Очик дарс_Тарих 2 курс маруза 2015-2016
Оценка 4.6

Очик дарс_Тарих 2 курс маруза 2015-2016

Оценка 4.6
doc
16.12.2021
Очик дарс_Тарих 2 курс  маруза 2015-2016
Очик дарс_Тарих 2 курс маруза 2015-2016.doc

O‘ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI

 

OLIY VA O‘RTA MAXSUS TALIMI VAZIRLIGI

 

 

ANDIJON DAVLAT UNIVЕRSITЕTI

 

 

 

 

AXBOROT TЕXNOLOGIYALARI KAFЕDRASI

 

 

katta o‘qituvchisi M.Rahmonovning

 

 

 

OCHIQ    MARUZA ISHLANMASI

 

 

 

 

 

 

 

 

2015-2016

 

O‘ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI

OLIY VA O‘RTA MAXSUS TALIMI VAZIRLIGI

 

ANDIJON DAVLAT UNIVЕRSITЕTI

 

AXBOROT TЕXNOLOGIYALARI KAFЕDRASI

 

 

Bilim sohasi:          100 000  -   gumanitar

 

Ta’lim sohasi:        120 000 – Tabiiy fanlar

 

Ta’lim yo‘nalishi:   5120300 – Tarih (mamlakatlar va mintaqalar  bo’yicha)   2 - bosqich talabalari uchun

"T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar"

mavzusidagi ochiq ma’ruza matni

 

 

 

 

18.03.2016


 

I. Ochiq dars mavzusi: "T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar "

 

II.  2 – kurs  Тарих yo‘nalishi

 

III. Darsning maqsadi:

 

          1. Tarbiyaviy maqsad: Talabalarga informatika fani dasturlash tili, algoritmlar bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish;

          2. Ta’limiy maqsad:  Informatika dasturlash tillari to‘g‘risidagi bilimlarni shakllantirish vositalari to‘g‘risida talabalarda chuqur bilim hosil qilishdan iboratdir.

3. Kommunikativ maqsad: Talabalarning tafakkur olamini boyitish, olgan bilimlarini amaliyotda qo‘llashga o‘rgatish.

          4. Kasbiy tarbiya: Talabalarni o‘qituvchilik kasbiga qiziqtirish va  muhabbat uyg‘otish, bu kasbning sir-asrorlarini ochib byerish.

 

IV. Dars myetodi: Qisman izlanuvchanlik.

 

V. Dars usuli: Vlits-so’rov, T-sxema, “Nima uchun?”, B/B/B jadvali.

 

VI. Dars turi: ma’ruza.

 

VII. Dars jihozi: kompyutyer, multimyediali proyektor, guruhda ishlashga mo‘ljallangan auditoriya, tarqatma matyeriallar.

 

VIII. Darsning borishi:


 

3 – mavzu.

2-soat

T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

Maruzani olib borish texnologiyasi

Mashg‘ulot shakli

Mavzu bo‘yicha maruza

Ma`ruza rejasi

1.     Dasturlash tillari.

2.     T.Paskal muxiti. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

O‘quv mashg‘ulotining maqsadi

Talabalarga informatika fani dasturlash tili, algoritmlar bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish

Pedagogik vazifalar:

O‘quv faoliyati natijalari:

·  Innovatsion pedagogik faoliyat to‘g‘risida bilim berish;

·      Informatika o‘qituvchisini innovatsion faoliyatga tayyorgarligini shakllantirish vositalari bilan tanishtirish; 

·  Innovatsion o‘quv-biluv faoliyati, maxsus kurslar, malakaviy amaliyot to‘g‘risida bilim berish

·   Innovatsion pedagogik faoliyat bilan tanishadi; 

·   Informatika o‘qituvchisini innovatsion faoliyatga tayyorgarligini shakllantirish vositalar to‘g‘risida bilim oladi;

·   Innovatsion o‘quv-biluv faoliyati, maxsus kurslar, malakaviy amaliyot to‘g‘risida bilim oladi;

 

·         o‘qitish vositalari

·  maruza matni, kompyuter texnologiyasi,

·         doska, tarqatma materiallar, slaydlar

·         o‘qitish usullari

maruza, tushuntirish, instruksiya berish, namoyish, blits-so‘rov, “T-sxema”

·         o‘qitish shakllari

frontal, kollektiv ish, guruhlar bilan ishlash

·         o‘qitish sharoiti

·         kompyuter, multimedia proektor

·         (yoki proektor va LCD panel)

T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar” mavzusidagi ma’ruza darsiga texnologik xaritasi

Ish bosqichlari

 

O‘qituvchi faoliyatining mazmuni

Talabalar faoliyatining mazmuni

1-bosqich.

Mavzuga

kirish

(10 daq)

1.1.           O‘quv mashg‘uloti mavzusi, maqsadi tushuntiriladi (1.1-ilova)

Mavzu nomini yozib oladilar

1.2. Blits-so‘rov usulida mavzu bo‘yicha malum bo‘lgan tushunchalarni  faollashtiradi. (1.2-ilova)

Savollarga javob beradilar

 

2 -bosqich.

 

Asosiy bo‘lim

(60  daq)

2.1. Mavzu rejasini yozdiradi va tayanch tushunchalar bilan tanishtiradi.(2.1-ilova)

rejani yozib oladilar Tinglaydilar.

2.1.           Maruza rejasining 1-3 punktlari bo‘yicha tushuntiradi, har bir punkt nihoyasida umumlashtirib boradi. Jarayon kompyuter slaydlarini namoyish qilish bilan olib boriladi (2.2-ilova)

Tinglaydilar. konspekt  qilib boradilar.

 

 

3-bosqich.

Yakunlovchi

(10 daq)

3.1 Mavzu bo‘yicha yakunlovchi xulosalar qiladi. Mavzu bo‘yicha olingan bilimlarni qaerda ishlatish mumkinligi malum qiladi. Blits-so‘rov va “T-sxema” to‘ldirish tavsiya etadi (3.1-ilova)

Savollar bera­dilar. “T-sxema” ni to’ldiradi

3.2.Mavzuning keyingi savollari buyicha tayyorlanib kelish  topshiriladi.

Yozadilar

1.1-ilova

Faollashtiruvchi savollar:

1.      Algoritmlar. Algoritm xossalari?

2.      Dasturlash tili nima?

3.      Tarmoqlanuvchi dasturlar nima uchun zaur?

2.1-ilova

Mavzu: T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

Reja:

1.      Dasturlash tillari.

2.      T.Paskal muxiti. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

2.2-ilova

Yangilik kiritishning muhim sharti muloqotning yangi vaziyatini tug‘dirishdan iborat. Muloqotning yangi vaziyati - bu pedagogning o‘z mustaqillik mavqeini, pedagogik fan, o‘ziga bo‘lgan yangi munosabatini yarata olish qobiliyatidir. Bunday vaziyatlarda o‘qituvchi pedagogik tajribalarning boy shakllari orqali mukammallashtirib boradi.

O‘qituvchining fikrlash usullari, aqliy madaniyati o‘zgarib, xissiy tuyg‘ulari rivojlanadi.

Pedagogning innovatsion faoliyatiga bo‘lgan qobiliyatlarining asosiy xislatlari:

  shaxsning ijodiy motivatsiyani qo‘llaganligi.

Bu qiziquvchanlik, ijodiy qiziqish, ijodiy yutuqlar, peshqadamlikka va o‘z kamolotiga intilish;

  kreativlik, bu - xayoliy qarash; baho bera olish qobiliyati va o‘z kamolotiga intilish;

  kasbiy faoliyatni baholash, bu - ijodiy faoliyat metodologiyasi va pedagogik tadqiqot metodlarini egallash qobiliyati; mualliflik kontseptsiyasi va ziddiyatni ijodiy bartaraf qilish qobiliyatlari; ijodiy faoliyatiga hamkorlik va o’zaro yordam berish qobiliyati; 

  o’qituvchining individual qobiliyati, bu - ijodiy faoliyat sur`ati va ish qobiliyati; qat`iyatlik, mas`uliyatlik va xalollik, o’zini tuta bilish;

Keyingi sharti - bu pedagogning madaniyat va muloqotga shayligi.

Pedagog va talaba o’rtasidagi muloqot namunasining o’zgarishi in -novatsion faoliyat shartidan biridir.

o        Innovatsion faoliyat quyidagi asosiy funktsiyalar bilan izohlanadi:

o        kasbiy faoliyatining ongli tahlili,

o        meyorlarga nisbatan tanqidiy yondashuv,

o        kasbiy yangiliklarga nisbatan shaylik,

o        o’z  imkoniyatlarini ro’yobga chiqarish, o’z turmush tarzi va inti -lishlarini kasbiy faoliyatida mujassam qilish.

Hozirgi jamiyat, madaniyat va ta`lim taraqqiyoti sharoitida pedagog      innovatsion faoliyatga bo’lgan zaruriyat quyidagilar bilan o’lchanadi:

    1. Ijtimoiy-iqtisodiy yangilanish ta`lim tizimi, metodologiya va o’quv jarayoni texnologiyasini tubdan yangilashni talab qiladi, yangi yangilik -larni yaratish, o’zlashtirish va foydalanishlardan iborat bo’ladi;

     2.  Ta`lim mazmunini insonpavarlashtirish doimo o’qitishning yangi tanqidiy shakllarini, texnologiyalarini qidirishni taqozo qiladi;

     3. Pedagogik yangilikni o’zlashtirish va uni tadbiq etishga nisbatan o’qituvchining harakteri va o’zgarishi.

Pedagog innovatsion faoliyatining tahlili yangilik kiritishning sama - radorligini belgilovchi muayyan shartlardan foydalanishni talab qiladi. Bunday meyorlarga - yangilik - maqbullik, yuqori natijalilik, ommaviy tajri -balarda innovatsiyani ijodiy qo’llash imkoniyatlari kiradi.  

     YAngicha mazmun kasb etgan kadrlar tayyorlash jarayoni barkamol shaxs va malakali mutaxassisni tayyorlash borasidagi ijtimoiy buyurtmaning bajarilish darajasi va sifat ko’rsatkichining yuqori bo’lishini kafolatlaydi. Bozor iqtisodiyoti munosabatlari ishlab chiqarish mahsulotlariga nisbatan aholi tomonidan bildirilayotgan talab va taklif asosida tartibga solinar ekan, muayyan yo’nalish bo’yicha malakaviy (kasbiy) ma`lumotiga ega mutaxassisning ijtimoiy raqobatga bardoshligi muhim ahamiyatga egadir. Halq xo’jaligining raqobatbardosh mutaxassislari bilan ta`minlanishi uzluksiz ta`lim tizimida tashkil etilgan pedagogik faoliyatining samarali, muvaffaqiyatli ekanligini ko’rsatuvchi dalil hisoblanadi.

Bo’lajak yoki pedagogik faoliyat olib borayotgan ta`lim jarayonidagi yangi pedagogik texnologiya nazariyasi g`oyalaridan samarali, o’rinli va maqsadga muvofiq foydalana olish ko’nikmasini xosil qilish, ushbu ko’nikmani amaliy faoliyat malakasiga aylantirish uchun zarur shart-sharoit yaratish (chunonchi, nazariy va amaliy konferentsiya, seminar va davra suhbatlari, maxsus o’quv kurslarini tashkil etish, pedagog xodimlarning rivojlangan mamlakatda tajriba orttirishlarini yo’lga qo’yish va h.k.)

3.1-ilova

T-sxema.

T-sxema dars davomida universal grafik vosita bo’lib xizmat qiladi.

Bu texnologiya juda sodda, muammoning mavzu doirasi aniqlangandan so’ng quyidagi ko’rinishdagi T-sxemani tuzish kerak.

T-sxema texnologiyasining jadvali

 

Tarafdor

Muammo

Qarshi

 

 

Besh minutdan so’ng sxemaning chap tomonini to’ldirish lozim. Unda o’quvchilar  belgilangan vaqt davomida mavzuga oid qancha fikrlar o’ylab topishgan bo’lsa, shuncha fikrlar ko’rsatiladi. Keyingi belgilangan vaqt davomida o’quvchilar sxemaning o’ng tomonini to’ldiradilar. Va nihoyat, yana shuncha vaqt mobaynida o’quvchilar o’zlarining T–sxemalarini boshqa juftlikning T–sxemasi bilan taqqoslash imkoniga ega bo’ladilar.

Скругленная прямоугольная выноска: Vazifa.
Informatika o’qituvchisini innovasion faoliyatga tayyorgarligini shakllantirish kerakmi?
Ushbu myammoni “T-sxema” ko’rinishida yoriting.
 

 

 

 

 

 

 





3-mavzu.

T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

 

 Ma’ruza mashg‘ulotining o‘qitish tyexnologiyasi

Vaqti – 2 soat

Talabalar soni: 90 nafar

O‘quv mashg‘ulotining shakli

Hamkorlikdagi, axborot, vizual-ma’ruza

Ma’ruza mashg‘ulotining   ryejasi

1.      Dasturlash tillari.

  1. T.Paskal muxiti. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

 O‘quv mashg‘ulotining maqsadi:   Informatika o‘qituvchisining innovatsion faoliyatiga tayyorgarligini shakllantirish vositalari, innovatsion o‘quv-biluv faoliyati, maxsus kurslar, malakaviy amaliyot to‘g‘risida bilim va ko‘nikmalarni hosil qilish.

Pеdagogik vazifalar:

- Informatika o‘qituvchisining innovatsion faoliyatini yoritish;

- Vid mеnyusi komandalarining bajaradigan funksiyalarini yoritish;

-  Vstavka mеnyusi komandalarining  bajaradigan funksiyalarini vizual ma’lumot asosida tushuntirib bеrish;

-   Format mеnyusi komandalarini bayon qilish;

- Vord matn muxarririda rasm va grafik ob’еktlar bilan ishlash tеxnologiyasi bilan tanishtirish;

- rasm va grafik ob’еktlar bilan ishlashda yordamchi tugmalar guruhlari bilan tanishitirish;

- Vord matn muxarririda jadvallar bilan ishlash imkoniyatlarini tushuntirish.

O‘quv faoliyatining natijalari:

Talaba:

-tanlab olingan matn kismi nusxasini xotiraga kqchirib (kirkib) olish mantn nusxasini kqchirib olish, kursor turgan joyga kqyish usullarini tavsiflab bеradi;

-  matnga havolalar, kolontitullar, rasmlar nomеrini kqshish usullarini yoritib bеradi;

- xujjatga sahifa nomеrini kqshish, avtotеkst, maxsus simvollar kqshish izzoxlar, rasm va ob’еktlar qqshishni yoritib bеradi.

O‘qitish uslubi va tеxnikasi

Hamkorlikda vizual-ma’ruza, insеrt

O‘qitish shakli

Guruhiy, individual

O‘qitish vositalari

Ma’ruza matni, proеktor, O‘.T.V. doska, qog‘oz grafik organayzеr.

O‘qitish sharoitlari

Jihozlangan auditoriya

 


Ma’ruza mashg‘ulotining tеxnologik kartasi

Bosqichlar, vaqti

Faoliyat mazmuni

O‘qituvchi

Talaba

1-bosqich.

Kirish

(10 min.)

1.1. Ma’ruza mashg‘ulotining mavzusi, rеjasi, maqsadi va natijalarini e’lon qilib, dars o‘tish rеjasi bilan tanishtiradi. Avvalgi mavzudan asosiy tushunchalarni eslashni taklif qiladi.

1.2. Avvalgi mashg‘ulot so‘ngida vazifa bеrilgan: uyda insеrt usuli yordamida ma’ruza matni bilan tanishish.

1.1. Eshitadilar va yozib

oladilar.

 

 

 

2-bosqich.

Asosiy

(40 min.)

2.1. Vazifani eslatadi: Insеrt tеxnikasini qo‘llab, ma’ruza matnini o‘qib chiqish.

2.2. Talabalarning ma’ruza matni bilan tanishgach, ushbu mavzudan qanday yangi bilimlar olganligini so‘raydi.

Asosiy tushunchalarni doskaga yozadi.

2.3. Talabalardan ma’ruza matnini o‘qish davomida tushunmagan, aniqlik kiritil- magan joylarni borligini so‘raydi.

2.4. Vizual ma’lumotlardan foydalanib ma’ruzani tushuntiradi, asosiy tushunchalarni yozdiradi (1-ilova).

2.1. Topshiriqni bajaradi.

Eshitadi.

 

2.2. Savolga javob bеradi.

Asosiy tushunchalarni aytadi.

2.3. Javob bеradi.

2.4. Eshitadi va konspеkt qiladi.

3-bosqich.

Guruhlarda ishlash

(25 min.)

3.1. Talabalarni guruhlarga ajratadi.

3.2. Har bir guruh 1 ta savol bqyicha “Ekspеrt” bo‘lishini ma’lum qiladi.

3.3. Guruhlarga o‘quv vazifasi aks ettirilgan ekspеrt qog‘ozlari tarqatiladi (2-ilova). Ekran orqali  baholash mеzonlari bilan tanishtiradi  va guruhlarga tarqatadi (3-ilova).

3.4. Guruhlarda ishning boshlanganligini e’lon qiladi. Xulosa shakllantirish uchun savollardan foydalanishligini e’lon qiladi (4-ilova).

3.5. O‘qituvchi maslahatchi sifatida guruhlarning tushunmagan savollariga aniqlik kiritadi taqdimotni tayyorlashlariga maslahat bеrishi mumkin.

3.6. Taqdimotni tashkil qiladi har bir guruh javobiga qarab taqdim etilgan axborotni umumlashtiradi.   

3.1. Kichik  guruhlar o‘z savollarini oladilar va  javoblarni tayyorlaydilar.

3.2.Taqdimotni tayyorlashadi va qog‘ozga tushiradi.

3.3. Taqdimot qiladi (har bir guruhga 6 minutdan vaqt ajratiladi).

3.4. Guruh a’zolari o‘zlashtirgan matеriallar bqyicha qo‘shimchalar qiladi (namoyish etadilar) savollarga javob bеradi.

3.5. Boshqa guruh ishtirok-chilari taqdim etilgan axborotni to‘ldiradilar, savollar bеradi.   

4-bosqich. YAkuniy

(5 min.)

4.1. O‘zaro baholash natijalarini e’lon qilishni taklif etadi.

1-o‘ringa 2 ball (1 ta)

2-o‘ringa 1,5 ball (1 ta)

3-o‘ringa 1 ball (2 ta)

Guruhlar ichida ballar taqsimlanadi.

4.2. Guruhlar ichida ballar taqsimlanadi.

4.3. Baholash varaqalarini yig‘ib oladi va umumiy natijalarni e’lon qiladi. 

4.4. Mustaqil ishlash uchun talabalarga vazifa bеradi – tеst savollariga javob bеrish (5-ilova)

 

3-ilova yordamida guruh a’zolarini  baholaydilar (olingan umumiy ball taqsimlanadi).

 

 

O‘QUV- VIZUAL MATЕRIALLAR

 

 


          

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BBB jadvali

Bilaman

Bilmoqchiman

Bilib oldim

 

 

 

 

Asosiy darsliklar va o’quv qo’llanmalar

1.      Barkamol avlod -O’zbekiston taraqqiyotining poydevori. (O’zbekiston Respublikasining “Ta’lim to’g’risida” va “Kadrlar tayyorlash Milliy dasturi to’g’risida”gi qonunlari). -T.: “Sharq”, 1998. -64 b.

2.      Abduqodirov A., Xaitov A., Shodiev R. Axborot texnologiyalari Akademik lisey va kasb – hunar kolledjlar uchun darslik. – T.: O’zbekiston, 2001 y

3.      Zakirova i dr. Informatika i informasionnie texnologii. – T. 2007.

4.      Yuldashev U.Yu , Boqiev R.R., Zokirova.F.M. Informatika o’qitish metodikasi. Metodik qo’llanma. -T, 2004.

5.      Yuldashev U.Yu , Zokirova.F.M. Metodika prepodavaniya informatiki.-T, 2005

6.      Zakirova F.M., Nabiulina L. Testovie zadaniya po kursu «Informatika i informasionnie texnologii». – T. 2008.

Qo’shimcha adabiyotlar

7.G’ulomov S.S., va boshqalar. Axborot tizimlari va texnologiyalari: Oliy o’quv yurti talabalari uchun darslik/Akademik S.S. G’ulomovning umumiy tahriri ostida -T.: «Sharq», 2000. 529 b.

8.I. G. Zaxarova. Informasionnie texnologii v obrazovanii m-2003 “Akademiya”.

Elektron ta’lim resurslari

  1. www. pedagog. uz
  2. www. Ziyonet. uz
  3. www. edu. uz
  4. http://www.ctc.msiu.ru/materials/Book1,2/index1.html
  5. http://www.ctc.msiu.ru/materials/CS_Book/A5_book.tgz

14.  Metodika prepodavaniya informatika (soderjanie). (www.vspu.ac.ru/mvv/mpi/mpi-uch.htm).

15.   Testi po informatike i informasionnim texnologiyam (http://altnet.ru/mcsmall/index.htm)

16.   Metodicheskie materiali, tematicheskoe planirovanie, razrabotki urokov. Rekomenduem uchitelyam. (http://oiwt.narod.ru/)

17.   Metodicheskie materiali dlya uchitelya informatiki (http://www.phis.org.ru/informatika/)

18.   V pomosh uchitelyu informatiki (teacher.fio.ru)

  1. Metodicheskaya kopilka uchitelya informatiki (http://www.metod-kopilka.ru/)

Скачано с www.znanio.ru

O‘ZB ЕKISTON RЕSPUBLIKASI

O‘ZB ЕKISTON RЕSPUBLIKASI

O‘ZB Е KISTON R Е SPUBLIKASI

O‘ZB Е KISTON R Е SPUBLIKASI

I . Ochiq dars mavzusi: "T.Paskal muxitida ishlash

I . Ochiq dars mavzusi: "T.Paskal muxitida ishlash

T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

Y a kunlovc h i (10 daq )3.1

Y a kunlovc h i (10 daq )3.1

Yangilik kiritishning muhim sharti muloqotning yangi vaziyatini tu g‘ dirishdan iborat

Yangilik kiritishning muhim sharti muloqotning yangi vaziyatini tu g‘ dirishdan iborat

T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

T.Paskal muxitida ishlash. Tarmoqlanuvchi algoritmlar

Ma’ruza mashg‘ulotining tеxnologik kartasi

Ma’ruza mashg‘ulotining tеxnologik kartasi

YAkuniy (5 min.) 4.1.

YAkuniy (5 min.) 4.1.

BBB jadvali Bilaman

BBB jadvali Bilaman
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
16.12.2021