____________________
Дата проведения
9 класс
Урок 42. Организованная туристическая поездка
Цели: совершенствование навыков устной речи по теме «Организованная туристическая поездка»; развитие навыков чтения с извлечением необходимой информации.
Ход урока
I. Организационный момент
- We'll have a talk about a packaged tour, its advantages and disadvantages.
II. Фонетическая зарядка
- I want you to look at the blackboard. Can you read the words on it? Read the first (second, third) column. Read the words after Nick (Natasha). Find the odd words in each list.
Задание на доске:
foreign hotel investigate
official activity reserve
valuable absolutely explore
agency excursion delay
multinational tour register
local price collect
unpredictable atmosphere flight
Keys: 1 столбик - agency (все слова первого столбика — прилагательные, а данное слово - существительное); 2 столбик - absolutely (все слова - существительные, а данное слово - наречие); 3 столбик -flight (все слова - глаголы, а данное слово - существительное).
III. Речевая разминка «Вопросы и ответы»
- Sasha, do you like to travel? (Yes, I do. I like to travel.)
- Tanya, do you usually travel by bus or by train? (/ usually travel by bus.)
- Vova, have you ever been to a foreign country? (Yes, I have. I have been to Poland.)
- What is your favourite kind of travelling, Nick? (Iprefer to travel by plane.)
- Would you prefer travelling by ship or by plane, Kate? (I prefer travelling by ship.)
- Ann, do you like to travel with friends or relatives? (I like to travel with friends.)
- Sveta, do you prefer to stay in a hotel or in a campsite? (Yes, I prefer to stay in a hotel.)
- Lena, what are the most comfortable means of travelling? (They are travelling by ship and travelling by car.) Etc.
IV. Активизация навыков диалогической речи
- It's time to open your Workbooks, exercise 3, page 36-37. Who will read the task? We shall read the guidelines and complete the dialogue. Let's divide into pairs and act out the dialogue. You have 2 minutes to look through the sentences and then we shall listen to you.
упр. 3, стр. 36-37 из рабочей тетради. Сначала учащиеся обсуждают задание и инструкции для составления диалога, а затем просматривают предложения из диалога и дополняют его. Время выполнения задания - 2-3 минуты.
V. Совершенствование навыков устной речи по теме «Организованная туристическая поездка»
- Of course, there are different kinds of travel. On the one hand, you can come to a travel agent's office and discuss all the details of the future tour. You can see the pictures of the hotel and all places you are going to see. You buy the whole tour package including medical insurance and tickets to and from the chosen place. When you come to the destination, you go sightseeing with a guide and according with a plan. On the other hand, you can get some of your friends interested in tourism on their own. I am not sure what kinds of travelling, wholly prepared or improvised, is better. Every person decides for himself or herself what to choose. Let's discuss advantages and disadvantages of a packaged tour and travelling by yourself. The ideas in your textbooks, page 89 will help you. Use the phrases from "Dialogue Vocabulary".
Задание - учащимся разделиться на две группы для выполнения упр. 81, стр. 89 и обсудить достоинства и недостатки самостоятельного путешествия и организованной поездки. Первая группа выступает за организованную поездку, вторая группа - за самостоятельное путешествие.
VI. Физкультминутка
VII. Тренировка навыков диалогической речи
- There are many interesting and unusual countries in the world. Travelling you meet people who are also travelling. You can exchange your travel experiences with them; share your favourite pictures of the sights. Also, when you travel to other countries you can get to know new foods typical for a country of your stay. According to your physical shape or depending on how much money you can afford to spend on a trip you can arrange a hiking trip, a safari, a cultural tour, or an adventure cruise. You can travel by train, by plane, by car, by ship, or on foot. Let's discuss how to travel at a lower cost. Look at the ideas in the bubbles of exercise 82, page 90 and suggest your own ones.
упр. 82, стр. 90 из учебника. Задание для учащихся - выбрать наиболее дешевый вариант путешествия, аргументировать свой выбор, а также предложить свои варианты.
VIII. Развитие навыков чтения с извлечением необходимой информации
- Great Britain is one of the most interesting European countries. It is interesting to visit it and improve your English there. Let's read the information from exercise 83, page 90. Read it to yourself and answer the questions after the advertisement.
прочитать объявление из упр. 83, стр. 90 и ответить на вопросы после объявления.
IX. Подведение итогов урока
Домашнее задание
Рабочая тетрадь: упр. 4, стр. 38-39.
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.