Тақырып: Орындаушы түсiнiгi. Орындаушы командалар жүйесi.
Мақсат: Оқушылардың алгоритмдік тілдегі орындаушы ұғымы, орындаушы командалар жүйесі туралы білімдерін қалыптастыру.
Міндеттер:
Білімділік – Оқушыларды орындаушы және орындаушы командалар жүйесі ұғымдарымен таныстыру.
Дамытушылық –Оқушылардың алгоритмді орындаушы әдістерін меңгеруін дамыту.
Тәрбиелік – Оқушылардың компьютер техникасын тілін түсінуге деген қызығушылығын жан-жақты тәрбиелеу.
Сабақ түрі: лекция сабақ
Сабақ типі: аралас
Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап
Құрал-жабдықтар компьютер
Пәнаралық байланыс математика
Пайдаланылған әдебиеттер: 1) Б.Бурибаев. Информатика және ЕТ негіздері, оқулық 9 сынып;
2) Основы информатики и ВТ, базовый курс 10-11 класс;
3) С.Т.Мухамеджанова, «Методика обучения информатике»
4)Динисламов, «Паскаль программалау негіздері»Тақырып: Орындаушы түсiнiгi. Орындаушы командалар жүйесi.
Мақсат: Оқушылардың алгоритмдік тілдегі орындаушы ұғымы, орындаушы командалар жүйесі туралы білімдерін қалыптастыру.
Міндеттер:
Білімділік – Оқушыларды орындаушы және орындаушы командалар жүйесі ұғымдарымен таныстыру.
Дамытушылық –Оқушылардың алгоритмді орындаушы әдістерін меңгеруін дамыту.
Тәрбиелік – Оқушылардың компьютер техникасын тілін түсінуге деген қызығушылығын жан-жақты тәрбиелеу.
Сабақ түрі: лекция сабақ
Сабақ типі: аралас
Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап
Құрал-жабдықтар компьютер
Пәнаралық байланыс математика
Пайдаланылған әдебиеттер: 1) Б.Бурибаев. Информатика және ЕТ негіздері, оқулық 9 сынып;
2) Основы информатики и ВТ, базовый курс 10-11 класс;
3) С.Т.Мухамеджанова, «Методика обучения информатике»
4)Динисламов, «Паскаль программалау негіздері»
2.docx
Пән Информатика сынып 9___ Күні _ ._ .
сабақ №: 3 сағ.саны.: 1
Тақырып: Орындаушы түсiнiгi. Орындаушы командалар жүйесi.
Мақсат: Оқушылардың алгоритмдік тілдегі орындаушы ұғымы, орындаушы
командалар жүйесі туралы білімдерін қалыптастыру.
Міндеттер:
Білімділік – Оқушыларды орындаушы және орындаушы командалар жүйесі
ұғымдарымен таныстыру.
Дамытушылық –Оқушылардың алгоритмді орындаушы әдістерін меңгеруін дамыту.
Тәрбиелік – Оқушылардың компьютер техникасын тілін түсінуге деген
қызығушылығын жанжақты тәрбиелеу.
Сабақ түрі: лекция сабақ
Сабақ типі: аралас
Әдістәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ жауап
Құралжабдықтар компьютер
Пәнаралық байланыс математика
Пайдаланылған әдебиеттер: 1) Б.Бурибаев. Информатика және ЕТ негіздері, оқулық 9
2) Основы информатики и ВТ, базовый курс 1011 класс;
3) С.Т.Мухамеджанова, «Методика обучения информатике»
4)Динисламов, «Паскаль программалау негіздері»
сынып;
1 ) Ұ й ы м д а с т ы р у к е з е ң і ( 2 м и н ) :
Сабақ барысы
а) оқушылар тізімі;
ә) кабинет жағдайы;
б) сабақ барысымен таныстыру.
А л г о р и т м қ а с и е т т е р і ?
А л г о р и т м н і ң ф о р м а л ь д ы о р ы н д а л у ы д е г е н і м і з н е ?
А л г о р и т м д і ж а з у т ә с і л д е р і ?
Б л о к с х е м а д е г е н і м і з н е ?
Қ а н д а й б л о к с х е м а т ү р л е р і н б і л е с і ң д е р ?
Б л о к с х е м а қ ұ р у ү ш і н қ а н д а й е р е ж е л е р д і б і л е с і ң ?
2 ) Ү й т а п с ы р м а с ы н т е к с е р у . ( 3 5 м и н )
1 )
2 )
3 )
4 )
5 )
6 )
3 ) Ж а ң а т а қ ы р ы п қ а к і р і с п е ( 3 5 м и н )
4 ) Ж а ң а т а қ ы р ы п т ы т ү с і н д і р у ( 3 5 м и н )
А л г о р и т м а т қ а р у ш ы с ы н ы ң р ө л і н а д а м н е м е с е
а в т о м а т т а н д ы р ы л ғ а н қ ұ р ы л ғ ы : к о м п ь ю т е р , р о б о т ж ә н е т . б .
о р ы н д а й д ы . М ы с а л ы ,
у =
( а х + b ) ( с х d ) ф у н к ц и я с ы н е с е с п т е у ү ш і н к е л е с і
қ а р а п а й ы м ә р е к е т т е р д і о р ы н д а у к е р е к :
1 ) а н ы х к е к ө б е й т і п , о н ы У д е п б е л г і л е п а л а м ы з ;
2 ) У – т і b – ғ а қ о с ы п , о н ы У 1 д е п б е л г і л е й м і з ;
3 ) с – н ы х – к е к ө б е й т і п , о н ы У 2 д е п б е л г і л е й м і з ;
4 ) У 2 – д е н d – н ы а л ы п т а с т а й м ы з ,
о н ы У 3 д е п
б е л г і л е й м і з ;
5 ) У 1 – д і У 3 – к е к ө б е й т і п , н ә т и ж е н і У 4 д е п б е л г і л е й м і з .
К ө р с е т і л г е н п у н к т т е р д і ө з г е р т у г е б о л м а й д ы . О л а р
д ә л
С о н д а ғ а н а қ а ж е т т і
о с ы қ а л п ы н д а о р ы н д а л у ы қ а ж е т . н ә т и ж е г е ж е т у г е б о л а д ы .
Қ а л а а р а л ы қ т е л е ф о н д ы қ о л д а н у а л г о р и т м і .
1 . Т е л е ф о н т ұ т қ а с ы н а л у ;
2 . 8 с а н ы н т е р у ;
3 . Ү з і л і с с і з ү н д і к ү т у ;
4 . К е р е к т і қ а л а н ы ң к о д ы н т е р у ;
5 . А б о н е н т т і ң т е л е ф о н н ө м і р і н т е р у ;
6 . А б о н е н т ж а у а б ы н к ү т у ;
7 . С ө й л е с у б а т ы р м а с ы н б а с у ;
8 . С ө й л е с у г е б о л а д ы .
О с ы м ы с а л д а ғ ы ә р е к е т т е р д і
о р ы н д а у ү ш і н а л д ы н а л а
т ұ р а т ы н қ а л а к о д ы н б і л у
а б о н е н т т і ң т е л е ф о н н ө м і р і н ,
қ а ж е т .
Ж а л п ы
а л ғ а н д а ,
ө м і р і м і з д і ң
б а р л ы ғ ы
а л г о р и т м
А л г о р и т м
т і з б е к т е р і н е н т ұ р а д ы д е с е к т е б о л а д ы .
қ а н д а й
и н с т р у к ц и я к е л е с і о р ы н д а л у к е р е к т і г і н б і л е д і . А т қ а р у ш ы
а т қ а р у ш ы
о р ы н д а й а л а т ы н к о м а н д а л а р д ы ң ж и ы н ы н
к о м а н д а л а р ж ү й е с і
д е п а т а й м ы з .
а т қ а р у ш ы
б а р ы с ы н д а
о р ы н д а л у
С о н ы м е н ,
а л г о р и т м а т қ а р у ш ы с ы
а л д ы н а л а қ о й ы л ғ а н
ә р е к е т т е р д і о р ы н д а п , н ә т и ж е г е ж е т е т і н а д а м , к о м п ь ю т е р
ш е ш у ү ш і н
н е м е с е т е х н и к а б о л у ы м ү м к і н .
т е х н и к а л ы қ
о р ы н д а л а т ы н
б о л у к е р е к .
ә р е к е т т е р т і з б е г і
Қ а н ш а л ы қ т ы ә р е к е т т е р т ү с і н і к т і
н а қ т ы б о л с а ,
с о н ш а л ы қ т ы н ә т и ж е г е ж е т у т е з ж ә н е д ұ р ы с б о л а д ы .
н а қ т ы ж ә н е т ү с і н і к т і
п а й д а л а н ы л с а ,
Е г е р е с е п т і
қ ұ р а л д а р
д е ,
С е р г і т у ж а т т ы ғ у л а р ы ( 2 м и н )
5) Ж а ң а т а қ ы р ы п т ы б е к і т у ( 1 0 1 5 м и н )
Т а п с ы р м а л а р м е н с ұ р а қ т а р :
1 . А л г о р и т м д е г е н і м і з н е ? А л г о р и т м с ө з і қ а й д а н ш ы қ қ а н ?
2 . П р о г р а м м а д е г е н і м і з н е ?
3 . А т қ а р у ш ы д е г е н і м і з н е ? М ы с а л к е л т і р .
4 . А л г о р и т м к о м а н д а с ы д е г е н і м і з н е ?
5 . А т қ а р у ш ы – а д а м м е н а т қ а р у ш ы – м а ш и н а а й ы р м а ш ы л ы ғ ы
қ а н д а й ?
6 . А т қ а р у ш ы к о м а н д а л а р ж ү й е с і д е г е н і м і з н е ?
Т а п с ы р м а № 1 .
Ө з і ң е т а н ы с б і р н е ш е ( 3 ) а л г о р и т м д і м ы с а л ғ а к е л т і р .
Ж ұ м ы с д ә п т е р і ң е п у н к т т е р б о й ы н ш а ж а з .
Ж ұ м ы с д ә п т е р і ң е о р ы н д а .
Т а п с ы р м а № 2 .
У ф у н к ц и я с ы н ы ң м ә н і н т а б у а л г о р и т м д е р і н ж а з :
а ) y = ( 5 x
b ) y = ( 4 x + 2 )
Т а п с ы р м а № 3
К е л е с і а л г о р и т м б о й ы н ш а У ф у н к ц и я с ы н ы ң ф о р м у л а с ы н
2 – 4 ) ( x
2 + x
. Ж ұ м ы с д ә п т е р і ң е о р ы н д а .
2 + 7 ) ;
3 ;
т а п .
а )
1 ) х – т і х – к е к ө б е й т і п , н ә т и ж е н і а 1 д е п б е л г і л е у ;
2 ) а 1 – д і 5 – к е к ө б е й т і п , н ә т и ж е н і а 2 д е п б е л г і л е у ; 3 )
а 2 – д е н 6 – н ы а л ы п т а с т а п , н ә т и ж е н і а 3 д е п
б е л г і л е у ;
4 ) а 1 – г е 4 т і қ о с ы п , н ә т и ж е с і н а 4 д е п б е л г і л е у ;
5 ) а 2 – н і а 4 – к е б ө л і п , н ә т и ж е н і У д е п б е л г і л е у .
б )
1 ) х – к е 1 д і қ о с ы п , н ә т и ж е н і b 1 д е п б е л г і л е у ;
2 ) 1 – д і b 1 г е б ө л і п , н ә т и ж е н і b 2 д е п б е л г і л е у ;
3 ) b 2 – д е н 1 – д і а л ы п т а с т а п , н ә т и ж е н і b 3 д е п б е л г і л е у ;
4 ) b 2 – г е 1 – д і қ о с ы п , н ә т и ж е н і b 4 д е п б е л г і л е у ;
5 ) b 3 – т і b 4 – к е б ө л і п , н ә т и ж е н і b 5 д е п б е л г і л е у ;
6 ) b 5 – т е н 1 д і а л ы п т а с т а п , н ә т и ж е н і У д е п б е л г і л е у .
т у р а л ы м а ғ л ұ м а т б е р у .
6 ) С а б а қ т ы қ о р ы т ы н д ы л а у ж ә н е б а қ ы л а у
О қ у ш ы л а р ғ а о р ы н д а у ш ы ж ә н е о р ы н д а у ш ы к о м а н д а л а р ж ү й е с і
7 ) Ү й г е т а п с ы р м а § 1 . 2 , б е т . 5 8
А л г о р и т м д е р д і ң о р ы н д а л у ы .
Орындаушы түсiнiгi. Орындаушы командалар жүйесi.
Орындаушы түсiнiгi. Орындаушы командалар жүйесi.
Орындаушы түсiнiгi. Орындаушы командалар жүйесi.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.