Құпия кеңес
Оценка 4.7

Құпия кеңес

Оценка 4.7
Домашнее обучение
pdf
11 кл +1
24.02.2021
Құпия кеңес
5-сынып қазақ әдебиеті қмж
Құпия кеңес.pdf

Тексерілді _______

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:                    Мектеп: №17 орта мектеп КММ Адамгершілік – асыл қасиет

Күні:25.02.2021ж                                                      Мұғалімнің аты-жөні: Лесбаева М

 

Сынып: 5                                                          Қатысқан оқушылар саны:       Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы

Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа». Құпия кеңес

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5Т/Ж 2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

5.Б/С1.Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау

5.А/И2.Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.

Сабақтың мақсаты

1.       Шығарманың бөліктері арқылы эпизодтардың өмірдегі сабақ болатын тұстарын анықтау

2.       Автордың кейіпкер жасау шеберлігін ескере отырып, осы тақырыптағы әлемдік шығармамен салыстыру.

Бағалау критерийі

Эпизодтардан қорытынды шығара алады.

Бүгінгі өмірмен байланысын анықтай алады.

Осы тақырыптағы шығармамен салыстыра отырып, ұқсастықтықтарын анықтай алады.

Тілдік мақсаттар

Идеяларды байланыстыра алуға, мәтіндердегі көтерілген мәселені табуға, негізгі ойды анықтауға және оларды сипаттауға қабілетті болады.

Шығармадағы басты кейіпкер бейнесін жасауда автор...

Екі шығарманың тақырыбы...

Ұқсастықтарына келер болсақ...

Құндылықтарға баулу

Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру; Топта бірлесе жұмыс жасау және шешімді бірлесе қабылдау арқылы ынтымақтастық құндылығы қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, тарих

 

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5минут

 

Бейнефильмнен Қожаның өзін – өзі жиналысқа салып отырған тұсын көрсетіп,  сұрақтарға жауап алу.

Бұл қандай оқиға?

Қалай аяқталды?

Тәрбиелік мәні қандай? Қағаз қиындыларына үш түрлі оқиға аты жазылып оқушылар сол сөздер бойынша таптасады.

БАҚА

Педсовет 

Құпия кеңес

Сабақ тақырыбы, ОМ мен ЖК таныстырылады.

 

Сабақтың ортасы

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларға топ атына сай оқиғалар таратылады. Топпен оқып, талдау жүргізеді. Осы оқиға арқылы автор не айтқысы келгендіг ойланады. 

1 – топ 

Кітаптағы ең                               бір қайғылы тарау

-                  Келесі сабақта қайсың бақа ұстап әкелесіңдер? —  деп сұрады зоология пәнінің мұғалімі Оспанов. 

-                  Мен әкелем, — дедім. 

-                  Қадыров, сен әкелесің. Ұмытып кетпе бірақ. 

-                  Ағай, неше бақа әкелейін? 

-                  Бір... екеу әкелсең, жетеді. 

Мен бір, екеудің орнына тіс порошогінен босаған қаңылтыр рып,  бес  бақа  әкелдім.  Оның  біреуі  ғана  үлкендеу  еді  де,  кентай ұсақ бақалар болатын. 

Бірінші сабақ қазақ тілі. Класқа Майқанова кірді де, класс журнал асын  менің  алдыма  стол  үстіне  қалдырып,  өзі  тысқа  шығып

і туралы

болар деймін.   

қобдишаға толты басқалары кіш ы мен сумк   кетті. Қоңыр

http://www.iki tap.kz/audiobo ok/2230menin_atim_k

oja_povr/2230

-

menin_atim_k

oja_povr

 

https://www.y outube.com/w atch?v=JQz1_

Zi3JO0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ау  әлі  бола  қоймаған.  Сол  кезде  сап  етіп  басыма  бір  қызық  ой  келе қал ды.  Кішкентай  бақаның  бірін  Майқанованың  сумкасына  сүңгіттім  де жібе рдім. Не болар екен? 

Қоңырау  соғылды,  сабақ,  басталды.  Тізім  шақырып  болғаннан  кейін, Май қанова  сумкасын  ашып,  қол  орамалын  суырып  алды.  Сол  кезде кішкента й  қарасұр  бақа  қол  орамалмен  қоса  секіріп  шығып,  секемшіл мұғалімнің қолының дәл үстіне қонбасы бар ма. Майқанованың шаңқ еткен дауысы  біра қ  шығып  үлгерді.  Ӛңі  құп-қу  болып,  сылқ  етіп  құлап  бара жатыр...  Майқанова  содан  сабаққа  екі  күн  бойына  келмеді.  Шошынып,  ауырып  қалыпты.  Жұмысқа  бүгін  ғана  шығып  отыр.  Бүкіл  мектепті  даңғаза  қылғ ан бақа оқиғасының мән - жайы, міне, осындай. 

2 – топ

Мен  байыбына  бара  алмаған  жұмбақтың  шешуін  үйге  келгеннен кейін мамам айтты: 

-

  Балам,  сен  класс  жетекшіңе  бекер  ренжисің.  «Майқанова  маған  өш, мен і  жек  көреді,  қыр  соңыма  түсіп  алды»  дегеніңнің  бәрі  бос  сөз,  —   деді мамам. —

 Жек кӛрген адам педсоветте саған жаны ашып, қорғап сөйлемеген болар  еді.   Ол  сені  жек  көрмек  түгіл,  жақсы  көреді,  осыны  біл.  Оған ұнамайтыны  сенің  тентектік  қылықтарың.  Жасында  жетімдік  өмірдің 

тауқыметін көп тартып, жүйкесі жұқарып өскен адам тарынғыш, ашуланшақ болады.  Сендердің  әрбір  жөнсіз  қылықтарың  оның  миына  инедей  қадалы

   п тұрады. Майқанованың шыж                                       -                                        быж 

етіп ұрса жөнелетіні осы себептен. Мінезі  әлгіндей адамға сендер секілді жүг енсіз асаулармен арпалысу жеңіл тимейді. 

Сен ақымақтар осыны түсінулерің, мұғалімді аяуларың керек. 

Мамамның  Майқанова  жӛнінде  айтқандары  маған  ой  салды.  Шынында да ,  оның  менімен  өш  боларлықтай  алты  аласы,  бес  бересісі  бар  ма? Шыры лдаса,  ұрысса,  бізді  адам  болсын,  жаман  жолға  түсіп  кетпесін  дейтін шы ғар.  Иә,  мамам  айтпақшы,  біз  бала  деген  ақымақ  халықпыз,шолақ ойлай мыз. 

Мен Майқанованың жетім өскендігін білмеуші едім. Енді оған біртүрлі  аяныш  көзбен  қарай  бастағандаймын.  Бәсе,  денесі  де  сондай  нәзік,  киімі

 де 

жұпыны, қыстан бүрсеңдеп жұқа пальтомен шықты. Оқу бітіргеніне бір ғана жыл  болған,  қайтсін  енді.  Сонымен  тақасып,  әй,  Қара  Қожа,  ақымақсың,  шикісің әлі. Қарбызыңның ішінде судан басқа дәнеңе жоқ. 

Менің  Майқанова  жөніндегі  пікірімнің  оңы  —  сол,  солы  оң  болып  өзгере бастады. 

— Педсовет, педсовет немен тынды? 

Сабыр  ет,  оқушым,  қазір  айтып  берем.  Педсоветтің  тиянағы  мынадай:  Қадыров  жөніндегі  мәселе  класс  жиналысында  қаралсын.  Егер  алтыншы класс  оқушылары  Қадыров  Қожаның  бұдан  былай  ешқандай  тәртіпсіздік істемеймін,  түзелемін  деген  уәдесіне  сеніп,  дирекция  алдында  кепілдік бе ретін болса, онда Қадыров осы мектепте сынға қалдырылсын. Ал егер олар о ндай  кепілдік  бермесе,  Қадыров  Қожа  осы  аудандағы  өзге  мектептердің біріне ауыстырылсын. 

Педсоветтің мен жөніндегі қаулысы осындай.  3 – топ

Құпия кеңес жайы сөз болады, повесть осымен аяқталады.  

 

Кешкі  астан  кейін  тӛр  үйге  кіріп,  стол  шамды  жақтым  да,  сырттан еште ңе кӛрінбестей етіп терезе перделерін түсірдім. Бұрышта кісі бойы үлкен айна  тұр. Столымды соның дәл алдына тақап қойдым да, дүниені шулатып, сойқа ндап жүрген қылмыскер Қожамен бетпе-бет келіп отырдым. 

-

 Қадыров Қожаның жеке бас құпия кеңесі ашық деп жариялаймын. Күн тәрті бінде  бір-ақ  мәселе  —  тәртіпті,  үлгілі  оқушы  болу  үшін  мен  бұдан  былай не істеуім керек? 

Күн  тәртібін  протоколға  мәнерлеп  жаздым  да,  қылмыскердің  жүзіне қара дым: 

-  Ал сөйле, батырым. 

Ол  арсыз  бұның  бәрін  қалжың  деп  ойлайтын  болу  керек,  күледі  маған қ арап. Көзін бағжитып, ернін шығарып, аузын қисайтып, келекелейді өзімді.  Оның бұл қылығына менің ызам келіп, ашуым қайнап кетті. Қабағымды қарс  түйіп, Ахметовке еліктеп, столды тарс еткізіп қойып қалдым: 

-  Түрегел! 

Батырыңа жан керек екен, ұшып түрегелді. 

-  Отыр!  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.y outube.com/w atch?v=JQz1_

Zi3JO0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

Қайта отырды. 

-                  Неге шақырдың, Қожатай? — деп әжем кіріп келе жатыр. 

-                  Шақырғам жоқ, ары барыңыз. 

-                  Дауыстағандай болдың ғой? 

-                  Сізге емес... жайша. Мұнда құпия кеңес өтіп жатыр.  Бөгет жасамаңыз. 

-                  Кеңесі несі? 

-                  Кеңес дегеннің не екенін түсінбейсіз бе? Жиылыс, жиылыс өтіп жатыр.  Әжем бір сәтке аңырып, үрке қарап қалды. 

-                  Әкем -

ау,  мынау  не  айтады?  Жиылысы  несі?  Столды  айнаның  алдына неге қойдың? 

-                  Ту, жарықтық - ай, — деп кейідім мен, — өзіңізге тиісті емес нәрседе не  шаруаңыз бар. Мен құпия кеңес өткізіп жатырмын. Өзім, Өзім туралы мәселе қарап жатырмын. Сізге қатынасуға болмайды. 

Әжем  менің  қасыма  келді.  Қарасы  қызғылттанып,  жасаураған  қоңыр көзд ері өңменімнен өтіп барады. 

-                  Қожатай,  шыбыным...  сен...  бисмилла  деші.  Бисмилла  деші, 

шыбыным...  Түнде  де  ұйықтап  жатып,  жиылыс  ашық,  талқылаймын  деп, бірдеңелерді  айтып  шығып  едің,  шошымалданып  жүрсің  ғой  деймін. Бис милла деші... 

Ыза болғаным соншалық: 

-                  Бисмилла!  Бисмилла!  Бисмилла!  —  деп  нығарлап  үш  рет  айттым.  —  Болды ма? Жоқ, тағы айтайын ба? 

-                  Шыбыным...  жалғыздан  жалғыз  отырып  та  адам  жиналыс  өткізе  ме  екен?  Түн  болса,  сарылып  көп  оқисың.  Осы  сенің  ұйқың  қанбай  жүр  ғо й деймін? 

Мен орнымнан ұшып түрегелдім: 

-                  Айналайын әжетай, барыңызшы. Бөгет жасамаңызшы. 

Тартыншақтағанына  болмай,  әжемді  шығарып  жібердім  де,  есікті  іліп алд ым.  

 

Топпен танысып, талқылап алған соң топтар келесі кестені толтырады

 

Үзіндідегі басты мәселе

 

өзгертетіні туралы сын

 

Қожаға қалай әсер етті?

Автор бұл үзінді

арқылы нені түсіндіргісі кеді?

Сыни хабарлама «Бердібек Соқпақбаев орнында болсам...» Егер автор орнында болса шығарманы қалай аяқтап, қай тұсын и хабарлама жазады.

Қожаның орнында болсаң оқиғадан қандай қорытынды шығарар едің?

 

Сенің өміріңде ұқсас оқиға болды ма? Болса баяндап бер

 

Сабақтың соңы 5 минут

Кері байланыс

«Шабадан, ет тартқыш, қоқыс жәшігі»           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?  

Бағалау –

Оқушылардың ақпаратты

қаншалықты

меңгергенін қалай тексересіз? 

 

Пәнаралық байланыс 

Қауіпсіздік ережелері 

АКТ-мен байланыс 

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. 

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. 

 Бұл бөлімді  оқушылардың сабақ  барысында алған білімдерін бағалау  үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді

жазу үшін пайдаланыңыз. 

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? 

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? 

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? 

 

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? 

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? 

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?  Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?   

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. 

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

Тексерілді _______ Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Тексерілді _______ Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Сабақтың ортасы 10 минут

Сабақтың ортасы 10 минут

Сол кезде сап етіп басыма бір қызық ой келе қал ды

Сол кезде сап етіп басыма бір қызық ой келе қал ды

Сол кезде сап етіп басыма бір қызық ой келе қал ды

Сол кезде сап етіп басыма бір қызық ой келе қал ды

Неге шақырдың, Қожатай? — деп әжем кіріп келе жатыр

Неге шақырдың, Қожатай? — деп әжем кіріп келе жатыр

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
24.02.2021