Office dasturi paketi va uning tarkibi” mavzusida o’zim yaratgan “chigil yozdi”, “mo’jizalar maydoni” “zukko haydovchi” nomli ta’limning interfaol usullarini qo’llab ishlab chiqqan dars ishlanma keltiriladi. Maqolada akademik litsey va kasb-nunar kollejlarida “Informatika va axborot texnologiyalar”i fanini o’qitishda zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanib bilim berish, o’quvchilarning fanga bo’lgan qiziqishini oshirish, bilish qobiliyatini rivojlantirish, mustaqil ishlashga o’rgatish, o’quvchini to’gri baholash, yashirinib turgan qobiliyat va istedodini ruyobga chiqarish kabi vazifalar hal qilinadi. Dars ishlanmasi yangi mavzuning barcha o’quvchilar, hatto past o’zlashtiruvchi o’quvchilar tomonidan ham turli o’yinlar, yorqin ranglar orqali oson o’zlashtirilishi, asosiysi, darsda o’quvchining mustaqil ishlashiga hamda barcha o’quvchilarning baholanishiga keng imkoniyat yaratishi bilan individuallik kasb etadi.Office dasturi paketi va uning tarkibi” mavzusida o’zim yaratgan “chigil yozdi”, “mo’jizalar maydoni” “zukko haydovchi” nomli ta’limning interfaol usullarini qo’llab ishlab chiqqan dars ishlanma keltiriladi. Maqolada akademik litsey va kasb-nunar kollejlarida “Informatika va axborot texnologiyalar”i fanini o’qitishda zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanib bilim berish, o’quvchilarning fanga bo’lgan qiziqishini oshirish, bilish qobiliyatini rivojlantirish, mustaqil ishlashga o’rgatish, o’quvchini to’gri baholash, yashirinib turgan qobiliyat va istedodini ruyobga chiqarish kabi vazifalar hal qilinadi. Dars ishlanmasi yangi mavzuning barcha o’quvchilar, hatto past o’zlashtiruvchi o’quvchilar tomonidan ham turli o’yinlar, yorqin ranglar orqali oson o’zlashtirilishi, asosiysi, darsda o’quvchining mustaqil ishlashiga hamda barcha o’quvchilarning baholanishiga keng imkoniyat yaratishi bilan individuallik kasb etadi.
office3.pptx
Ochiq dars ishlanmasi
TUZUVCHI:
NAVOIY VILOYATI UCHQUDUQ TUMANI
UCHQUDUQ KONCHILIK KASBHUNAR KOLLEJI
INFORMATIKA VA AXBOROT TEXNOLOGIYALARI FANI
KATTA O’QITUVCHISI
QURBONOVA FERUZA QUCHQOROVNA
TEL: +99893 4329919
+99890 9142005
Ochiq dars ishlanmasi
QUYIDA MEN O‘ZIM YARATGAN
TA‘LIMNING INTERFAOL
USULLARI VA ULARNI
BAHOLASH MEZONLARINI
QO‘LLAB O‘TKAZGAN OCHIQ
DARSIMNI KELTIRAMAN.
Ochiq dars ishlanmasi
O`ZBEKISTON RESPUBLIKASI OLIY VA O'RTA MAXSUS TA'LIM VAZIRLIGI
O'RTA MAXSUS KASBHUNAR TA'LIM MARKAZI
NAVOIY VILOYAT O'RTA MAXSUS, KASBHUNAR TA'LIM BOSHQARMASI
UCHQUDUQ KONCHILIK KASBHUNAR KOLLEJI
INFORMATIKA VA AXBOROT TEXNOLOGIYALARI
fani o‘qituvchisi
QURBONOVA FERUZA
QUCHQOROVNANING
„OFFICE DASTURI PAKETI
VA UNING TARKIBI”
mavzusida tayyorlagan
DARS ISHLANMASI
Ochiq dars ishlanmasi
NAZARIY DARS REJASI № 9
716
2.10.206 yil
Guruh:
Sana:
O’quv faninig nomi:
Mavzu nomi: Office dasturi paketi va uning tarkibi.
Darsning maqsadlari:
a)ta’limiy:
Informatika va axborot texnologiyalari
O`quvchilarga oficce dasturi paketi tarkibi, oficce dasturi paketi versiyalari, oficce dasturi
paketidagi dasturlarning vazifalari haqida ma’lumot berish;
b)tarbiyaviy: O`quvchida birbirini fikrini tenglash madaniyati va kompyuter bilan muloqot madaniyatini
tarbiyalash;
c)rivojlantiruvchi: O`quvchilarning office dasturlari paketi bo’yicha olgan nazariy bilimlarini kompyuter amaliy
dasturlarida qo’llashga doir bilim, malaka va ko’nikmalarini rivojlantirish.
Darsdan kutilayotgan natijalar:
1. Oficce dasturi paketi tarkibidagi dasturlarni tasniflaydilar;
2. Oficce dasturi paketi versiyalari haqida ma’lumot beradilar;
3. Oficce dasturi paketidagi dasturlarning vazifalarini aytadilar;
4. Oficce dasturlaridan word, excel, power point dasturlarida ishlaydilar.
Ta’lim metodlari:chigil yozdi, namoyish, zakovat, mo’jizalar maydoni, ma’ruza, zinamazina, zukko haydovchi,
amaliy.
Baholash metodlari: Og’zaki so’rov, yozma topshiriq, amaliy topshiriq
Asosiy adabiyotlar: R. R. Boqiyev, А.О.Маtchonov Informatika. Toshkent 2012, 9194 betlar
Internet saytlari:
1.www.ziyonet.uz
2.www.metod kopilka.ru
Texnik vositalar va ko’rgazmali qurollar:
Kompyuter, videoproyektor, slaydlar, tarqatma materiallar.
Dars turi: amaliy
Darsga ajratilgan vaqt miqdori: 80 minut
Uyga vazifa:R. R. Boqiyev, А.О.Маtchonov Informatika. Toshkent 2012, 9194 betlarni o’qib, ma’ruza yozish.
O’qituvchi:
F.Q.Qurbonova
Ochiq dars ishlanmasi
NAZARIY DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
T/r
Mashg’ulot
bosqichlari
Ajratil
gan vaqt
1
2
3
4
5
Tashkiliy qism
5
Kirish qismi
(Motivatsiya)
Yangi mavzu
bayoni
Mustah
kamlash
(takrorlash)
15
10
45
Yakuniy qism
5
Mashg’ulot mazmuni
Talim metodlari
Talim vositalari
O’quvchilar davomatini olish;
O’quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish;
Uyga vazifani tekshirish.
O’quvchilarni dars rejasi bilan tanishtirish (1ilova).
Mashg’ulotda o’quvchilarni baholash mezoni bilan
tanishtirish (2ilova).
Psixologik iqlim yaratish. (3ilova, chigil yozdi usuli)
O’tilgan mavzu yuzasidan savoljavoblar (zakovat usuli (4
ilova) va mo’jizalar maydoni usuli (5ilova))
O’quv mashg’ulotning rejasi va tuzilishiga muvofiq yangi
mavzu o’quvchilarga namoyish usuli yordamida tushuntiriladi
(6ilova).
Yangi mavzu bo’yicha savollar (7ilova, zinamazina usuli).
O’tilgan va yangi mavzu bo’yicha 20 ta so’z yashiringan
tarqatma beriladi. O’quvchilardan bu so’zlarni topish talab
etiladi (8ilova, aqlli haydovchi usuli).
Kompyuterda amaliy topshiriq. Excel dasturida funksiya
grafigini yasash talab etiladi (9ilova, amaliy topshiriq usuli)
Office dasturi paketi va uning tarkibi mavzusi bo’yicha
yakuniy xulosa qiladi. O’quvchilar ishini baholaydi, o’quv
mashg’ulotining maqsadga erishish darajasini tahlil qiladi.
Uyga vazifa topshirig’ini beradi va uning baholash
mezonlarini yetkazadi (10ilova).
suhbat
Jurnal
chigil yozdi,
namoyish,
zakovat,
mo’jizalar
maydoni
kompyuter
vedioproyektor
namoyish
kompyuter
vedioproyektor
zinamazina,
aqlli haydovchi,
amaliy
kompyuter
vedioproyektor
suhbat
jurnal
Ochiq dars ishlanmasi
MAVZU:OFFICE DASTURI PAKETI VA UNING TARKIBI.
O’quv nazariy mashg’ulotning o’qitish texnologiyasi modeli
Vaqt: 2 soat
O‘quv mashg‘ulotining shakli va turi
O‘quv mashg‘uloti rejasi, tuzilishi.
O‘quvchilar soni: ___ta
nazariy
1.Uyga vazifani tekshirish;
2.O’tilgan mavzuni takrorlash: chigil yozdi, zakovat, mo’jizalar maydoni usullari
yordamida;
3.Yangi mavzu bayoni: namoyish usuli yordamida;
4.Yangi mavzuni mustahkamlash: zinamazina, aqlli haydovchi, amaliy topshiriq usullari
yordamida.
O‘quv mashg‘ulotining maqsadi: O`quvchilarga oficce dasturi paketi tarkibi, oficce dasturi paketi versiyalari, oficce dasturi paketidagi
dasturlarning vazifalari haqida ma’lumot berish. O`quvchida birbirini fikrini tenglash madaniyati va kompyuter bilan muloqot madaniyatini
rivojlantirish. O`quvchilarning office dasturlari paketi bo’yicha olgan nazariy bilimlarini kompyuter amaliy dasturlarida qo’llashga doir bilim,
malaka va ko’nikmalarini rivojlantirish.
Pedagogik vazifalar:
Oficce dasturi paketi tarkibi haqida tushuncha
berish;
Oficce dasturi paketi versiyalari haqida
ma’lumot berish;
Oficce
dasturi
vazifalari haqida qisqacha ma’lumot berish;
dasturlarning
paketidagi
Mavzuga oid yozma topshiriq berish;
Mavzuga oid amaliy topshiriq berish.
O’qitish usullari
O’quv faoliyatini tashkil etish shakli
O‘qitish vositalari
O‘qitish sharoiti
O‘quv faoliyatining natijalari:
Oficce dasturi paketi tarkibini tasniflaydilar;
Oficce dasturi paketi versiyalari haqida ma’lumot beradilar;
Oficce dasturi paketidagi dasturlarning vazifalarini aytadilar;
Berilgan yozma topshiriqni bajaradilar;
Excel dasturida funksiya grafigini yasaydilar.
chigil yozdi, namoyish, zakovat, mo’jizalar maydoni, ma’ruza, zinamazina, zukko
haydovchi, amaliy.
Yakka tartibda
Kompyuter, videoproyektor, slaydlar, tarqatma materiallar
Texnik vositalardan foydalanishga va yakka tartibda ishlashga mo‘ljallangan xona.
Qaytar aloqaning usul va vositalari
Og’zaki savoljavob, bajarilgan ishlarni tekshirish.
Ochiq dars ishlanmasi
Faoliyat bosqichlari va
vaqti
1O’quv mashg’ulotiga
kirish.
(5 daq.)
2 bosqich.
Asosiy qism
70daq.)
3bosqich.
Yakuniy qism
(5 daq.)
Nazariy mashg‘ulotning texnologik xaritasi
Faoliyat mazmuni
O’qituvchi
Tashkiliy boshlanishi
O’quvchilar bilan salomlashish, ularni mashg’ulotga tayyorgarligi,
davomatini va berilgan uyga vazifani tekshiradi.
II. O’quvchilar bilimini faollashtirish (15 daq.)
1.O’quvchilarni dars rejasi bilan tanishtiradi (1ilova);
2.O’quv faoliyat natijalariga qo’yiladigan baholash mezoni bilan
tanishtiradi (2ilova).
2.O’tilgan mavzu bo’yicha o’quvchilar bilimini savoljavob orqali
tekshiradi (3, 4 va 5ilovalar);
Javoblarni qabul qiladi ular asosida yangi o’quv materialni uzviyligi
bo’yicha ma’lumotlar berishga o’tadi.
III.Yangi o’quv materialiga kirish (55 daq.)
1.Slaydlarni Power Point dasturi asosida namoyish va sharxlash orqali
mavzu bo’yicha asosiy nazariy holatlarni bayon qiladi (6ilova);
3. Ma’lumotlarni daftarga qayd etishlarini eslatadi.
4.Yangi mavzu bo’yicha savollar beradi (7ilova);
4.O’tilgan mavzu yuzasidan yozma topshiriq beradi (8ilova);
5.O’tilgan mavzu yuzasidan amaliy topshiriq beradi (9ilova).
IV. Mashg’ulot yakuni va uyga vazifa berish.
1.Mavzuni yakunlaydi va mazkur fanning kelgusida kasbiy
faoliyatlaridagi ahamiyatini yoritish bilan yakunlaydi;
2.O’quvchilar bilimini baholaydi;
3.Uyga vazifa beradi va uni bajarish yuzasidan yo’riqnoma beradi
(10ilova).
O’qituvchi:
F.Q.Qurbonova
O’quvchi
Darsga tayyorgarlik
ko’radilar
Tinglaydilar
Savollarga javob beradilar
Tinglaydilar
Mavzu nomi va rejasini
daftarga qayd qiladilar
Topshiriqni bajaradilar
Diqqat qiladilar
Vazifani yozib oladilar
Ochiq dars ishlanmasi
DARS REJASI:
I.UYGA VAZIFANI TEKSHIRISH;
II.O’TILGAN MAVZULARNI TAKRORLASH:
1.Chigil yozdi usulu;
2.Zakovat usuli;
3.Mo’jizalar maydoni usuli.
III.YANGI MAVZU BAYONI
1.Namoyish usulida tushuntirish.
IV.O’TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH:
1.Czinamazina usulu;
2.Aqlli haydovchi usuli;
3.Amaliy topshiriq usuli.
V.O’QUVCHILARNING OLGAN BAHOLARINI E’LON QILISH VA UYGA VAZIFA BERISH.
1ilova
2ilova
O’QUV FAOLIYAT NATIJALARIGA QO’YILADIGAN BAHOLASH MEZONI
“CHIGIL YOZDI” USULINI BAHOLASH MEZONI
Baholashga qo’yiladigan talablar
savolga to’liq javob berildi
savolga qisman javob berildi
1 ball
0,5 ball
Ball
“ZAKOVAT” USULINI BAHOLASH MEZONI
T/r
1
Jami:
T/r
1
Jami:
T/r
1
Jami:
Baholashga qo’yiladigan talablar
savolga to’liq javob berildi
savolga qisman javob berildi
1 ball
0,5 ball
Ball
Baholashga qo’yiladigan talablar
savolga to’liq javob berildi
savolga qisman javob berildi
1 ball
0,5 ball
Ball
1 ball
1 ball
1 ball
“MO’JIZALAR MAYDONI” USULINI BAHOLASH MEZONI
DARS REJASI:I.UYGA VAZIFANI TEKSHIRISH;II.O’TILGAN MAVZULARNI TAKRORLASH:1.Chigil yozdi usulu;2.Zakovat usuli;3.Mo’jizalar maydoni usuli.III.YANGI MAVZU BAYONI1.Namoyish usulida tushuntirish.IV.O’TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH:1.Czinamazina usulu;2.Aqlli haydovchi usuli;3.Amaliy topshiriq usuli.V.O’QUVCHILARNING OLGAN BAHOLARINI E’LON QILISH VA UYGA VAZIFA BERISH.O’QUV FAOLIYAT NATIJALARIGA QO’YILADIGAN BAHOLASH MEZONI“CHIGIL YOZDI” USULINI BAHOLASH MEZONIT/rBaholashga qo’yiladigan talablarBall1 savolga to’liq javob berildi 1 ballsavolga qisman javob berildi 0,5 ballJami: 1 ball“ZAKOVAT” USULINI BAHOLASH MEZONIT/rBaholashga qo’yiladigan talablarBall1 savolga to’liq javob berildi 1 ballsavolga qisman javob berildi 0,5 ballJami: 1 ball“MO’JIZALAR MAYDONI” USULINI BAHOLASH MEZONIT/rBaholashga qo’yiladigan talablarBall1 savolga to’liq javob berildi 1 ballsavolga qisman javob berildi 0,5 ballJami: 1 ball
Ochiq dars ishlanmasi
O’QUV FAOLIYAT NATIJALARIGA QO’YILADIGAN BAHOLASH MEZONI
2ilova davomi
“ZINAMAZINA” USULINI BAHOLASH MEZONI
T/r Baholashga qo’yiladigan talablar
1
savolga to’liq javob berildi
savolga qisman javob berildi
Jami:
1 ball
Ball
1 ball
0,5 ball
“AQLLI HAYDOVCHI” USULINING BAHOLASH MEZONI
T/r Baholashga qo’yiladigan talablar
1
Topilgan so’zlar (har biriga 0,5 balldan)
Jami:
10 ball
Ball
10 ball
AMALIY TOPSHIRIQ USULINING BAHOLASH MEZONI
T/r Baholashga qo’yiladigan talablar
1
2
3
4
5 Grafikga setka qo’yish
Dasturda ishlay olish
x ni qiymatini to’g’ri qoyish
y ni qiymatini formula bo’yicha hisoblash
funksiya grafigini chizish
3 ball
1 ball
2 ball
3 ball
Ball
3 ball
Jami:
12 ball
O’QUV FAOLIYAT NATIJALARIGA QO’YILADIGAN BAHOLASH MEZONI “ZINAMAZINA” USULINI BAHOLASH MEZONIT/rBaholashga qo’yiladigan talablarBall1 savolga to’liq javob berildi 1 ballsavolga qisman javob berildi 0,5 ballJami: 1 ball“AQLLI HAYDOVCHI” USULINING BAHOLASH MEZONIT/rBaholashga qo’yiladigan talablarBall1Topilgan so’zlar (har biriga 0,5 balldan) 10 ballJami: 10 ballAMALIY TOPSHIRIQ USULINING BAHOLASH MEZONIT/rBaholashga qo’yiladigan talablarBall1Dasturda ishlay olish3 ball2x ni qiymatini to’g’ri qoyish2 ball3 y ni qiymatini formula bo’yicha hisoblash3 ball4funksiya grafigini chizish3 ball5Grafikga setka qo’yish1 ballJami: 12 ball
Ochiq dars ishlanmasi
2ilova davomi
IZOH: 2730 BALL – «A’LO»; 2226 BALL – «YAXSHI»;
1721 BALL – «QONIQARLI».
Bu jadval Excel dasturida tuziladi. Umumiy ball ustuni formula asosida elektron hisoblanadi. Ballar
qo’yib boriladi. Umumiy ball ustuni avtomatik ravishda chiqadi. Baho ustuni izohga qarab qo’yiladi.
Bunday baholash tizimi o’qituvchidan ko’p vaqt talab qilmaydi va guruhning barcha o’quvchilarini
baholash imkonini beradi. Imkoniyat faqat “2” baho olgan o’quvchiga beriladi. Ya’ni o’quvchi “3”
baho olishi uchun qo’shimcha topshiriq beriladi va qo’shimcha topshiriqdan to’plagan bali imkoniyat
ustuniga qo’yiladi va umumiy ballga qo’shiladi.
IZOH: 2730 BALL – «A’LO»; 2226 BALL – «YAXSHI»; 1721 BALL – «QONIQARLI».Bu jadval Excel dasturida tuziladi. Umumiy ball ustuni formula asosida elektron hisoblanadi. Ballar qo’yib boriladi. Umumiy ball ustuni avtomatik ravishda chiqadi. Baho ustuni izohga qarab qo’yiladi. Bunday baholash tizimi o’qituvchidan ko’p vaqt talab qilmaydi va guruhning barcha o’quvchilarini baholash imkonini beradi. Imkoniyat faqat “2” baho olgan o’quvchiga beriladi. Ya’ni o’quvchi “3” baho olishi uchun qo’shimcha topshiriq beriladi va qo’shimcha topshiriqdan to’plagan bali imkoniyat ustuniga qo’yiladi va umumiy ballga qo’shiladi.
Ochiq dars ishlanmasi
CHIGIL YOZDI” USULI (3ilova)
Dars boshlanishida bu usul darsga o‘quvchilarni
ruhiy tayyorlash va dars yarmida o‘quvchilar diqqatini
mashg‘ulotning keyingi bosqichiga moslash uchun
qo‘llaniladi. Bu usulda men kompyuterning asosiy,
ichki va qo’shimcha qurilmalarini vazifalarini
o’quvchiga she’riy tarzda bayon etaman. O’quvchidan
esa bu qurilmaning qanday qurilma ekanligini topish
talab etiladi. Bu usuldan barcha aniq va maxsus fan
o’qituvchilari darsning ixtiyoriy etaplarida foydalansa
bo’ladi.
CHIGIL YOZDI” USULI (3ilova)Dars boshlanishida bu usul darsga o‘quvchilarni ruhiy tayyorlash va dars yarmida o‘quvchilar diqqatini mashg‘ulotning keyingi bosqichiga moslash uchun qo‘llaniladi. Bu usulda men kompyuterning asosiy, ichki va qo’shimcha qurilmalarini vazifalarini o’quvchiga she’riy tarzda bayon etaman. O’quvchidan esa bu qurilmaning qanday qurilma ekanligini topish talab etiladi. Bu usuldan barcha aniq va maxsus fan o’qituvchilari darsning ixtiyoriy etaplarida foydalansa bo’ladi.
Ochiq dars ishlanmasi
Qurilmalar ichida
Eng kattasi bo’laman
Barcha ichki qurilma
Mujassamlashgan menda
Qani aytchi o’quvchi
Men qaysi qurilmaman?
Derlarki meni
Kompyuterning miyasi
Vazifam erur mening
Menga kiritilgan
Buyruqlar majmuasin
Bajarishdan iborat
Topingchi bilag’onlar
Men qaysi qurilmaman?
3ilova (chigil yozdi usuli)
Vazifam erur mening
Kiritilgan axborotni
Ko’rsatishdan iborat.
Mening turim xilma xil
Semiziyuozg’ini.
Qani aytchi nommanom
Men qaysi qurilmaman?
TIZIMLI BLOK
30.10.2016
MIKROPROTSESSOR
1. RANGLI MONITORLAR.
2. MONOXROMLI
MONITORLAR.
3. SUYUQ KRISTALLI
INDIKATORLARDAGI
MONITORLAR
Ochiq dars ishlanmasi
Vazifam mening doim
Axborotni kiritish
Foydalanuvchi kishini
Osonlashtirish ishini.
Meni derlar erkatoy
Chap tugmamni bossangiz
Bajaraman buyruqlar
O’ng tugmamni bossangiz
Chiqaraman menyular
Agarda bossangiz dumim
Ko’rinmay qolar qo’lim
Mening bordir uch turim
Qani topchi nommanom
Men qaysi qurilmaman?
Buyruq berilsa menga
Yordam beraman senga
Chizilgan va yozilgan
Hujjat, rasm, chizmalarni
Qog’ozga chiqarib shu on
Ishing qilarman tamom
Turim mening uch xildir
Sanab berchi birmabir?
KLAVIATURA
30.10.2016
SICHQONCHA
PRINTER
Ochiq dars ishlanmasi
Kerakli ma’lumotni
Tashish mening xizmatim.
Meni juda sevishar
Topingchi mening ismim.
Mening vazifam bir ish.
Chizma va rasmlarni,
Jamiki yozuvlarni
Kompyuterga ko’chirish.
O’zim kichkina
Vazifam katta
O’rnataman aloqa
Jahonlararo
FLESHKA
30.10.2016
SKANER
MODEM
Ochiq dars ishlanmasi
Iqtidorli farzandlar,
Yurtimiz kelajagi.
Shakllanar iqtidor,
Ustozlar ko’magida.
Yurtimizda yoshlarga,
Yaratgan ko’p imkoniyat.
Shunday ekan yosh avlod,
Ko’rsatinglar qobiliyat.
Yaratib yangi yangi,
Texnologik jihozlar.
Yurtimiz rivojiga,
Qo’shing katta hissangiz.
30.10.2016
Ochiq dars ishlanmasi
“ZAKOVAT” USULI (4ilova)
Zakovat usuli asosan darsni o‘tilgan mavzuni takrorlash
hamda darsni mustahkamlash qismlarida o‘tkaziladi. Bu usul
o‘quvchilarni mustaqil fikrlashga, tezkorlik bilan javob
berishga undaydi. O’quvchining fanga bo’lgan qiziqishini
oshiradi. Bu usul o‘quvchilarning o‘tilgan mavzuni qay
darajada o‘zlashtirganligini aniqlashda ham yordam beradi.
Zamonaviy o’qituvchi kompyuterning amaliy dasturlarida
ishlashni mukammal bilishi lozim. Zakovat usuli “Zakovat”
intellektual o’yiniga o’xshab ketadi. Bu usul Power Point
dasturida tayyorlanadi. Bu usulni umumta’lim va maxsus
fanlarning barcha mavzularini o‘rganish jarayonida qo‘llash
mumkin.
“ZAKOVAT” USULI (4ilova)Zakovat usuli asosan darsni o‘tilgan mavzuni takrorlash hamda darsni mustahkamlash qismlarida o‘tkaziladi. Bu usul o‘quvchilarni mustaqil fikrlashga, tezkorlik bilan javob berishga undaydi. O’quvchining fanga bo’lgan qiziqishini oshiradi. Bu usul o‘quvchilarning o‘tilgan mavzuni qay darajada o‘zlashtirganligini aniqlashda ham yordam beradi. Zamonaviy o’qituvchi kompyuterning amaliy dasturlarida ishlashni mukammal bilishi lozim. Zakovat usuli “Zakovat” intellektual o’yiniga o’xshab ketadi. Bu usul Power Point dasturida tayyorlanadi. Bu usulni umumta’lim va maxsus fanlarning barcha mavzularini o‘rganish jarayonida qo‘llash mumkin.
Ochiq dars ishlanmasi
MUJIZALAR MAYDONI USULI (5ilova)
Mujizalar maydoni usuli o‘quvchini tez idrok qilish va
xozirjavoblikka chorlaydigan usuldir. Yangi mavzuni o‘tishda
o‘quvchilar bilimini sinashda bu usul qiziqarliligi, tafakkur va
xotirani o‘stirishi bilan ajralib turadi.
Bu usulni men Power Point dasturida ishlab chiqdim. Bu
usulni tuzishda men har xil animatsion (harakatlanuvchi)
effektlardan foydalahganman. Bu usulda dastlab javob so’z
kataklarda yashiringan holda chiqadi, keyin savol chiqadi.
O’quvchini hozirjavoblikka chorlovchi so’zlar, ya’ni vaqtga
qara, qani top, tezroq top kabi so’zlar har xil harakatlar va
rasmlar bilan birga chiqadi. Agar o’quvchi so’zni topa olmasa,
javob so’zning birinchi harfi ochiladi. So’z topilgandan keyin
o’quvchi qarsak va musiqa bilan olqishlanadi.
MUJIZALAR MAYDONI USULI (5ilova)Mujizalar maydoni usuli o‘quvchini tez idrok qilish va xozirjavoblikka chorlaydigan usuldir. Yangi mavzuni o‘tishda o‘quvchilar bilimini sinashda bu usul qiziqarliligi, tafakkur va xotirani o‘stirishi bilan ajralib turadi. Bu usulni men Power Point dasturida ishlab chiqdim. Bu usulni tuzishda men har xil animatsion (harakatlanuvchi) effektlardan foydalahganman. Bu usulda dastlab javob so’z kataklarda yashiringan holda chiqadi, keyin savol chiqadi. O’quvchini hozirjavoblikka chorlovchi so’zlar, ya’ni vaqtga qara, qani top, tezroq top kabi so’zlar har xil harakatlar va rasmlar bilan birga chiqadi. Agar o’quvchi so’zni topa olmasa, javob so’zning birinchi harfi ochiladi. So’z topilgandan keyin o’quvchi qarsak va musiqa bilan olqishlanadi.
Ochiq dars ishlanmasi
O N A
5ilova (mo’jizalar maydoni usuli)
P L A
T A
Kompyuterning
yuragi?
Ochiq dars ishlanmasi
W I N D O W
S
1995 yilda yaratilgan
operatsion tizim?
Ochiq dars ishlanmasi
L E X. U
Z
Qani top?
O’zbekiston Respublikasining
Qonunchili bazasi sayti?
Vaqtga
qara!
Ochiq dars ishlanmasi
Z I y o n e
t
2005 yilda O’zbekistonda
yaratilgan ta’lim portali ?
Ochiq dars ishlanmasi
A X B O R O
T
Informatika fanining
asosiy elementi nima?
Ochiq dars ishlanmasi
I S H
s T O
L I
Tezroq
so’zni top!
Windows operatsion tizimi
ekrаnining аsоsiy qismlаridan
biri.
Ochiq dars ishlanmasi
NAMOYISH USULI (6ilova)
NAMIYOSH TA’LIM
OLUVCHILARGA YANGI MAVZU
TAQDIMOT, ELEKTRON
DARSLIK YOKI AMALIY
KO’RSATIB TUSHUNTIRIB
BERILADI.
NAMOYISH USULI (6ilova)NAMIYOSH TA’LIM OLUVCHILARGA YANGI MAVZU TAQDIMOT, ELEKTRON DARSLIK YOKI AMALIY KO’RSATIB TUSHUNTIRIB BERILADI.
Ochiq dars ishlanmasi
6ilova (namoyish usuli)
MAVZU: OFFICE DASTURI PAKETI
VA UNING TARKIBI.
REJA:
1.Oficce dasturi paketi tarkibi;
2.Oficce dasturi paketi versiyalari;
3.Oficce dasturi paketidagi dasturlarning qicqacha
mazmuni;
4.Dastur oynalarining umumiy ko’rinishi.
Tayanch iboralar: dasturlar, word, excel, power point,
access, publisher, outlook, infopath, dasturlar versiyalari.
Ochiq dars ishlanmasi
OFICCE DASTURI PAKETI
TARKIBI
chiqаrishni
jаdаl
rivоjlаntirmоqdа.
Dunyogа mаshhur Microsoft firmаsi shаxsiy kompyuterlаrdаn
fоydаlаnuvchilаr uchun ko‘pginа dаsturlаr vа оpеrаtsiоn tizimlаrni
ishlаb
Jumlаdаn,
fоydаlаnuvchilаrning kompyuterdаn
imkоniyatlаrini,
mehnat unumdorligini оshirish va bir qancha og‘ir ishlarni bajarish
uchun OFFICE dаsturlаr pаkеtini hаm ishlаb chiqаrishgаn. Shuning
uchun 1995yilda Microsoft kompaniyasi tomonidan axborotlarni
kirituvchi, uni taxrir qiluvchi, ularni jadval usulida tartiblovchi,
hattoki matematik amallarni bajaruvchi MICROSOFT OFFICE pakiti
dasturini ishlab chiqdi. OFFICE dаsturlаr paketi Windows оpеrаtsiоn
tizimida ishlashga mo‘ljallangan.
fоydаlаnish
Bosh menyu
Ochiq dars ishlanmasi
OFICCE DASTURI PAKETI TARKIBI
PАKЕTINING
ASOSIY
OFFICE
DАSTURLАRI:
DАSTURLАR
• Microsoft Word
• Microsoft Excel
• Microsoft Power Point
• Microsoft Access
• Microsoft Internet Explorer
• Microsoft Outlook Express
• Microsoft Office InfoPath
Bosh menyu
Ochiq dars ishlanmasi
OFICCE DASTURI PAKETI
VERSIYALARI
firmasi
Microsoft Office dasturi ilk bor Windows 95 operatsion tizimi
uchun 1995yilda Microsoft
tomonidan yaratilgan.
Microsoft Office 95 paketida asosan Excel, Word, Publishir
dasturlari joy olgan edi. Keyinchalik 1998yilda Microsoft yangi
Office dasturini Microsoft Office98 deb nomlanuvchi paketni
ishlab chiqdi. Bu paketga qo’shimcha qilib, Outlook va Power
Point dasturlari kiritildi. 2000, 2003, 2007, 2010 va 2013 yilda
yaratilgan Office paketidagi dasturlar soni yil sayin ko’payib
takomillashib
ko’p
foydalaniladigan turi bu Microsoft Office 2003 dasturidir. Bu
dastur nafaqat mutahasislar balki yangi ishlovchilar uchun ham
bir muncha qulay.
kelmoqda. Hozirgi
kunda
eng
Bosh menyu
Ochiq dars ishlanmasi
OFICCE DASTURI PAKETI
VERSIYALARI
OFICCE
QUYIDAGI JADVALDA KO’RSATAMIZ:
DASTURI
PAKETI
VIRSEYALARINI
MICROSOFT OFFICE
VERSIYASI
TARKIBIDAGI
DASTURLAR
SONI
ISHLAB
CHIQARILGAN YILI
Microsoft Office 95
Microsoft Office 97
Microsoft Office 2000
Microsoft Office XP
Microsoft Office 2003
Microsoft Office 2007
Microsoft Office 2010
Microsoft Office 2013
3
4
5
5
7
9
9
12
Bosh menyu
1995
1997
2000
2001
2003
2006
2009
2012
Ochiq dars ishlanmasi
OFICCE DASTURI PAKETIDAGI DASTURLARNING QICQACHA MAZMUNI
• Microsoft Office Word – hаr xil ko‘rinishdаgi оddiy vа murаkkаb
mаtnlаrni kiritish va ularni tаhrirlаshgа mo‘ljаllаngаn mаtn muhаrriri;
• Microsoft Office Excel – hаr xil ko‘rinishdаgi hisоbkitоbli mа’lumоtlаr,
jadvallar, formulalar, funksiyalar va diagrammalar bilаn ishlаshgа
mo‘ljаllаngаn elеktrоn jаdvаlli dаstur;
• Microsoft Office Power Point – mа’lumоtlаrni tаqdimоt (prеzеntаtsiya),
rеklаmа qilishgа mo‘ljаllаngаn tаqdimоt dаsturi;
• Microsoft Office Access – mа’lumоtlаr оmbоri (bаzаsi) ni yaratish va
unda ishlаshgа mo‘ljаllаngаn dаstur;
• Microsoft Office Publisher – hаr xil tipdаgi noshirlik ishlаri, buklеt,
byullеtеnlаrni, e’lоn vа Webuzеllаrni yarаtish vа o‘zgаrtirishgа
mo‘ljаllаngаn muhаrrir dаstur;
• Microsoft Office Outlook – elеktоn pоchtаdаn
fоydаlаnishgа
mo‘ljаllаngаn dаstur.
• Microsoft Office
InfoPath – yordаmidа tаshkilоtdа mа’lumоtlаrni
yig‘ish vа qаytа ishlаtishni dinаmik shаkldа to‘ldirish vа ishlаtish
uchun mo‘ljаllаngаn dаstur.
Bosh menyu
Ochiq dars ishlanmasi
Microsoft Word 2010
(dastur oynasi)
dastur
oynasi
tugmalari
menyular
qatori
uskunalar
qatori
gorizontal va
vertikal
chizg‘ichlar
ish joyi
vertikal va
gorizontal
siljitgichlar
Ochiq dars ishlanmasi
Microsoft Excel 2010
(dastur oynasi)
excelning
asosiy
elementi
yacheyka
formulalar
satri
qatorlar sarlavhasi
sonlar bilan
belgilanadi
ustunlar sarlavhasi
lotin harflar
bilan belgilanadi.
varaqlar nomi
Ochiq dars ishlanmasi
Power Point 2010
(dastur oynasi)
harakatli
chiqishlar
(animatsiya)
joyi
taqdimot
tuzilishi
tayyor
shablonlar
holat
(axborot)
satri
ish holati
tugmalari
Ochiq dars ishlanmasi
ACCESS 2010
(dastur oynasi)
masalalar
joyi
ma’lumotlar omborini
konstruktor rejimida
tuzish
maydon
xossalari
qatori
Ochiq dars ishlanmasi
MICROSOFT OUTLOOK2010
(DASTUR OYNASI)
uskunalar
qatori
papkalar
ma’lumot tuzish oynasi
Ochiq dars ishlanmasi
NAZORAT SAVOLLARI VA
TOPSHIRIQLAR:
1.Oficce dasturi paketi qachon paydo bo’lgan ?
2.Office dаsturlаri pаkеtining asosiy dаsturlаri qaysilar?
3.Oficce dasturi paketining qanday virseyalarini bilasiz?
4.Microsoft Word qanday dastur?
5.Microsoft Excel qanday dastur?
6.Microsoft Access dasturining vazifasi?
7.Microsoft Outlook dasturining vazifasi?
8.Microsoft Excel dasturining asosiy elementi nima?
Bosh menyu
Ochiq dars ishlanmasi
FOYDALANILGAN ADABIYOTLAR:
Asosiy adabiyotlar:
1.R.R.Boqiyev, A.O.Matchonov “Informatika”. Akademik litsey va kasbhunar kollejlar
uchun darslik. — Toshkent 2012 9194 betlar.
Qo’shimcha adabiyotlar:
1.Ahmedov A.,Taylaqov N. Informatika. Akademik litsey va kasbhunar kollejlar uchun
darslik. — T.: O‘zbekiston, 2002.
2.«Informatika va hisoblash texnikasi asoslari» T.X.Holmatov, N.I.Tayloqov.
“O‘zbekiston Milliy ensiklopediyasi” Davlat ilmiy nashryoti 2001 y.
3.«Informatika va axborot texnologiyalar» A.Sattorov. Тoshkent “O‘qituvchi” –2002.
4.“Kompyuter bilan muloqotni o‘rganamiz” Sh.Narimov, M.Najmiddinov. Toshkent
“Moliya” – 2002 y.
5.Raxmonqulova S.I. IBM shaxsiy kompyuterlarida ishlash.Т., UUI, 1994y
Internet saytlar:
1.www.ziyonet.uz
2.www.metod kopilka.ru
Bosh menyu
Ochiq dars ishlanmasi
ZINAMAZINA USULI (7ilova)
Zinamazina usuli o‘quvchilar diqqatini bir joyga to‘plab, ularni
ongli tafakkurlashga chorlaydi. Bu interfaol usulni deyarli barcha
o’quv fanlarida samarali qo’llash mumkin.
ZINAMAZINA USULINI TUZISH TARTIBI
Bizga ma'lumki mahoratli o’qituvchi kompyuter dasturlarida
mukammal ishlay olishi shart. Bu usul kompyuterning amaliy
dasturlaridan bo’lgan Power Point dasturida tuzilgan. “Zinama
zina” usuli o’quvchilarni ruhiy dam olishini ta’minlaydi.
O’quvchilarga navbati bilan 5 ta savol beriladi. Savollarning
javoblari zinalarda yashiringan bo’ladi. O’quvchilar tomonidan
to’g’ri javob aytilgunga qadar zina ochilmaydi. 5 ta zinadagi 5 ta
savolga to’g’ri va to’liq javob berilsa, qushcha inidan uchib chiqadi
va sayrab beradi.
ZINAMAZINA USULI (7ilova)Zinamazina usuli o‘quvchilar diqqatini bir joyga to‘plab, ularni ongli tafakkurlashga chorlaydi. Bu interfaol usulni deyarli barcha o’quv fanlarida samarali qo’llash mumkin.ZINAMAZINA USULINI TUZISH TARTIBIBizga ma'lumki mahoratli o’qituvchi kompyuter dasturlarida mukammal ishlay olishi shart. Bu usul kompyuterning amaliy dasturlaridan bo’lgan Power Point dasturida tuzilgan. “Zinamazina” usuli o’quvchilarni ruhiy dam olishini ta’minlaydi. O’quvchilarga navbati bilan 5 ta savol beriladi. Savollarning javoblari zinalarda yashiringan bo’ladi. O’quvchilar tomonidan to’g’ri javob aytilgunga qadar zina ochilmaydi. 5 ta zinadagi 5 ta savolga to’g’ri va to’liq javob berilsa, qushcha inidan uchib chiqadi va sayrab beradi.
Ochiq dars ishlanmasi
7ilova (zinamazina usuli)
Mа’lumоtlаrni tаqdimоt (prеzеntаtsiya), rеklаmа
qilishgа mo‘ljаllаngаn tаqdimоt dаsturi
mo’ljallangan dastur ?
OUTLOOK
Tarmoq OT deb nimaga
Elеktоn pоchtаdаn fоydаlа
5zina
aytiladi?
nishgа mo‘ljаllаngаn dаstur?
4zina
Ma’lumotlar bazasini yaratishga
4топшириқ
ACCESS
POWER POINT
3zina
EXCEL
2zina
1ZINA
MS WORD
HISОBKITОBLI MА’LUMОTLАR, JADVALLAR, FORMULALAR
ISHLАSHGА MO‘LJАLLАNGАN ELЕKTRОN JАDVАLLI DАSTUR
АМАЛИЙ ДАСТУРИЙ ТАЪМИНОТ
Hаr xil ko‘rinishdаgi оddiy vа murаkkаb mаtnlаrni kiritish
va ularni tаhrirlаshgа mo‘ljаllаngаn mаtn muhаrriri
Ochiq dars ishlanmasi
ZUKKO HAYDOVCHI USULI (8ilova)
Bu interfaol usulni amaliyotda qo‘llashdan maqsad, dars jarayonida
o‘quvchilarning mantiqiy fikrlashini tarkib toptirish va ularning bilim olishga
qiziqtirish hisoblanadi. Bu usuldan barcha aniq va maxsus fan o’qituvchilari
foydalansa bo’ladi. Dars jarayonida bu usuldan foydalanilganda kollej
o’quvchilarining tanlagan kasblariga ham bog’lab ketilsa bo’ladi. Bu usulni men
quyidagi tartib bo’yicha yaratdim:
Jadvalga o’tilgan va yangi mavzu bo’yicha 20 ta termin ketma –ket shaklda
joylashtirilgan. Masalan, informatika fanining asosiy elementi nima (axborot), bu
elementni qayta ishlovchi vosita (kompyuter), kim tomonidan kiritiladi
(foydalanuvchi), ikkalasi o’rtasidagi bog’lanish (interfeys) va h… Sohaga bog’lab
mashina joylashtirilgan. Mashinadagi jihozni manzilga yetkazish uchun
o’quvchidan jadvaldagi 20 ta terminni yo’l shaklida chizilib topilishi talab
etiladi.O’quvchining to’g’ri bajarganligini tekshirish uchun Power Point
dasturida so’zlarning ustiga yo’l shaklida chiziq qo’yilib chiqiladi va animatsiya
(harakat) bilan manzilga yetkaziladi. Avtomobilga ham harakatli animatsiya va
avtomobil tovushi qo’yilib, chiziqlardan iborat yo’ldan avtomobil harakatlanib
manzilga yetib boradi. Ushbu ekranda chizilgan yo’lni o’quvchilar o’zlari
qog’ozga chizgan yo’l bilan solishtiradilar va qanday bajarganliklarini bilib
oladilar.
ZUKKO HAYDOVCHI USULI (8ilova)Bu interfaol usulni amaliyotda qo‘llashdan maqsad, dars jarayonida o‘quvchilarning mantiqiy fikrlashini tarkib toptirish va ularning bilim olishga qiziqtirish hisoblanadi. Bu usuldan barcha aniq va maxsus fan o’qituvchilari foydalansa bo’ladi. Dars jarayonida bu usuldan foydalanilganda kollej o’quvchilarining tanlagan kasblariga ham bog’lab ketilsa bo’ladi. Bu usulni men quyidagi tartib bo’yicha yaratdim: Jadvalga o’tilgan va yangi mavzu bo’yicha 20 ta termin ketma –ket shaklda joylashtirilgan. Masalan, informatika fanining asosiy elementi nima (axborot), bu elementni qayta ishlovchi vosita (kompyuter), kim tomonidan kiritiladi (foydalanuvchi), ikkalasi o’rtasidagi bog’lanish (interfeys) va h… Sohaga bog’lab mashina joylashtirilgan. Mashinadagi jihozni manzilga yetkazish uchun o’quvchidan jadvaldagi 20 ta terminni yo’l shaklida chizilib topilishi talab etiladi.O’quvchining to’g’ri bajarganligini tekshirish uchun Power Point dasturida so’zlarning ustiga yo’l shaklida chiziq qo’yilib chiqiladi va animatsiya (harakat) bilan manzilga yetkaziladi. Avtomobilga ham harakatli animatsiya va avtomobil tovushi qo’yilib, chiziqlardan iborat yo’ldan avtomobil harakatlanib manzilga yetib boradi. Ushbu ekranda chizilgan yo’lni o’quvchilar o’zlari qog’ozga chizgan yo’l bilan solishtiradilar va qanday bajarganliklarini bilib oladilar.
Ochiq dars ishlanmasi
Ochiq dars ishlanmasi
Ochiq dars ishlanmasi
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.