Пән:Әдебиеттік оқу
Күні:01.03.2017
Сынып: 4 «Ә»
Мектеп: №7 мектепгимназиясы
Мұғалімнің аты жөні:Жаңабай
А.Ғ.
Қатысушылар саны:
27
Қатыспа
ғандар:2
7
Сабақ тақырыбы
Оралхан Бөкей «Апамның астауы»
Осы сабақта жүзеге асатын
оқу мақсаты (оқу
жоспарына сілтеме)
Сабақ мақсаты
Табыс критериі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарды дарыту
Пән аралық байланыс
АКТны қолдану
дағдылары
Берілген шығарманы түсініп оқуға үйрету.
Шығарманың негізгі идеясын түсіне білу.
Барлық оқушылар істей алады:
1.Оқушылар топтық жұмыс жасау барысында өз
ойларын еркін жеткізе алады.
Көптеген оқушылар істей алады:
2.Топтық жұмыста өзін – өзі реттей алады.
Ана сөзіне 5 жолды өлең жаза алады
Кейбір оқушылар істей алады:
3.Диалогтік қарым – қатынасқа түсу арқылы күмәнді
жауаптарын түзетіп,салыстырады.
Мәтінді сатылай кешенді талдай алады.
Оқушылар ақпараттың бір немесе бірнеше бөлігін есте
сақтай алады.
Оқушылар жұппен жұмыс істеген кезде бірбіріне кезек
беріп сөйлей алады.
Постер қорғап оны топқа көрем сөзбен жеткізе алады.
сызбалар, тақырыпқа байланысты суреттер, тірек сөздер.
Құрмет Оқушылар бірбіріне құрмет көрсетуге
тәрбиелеу.
Әдебиеттік оқу, сурет, қазақ тілі
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Жоспарланғ
ан сабақ
кезеңдері
Сабақтың
басы
58 мин
Сабақта жоспарланған қызмет (ісәрекет)
Ресурстар
I.Психологиялық ахуал
II.Үй тапсырмасын сұрау
«Серпінді доп» әдісімен сұрау.
4
сыныптың
әдебиеттік
оқулығы
Сабақтың
ортасы
1015 мин
Жаңа сабақ.
Мақсат қою кезеңі:
1. Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
2. Жаңа сабаққа даярлық. Тыңдалым
Дәптермен
жұмыс
«Апамның
Топқа бөліну: 1 – топ – Суретшілер; 2 топ – Алғырлар; 3
– топ – Зейінділер; 4 – топ – Тапқырлар; болып төрт топқа
бөлініп отырады.
Сабақтың тақырыбын ашу: Монолог «Ана туралы»
тыңдату.
Сұрақтар қою............
Осы бейне таспада кім туралы көрдіңіздер?
Ана дегенді тағы қалай айтамыз?
Енді мен сіздерге сауалнама бергенмін «Астау» дегеніміз
не? Дегенді аналарыңнан сұраңдар деген болатынмын.
Енді балалар «Астау» дегеніміз не? Оны не үшін
пайдаланады? Ол неден жасалады?
Сөздік жұмыс. (Слайд арқылы көрсетіп түсіндіру)
Келі – тары, бидай, т.б. дәнді дақылдарды түйетін,
ұнтақтайтын ағаштан жасалған құрал.
Астау – ағаштан ойылып жасалған ас салатын ыдыс.
Бүгінгі сабағымыздың авторы Оралхан Бөкей туралы, ал
сіздер сол туралы қысқаша мәлімет беріңіздер.
(Слаидтан көрсетіп толық мағлұмат беру.)
Бүгін біз Оралхан Бөкеевтің
астауы» әңгімесімен танысамыз.
Оралқан Бөкей 1943 жылы Шығыс Қазақстан Облысы
Катон – Қарағай ауданы Шыңғыстау ауылында туған.
Қазақтын дарынды жазушысы, драматург. Өзінің туған күні
туралы былай деген екен «Әр қыркүйек – қазақ әдебиеті
үшін қайырлы күн. М. Әуезов, Ш.Мұртазаның туған күні
де қыркүйек, мен де осы күні дүниеге келіппін.
«Кербұғы, Қамшыгер, Үркер, Қайдасың қасқа құлыным,
Өз отыңды өшірме» т.б. шығармалардың авторы.
Оқулықпен жұмыс. Тізбектеп оқу, түсініп оқу. Теріп
оқу
Мәтінді 4 топқа бөліп беремін «Апамның астауы» атты
мәтінді іштей оқу ұсынылады. Оқып біткеннен кейін
мынандай “ДЖИГСО” әдісі бойынша мәтіннің
мазмұнымен жұмыс. Әр топ берілген тапсырманың бір
бөлігі бойынша әр топқа барып оқыған бөліктерін айтады.
Әңгімешінің (автордың) балалық шақта ойнаған ойындары
қандай екен? Әңгімені оқып отырып, Апаны көз алдына
қалай елестеттің?
Топпен жұмыс.
1 – топ – Суретшілер; 2 топ – Алғырлар; 3 – топ –
Зейінділер;
4 – топ – Тапқырлар.
Әр топқа тапсырма беремін. Қазіргі орындайтын
тапсырма: «Білгенге маржан» деп аталады. Әр топ осы
тапсырманы бірбіріне сұрақ ретінде қояды.
1топ Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып
оқыңдар.
2топ Көңілкүй дегеніміз не? Шығармадағы автордың
ерекше көңіл күйін білдіріп тұрған сөздерді ата.
3топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер?
Мәтінен жазушының апасын сағынған, аңсаған сезімдері
айтылған жолдарды тауып оқыңдар. Сабақтың
аяғы
4топ Қолөнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған
қол – өнер түрлерін санамалап айт.
Сергіту жаттығу: «Ана» жайында ән (1 шумағы)
Мұғалім сөзі:
Бәріміз де апа, әжелерімізден тәрбие алған
жастармыз. Осы кісілердің сендерді еркелеткен
кездегі сезімдерін, бір ауыз сөздерін айта аламыз
ба?
Ал, сол әжелеріңді өздерің ренжіткен сөздерің
естеріңде ме?
2. Бір ауыз сөздері арқылы сезімдерін білдіру.
Ойлау қабілеттерін ұштау мақсатында әр топқа
тапсырма беріледі.
1топ Әркім өз анасының Портретін жасау, жазу.
2топ Мәтінге сатылай кешенді талдау жасаңдар
3топ Апа, ана туралы мақал – мәтелдерді еске түсіреді.
4топ «Ана» сөзіне 5жолды өлең жазу.
Бұрыс
дұрыс
+
+
+
+
+
+
+
+
+
Жаңа сабақты жинақтау.
Жаңа материалды бекіту мақсатында
Бір оқушыға төмендегіні оқытқызу.
«Бұның бәрі есімде» кесте толтыру.
Әңгіме желісі
«Апамның астауы» әңгіме
Соғыстан кейінгі жылдарда есін жиып,
езілген еңсесі көтеріле бастаған елдің
берекелі де бейбіт тірлігі жар жағасында
отырған жалғыз үй
Апам Алтайдың арғы беті – төркінінен ала
келген аса қымбат заттары – кереует
– Ұлынды мен ақкиізге орап тастайын –
апасының сөзі
Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске
алып отырғаны Апасы.
Апам – Алтайдың арғы бетіндегі Арғын
елінің қызы.
Автор «Апам менің ғана емес,бүкіл ауыл
балаларының апасы сияқты еді» деп жазды.
Әнгіме автордың атынан баяндалған
Ертеңінде ескі қораның бұрышында
төңкерулі
жатқан Апамның астауын алып, Алматыға
қайттым.
КЕРІ БАЙЛАНЫС
1.Бүгінгі сабақта мен.....үйрендім
2.Маған.....қызықты болды.
3.Маған......қиын болды.
4.Мен........түсіндім.
сұрақтарға жауап береді.
Басбармақпен (бағалау), Топтық бағалау
«Бағдаршам» Үй тапсырма. О.Бөкей «Апамның астауы» әңгімесін оқу.
«Қуанышымен қуантып, шаттығына бөлеп, үмітімен
таныстырар» өз анаң немесе әжең туралы не айта
аласың? Эссе жазу.
1топ Портрет дегеніміз не? Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып
оқыңдар.
2топ Көңілкүй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін
білдіріп тұрған сөздерді ата.
3топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының
апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
4топ Қолөнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін
санамалап айт.
1топ Портрет дегеніміз не? Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып
оқыңдар.
2топ Көңілкүй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін
білдіріп тұрған сөздерді ата.
3топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының
апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
4топ Қолөнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін
санамалап айт.
1топ Портрет дегеніміз не? Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып
оқыңдар. 2топ Көңілкүй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін
білдіріп тұрған сөздерді ата.
3топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының
апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
4топ Қолөнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін
санамалап айт.
1топ Портрет дегеніміз не? Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып
оқыңдар.
2топ Көңілкүй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін
білдіріп тұрған сөздерді ата.
3топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының
апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
дұрыс
Бұрыс
4топ Қолөнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін
санамалап айт.
«Бұның бәрі есімде» кесте толтыру.
Әңгіме желісі
«Апамның астауы» әңгіме
Соғыстан кейінгі жылдарда есін жиып, езілген еңсесі
көтеріле бастаған елдің берекелі де бейбіт тірлігі жар
жағасында отырған жалғыз үй
Апам Алтайдың арғы беті – төркінінен ала келген аса
қымбат заттары – кереует
– Ұлынды мен ақкиізге орап тастайын – апасының сөзі
Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске алып
отырғаны Апасы.
Апам – Алтайдың арғы бетіндегі Арғын елінің қызы.
Автор «Апам менің ғана емес,бүкіл ауыл балаларының
апасы сияқты еді» деп жазды.
Әнгіме автордың атынан баяндалған
Ертеңінде ескі қораның бұрышында төңкерулі
жатқан Апамның астауын алып, Алматыға қайттым.
Бұның бәрі есімде» кесте толтыру.
Әңгіме желісі
«Апамның астауы» әңгіме
Соғыстан кейінгі жылдарда есін жиып, езілген еңсесі
көтеріле бастаған елдің берекелі де бейбіт тірлігі жар
жағасында отырған жалғыз үй
Апам Алтайдың арғы беті – төркінінен ала келген аса
дұрыс
Бұрыс қымбат заттары – кереует
– Ұлынды мен ақкиізге орап тастайын – апасының сөзі
Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске алып
отырғаны Апасы.
Апам – Алтайдың арғы бетіндегі Арғын елінің қызы.
Автор «Апам менің ғана емес,бүкіл ауыл балаларының
апасы сияқты еді» деп жазды.
Әнгіме автордың атынан баяндалған
Ертеңінде ескі қораның бұрышында төңкерулі
жатқан Апамның астауын алып, Алматыға қайттым.
Бұның бәрі есімде» кесте толтыру.
Әңгіме желісі
«Апамның астауы» әңгіме
Соғыстан кейінгі жылдарда есін жиып, езілген еңсесі
көтеріле бастаған елдің берекелі де бейбіт тірлігі жар
жағасында отырған жалғыз үй
Апам Алтайдың арғы беті – төркінінен ала келген аса
қымбат заттары – кереует
– Ұлынды мен ақкиізге орап тастайын – апасының сөзі
Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске алып
отырғаны Апасы.
Апам – Алтайдың арғы бетіндегі Арғын елінің қызы.
Автор «Апам менің ғана емес,бүкіл ауыл балаларының
апасы сияқты еді» деп жазды.
Әнгіме автордың атынан баяндалған
Ертеңінде ескі қораның бұрышында төңкерулі
жатқан Апамның астауын алып, Алматыға қайттым.
дұрыс
Бұрыс
А 1
В 2
С 3
Д 4
В 1
А 2
Д 3
С 4 С 1
Д 2
А 3
В 4
Д 1
С 2
В 3
А 4
Рудный қаласы «№7 мектепгимназиясы» КММ Тақырыбы: Апамның астауы
Өткізген:Жаңабай Анар Ғалымқызы
4 «Ә» сыныбы
2016 2017 оқу жылы Сабақ
Ана тілі
4 сынып
Саб.
тақырыбы:
Апамның астауы
Сілтеме:
Блум таксономиясы
М. Бронсон өзін өзі реттеу (2002ж)
Мерсер зерттеушілік әңгіме Диалог (2008ж)
Жалпы
мақсаттары
Табыс
критерийлері:
Оқушыларға О.Бөкейдің «Апамның астауы» атты әңгімесінің
түйінді ойын ашуға жағдай жасау
Шығармашылық ойлауын дамыту
Оқушылардың апаға деген сүйіспеншілігін, мейірімін сезінуге тәрбиелеу
1. Мәтінді дұрыс түсініп оқып, әңгіменің негізгі ойын әңгімелейді
2. Мәтіндегі берілген сұрақтарға жауап беріп талқылайды
3. Автордың апасына мінездеме бере отырып суреттейді
4. Осы мәтінді оқи отырып не түйгендерін талдайды
5. Мәтіндегі апа мен астаудың маңыздылығын бағалайды
Тапсырмалар:
Психологиялық дайындық!
Жаңа ғана ояндық, керілдік те созылдық
Есінедік ақырын, тұру бізге тым қиын
Оң жақтағы көршіге,
Сол жақтағы көршіге,
Сәлем бердік ал енді,
Сергіту сәті
2. Сұрақ –
жауап: Автордың балалық
шағы қай өзеннің бойында
өтіпті? Сол тұсты мәтіннен
тауып оқып бер. Автор
неліктен апасының қолында
өсті? Апасының бүкіл ауыл
балаларына қамқор болған
тұсты тауып оқып бер.
Автордың балалық шақта
ойнаған ойындары қандай
екен? Әңгімедегі автордың
апасын көз алдыңа қалай Бастау керек сабақты
Алақанды соққылап,
Табанменен тепкілеп,
Иықты да қозғаймыз
Содан кейін бәріне:
«Қайырлы күн» дейміз біз
Топқа бөліну: «Алғырлар»,
«Зейінділер», «Тапқырлар», «Ойшылдар»
болып төрт топқа бөлініп отырады.
Сабақтың тақырыбын
ашу:Балалар біздің
бүгінгі сабағымыз ерекше өтпек. Яғни,
сендер өздеріңнің апаларың жайлы
айтасыңдар. Әр оқушының асылы «апасы»
жайлы әңгімелесу
елесттетің? Әңгіме неліктен
«Апмның астауы» деп
атлған? Мәтіннен астау
туралы жазылған тұсты
тауып оқып
бер. Жұлдызшалар
тарату
3. Жұптық
жұмыс: Оқушылардың
бірнеше тобы бір
тапсырманы орындайды да,
кезекпен тендерлік
комиссия алдында жұмысты
таныстырады. Комиссия қай
топтың жұмысын
«үздік» деп тапса, сол топ
«жеңімпаз» деп танылады.
Әңгімешінің Апасына берген
мінездемесіне және мына
үлгілік сызбаға
сүйеніп, Қандай? Сұрағына
жауаптар жаз.
Қандай?
Арық ашаң кемпір
Тарамысты мықты саусақтар
Енді балалар «Астау» дегеніміз не? Оны не
үшін пайдаланады? Ол неден жасалады?
Тыртықтанған әдемі ажар
Бүгін біз Оралхан Бөкеевтің
астауы» әңгімесімен танысамыз
«Апамның
Оралхан Бөкеев кім? Қысқаша өмір
жолымен Бақтыбай Нұржан таныстырып
өтеді. “ДЖИГСО” әдісі бойынша мәтіннің
мазмұнымен жұмыс. Әр топ берілген
тапсырманың бір бөлігін сарапқа
салады. Талқылап болған соң, өз топтарына
қайтып, өзгелерге өз білгенін баяндайды.
Соңынан әр топтан бір адам жұрт алдында
мәліметтердің барлығын жинақтап айтады.
Әр топқа ортақ бір баға қойылады.
“Жұлдызшалармен бағалау” Сөздік
жұмыс:
Келі – тары, бидай, т.б. дәнді дақылдарды
түйетін, ұнтақтайтын ағаштан жасалған
құрал. Астау – ағаштан ойылып жасалған ас
салатын ыдыс.
Қара бұйра шаш
Мінездеу дегеніміз адамның
сыртқы
келбеті, жүрістұрысымен
бірге ішкі жандүниесін,
мінезін, жақсыжаман
қылықтарын суреттеу
Бірін бірі бағалауы
4. Топтық жұмыс: Осы
мәтінді оқи отырып қандай
ой түйдік соны постерге
түсірейік. Жұлдызшалар
тарату
5. Анаға, апаға байланысты
мақал – мәтелдер және астаудың пайдасы жайында
айтады
Өзін – өзі
бағалауы Рефлексия
Бағалау
критерилері:
Өз ойларын дәлелдей білуін. Топпен, жұппен жұмыс
жасаудағы белсенділігін бағалау
Тапсырмалардың қатесіз, жүйелі орындалуын. Сұрақтарға толық жауап
беруін
Үйге тапсырма Үйден алыста болсаң, анаңды немесе әжеңді сағынған кезде не деп хат
жазар едің? Хат жаз.
1.Әнгіме кімнің атынан баяндалған?
2. Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске алып отырғаны кім?
3. Автордың балалық шағында ойнаған ойындары қандай?
4. Жазушы қонаққа барған кезіне байланысты апасы туралы не дейді?
5. Отынға барған сәтіне байланысты апасы туралы не дейді?
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.