"Саннан қосындыны азайту"

  • Презентации учебные
  • pptx
  • 06.04.2017
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

а) Ақпараттық – Саннан қосындыны азайту тәсілдерін меңгерту. ә) Коммуникативтік – Есептерді әр түрлі тәсілдермен ауызша және жазбаша орындау дағдыларын қалыптастыру. б) Проблеманы шешу – Математикалық сауаттылықтарын дамыту Ұйымдастыру бөлімі Үй тапсырмасын тексеру Өткен материалды қайталау Жаңа материалды меңгерту Жаңа материалды бекіту Қорытынды, бағалау ,үйге тапсырма.2 сыныпқа арналған "саннан қосындыны азайту" тақырыбы
Иконка файла материала 4б кшо (3).pptx

2 СЫНЫП

Т

Е

А

М

А

М

Т

К

И

А

Саннан қосындыны азайту

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:

Орал гуманитарлық-техникалық колледжі

Орал,2017ж

Құзіреттілікке жеткізетін
сабақтың мақсат-міндеттері.

а) Ақпараттық – Саннан қосындыны азайту тәсілдерін меңгерту.
ә) Коммуникативтік – Есептерді әр түрлі тәсілдермен ауызша және жазбаша орындау дағдыларын қалыптастыру.
б) Проблеманы шешу – Математикалық сауаттылықтарын дамыту

Сабақтың типі :

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндірмелі-иллюстративті, сұрақ-жауап, жеке және ұжымдық машық жұмысы

Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық
технологиялар: АКТ, СТО технологиясы

Оқыту құралдары: Проектор, оқулық, электрондық оқулық, слайд материалдары.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасын тексеру
Өткен материалды қайталау
Жаңа материалды меңгерту
Жаңа материалды бекіту
Қорытынды, бағалау ,үйге тапсырма.

Үй тапсырмасын тексеру

4+9

8+7

8+6

13-4

11-8

13-9

14-5

3+9

5+7

6+5

17-9

12-7

15

3

11

12

9

13

5

14

8

9

12

4

Қызығушылықты ояту

60+14

58-6

57+2

37+20

33-3

37-17

23+7

55+5

44-40








4

52

60

20

57

74

30

59

30

79-5

55+4

74

59

57-7

50

«Кім тапқыр?» ойыны

Тиімді тәсілмен есепте.
4+8+2
28+2+5
6+4+25
13+5+5


Өткен материалды қайталау
Ой толғаныс

4+(8+2)=4+10=14
(28+2)+5=30+5=35
(6+4)+25=10+25=35
13+(5+5)=13+10=23


Қорапта 15 текше бар. Одан 5 қызыл, 2 жасыл текше алынды. Қорапта неше текше қалды?

Есеп №1

Жаңа материалды меңгерту

Оқулықпен жұмыс

Есептің мазмұнымен таныстыру:
-Есепте не туралы айтылған?
-Есепте не белгілі?
-Есеп не сұрайды?
 Есепті талдау:
-Есептің сұрағына бірден жауап беруге болама?
-Не белгісіз?
 -Оны табуға болама?
-Қандай амал қолданамыз?
-Енді есептің сұрағына жауап бере аламыз ба?
-Қандай амал қолданамыз?
-Есептің қысқаша белгіленуін жазу үшін негізгі сөздер қандай?

Қызыл- 5 т
Қызыл – 5 (текше)
Жасыл- 2 (текше) 15 (текше)
Қалды-?
Шешуі:
тәсіл: 15-(5+2)= 15-7= 8 (текше)
тәсіл: 15-(5+2)= (15-5)-2= 8 (текше)
тәсіл: 15- (5+2)=(15-2)-5= 8 (текше)
Жауабы: Қорапта 8 текше қалды.

Есеп №2

Сыныпта 26 оқушы бар. 6 ер бала және 10 қыз бала үйлеріне қайтып кетті. Қалғандары ұзартылған күн тобына қалды. Ұзартылған күн тобына неше оқушы қалды?

Барлығы- 26
Кеткені- 6 ұл және 10 қыз -?
Қалды-?
Шешуі: 1) 26- (6+10)= 10 (оқушы)
2) (26-6)-10=10 (оқушы)
3) (26-10)-6=10 (оқушы)

Жауабы: Ұзартылған күн тобына 10 оқушы қалды.

Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр.Бұл есепті шығарудың үш тәсілін жаз.
Болғаны - 87
Кеткені - 15 және 12
Қалғаны - ?

Есеп №3

Шешуі:
1) 87-(15+12)=60 (оқушы)
2) (87-15)-12=60 (оқушы)
3) (87-12)-15=60 (оқушы)
Жауабы: Сыныпта 60 оқушы қалды.

Кел, ойнайық!

18-(9+1)

14-(6+2)

15-(7+8)

12-(8+2)

16-(7+4)

13-(4+5)

5

0

2

4

6

8

Жауабы:

18-(9+1)


13-(4+5)

15-(7+8)

12-(8+2)

16-(7+4)


14-(6+2)

5

0

2

4

6

8

Кім білгір?

Мысал 4
35+4*45-5
77-7*35+34
46+12*46-12
52+15*46+22
37-5*47-15

Мысал 5

70 мин=□ сағ □ мин
5 дм 6 см = □ см
85 мин = □сағ □ мин
30 см=□ дм
1 сағ 30 мин=□ мин
67 см = □ дм □ см

Жауабы:

70 мин= 1 сағ 10 мин
5 дм 6 см = 56 см
85 мин = 1сағ 25 мин
30 см = 3дм
1 сағ 30 мин= 90 мин
67 см = 6 дм 7 см

Ізденіске жетелейтін тапсырма.  

Мысал 6 (+, -)
(37□ 2) □ 4=35
(37□ 2) □ 5=30

Ұқ
сас
ты
ғы

10 – (5+4)

14 – (4+3)

(10 – 5)+4

(14 – 4)+3

28 – (15+5)

(28 – 15)+5

45 – (35+5)

(45 – 35)+5

“Венн диаграмма”

10-(7+1)

20-(6+3)

15-(8+2)

18-(4+4))

14-(2+2)

14-(5+4)

13-(6+2)

= 10

= 11

= 2

= 5

“Суретті бояп көр”

62

14

20

(50+8)+4

64-(30+20)

(27+2)-9

Мысал 10

Кестені толтыр!!!

ҚОСЫЛҒЫШ

1

10

20

8

3

60

ҚОСЫЛҒЫШ

9

20

30

50

ҚОСЫНДЫНЫҢ
МӘНІ

50

40

16

10

Жауабы:

ҚОСЫЛҒЫШ

1

10

20

8

3

60

ҚОСЫЛҒЫШ

9

20

30

50

ҚОСЫНДЫНЫҢ
МӘНІ

50

40

16

10

10

30

20

8

40

10

7

Рефлексия

Білемін

Білдім

Білгім келеді







Қорытынды.Бағалау

Үйге тапсырма:№7

Назарларыңызға рахмет!!