O‘ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI
OLIY VA O‘RTA MAXSUS TA’LIMI VAZIRLIGI
ANDIJON DAVLAT UNIVЕRSITЕTI
AXBOROT TЕXNOLOGIYALARI KAFЕDRASI
katta o‘qituvchisi M.Rahmonovning
OCHIQ MA’RUZA ISHLANMASI
2015-2016
O‘ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI
OLIY VA O‘RTA MAXSUS TA’LIMI VAZIRLIGI
ANDIJON DAVLAT UNIVЕRSITЕTI
AXBOROT TЕXNOLOGIYALARI KAFЕDRASI
Bilim sohasi: - 100 000 – Gumanitar
Ta’lim sohasi: - 140 000 – Tabiiy fanlar
Ta’lim yo’nalishi: - 5140600 - Geografiya
1 - bosqich talabalari uchun
"MS Word matn muxarriri"
mavzusidagi ochiq ma’ruza matni
15.01.2016
I. Ochiq dars mavzusi: "MS Word matn muxarriri"
II. 1 – kurs География yo‘nalishi
III. Darsning maqsadi:
1. Tarbiyaviy maqsad: Talabalarga дастурий воситалар, редактор дастурлар bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish;
2. Ta’limiy maqsad: Informatika офис пакетлари to‘g‘risidagi bilimlarni shakllantirish vositalari to‘g‘risida talabalarda chuqur bilim hosil qilishdan iboratdir.
3. Kommunikativ maqsad: Talabalarning tafakkur olamini boyitish, olgan bilimlarini amaliyotda qo‘llashga o‘rgatish.
4. Kasbiy tarbiya: Talabalarni fanga qiziqtirish va muhabbat uyg‘otish, bu kasbning sir-asrorlarini ochib byerish.
IV. Dars myetodi: Qisman izlanuvchanlik.
V. Dars usuli: Vlits-so’rov, Tест, B/B/B jadvali.
VI. Dars turi: ma’ruza.
VII. Dars jihozi: kompyutyer, multimyediali proyektor, guruhda ishlashga mo‘ljallangan auditoriya, tarqatma matyeriallar.
VIII. Darsning borishi:
9 – mavzu. Darsning texnologik xaritasi
Mavzu |
MS Word matn muxarriri |
Maqsad va vazifalar |
Darsning maqsadi: o’quvchilarga matn protsessorlari va unda ishlash imkoniyatlari haqida tushuncha berish. Darsning ta’limiy vazifasi: o’quvchilarga matn protsessorlari va unda ishlash imkoniyatlari haqida bilim va ko’nikma berish. Darsning tarbiyaviy vazifasi: o’quvchilarga matn protsessorlarida ishlashni, mutaxassislikka oid xujjatlarni talab darajasida bajarishga o’rgatish Darsning rivojlantiruvchi vazifasi: o’quvchilarning matn protsessorlari va uning imkoniyatlari haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish |
O’quv jarayonining mazmuni |
O’quvchilar matn protsessorlarida ishlash, mutaxassisliklariga oid ixtiyoriy ko’rinishdagi xujjatlarni tayyorlash, xujjatlarni qaytadan ishlash, tayyorlangan xujjatlarni bosmadan chiqarish xaqida ma’lumotlarga ega bo’ladilar. |
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi |
Uslub: Aralash. Shakl: Savol-javob. Jamoa va kichik guruhlarda ishlash. Vosita: Elektron resurslar, darsliklar, plakatlar, tarqatmali materiallar, kompyuterlar, kodoskop, videoproektor. Usul: Tayyor prezentatsiya va slayd materiallari asosida Nazorat: Og’zaki, savol-javob, muhokama, kuzatish Baholash: Rag’batlantirish, 5 ballik reyting tizimi asosida |
Kutiladigan natijalar |
Yangi bilim va ko’nikmaga ega bo’ladi. Yakka holda va guruh bo’lib ishlashni o’rganadi. Matn protsessorlari va unda ishlash imkoniyatlari to’g’risidagi bilim va ko’nikmaga ega bo’ladi. O’quvchida matn protsessorlarida ishlash, mutaxassisliklariga oid ixtiyoriy ko’rinishdagi xujjatlarni tayyorlash, xujjatlarni qaytadan ishlash, tayyorlangan xujjatlarni bosmadan chiqarish to’g’risida tasavvur hosil bo’ladi. |
Kelgusi rejalar (tahlil, o’zgarishlar) |
O’qituvchi o’z faoliyatining tahlili asosida yoki hamkasblarining dars tahlili asosida keyingi darslariga o’zgartirishlar kiritadi va rejalashtiradi. |
Asosiy tushunchalar:
Matn, abzas, menyu, asboblar paneli, ikonkalar, shrift o’lchami, shrift turi, saxifa o’lchamlari, maydon, yozuv.
Darsning blok-chizmasi
№ |
Dars bosqichlari |
Vaqt |
Usullar |
||||||
1 |
Tashkiliy qism |
5 daqiqa |
|
||||||
2 |
O’tilganlarni takrorlash |
20 daqiqa |
|
||||||
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
25 daqiqa |
|
||||||
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
35 daqiqa |
|
||||||
5 |
Uyga vazifa |
5 daqiqa |
|
O’tilganlarni qisqacha takrorlash uchun quyidagicha amalga oshirish mumkin.
|
Avvalgi mavzulardagi materiallar asosida
|
Windows ish stolida guruxingiz nomi bilan nomlanuvchi papka xosil qiling va 10 ta fayldan
nusxa olib ko’chiring.
|
BST – 17 dan BST - 20 gacha
Mavzuni yoritish:
|
xujjatlarni tayyorlash uchun qaysi daturdan foydalanasiz?”, “Xujjatni bosmadan chiqarish tartibi qanday?”, “Word dasturi qanday imkoniyatlarga ega?” – kabi savollar berilib, Ixtiyoriy ko’rinishdagi matnli yoki jadvalli xujjatlarni tayyorlash uchun Word daturidan foydalanish, Word dasturining xozirda bir qancha versiyalari mavjud bo’lib, ular bi-biridan imkoniyatlarini turli-tumanligidan farqlanishi, barcha soxa mutaxassislari Word dasturidan to’laqonli foydalana olishi kerakli ekani xulosa qilinadi.
|
avzallik tomonlari, imkoniyatlari bilan tanishtiriladi.
Xozirgi kunda Microsoft Word dasturi matn protsessorlar ichidan eng ommalashganligi, uning barcha imkoniyatlari, mutaxassisliklariga oid ixtiyoriy ko’rinishdagi xujjatlarni tayyorlash, xujjatlarni qaytadan ishlash, tayyorlangan xujjatlarni bosmadan chiqarish, saxifa o’lchamlarini o’zgartirish tushuntiriladi.
Mavzuni mustahkamlash va yakunlash:
|
Ma’ruzalar matnidagi, darsliklardagi qo’shimcha savol yoki topshiriqlar.
|
Quyida keltirilgan birinchi xujjat quyidagi shartlar asosida tayyorlansin:
Quyida keltirilgan ikkinchi xujjat quyidagi shartlar asosida tayyorlansin:
|
blits – savol – test – 21 |
|||||
1. Word dasturi va uning imkoniyatlari xaqida ma’lumot bering 2. MS Word oynasining eng yuqori qismida nimalar joylashgan a) Sarlavxa satri b) Menyu satri c) Chizg`ich d) Asboblar satri 3. Agar faylni diskka yozmasdan turib taxrirlashdan chiqish uchun qaysi tugmachani bosamiz a) Da b) Cancel c) Net d) Ok
4. tugmachasining vazifasi nima? 5. tugmachasining vazifasi nima? |
blits – savol – test – 24 |
2. Word matn muxarririda [Enter] tugmasini vazifasi? a) Dasturga bajarish buyrug’ini berish b) Dasturdan chiqish c) Yangi satrga o’tish d) Chop qilish 3. Word matn muxarririda [Tab] tugmasining vazifasini aniqlang? a) Bo`sh joy qoldirish b) Abzatsdan yozish c) Yangi satrga o`tish d) Abzats qoldirish yoki yangi yacheykaga o`tish
4. tugmachasining
vazifasi nima? 5. tugmachasining vazifasi nima? a) Ajratilgan
soxadagi ma’lumotni almashinuv buferida saqlash |
Quyidаgi “Insert” jаdvаlini to’ldiring
(V) Men bilgаn mа’lumotlаrgа mos |
(+) Men bilgаn mа’lumotlаrgа zid
|
(–) Men uchun yangi mа’lumot |
(?) Men uchun tushunаrsiz yoki mа’lumotni аniqlаsh |
|
|
|
|
Uyga vazifa:
Foydalaniladigan adabiyotlar:
1. Yuldashev U.Yu., Boqiev R.R., Zokirova F.M. Informatika. Kasb - hunar kollejlari uchun darslik. - T.: G’. G’ulom nomidagi nashriyot - matbaa ijodiy uyi, 2002 y.- 240 b.
2. A.Axmedov "Informatika" kasb-hunar kollejlari uchun T.: "O'qituvchi" - 2002 y
3. A.Axmedov "Informatika" T.: "Mexnat" - 2003 y
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.