Gimp бағдарламасының интерфейсімен және растрлық бейнелермен жалпы жұмыс істеу тәсілдерімен таныстыру. Оқушылардың көңіл күйлерін ВКонтакте социалдық желі арқылы группаға стикерлер немесе смайликтер арқылы анықтау. Жаңа сабақты оқушыларға алдын ала дайындауға тапсырма етіп беріп жіберу, топпен жұмыс жүргізу, әр түрлі әдістер арқылы сабақты қызықты етіп өткізу.Қысқа мерзімді сабақ жоспары "Растрлық графика редакторы. Монтаждау және бейнелерді жақсарту".
План открытого урока 11а.docx
Атырау облысы Құрманғазы ауданы Ақкөл селосы
Ақкөл жалпы орта мектебі
Информатика пәні мұғалімі Кисимова Римма Тлеугалиевна
Сыныбы: 11 А
Пәні: информатика
Тақырыбы: Растрлық графика редакторы. Монтаждау және бейнелерді
жақсарту.
Мақсаты: Gimp бағдарламасының интерфейсімен және растрлық бейнелермен
жалпы жұмыс істеу тәсілдерімен таныстыру.
Уақыты Мұғалімнің ісәрекеті
Оқушының ісәрекеті
ресурстар
Кеспе
қағаздар
Мұғаліммен сәлемдесу.
Оқушылар көңіл күйлерін «ВК»
группасына смайликтер немесе
стикерлер арқылы жібереді,
открытка қиықтары арқылы
топтарға бөлінеді.
Қойылған сұрақтарға оқушылар
өз ойларын айтып әр
жауаптарын келесі топқа « ВК»
арқылы жібереді.
5 минут
7 минут
Кіріспе
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Оқушылармен
сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу.
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру. Открытка
қиықтары арқылы топтарға
бөлу. Бағалау парақтарын
таратамын.
3 Үй тапсырмасын
пысықтау, сұрау.
«ВКонтакте» 11а
группасына келесі топтан
«Хат» келеді. Сол хатта
берілген сұрақтарына
оқушылар жауап береді
Inkscape дегеніміз не?
(«Ашық коды бар векторлық
графиканы өңдеу редакторы»)
Inkscape редакторын
қалай іске қосамыз? («Пуск –
Все программы Inkscape»)
бұйрығымен орындалады
Inkscape редакторында
нысандарды қосарлау калай іске
асады? («ТүзетуҚосарлау»)Қойылған сұрақтарға оқушылар
өз ойларын айтады
Слайд
Inkscape редакторында
«ізбеіз» көшіру үшін қандай
пернені басып тұру қажет(«бос
орын(Пробел)»)
Контурдан мәтінді алып
•
тастауға болама? («Мәтінді
ерекшелеп, ТекстСнят с
контура») бұйрығын орындау
арқылы алып тастауға болады.
Білімді өзектендіру
1. Графикалық редактордың қай
түрін білесіңдер? (растрлық,
векторлық, фракталдық және
үшөлшемді);
2. Гафикалық редактордың қай
түрімен таныссыңдар?(Растрлық
Paint, векторлықInkscape,
векторлықCoreldraw, Photoshop
растрлық);
3. Әртүрлі жағдай үшін
графикалық кескіннің(растрлық
немесе векторлық) типін
таңдандар. Ұйымның эмблемасын
жасау үшін графикалық кескіннің
қай типін қолданасыңдар? (егер ол
кіші визит карточкасында және
үлкен плакаттарда басылатын
болса)
Растрлық кескін
Векторлық
кескін(Дұрыс жауап)
4. Сандық фотосуреттерді
редакциялау кезінде графикалық
кескіннің қай типін
қолданасыңдар?
Растрлық
кескін(Дұрыс жауап)
Векторлық кескін
5. Үлкейту немесе кішірейту
кезінде қандай кескін сапасын
жоғалтпайды?
Растрлық кескін
Векторлық
кескін(Дұрыс жауап)
5 минут8 минут
Жаңа сабақ.
Презентация арықылы жаңа
сабақтың көрсетілімін
көрсету.
Оқушы монитор арқылы жаңа
сабақтың көрсетілімін көреді,
өздері жаңа сабақты
талқылайды, бірбіріне
сұрақтар қояды
компьютер
10 минут
10 минут
Практикалық жұмыс
Gimpбағдарламасымен
жұмыс. Жекелей жұмыс.
«Топтық зерттеу» әдісі
арқылы жаңа тақырып
бойынша 2 топқа 2 түрлі
тапсырма беремін:
1топқа «Gimp терезе
элементтері»,
2топқа «Gimp
бағдарламасының құралдар
панелі».
Gimp бағдарламасының
қарапайым сурет салу
құралдарымен суреттер салады.
Әр топ өздеріне берілген
тапсырма бойынша талқылау
жүргізіп, білген білімдерін
постерге түсіреді. Топ берілген
тапсырмаларды қорғап шығады.
компьютер
Ресурс,
Постер,
маркер.
3 минут
Қорытынды.
«Кезбе тілші» әдісі
1.Растрлық бейне қандай
бейнелерді қамтиды?
2. Қандай растрлық бейнелерді
өңдейтін бағдарламалар белгілі?
3. Gimp бағдарламасының
интерфейсін сипаттаңыз?
4. Құралдар тақтасындағы
құралдарды атаңыз?
5. Gimp программасын қалай
іске қосамыз?
6. Соңғы әрекетті болдырмау
бұйрығы қалай орындалады?
Оқушылар кезбетілшінің
сұрақтарына сабақтан алған
білімдері бойынша жауап
береді
Слайд,«ВКонтакте» группа «11 А» әр
оқушы өз ойларын жазады.
Үйге берілген тапсырманы
оқып келеді.
2 минут
Рефлексия.
Әр оқушы өз алған білімі,
сабақтын өту барысы
туралы өз ойларын жазуға
нұсқау беру
Үйге тапсырма:
«GIMP бағдарламасы.
Растрлық графиканы өңдеу
редакторы»тақырыбын оку
Тест сұрақтарына жауап
беру
Жиынтық бағаны мұғалім
өзі қояды.
Бағалау
парағы
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с
договором-офертой сайта. Вы можете
сообщить о нарушении.
Продолжая использовать наш сайт, вы соглашаетесь с политикой использования Cookies. Это файлы в браузере, которые помогают нам сделать ваш опыт взаимодействия с сайтом удобнее.