Публикация является частью публикации:
Көрнекіліктер:кесте,кеспе қағаздар,презентация,оқулық.
Сабақтың тақырыбы:
Сабақ мақсаты:Ақындығы мен батырлығын туған халқының бостандығы мен еркіндігіне арнаған даңқты тұлғаның өмірі,шығармашылығы жайлы мәлімет беру.
Бүкіл ХІХғасыр әдебиетінде қимыл мен күрес жырын Махамбеттей қып жырлаған өзгеше ақын болған жоқ.
М.Әуезов
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі;
Ассосация (тақырып бойынша білетіндерін еске түсіру)
Жаңа тақырыпты түсіндіру;
Жаңа тақырыпты бекітуге бағытталған тапсырмалармен жұмыс;
Бекіту тапсырмасы;(ассосацияға оралу)
Үй жұмысын беру;(деңгейлік тапсырмалар)
Бағалау.
Махамбет Өтемісұлы 1803 жылы қазіргі Батыс Қазақстан облысы,Жәнібек ауданындағы Бекетай құмы деген жерде дүниеге келген.
Ақын,шешен,күйші,
палуан,мерген,түр келбеті келісті Махамбетке жасы өзімен шамалас хан Жәңгірдің назары ауған.Махамбет араб,парсы,орыс татар,түркі тілдерін жақсы білген.Көне қазақ поэзиясын жетік білген.Хан ақыл -білімін ерекше бағалап,сарайға жақын ұстауға тырысты.
“Жыр семсер”өлеңдер жинағына 70 туындысы енген.Басым көпшілігі 1836-1838 жылдардағы ұлт -азаттық көтеріліске қатысты болып келеді.
-
КӨТЕРІЛІСКЕ ДЕЙІН КӨТЕРІЛІС КЕЗІНДЕ КӨТЕРІЛІСТЕН КЕЙІН
Өлеңдері:
“Қызғыш құс”,
“Ұлы арман”, “Ереуіл атқа ер салмай”, “Мұнар күн”, “Мінкен ер”
Өлеңдері:“Күн болған”,“Баймағамбет сұлтанға айтқаны”,“Тілек”,“Әй,Махамбет жолдасым”, “Мұңайма”, “Адыра қалған Нарын”т.б
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.