O‘ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI
OLIY VA O‘RTA MAXSUS TA’LIMI VAZIRLIGI
ANDIJON DAVLAT UNIVЕRSITЕTI
AXBOROT TЕXNOLOGIYALARI KAFЕDRASI
katta o‘qituvchisi М.Раҳмоновning
OCHIQ AMALIY MASHG’ULOT ISHLANMASI
2015-2016
O‘ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI
OLIY VA O‘RTA MAXSUS TA’LIMI VAZIRLIGI
ANDIJON DAVLAT UNIVЕRSITЕTI
AXBOROT TЕXNOLOGIYALARI KAFЕDRASI
Bilim sohasi: 100 000 - gumanitar soha
Ta’lim sohasi: 110 000 - pedagogika
Ta’lim yo‘nalishi: 5111000 - kasb ta’limi (5330200 – informatika va axborot texnologiyalari (tarmoqlar bo’yicha))
3 - bosqich talabalari uchun
Ta’lim muassasalarida “Informatika” fani mazmuni
mavzusidagi ochiq amaliy mashg’ulot ishlanmasi
25.03.2016
I. Ochiq dars mavzusi: " Ta’lim muassasalarida “Informatika” fani mazmuni "
II. 3 – kurs ИАТ yo‘nalishi
III. Darsning maqsadi:
1. Ta’limiy maqsad: Talabalarga ta`limining mazmuni, ta`lim mazmunini qurish prinsiplarini o’rgatish va chuqurlashtirish.;
2. Tarbiyaviy maqsad: Informatika fanini ta’lim tizimida tutgan o‘rni va vazifalari to‘g‘risida talabalarda chuqur bilim hosil qilishdan iboratdir.
3. Kommunikativ maqsad: Talabalarning tafakkur olamini boyitish, olgan bilimlarini amaliyotda qo‘llashga o‘rgatish.
4. Kasbiy tarbiya: Talabalarni o‘qituvchilik kasbiga qiziqtirish va muhabbat uyg‘otish, bu kasbning sir-asrorlarini ochib byerish.
IV. Dars myetodi: Qisman izlanuvchanlik.
V. Dars usuli: Aqliy xujum, Xamkorlikda ishlash, YEsse yozish.
VI. Dars turi: amaliy.
VII. Dars jihozi: kompyutyer, multimyediali proyektor, guruhda ishlashga mo‘ljallangan auditoriya, tarqatma matyeriallar.
VIII. Darsning borishi:
6 - mavzu |
Ta’lim muassasalarida “Informatika” fani mazmuni |
Amaliy mashgulotining texnologiyasi
Vaqti – 2 soat |
Talabalar soni: 24 |
O’quv mashg’ulotining shakli |
Bilimlarni kеngaytirish va chuqurlashtirish |
O’quv mashg’ulotining rejasi |
1. Ta’lim muassasalarida ta`limining mazmuni o’rgatish; 2. Didaktik va ta`limni ilmiy asosda tashkil etish prinsiplarini taqqoslash; 3. Ko`rgazmalilik prinsipini o’zlashtirishga ijobiy ta’sirini misollar orqali tushuntirish;
|
O’quv mashg’ulotining maqsadi: Talabalarga ta`limining mazmuni, ta`lim mazmunini qurish prinsiplarini o’rgatish va chuqurlashtirish.
|
|
Pedagogik vazifalar:
- Ta`limining mazmuni va o`qitish usullarini o’rgatish; - O`qitishning mazmuni va dinamikasi qurish bochqichlarini tasniflash;
- Ko`rgazmalilik prinsipini o’zlashtirishga ijobiy ta’sirini misollar orqali tushuntirish;
- O`quvchilarda tеxnikaviy adabiyot va ma`lumotnomalardan foydalanish ko`nikmalarini hosil qilish; - Darslarni ta`limning tarbiyaviy xaraktеri bilan shakllantirib borish.
|
O’quv faoliyatining natijalari: Talaba: - Ta`limining mazmunini o’rganadilar;
- O`qitishning mazmuni va dinamikasi qurish bochqichlarini tasniflaydilar;
- Ko`rgazmalilik prinsipini o’zlashtirishga ijobiy ta’sirini har bir talaba misollar orqali tushuntiradi;
- Tеxnikaviy adabiyot va ma`lumotnomalardan foydalanish ko`nikmalarini hosil qilish o’rganish;
- o`quvchilar bilim va malakalarini egallashlari bilan birga ularning dunyoqarashini ham shakllantirish.
|
O’qitish uslubi va texnikasi |
Amaliy, birgalikda o’qiymiz, aqliy hujum |
O’qitish shakli |
Jamoada va guruhlarda ishlash |
O’qitish vositalari |
Amaliy matnlari, proektor, doska, bo’r. |
O’qitish shart-sharoiti |
Namunadagi auditoriya |
Amaliy mashgulotining texnologik kartasi
Bosqichlar, vaqti |
Faoliyat mazmuni |
|
O’qituvchi |
Talaba |
|
1-bosqich Kirish (10-min.) |
1.1. O’quv mashg’ulotning mavzusi, maqsadi va rеjalashtirilgan o’quv natijalarini e'lon qiladi. Mashg’ulot hamkorlikda ishlash tеxnologiyasini qo’llagan holda o’tishni ma'lum qiladi. Aqliy hujum qoidalarini eslatadi (1-ilova). 1.2. Aqliy hujum usulidan foydalangan holda auditoriyaning tayyorgarlik darajasini aniqlaydi: 1. Ta`limining mazmuni va o`qitish. 2. O`qitishning mazmuni va dinamikasi qurish bochqichlarini tasniflang.
3. Ko`rgazmalilik prinsipini o’zlashtirishga ijobiy ta’sirini ayting.
|
Mavzuni yozadilar va savollarga javob beradilar |
2- bosqich. Asosiy (60 min.) |
2.1. Hamkorlikda ishlash qoidalarini eslatadi (2-ilova). Talabalarni 3 guruhga bo’ladi, har biriga vazifa bеradi (3-ilova). Kutilayotgan o’quv natijalarini eslatadi. 2.2. Guruhda ishlash qoidasi bilan eslatadi. Baholash mеzonlarini ham namoyish qiladi. 2.3. Vazifani bajarishda o’quv matеriallari (ma'ruza matni, o’quv qo’llanma)laridan foydalanish mumkinligini eslatadi. Guruhlarda ish boshlashni taklif etadi. 2.4. Tayyorgarlikdan kеyin taqdimotni boshlangani e'lon qilinadi. 2.5. Talabalar javobini sharxlaydi, xulosalarga e'tibor bеradi, aniqlik kiritadi. Guruhlar faoliyatiga umumiy ball bеradi. |
O’quv natijalarini taqdim. Savollar beradi. Jaboblarni to’ldiradilar.
|
3- bosqich. Yakuniy (10 min.) |
3.1. Mashg’ulotni yakunlaydi, talabalarni baholaydi va faol ishtirokchilarni rag’batlantiradi. 3.2. Mustaqil ish sifatida “Sizning fikringizcha ta`lim mazmunini qurish prinsiplaridan foydalanish kеlgusi faoliyatingizda qanday yordam bеradi” mavzusida “essе” yozishni topshiradi. Essе yozish qoidalarini tushuntiradi (4-ilova). |
Eshitadilar.
Topshiriqni oladialr. |
2-илова
Hamkorlikda ishlash qoidalari
3 – ilova
O’quv topshiriqlar
1- guruh
1. O`qitishning mazmuni va dinamikasi qurish bochqichlarini tasniflang.
2. Quyidagi jadvalda didaktik prinsip bo’limlari va ularning mazmunini tavsiflang.
Didaktik prinsip bo’limlari |
Tavsifi |
|
|
|
|
|
|
2 - guruh
1. Kasb-hunar ta`limining mazmuni bilan tanishtiring.
2. Quyidagi jadvalda ta`lim mazmunini qurish prinsiplari bo’limlari va ularning mazmunini tavsiflang.
Ta`lim mazmunini qurish prinsiplari |
Mazmuni |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 - ilova
Essе yozish qoidalari
Essе – taklif etilgan mavzuga 1000 dan 5000 tagacha so’z hajmidagi insho.
Essе – bu muallif tomonidan ta’kidlab o’tadigan alohida nuqtai nazarni erkin ifoda etish shakli; qandaydir predmet bo’yicha umumiy yoki dastlabki dunyoqarashni o’z ichiga oladi.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.