңдарына есептер шығару

Ньютонның үшінші заңын демонстарциялау:

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/action-and-reaction-newtons-third-law

немесе:

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=9k48c9Z1VjY&feature=endscreen

 

https://www.youtube.com/watch?v=IQR4vWU8lrM

 

https://www.twig-bilim.kz/kz/film/newtons-laws-of-motion

 

https://www.youtube.com/watch?v=f0i9ok3ajW0

https://www.youtube.com/watch?v=i7hLHVWyq4M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Кері байланыс

9.2.2.5 - Ньютонның үшініші  заңын  тұжырымдау және оны есеп шығаруда қолдану

Рефлексия

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

 

Үйге тапсырма:

§13.  11 жаттығу

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары  

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 


 

Скачано с www.znanio.ru

А бөлім Динамика: деформация, күштер және

А бөлім Динамика: деформация, күштер және

Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

W) Сыныппен жұмыс і. жеке жұмысты өзара тексеру іі

W) Сыныппен жұмыс і. жеке жұмысты өзара тексеру іі

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
03.12.2020