Білімділік: сан есімнің сөйлеу процесінде ерекше орын алатынын ұғындыру; зат есімнің сөз табы ретінде атқаратын рөлі мен мәнін ашу.
Тәрбиелік: сабақтағы белсенділікке, жазба жұмыстарды орындаудағы ұқыптылыққа, нақты жауап беруге,білімді болуға тәрбиелеу.
Дамытушылық: СТО әдістерін пайдалана отырып, оқушыларды жан - жақты, терең ойлауға, шығармашылықпен жұмыс жасауға қалыптастыруБілімділік: сан есімнің сөйлеу процесінде ерекше орын алатынын ұғындыру; зат есімнің сөз табы ретінде атқаратын рөлі мен мәнін ашу.
Тәрбиелік: сабақтағы белсенділікке, жазба жұмыстарды орындаудағы ұқыптылыққа, нақты жауап беруге,білімді болуға тәрбиелеу.
Дамытушылық: СТО әдістерін пайдалана отырып, оқушыларды жан - жақты, терең ойлауға, шығармашылықпен жұмыс жасауға қалыптастыру
сан есім2кл.docx
Қазақ тілі 2 «А» сынып 12.04.17жыл
Сабақтың тақырыбы: Сан есім
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: сан есімнің сөйлеу процесінде ерекше орын алатынын ұғындыру; зат
есімнің сөз табы ретінде атқаратын рөлі мен мәнін ашу.
Тәрбиелік: сабақтағы белсенділікке, жазба жұмыстарды орындаудағы
ұқыптылыққа, нақты жауап беруге,білімді болуға тәрбиелеу.
Дамытушылық: СТО әдістерін пайдалана отырып, оқушыларды жан жақты,
терең ойлауға, шығармашылықпен жұмыс жасауға қалыптастыру
Сабақтың типі: Жаңа білімді пысықтау
Сабақтың түрі: Топтық жұмыс, (Аралас сабақ)
Сабақтың әдісі: СТО әдістері , жұмбақ, сөзжұмбақ, суретпен жұмыс
Көрнекілігі: суреттер, тірек сызбалар, сөзжұмбақ, оқулық, түрлі пасталар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: (2мин)
Балалар, бүгінгі қазақ тілі сабағы ерекше түрде өтеді.
Шаттық шеңбері
Күн, сәуле шашқаның үшін рахмет.
Бұлт, жаңбыр сепкенің үшін рахмет.
Аспан таза ауаң үшін рахмет.
Гүлдер сұлулығың үшін рахмет.
ІІ.Топқа бөліну
Бүгін қандай күн?(Ғарышкерлер күні)
Алғаш ғарышқа кім ұшты?(Ю.Гагарин 1960 ж 12 сәуірде)
Тұңғыш қазақ ғарышкері кім? (Т.Әубәкіров 1991 ж 10 қазанда)
Ендеше жұлдыздар арқылы таптарға бөлінеміз.(ІІІ топқа бөлініп отырады).
ІІ. Өткенді бекіту
Сөздер мағынасына қарай бірнеше сөз таптарына бөлінеді:
Зат есім, сын есім, сан есім, етістік, тағы басқа.
ІІІ.Жаңа сабақ «Кел, ойнайық!» Сөз құрастыру
28+3Е 7636І 27+33Н 35+15С 7016А 9815М 32+45С
50 54 60 31 77 40 83
С А Н Е С І М
Міне, балалар бүгінгі сабағымызда біз зат есім туралы білетін боламыз.
«Қоржын» ойыны
Қоржынға зат есімдерді тауып салу , ережені қорытып шығару
(Электронды оқулықтан ережені тыңдату)
ІІІ. Дәптермен жұмыс
1) Бүгінгі күнді жазу:
Он екінші сәуір
Сынып жұмысы
Сан есім Көркем жазу Сс су
458жаттығу. Сандарды сөзбен жазып сөйлемдерді көшіріп жаз.
Марат 9 жаста.Ағасы Мұрат 11 жаста.Ал қарындасы Айгүл жеті
жаста.
ІҮ.Сергіту сәті
Қане, қане тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық.
Оң жақтағы көршіге,
Сол жақтағы көршіге,
Күлімсірей қарайық.
Көкке қолды созайық,
Алақанды соғайық.
Бірбірімізге қарайық,
ІҮ.Топпен жұмыс
Ітапсырма .Суреттен жасырылған сандарды тауып ,сөйлем құрап жаз.
ІІтапсырма. Мақалды жалғасытыр, сан есімді тап.
Ітопқа: Мақал – мәтелдің құрамындағы санды табыңдар.
1. ... құмалақ, ... қарын майды шірітер. (1)
2. ... жылда ел жаңа. (50)
Мақалдарды жалғастыр:
Ер кезегі ... үшке дейін.
ІІтопқа: Мақал – мәтелдің құрамындағы санды табу:
1.. ... сомың болғанша, … досың болсын. (100)
2. Бір тал кессең, ... тал ек. (10)
Мақалдарды жалғастыр:
Отыз тістен шыққан сөз, ... отыз рулы елге жетеді.
ІІІтопқа: Мақал – мәтелдің құрамындағы санды табу:
1. Білекті ..бірді.... жығар, білімді .мыңды.. жығар.(1.1000)
2. Жігітке ... өнер де аз. (7)
Мақалдарды жалғастыр.
Бес саусақ ... бірдей емес. Ү. Жаңа сабақты бекіту
Тақтамен жұмыс. Танымдық жаттығулар
459 жаттығу. Ребусты шеш.Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.
Шешуі: алпыс
І. Сабақты қорытындылау
Сөздерді оқып, сан есім екенін дәлелде.
Бірінші, алтыншы, бес, сексен, тоқсан
Дәлелдеу үлгісі:
Бірінші саен есім, өйткені... заттың санын білдіреді.
... нешінші? деген сұрақ қойылады.
ҮІІ. Сабақты бекіту.
Тест тапсырмалары.
1. Заттың санын білдіретін сөз табы –
А) зат есім Ә) сын есім
Б) сан есім В) етістік
2. Сан есімнің сұрақтарын белгіле.
А) Қандай? Қай? Ә) Қанша? Неше? Нешінші?
Б) Не істеді? Қайтті? В) Кім? Не?
3. Нешінші сұрағына жауап беретін сөзді тап.
А) бесінші Ә) бес
Б) бесеу В) беске
4. Сан есімді тап.
А) сана, оқы Ә) жиырма, үш жүз
Б) биыл, былтыр В) дала , ағаш
5. Сөйлемнен сан есімді тап. Олжас бірінші орын алды.
А) Олжас Ә) бірінші
Б) орын В) алды.
Жұптасып тексереді
ҮІІІ.Кері байланыс. Бағдаршам арқылы жасылтүсіндім ,
Сарытолық түсінбедім, қызылтүсінген жоқпын.
ІХ. Үйге тапсырма: 461жаттығу, 161бет.Ережені қайталау
Х. Бағалау. 1 – бір
Же1 екен 1қазан: Жебір екен бірқазан:
Кей1 жемді 1қазан Кейбір жемді бірқазан
1 – ақ сәтте қойды жеп. Бір – ақ сәтте қойды жеп
Кү1 етті, Күбір етті,
«Тойдым», деп. «Тойдым», деп.
Естіп 1 кез дү1ді, Естіп бір кез дүбірді,
Жағадағы тү1ді Жағадағы түбірді
Паналауға жүгірді. Паналауға жүгірді
1. Піл к3ті Піл күшті
Піл к3ті емес Піл күшті емес
Тіл к3ті. Тіл күшті.
2. 6н балдақ қол сәні, Алтын балдақ қол сәні,
Әшекей т10 сәні. Әшекей тон сәні.
3. 4еу түгел болса, төбедегі келер, Төртеу түгел болса, төбедегі келер,
6ау ала болса, ауыздағы кетер. Алтау ала болса, ауыздағы кетер.
Сан есім
Сан есім
Сан есім
Сан есім
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.