План урока «Москва»
Цели:
1. познакомить учащихся с историей, местоположением, достопримечательностями Москвы,
2. обеспечить закрепление лексического материала по данной теме,
3. продолжать формирование умения быстро читать и переводить,
4. развивать и углублять знания по страноведению,
5. развивать познавательный интерес к иностранному языку в процессе обучения,
6. развивать мышление, память,
7. развивать умение пользоваться словарем.
8. содействовать эстетическому воспитанию,
9. развивать коммуникативные навыки,
10. обеспечивать нравственное воспитание учащихся,
11. воспитывать чувство патриотизма к своей стране.
Ход урока:
1. Организационный момент
1. Приветствие.
- Good morning, students!
- I am glad to see you. Sit down, please.
2. Рапорт дежурного.
- Who is on duty today?
- Who is absent?
- What date is it today?
Ученики приветствуют учителя, дежурный отвечает на вопросы учителя.
Введение учащихся в атмосферу иноязычного общения, воспитание дисциплины, аккуратности, уважения к предмету. Создание рабочего настроя для проведения урока.
2. Подготовка к основному этапу усвоения учебного материала
– Look at the blackboard. Посмотрите, пожалуйста, на доску. Какова тема нашего урока?
– Верно. Open your exercise books. Откройте тетради, запишите число и тему урока.
– Сегодня у нас первый урок – знакомство по теме «Москва». Цель нашего урока – познакомиться с историей, местоположением, достопримечательностями Москвы. А затем закрепить полученные знания, выполнив несколько упражнений.
- Moscow, its history and places of interests.
Москва, её история и достопримечательности.
Дети записывают число и тему урока в тетради.
Понимание проблемы – цели настоящего урока. Заинтересованность учащихся, подготовка их к восприятию материала. Развитие любознательности, интуиции.
3. Усвоение новых знаний и способов действий
- Now look at the board, there are some new words, so write them down in your exercise books.
- эти слова понадобятся нам при чтении текста про Москву и ответе на вопросы. (приложение 1)
Ученики записывают слова в тетрадь, затем произносят их.
Выявление исходного уровня знаний учащихся. Развитие познавательного интереса, тренировка навыков монологической речи.
Ученики читают имена собственные по цепочке и по одному, активизируя лексические навыки.
- А сейчас мы начинаем знакомство с замечательным городом Москвой и её достопримечательностями. Я буду вашим гидом, а вам необходимо понять и перевести полученную информацию.(приложение 2)
- The task is nicely done. So our tour came to an end. I think that it was exciting travelling.
Вы отлично справились с переводом. Наше путешествие подощло к концу, думаю оно было увлекательным, не так ли?
- Now let’s have a music pause. I’d like you to listen to the famous song called “Moscow Suburb Nights”.
(приложение 3).This song was translated into many foreign languages. It sounds very beautifully. So, listen and relax.
Сейчас давайте отдохнем и послушаем песню «Подмосковные вечера». Она была переведена на многие иностранные языки, но всё равно звучит очень красиво.
Ученики слушают запись песни и подпевают.
4. Закрепление и применение полученных знаний
- Сейчас проверяем как вы усвоили новый материал. Первое задание- заполнить пропуски в предложениях словами из текста, и последнее задание – ответить на вопросы. (приложение 4)
Ученики выполняют упражнение и отвечают на вопросы по тексту.
5. Подведение итогов
Приложение 1.
Key Words
Found- основать
Foundation- основание
Inseparable - неотделимый, неотъемлемый
Boundary - граница
Prosperous - процветающий
Sights – достопримечательности
Chimes – куранты
Armoury – оружейная палата
Treasure – сокровище
To stroll – прогуливаться
Attraction – аттракцион
Metropolis – мегаполис
fascinating – завораживающий
Capturing – захватывающий
Proper Names
Moscow - Москва
Prince Yury Dolgoruky – князь Юрий Долгорукий
The Moskva River – Москва-река
Kiev Russia – Киевская Русь
Ivan the Third – Иван III
Peter the Great – Петр Великий
Saint Petersburg – Санкт-Петербург
The Russian Federation – Российская Федерация
The Kremlin - Кремль
Red Square – Красная площадь
The Spasskaya Tower – Спасская башня
Tsar Bell – Царь-колокол
Tsar Cannon – Царь-пушка
The Pokrovsky Cathedral – Покровский Собор
Arbat - Арбат
Приложение 2.
Text.
Moscow was founded in 1147 by Prince Yury Dolgoruky. It stands on the Moskva River. Since the time of its foundation the history of Mos¬cow is inseparable from the history of the country. At first it was a little town on the boundary of the Kiev Russia. Some time passed and it developed into a prosperous city. It became the capital of Russia during the rule of Ivan the Third. Peter the Great moved the capital to St Petersburg, but Moscow still played an important role in the life of Russia. In 1918 the Soviet government moved from Petrograd to Moscow, and thus the ancient city became the capital of the country for the second time.
At present Moscow is the largest city in the Russian Federation, the seat of the government, the political, educational and cultural center of the country. The population of Moscow is over nine million people, and the city is growing from day to day. Moscow being an ancient city, one can come across the sights on every step.
The heart of Moscow is the Kremlin and Red Square. It is not only a historic centre, but also a unique architectural ensemble, famous all over the world. The Kremlin includes over twenty towers joined by the wall. Each tower has its own name; the most famous one is the Spasskaya Tower with its chimes. On the territory of the Kremlin there are beautiful ancient cathedrals, Tsar Bell and Tsar Cannon and the Armoury Museum — the exhibition of the treasures of the Russian tsars, including icons, crowns, coaches, presents from monarchs of other countries and ceremonial dresses. The Spasskaya Tower outlooks Red Square and the Pokrovsky Cathedral, which is famous all over the world for its exotic beauty.
Not far from the Kremlin Arbat begins. It is the best-known street of the city. There is no traffic, so one can walk and enjoy watching the crowds of people strolling by. Arbat is the main tourist attraction after the Kremlin.
But Moscow is not only the Kremlin and Arbat. The best way to describe Moscow is probably to say that it is like any other metropolis in the world — lines of cars (and traffic jams!), hurrying people, tall buildings, elegant restaurants, night clubs and much more. Its appearance is not always attractive, but, beyond any doubt, fascinating and capturing.
Приложение 3.
“Moscow Suburb Nights”- Подмосковные вечера
Not a rustling leaf, not a birds in flight
In the sleepy groove until dawn
How i love these nights, Moscow suburb nights
The caress of waking sun
The calm rilling stream seems to ebb and flow
Like a silver web on moonlight
In my heart i hear singing come and go
On this wonderful summer night
Why this downcast look? Does the rising day
Bring us near the hour when we part?
Its as hard to keep as to give away
All that presses upon my heart.
Dawn is nigh, and pale grow the amber lights
Let me, my dear, that you too
Will remember these Moscow suburb nights
And our love that has been so true.
Приложение 4.
Задание 1. Заполните пропуски словами из текста.
1.Moscow … … by Prince Yury Dolgoruky.
2.Moscow developed … a city.
3.St. Petersburg became the capital of Russia, but Moscow still … … … role in the life of the country.
4.Moscow is the … city of Russia, its population being over nine million people.
5.The Kremlin is … … of Moscow.
6.On the territory of the Kremlin one can see … … … .
7.Pokrovsky Cathedral … famous for its exotic beauty.
8.Arbat is … … … street of the city.
1.Moscow was founded by Prince Yury Dolgoruky.
2.Moscow developed into a city.
3.St. Petersburg became the capital of Russia, but Moscow still play an important role in the life of the country.
4.Moscow is the largest city of Russia, its population being over nine million people.
5.The Kremlin is the heart of Moscow.
6.On the territory of the Kremlin one can see beautiful ancient cathedrals.
7.Pokrovsky Cathedral is famous for its exotic beauty.
8.Arbat is the best known street of the city.
Задание 2. Ответьте письменно на вопросы.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.