«Бекітілді»
ӘБ жетекшісі«Физика»
_______________________ Сабақ жоспары
Бөлім: 10.2 A-Электр өрісі |
|||
Күні: 09/10/2018 г. |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||
Сыныбы: 10 F, 10 DСабақ №1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтақырыбы |
Электростатикалық және гравитациялық өрістер сипаттамаларының ұқсастығы. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Гравитациялық және электростатикалық өрістердіңсипаттамаларынсалыстырабілу; |
||
Сабақмақсаттары |
Оқушыларбілуікерек: - электростатикалық жәнегравитациялықөрістердіңсипаттамаларынсалыстыру; - өрістің осы түрініңұқсастығы мен айырмашылықтарынанықтау. |
||
Жетістіккритерийлері |
Гравитациялық және электростатикалық өрістіңсипаттамаларынсалыстырады. Гравитациялық және электростатикалық өрістердің кем дегенде 4 айырмашылығы мен ұқсастығынтабады. |
||
Тілдік мақсаттар
|
Осы өрістердіңұқсастықтары мен айырмашылықтарынауызшажәнежазбашасипаттау. Пәндік лексика және терминология-гравитациялықжәнеэлектрөрістерініңкөздері, күштікжәнеэнергетикалықсипаттама, энергия, осы өрістегізат. |
||
Құндылықтарды дарыту
|
Құндылықтардыдарытузерделенетінқұбылыстардыңзерделенетінқұбылыстарментығызөзарабайланысынқарастыруарқылыжүзегеасырылады, шығармашылықкөзқарасынталандырылады. Сондай-аққұндылықтардыдарытубасқалардыңпікірінқұрметтеу, олардыңжауаптарынамұқиятқарауарқылыжүзегеасырылады. |
||
Пәнаралықбайланыстар |
Математика, химия |
||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет ресурстарменжұмыс: веб-сайттағыақпараттыоқу, ақпараткөздерінесілтемежасайотырып, материалдыфайлдатаңдау, көшіружәнесақтау; MS Office (Word, Excel, PowerPoint) бағдарламалықжасақтамасынмәтін, кесте, диаграмма жәнеслайдтарменжұмысістеуүшінпайдалану; деректердіжинау, өңдеужәнетаныстыруүшін АКТ (Ноутбуктер, вебсайттар) пайдалану. |
||
Бастапқы білім
|
Гравитация. Дүниежүзіліктартылысзаңы. |
||
Сабақбарысы |
|||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру сәті. Оқушылардың сәлемдесуі. Қатысушыларды және жоқ адамдардың белгілеу. Сабақта коллаборативті орта құру үшін бастапқы активити. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге тұжырымдаймыз. Тақтада: Жаңа материалды зерттеу жоспары. Күтілетін нәтижелер. Бүгін сабақта біз электр және гравитациялық өріс арасындағы ұқсастықты қарастырамыз, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтаймыз. |
|
|
Сабақтың ортасы , 15 мин
10 мин |
Материалды зерттеу:Өріс ұғымы ең маңызды физикалық ұғымдардың бірі болып табылады. Ол " қашықтықтағы іс-әрекет "моделін алмастырады және физикалық құбылыстарды таза жергілікті себептерді және салдарларды пайдалана отырып түсіндіруге мүмкіндік береді – белгілі бір объект (масса) құламайды, өйткені қашықтықтағы жер оны өзіне тартады және жердің жергілікті гравитациялық өрісі оған күш береді. Гравитациялық өріспен таныс болғандықтан (кем дегенде өз әсерлері бойынша), оларды электр өрісі үшін ұқсас ретінде пайдалану керек. Олар таныс жердің гравитациялық өрісін пайдаланыңыз, орталық өріс үшін (жер үшін) және біртекті өріс үшін (мысалы, жер бетіндегі бөлмедегі) күш сызығының көрінісін енгізіңіз. Зарядталған нысандар арасындағы электростатикалық күштерді көрсету үшін әртүрлі қарапайым электростатикалық эксперименттерді пайдалануға болады. Гравитациялық өріспен бірдей істеу керек, ал осы жұмыстың соңында оқушылар біркелкі зарядталған оң немесе теріс аймаққа (немесе нүктелі зарядқа) жақын электр өрісін көрсету үшін күштік желінің сызбасын қалай сызуды түсіну керек. Сондай-ақ, оқушылармен электрлендіру үйкеліс, жанасу және индукция көрсету және талқылау қажет болуы мүмкін. Электр өрісінің кернеулігі анықталғанда, гравитациялық өріске ұқсас жасаңыз (g): E =F/qo (Н/Кл) g = F/m (Н/кг) Бұданәрі: заряд электрөрісініңкөзіболыптабыладыжәнеэлектрөрісізарядқаәсеретеді. Масса гравитациялықөріскөзіболыптабыладыжәнегравитациялықөрістермассағаәсеретеді. Оқушыларғагравитациялықжәне электростатикалық өрістердіңұқсастығы мен айырмашылықтарыкестесінқұрудыұсыну: 1. Электростатикалық жәнегравитациялықөріскөздері. 2. Гравитациялық және электростатикалық өрістеДенегеәсерететінкүш 3. Электр жәнегравитациялықөрістердіңкүштіксипаттамалары (формула жәнебағыт). 4. Гравитациялықжәне электростатикалық өрістердіңсхемалықбейнесі 5. Осы өрістердіңкернеулігініңзарядтыңқашықтығынанжәне осы қашықтықтыңкеріквадратыныңшамасынантәуелділікграфигі. Типтікесептердішешу. Бұлкезеңдеоқытудасараланғанкөзқарасжүзегеасырылады. 1. Өрісдегеніміз не? Өрістердіңқандайтүрлерінбілесіз? 2. Гравитациялық өрістеденелердіңқозғалысықандайзаңдарғабағынады? электрөрісі? 3. Өрістердіңқандайсипаттамаларыбелгілі? 4. Гравитациялық жәнеэлектрөрістеріарасындағыортақ не? 5.Егеролардыгравитациялықөрістенэлектрөрісінеауыстырса, электрондарарасындағыөзараәрекеттесукүшіөзгередіме? |
Талқылаукезіндеақпараттыжүйелеутәсілдерін, мысалы, схемалар мен кестелердіайқынкөрсетіңіз. Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=vsmakOb9YOU -гравитациялықөрістуралыбейне Презентация.
Мысалы, көптегенсайттардатабуғаболатынтиптіктапсырмалар: Кирик Л. А. әртүрлідеңгейліөзіндікжәнебақылаужұмыстары 8-10 сынып
Тарату материалы |
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Материалды бекіту (ауызша және жазбаша сараланған тапсырмалар) алынған нәтижедегі қиындықтар мен айырмашылықтарды талқылау. Мақсатқа қол жеткізудің табыстылығына талдау және бағалау беру және келесі жұмыстың келешегін белгілеу. Сабақта оқыған материалды қайталау және жүйелеу; сабақ қорытындысын шығару; Рефлексия "Плюс, минус, қызықты" Үй тапсырмасы: Конспект үйрету. Гравитациялық және электр өрісі арасындағы кем дегенде 4 ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтау. |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Дифференциация-сізкөбірекқолдаукөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Сізнеғұрлымқабілеттіоқушылардыңалдынақандайміндеттерқоясыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Формативтібағалау Өзара бағалау Өзін-өзібағалау Бұлтүрлердіңбарлығыоқушыларғамақсатқадұрысқозғалыстраекториясынқұруғакөмектеседі |
Дифференциация тапсырмалардыпайдаланудажүзегеасырылады .Оқушылардыңбасымбөлігітапсырмалардыорындап, қиындықтарға тап болғанбасқаоқушыларғакеңесбереді .Мұғалімсабақбарысындаоқушыларғақолдаукөрсетеді. |
Физика кабинетінде ҚТ және тәртіп ережелері бойынша нұсқаулық. Осы сабақта қауіпсіздік техникасы ережелерінен қолданылатын пункттер. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.