Программалау тілінің синтаксисі. Айнымалылар типтері
Оценка 4.9

Программалау тілінің синтаксисі. Айнымалылар типтері

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
информатика
7 кл
24.03.2017
Программалау  тілінің синтаксисі. Айнымалылар типтері
Мақсаты: Мәліметтер туралы түсінік беру, типтері, белгіленуі мен танысу және алгоритмдік тілде жазылуын көрсету. Күтілетін нәтиже: А.Мәліметтер типі туралы түсінік алады. В.Мәліметтердің типтері мен белгіленуін ажырата алады. Айнымалылардың мәндерін беру үшін меншіктеу командасын қолдана алады. С.Мәліметтердің сипаттамаларын алгоритмдік тілде жаза алады.
сабак 2.docx

Гумарова Айнур Жексенгалиевна

№22 ЖОББМ информатика пәні мұғалімі

БҚО, Орал қаласы

Сыныбы

7 сынып

Сабақтың тақырыбы

Программалау  тілінің синтаксисі. Айнымалылар типтері.

Мақсаты

Мәліметтер туралы түсінік беру, типтері, белгіленуі мен танысу және алгоритмдік  тілде жазылуын көрсету.

Күтілетін нәтижелер

 

 

А.Мәліметтер типі туралы түсінік алады.

В.Мәліметтердің  типтері мен белгіленуін ажырата алады. Айнымалылардың мәндерін беру үшін меншіктеу командасын қолдана алады.

С.Мәліметтердің сипаттамаларын алгоритмдік тілде жаза алады.

Керекті жабдықтар

 

Оқулық, доп, үш түсті дөңгелекше, рефлексия парағы, топшамалар, «Мозайка» топқа бөлу үшін суреттің қиындылары, жауап парағы.

Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар

 

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

 

 

 

 

5 мин

 

Оқушылармен амандасу. Түгендеу.

Үй тапсырмасы: Программалау –алгоритмді  формальды жазу  тәсілі. Альфавит.

«Серпілген сауал» әдісін пайдаланып үй тапсырмасын сұраймын.

Сұрақ түрлері:

1.Паскаль тілінің алфавитіне нелер жатады?

2.Идентификатор деген не?

3.Айнымалылар деген не?

4.Тұрақтылар деген не?

5.Қандай типтерді білесің?

6.Тілдің алфавиті программалық элементтерін құруға қолдануға болатын мәлімет?

«Мозайка»  топқа  бөлу техникасымен  топқа бөлінеді.

 

Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау.

 Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Допты лақтырып, оған бір сұрақ жалғаймыз. Оқушы оған жауап айтып, кері сұрақ қояды. Егер жауап бере алмаған жағдайда допты келесі адамға жалғастырылады.

Өзара бағалау орындалады.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

 

 

 

 

 

 

 

 

Мозайканы құрастыру арқылы 4-5 оқушыдан бөлінеді.

 

Тұсау

кесер

 

 

 

 

3 мин

 

2 мин

Өткен тақырыппен көпірше құру.

«Потовский» әдісін пайдаланып, «Мәліметтер» сөзін табу

  1. Мәліметтер дегеніміз немесе кім?
  2. Олар қайда болады?
  3. Өмірде пайдаланамыз ба?
  4. Түрлері бар?
  5. Аты, типі  бар ма?
  6. Мектепте қолданамыз ба?
  7. Тілде пайдаланады ма?

(Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге құру. Сабақтың табыс критерийлері:

1. Мәліметтер типі туралы түсінік аламыз.

2.Мәліметтердің  типтері мен белгіленуін ажыратып, айнымалылардың мәндерін беру үшін меншіктеу командасын қолдана аламын.

С.Мәліметтердің сипаттамаларын алгоритмдік тілде жаза аламын.

 

 Сұраққа жауап беру арқылы оқушылар тақырыпты ашады. Өз ойларын айтады.

«Потовский» әдісі пайдалану.

Жауаптарына қарай мақсатын мұғаліммен бірге  ашады.

 

Негізгі бөлім

 

 

 

 

25 мин

 Оқулықтағы  тақырыпты оқып, «Өкіл» әдісі бойынша талқылатуды ұйымдастыру және жаңа сабақты меңгерту.

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдар карта:

  1. Алгоритмдік тілде жазылған тұрақты мәліметтердің типтерін көрсетіңдер:

А) «дүйсенбі»

В)  (-7)             

С)  2,5

Г)  «45»

Д)  9

Е)  ¾

2.Айнымалылар қандай мән қабылдай алатынын көрсетіңдер:

А)К айнымалысы ( типі бүт)

В)UROK айнымалысы (типі лит)

3.Х айнымалысы:

Х:=1;  Х:=Х-3;  Х:=Х2;  Х:=Х*Х;   Х:=Х+4. меншіктеу командалары сериясы орындалғаннан кейін қандай мән қабылдайды?

 

«Өкіл» әдісінде оқушылар топтарда мәтінді оқып бірге талқылайды. Топтан өкіл сайланып басқа топқа барып тағы мәлімет жинап келіп тағы да қосады. Қорытындылап жауап береді.

Бағалау критерийлері оқушылар мен бірігіп құрады. 

1)      Мазмұның толық қамтылуы

2)      Түсіндіре білуі

Топтарды бағалау «Бағдаршам» арқылы орындалады. Жасыл-өте жақсы, сары-жақсы, қызыл-нашар

Бағдар картаның тапсырмаларын бағалау

әрбір жауап бір балл деп есептелінеді.

                        Бағасы:1 тапсырма -6 балл

                                     2 тапсырма-2 балл

                               3 тапсырма-2 балл

Жауабы:

А) литерлік

В)  бүтін

С)  нақты

Г)  литерлік

Д)  бүтін

Е)  нақты     

Жауабы:

А) бүт сандарға  5,0,-7

В) литерлік шамалар «физика», «5»

      Жауабы:

       Х=20    

Бағалау критерийі:

9-10 балл-«5»

7-8 балл-«4»

5-6 балл-«3»

3-4 балл-«2»

1-2 балл-«1»

Сұрақтың жауаптары тақтада беріледі.

Қорытынды

 

 

 

 

10 мин

 

«Соңғы бес минут» әдісін бекіту сұрақтарын қояды.

Үйге тапсырма  Т2.4, 2.5, 2.6 беріледі.

Рефлексия парағын толтыру.

«Басбармақ» әдісі арқылы  бағалайды. Оқушылар үй тапсырмасын дәптерге жазады.

 Рефлексия парағын толтырады

. Бағалау парағы:

Аты____________   Сабақ не туралы болды? _____________________________________                      

           «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?»

Бұл сабақ қаншалықты қиын болды?

 

Қиын        қиын, бірақ               қиын, бірақ

емес      білуге тырыстым    игерген сияқтымын

Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде болдым?

 

Сенімсіз   аздап сенімді    сенімді      өте сенімді

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    Бағдар карта                            i?id=86797b54e9e21e00f46bd9c9273e6c00-139-144&n=21

Сыныбы:

Оқушының аты жөні:

Айнымалылар типтерін анықтау.

1.Алгоритмдік тілде жазылған тұрақты мәліметтердің типтерін көрсетіңдер:

А) «дүйсенбі»                     жауабы:

В)  (-7)                                  жауабы:

С)  2,5                                  жауабы:

Г)  «45»                               жауабы:

Д)  9                                    жауабы:

Е)  ¾                                    жауабы:

2.Айнымалылар қандай мән қабылдай алатынын көрсетіңдер:

А)К айнымалысы ( типі бүт)-

В)UROK айнымалысы (типі лит) -

3.Х айнымалысы:

Х:=1;  Х:=Х-3;  Х:=Х2;  Х:=Х*Х;   Х:=Х+4. меншіктеу командалары сериясы орындалғаннан кейін қандай мән қабылдайды?

Жауабы: Х=…

 

Бағалау критерийі:

 

 

Тапсырма1

Тапсырма2

Тапсырма3

Жалпы ұпай

Бағасы

 

 

 

 

 

 

 

8-10 балл-«5»

6-7 балл-«4»

2-5 балл-«3»

0-2балл-«2»

 

Бағасы:                       1 тапсырма -6 балл

                                     2 тапсырма-2 балл

                               3 тапсырма-2 балл

Жарайсың! Сен нәтижелі еңбек еттің!


 

Гумарова Айнур Жексенгалиевна №22

Гумарова Айнур Жексенгалиевна №22

Потовский» әдісін пайдаланып, «Мәліметтер» сөзін табу

Потовский» әдісін пайдаланып, «Мәліметтер» сөзін табу

Негізгі бөлім 25 мин

Негізгі бөлім 25 мин

Бағдар карта

Бағдар карта
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
24.03.2017