Пәні: Дүниетану Сыныбы: 3 «А» Күні:
Тақырыбы: Тыныс алу мүшелері. Өкпе және оның қызметі.
Максаты: Білімділік: Оқушыларға тыныс алу мүшелері, олардың қызметі, гигиенасы туралы түсінік беру;
Дамытушылық: Дүниетанымын, пәнге қызығушылығын, білімін , тілін дамыту;
Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, Отанын қорғауға, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Көрнекілігі: таблица, үлестірмелер.
Барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу, оқушылардың зейінін, назарын жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
Қан кеткенде көрсетілетін алғашқы жәрдем туралы оқыту, мазмұнын айтқызу.
1. Қызыл тамырдан қан кету.
2. Көк тамырдан қан кету.
3. Ұсақ қан тамырларынан қан кету
Білімді тексеру кезеңі:
1.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу. 2.Үй тапсырмасын қорытындылау
Мақсатын қою кезеңі:
Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Тыныс алу мүшелері.
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Түсіндіру: «Тыныс алу мүшелері».
а) Өкпе және оның қызметі
ә) Тыныс алу және тыныс шығару қозғалыстары және ауа жолдары
2. Оқушыларға оқыту (іштей)
Тыныс алу мен тыныс шығарудың нәтижесінде өкпе ағзаны оттегі мол таза ауамен қамтамасыз етіп, зиянды көмірқышқыл газынан таратып отырады.
Тыныс жолы өкпеге кіретін ауаны жылытады, ылғалдайды, зиянды заттардан (шаң- тозаңнан, микроптардан) тазартады. Мұрын қуысындағы түйтер кілегейлі сүзіп, ондағы шаң-тозаңды ұстап қалып, микроптарды жояды.
Тыныс алу мүшелеріне
Мұрын қуысы кеңіртек кеңірдекше
Үлкен адам шамамен 1 минутта 15-17 тыныс алу мен тыныс шығару қайталанады.
-Өкпе дененің қандай бөлігінде орналасқан?
-Өкпе қандай қызмет атқарады?
-Тыныс алу мен тыныс шығарудың қандай маңызы бар?
-Тыныс алу қалай болады?
2. Оқушыларға оқыту: дауыстап, тізбектей.
3. Сарамандық жұмыс. Айнаға немесе әйнекке дем шығарып көр. Оны саусағымен сыз.
- бір қолыңды кеудеңе, екінші қолыңды ішіңе қой. Бірнеше тыныс мен тыныс тыныс шығаруды жаса.
Сен білесің бе?
Кім жылдам тыныс алады?
Жаңа туған бала 1 минутта 60 рет тыныс алады, 5 жастағы бала- 25-26 рет, 10-17 жастағылар – 16-20 рет; үлкен адамдар – 16 рет.
ІV. Бекіту кезеңі: Қорытындылау
V. Үйге тапсырма беру кезеңі: 17-30 бет оқу. Бағалау.Пәні: Дүниетану Сыныбы: 3 «А» Күні:
Тақырыбы: Тыныс алу мүшелері. Өкпе және оның қызметі.
Максаты: Білімділік: Оқушыларға тыныс алу мүшелері, олардың қызметі, гигиенасы туралы түсінік беру;
Дамытушылық: Дүниетанымын, пәнге қызығушылығын, білімін , тілін дамыту;
Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, Отанын қорғауға, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Көрнекілігі: таблица, үлестірмелер.
Барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу, оқушылардың зейінін, назарын жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
Қан кеткенде көрсетілетін алғашқы жәрдем туралы оқыту, мазмұнын айтқызу.
1. Қызыл тамырдан қан кету.
2. Көк тамырдан қан кету.
3. Ұсақ қан тамырларынан қан кету
Білімді тексеру кезеңі:
1.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу. 2.Үй тапсырмасын қорытындылау
Мақсатын қою кезеңі:
Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Тыныс алу мүшелері.
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Түсіндіру: «Тыныс алу мүшелері».
а) Өкпе және оның қызметі
ә) Тыныс алу және тыныс шығару қозғалыстары және ауа жолдары
2. Оқушыларға оқыту (іштей)
Тыныс алу мен тыныс шығарудың нәтижесінде өкпе ағзаны оттегі мол таза ауамен қамтамасыз етіп, зиянды көмірқышқыл газынан таратып отырады.
Тыныс жолы өкпеге кіретін ауаны жылытады, ылғалдайды, зиянды заттардан (шаң- тозаңнан, микроптардан) тазартады. Мұрын қуысындағы түйтер кілегейлі сүзіп, ондағы шаң-тозаңды ұстап қалып, микроптарды жояды.
Тыныс алу мүшелеріне
Мұрын қуысы кеңіртек кеңірдекше
Үлкен адам шамамен 1 минутта 15-17 тыныс алу мен тыныс шығару қайталанады.
-Өкпе дененің қандай бөлігінде орналасқан?
-Өкпе қандай қызмет атқарады?
-Тыныс алу мен тыныс шығарудың қандай маңызы бар?
-Тыныс алу қалай болады?
2. Оқушыларға оқыту: дауыстап, тізбектей.
3. Сарамандық жұмыс. Айнаға немесе әйнекке дем шығарып көр. Оны саусағымен сыз.
- бір қолыңды кеудеңе, екінші қолыңды ішіңе қой. Бірнеше тыныс мен тыныс тыныс шығаруды жаса.
Сен білесің бе?
Кім жылдам тыныс алады?
Жаңа туған бала 1 минутта 60 рет тыныс алады, 5 жастағы бала- 25-26 рет, 10-17 жастағылар – 16-20 рет; үлкен адамдар – 16 рет.
ІV. Бекіту кезеңі: Қорытындылау
V. Үйге тапсырма беру кезеңі: 17-30 бет оқу. Бағалау.
дүниетану.docx
Пәні: Дүниетану
Сыныбы: 3 «А» Күні:
Тақырыбы: Тыныс алу мүшелері. Өкпе және оның қызметі.
Максаты: Білімділік: Оқушыларға тыныс алу мүшелері, олардың қызметі, гигиенасы
туралы түсінік беру;
Дамытушылық: Дүниетанымын, пәнге қызығушылығын, білімін , тілін
дамыту;
Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, Отанын қорғауға, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Әдісі: түсіндіру, сұрақжауап, әңгімелеу.
Көрнекілігі: таблица, үлестірмелер.
Барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу, оқушылардың зейінін, назарын жаттығулар
орындау арқылы сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
Қан кеткенде көрсетілетін алғашқы жәрдем туралы оқыту, мазмұнын айтқызу.
1. Қызыл тамырдан қан кету.
2. Көк тамырдан қан кету.
3. Ұсақ қан тамырларынан қан кету
Білімді тексеру кезеңі:
1.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу. 2.Үй тапсырмасын қорытындылау
Мақсатын қою кезеңі:
Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Тыныс алу мүшелері.
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Түсіндіру: «Тыныс алу мүшелері».
а) Өкпе және оның қызметі
ә) Тыныс алу және тыныс шығару қозғалыстары және ауа жолдары
2. Оқушыларға оқыту (іштей)
Тыныс алу мен тыныс шығарудың нәтижесінде өкпе ағзаны оттегі мол таза ауамен
қамтамасыз етіп, зиянды көмірқышқыл газынан таратып отырады.
Тыныс жолы өкпеге кіретін ауаны жылытады, ылғалдайды, зиянды заттардан (шаң
тозаңнан, микроптардан) тазартады. Мұрын қуысындағы түйтер кілегейлі сүзіп, ондағы
шаңтозаңды ұстап қалып, микроптарды жояды.
Тыныс алу мүшелеріне
Мұрын қуысы
кеңіртек
кеңірдекше
Үлкен адам шамамен 1 минутта 1517 тыныс алу мен тыныс шығару қайталанады.
Өкпе дененің қандай бөлігінде орналасқан?
Өкпе қандай қызмет атқарады?
Тыныс алу мен тыныс шығарудың қандай маңызы бар?
Тыныс алу қалай болады?
2. Оқушыларға оқыту: дауыстап, тізбектей.
3. Сарамандық жұмыс. Айнаға немесе әйнекке дем шығарып көр. Оны саусағымен сыз.
бір қолыңды кеудеңе, екінші қолыңды ішіңе қой. Бірнеше тыныс мен тыныс тыныс
шығаруды жаса.
Сен білесің бе?
Кім жылдам тыныс алады? Жаңа туған бала 1 минутта 60 рет тыныс алады, 5 жастағы бала 2526 рет, 1017
жастағылар – 1620 рет; үлкен адамдар – 16 рет.
ІV. Бекіту кезеңі: Қорытындылау
V. Үйге тапсырма беру кезеңі: 1730 бет оқу. Бағалау.
Пәні: Дүниетану
Сыныбы: 3 «А» Күні:
№2. Тақырыбы: Ағза мүшелері және оның қызметі
Мақсаты: Адамның табиғаттағы алатын орны, дене мүшелерімен таныстыру,
әр ағзаның қызметін толық түсіндіру; түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге
үйрету, сөйлемді дұрыс құруға, ойын еркін жеткізуге дағдыландыру; білімін,
тілін дамыту; денсаулық сақтауға, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Әдісі: Түсіндіру, сұрақжауап, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Суреттер, үлестірмелер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа дайындық.
Психологиялық дайындық:
Өсімдіктер мен жануарлар тіршілігі үшін не қажет? Адам тіршілік ету үшін
қандай жағдай қажет? Неліктен адам табиғат перзенті дейміз?
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Сұрақтарға жауап алу
Адамды неге табиғат перзенті деп атаймыз?
Адам мен басқа тіршілік иелерінің ұқсастығы мен айырмашылығы қандай?
Адамға, жануарға, өсімдікке не қажет?
Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Ағза мүшелері және
оның қызметі
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
Адамның денесі 4 бөліктен тұрады: бас,мойын, кеуде, қол және аяқ.
Адамның ішкі мүшелеріне:ми, өкпе,жүрек, бауыр, бүйрек, қарын, ішек, қуық
жатады.
Оқулықпен жұмыс.
1. Оқушыларға оқыту. а) іштей ә) дауыстап б) теріп оқу.
Дәптермен жұмыс.
Негізгі анықтамаларды жазу.
2. Суретпен жұмыс. Спорттың пайдасы неде?
Сұрақжауап.
Адам денесі қандай бөліктерден тұрады?
Адам денесінің негізгі мүшелерін ата.
Адам қаңқасының бас, кеуде, қол, аяқ сүйектерінің аттарын ата?
Денсаулық туралы 29баппен таныстыру, мағынасын түсіндіру.
ІV. Қорытындылау. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындату. V. Үйге тапсырма беру кезеңі: 710 бет оқу.
Бағалау.
Пәні: Дүниетану Сыныбы:
Күні:
№1. Тақырыбы: Адамтабиғат перзенті.
Мақсаты:
Адамның табиғаттағы алатын орны, дене мүшелерімен, тері
гигиенасымен таныстыру; түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету, сөйлемді
дұрыс құруға дағдыландыру; білімін, тілін дамыту; денсаулық сақтауға,
тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Әдісі: Түсіндіру, сұрақжауап, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Суреттер, үлестірмелер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа дайындық.
Психологиялық дайындық:
Өсімдіктер мен жануарлар тіршілігі үшін не қажет? Адам тіршілік ету үшін
қандай жағдай қажет? Неліктен адам табиғат перзенті дейміз?
ІІ. Білімді тексеру кезеңі:
Сұрақтарға жауап алу
Адам мен басқа тіршілік иелерінің ұқсастығы мен айырмашылығы қандай?
Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау Адамтабиғат
перзенті. ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
Адамға, жануарға, өсімдікке бәріне де қорек, ауа, су, жылу, жарық қажет.
Бұлардың барлығын олар табиғаттан алады. Адамның өмір сүруі табиғатпен
тығыз байланысты.
1. Оқушыларға оқыту. а) іштей ә) дауыстап б) теріп оқу.
2. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындату.
3. Суретпен жұмыс.
ІV. Қорытындылау. Мақалдарды оқып, түсіну.
V. Үйге тапсырма беру кезеңі: 710 бет оқу.
Бағалау.
Тыныс алу мүшелері. Өкпе және оның қызметі.
Тыныс алу мүшелері. Өкпе және оның қызметі.
Тыныс алу мүшелері. Өкпе және оның қызметі.
Тыныс алу мүшелері. Өкпе және оның қызметі.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.