Тригонометриялық тепе-теңдік

  • docx
  • 13.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Тригонометриялық тепе-теңдік.docx

 

Сабақ

Мектеп:

Мұғалім:

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4А: Тригонометрия

Сабақ тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары:

9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлердіреді

Сабақ мақсаты

 

Оқушылар сабақ соңында

ü Тригонометриялық фомулаларды есеп шығаруда қолданады:

ü Тепе-тең түрлендірулерді тригонометриялық формулалардың көмегімен дәлелдеу.

Бағалау критерийлері:

Оқушылар мақсатқа жетеді, егер

– тепе-тең түрлендірулерді тригонометриялық формулалардың көмегімен дәлелдей алады

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар

Тригонометриялық формулаларды дәлелдеп көрсету;

Тригонометриялық түрлендірулерді түсіндіре алады;

 

Берілген ұғымдармен жұмыс жасайды:

синус (косинус, тангенс, котангенс) аргументтердің қосындысы;

синус (косинус, тангенс, котангенс) аргументтердің айырмасы;

қос бұрыш;

жарты бұрыш;

үш еселенген аргумент;

үш еселенген бұрыш;

дәрежені төмендету формуласы;

 

Берілген ұғымдарды қолданады:

өрнектің сол жақ бөлігін дәрежені төмендету формуласын қолдану …;

қосындыны көбейтіндіге түрлендіру …;

Құндылықтарды

дарыту

Жұпта жұмыс жасау барысында сыйластық және өзара сенімді қарым-қатынас құндылығын дамыту;

АКТ қолдану

дағдылары

Берілген тақырыпқа байланысты жасалған презентация

Бастапқы білім

Тригонометриялық формулаларды білуі

 

 

Сабақ барысы

 

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы.

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

а) сәлемдесу, оқушыларды түгендеу;

б) жаңа үй жұмысын жазу:

№№ 405-407 А тобы

№№ 412-415 В тобы

№№ 432-433 С тобы

в) сабақтың жүрі жоспарын түсіндіру

г) оқушыларды топтап отырғызу( 4 адамнан)

 

Алгебра: 9 сынып

Ә.Н.Шыныбеков. - Алматы : Атамұра, 2005. - 288  бет

Этап актуализации знаний (7 мин)

Әр топ қателіктермен жазылған тригонометриялық өрнектері бар карточкалар таратылады. Топ оқушылары сол қателіктерді табу керек.

Жұмыс соңында мұғалім оқушыларға слайдта көрсетілген жауаптармен тексереді.

Тексеру барысында қателіктің қалай түзетілгендігі туралы түсініктеме беріледі.

Презентация

Сабақ мақсатын қою  (2 мин)

Мұғалім презентацияны пайдаланып оқу мақсатын көрсетіп, оқушыларға сабақ мақсатын қоюды ұсынады

Сабақ мақсаты

Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлердіреді

Презентация

Топтық жұмыс  (25 мин)

Мұғалім оқушыларға  «Лабиринт» ойынын ойнауды ұсынады.

Оқушылар кестедегі берілген есептердің дұрысын бояулары керек. Осы арқылы «START» кестесінен  «FINISH» кестесіне жетулері керек.

 

Лабиринт шешімдері:

 

Қосымша 1

 

Сабақ соңы

Қорытындылау

 (3 мин)

 

Рефлексия

1. Мұғалім оқушыларға «Бір сөзбен» тапсырмасын орындауды тапсырады.

 Бір сөзбен аяқтаңыз:

Бүгінгі сабақ – бұл ...

Бүгінгі сабақта мен ...

Презентация

 

 

Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

 

Топтар «жоғары-орташа-төменгі» схемасы бойынша ұйымдастырылды. Өйткені төмен деңгейлі оқушы өзінің қабілетін арттыру үшін, ал жоғарғы деңгейлі оқушы өзінің қабілетін одан ары дамыт алады.

1. Топтық жұмыс кезінде мұғалім оқушылардың жаңа тақырыпты, жаңа терминдерді түсіну деңгейін қадағалайды;

2. Оқушылар топтық жұмыс кезінде бағалауды бағалау критерийлері бойынша бірін-бірі бағалайды;

3. Кестемен жұмысты оқушылармен талқылау кезінде мұғалім оқушыларды бағалау критерийлеріне мән беруді ұсынады, осы арқылы оқушы өзінің мақсатқа жеткенін көре аллады;

4. Сабақ соңында оқушылардан оқу мақсатына жету туралы ауызша рефлексия алынды.

Жұмыс басталмас бұрын «көзге арналған гимнастика» жасалады

 

Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба?

Сабақ мақсаты анық және қолжетімді деп ойлаймын.

 

Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

Барлық оқушылар оқу мақсатына жетті.

Мақсат оқушылармен бірге құрылды, бағалау критерийлері талқыланды және мақсатқа жету жолы айтылды.

 

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Оқущыларда сабақта топқа бөлу жоспар бойынша жүргізілді

 

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Барлық сабақ кезеңдері жоспарланған кақыт бойынша өтті.

 

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жоспардан ауытқулар болған жоқ.

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1: Жаңа тақырыпты меңгеруде қолданылған анимациялы презентация

2:Топтық жұмыс оқушыларды бір-бірін оқытуға ықпал етті.

                     

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: Егер топтық жұмыс әр сабақ сайын өткізілмесе, онда топтық жұмыстың ережелерін түсіндіріп жіберу керек

2:Оқушылардың назарын өтілген тақырыптағы теориялық материалдарды оқуды, терминдерді жаттап алуды ұсыну керек.

 

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

Кейбір оқушыда өз ойын еркін жеткізе алмауы. Өйткені оқушының математикалық тілде сөйлей алмауы

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru