____________________
Дата проведения
9 класс
Урок 99. Музыка в жизни подростков
Цели: введение страноведческой информации по теме «Музыка»; развитие навыков монологической речи; совершенствование навыков диалогической речи и чтения.
Ход урока
I. Организационный момент
- Today we shall find out what influence music has on people.
II. Фонетическая разминка
- And we start with a poem. Look at the blackboard.
- запись на доске:
You can hear it here, You can hear it there.
"It's sensational! It's fearing!
How exciting! How interesting!"
- When we speak about music we use a lot of adjectives. Let us learn a poem with some of these adjectives. First listen to my reading. Mind the stresses and intonation. Now read the poem after me line by line. Read it to each other in pairs. Try to recite the poem by heart.
III. Речевая разминка
- Music can leave us indifferent or it can provoke powerful and complex feelings. What can you say about music? Is music part of your life?
высказать свое мнение по теме «Музыка в моей жизни».
Примерный рассказ ученика:
Music plays an important role in our life. It is the part of my life, too. I like to listen to music when I have free time. I prefer dance music.
IV. Развитие навыков монологической речи
- It's time to open your textbooks, page 179, exercise 76. Share your ideas and complete a famous designer's advice. Use the words and phrases in the box. Who will read the beginning of the advice? Who is ready to continue it?
упр. 76, стр. 179 из учебника в устной форме. Ученикам предлагается прочитать совет известного дизайнера и дополнить его. Для составления предложений ученики используют слова и словосочетания из рамочки. Во время проверки данного упражнения 3-5 учеников зачитывают свои предложения.
V. Физкультминутка
VI. Совершенствование навыков диалогической речи по теме «Музыка»
- Let's divide into pairs and find out what your partner can say about the role of music in his/her life. Use the questions from exercise 77, page 180. You will have five minutes to interview each other. Your time is up. Who is ready to tell us about the partner?
Ученики делятся на пары для выполнения упр. 77, стр. 180 из учебника. Во время работы в парах ученики используют вопросы из данного упражнения. Время для выполнения задания - 5-6 минут.
VII. Совершенствование навыков чтения с пониманием основной информации. Введение страноведческой информации по теме «Музыка»
- Music plays an important role in our life. It was bom together with people. It reflects the world around us by means of combination of tones, rhythm and melody. Music can help to relax and to have a rest; it provokes our deepest emotions and fills our hearts with kindness, joy and happiness. Have you ever heard about the Beatles? We shall read the text and find out why the music of the Beatles has been very popular. The text is in exercise 78, page 180.
чтение текста из упр. 78, стр. 180 из учебника. Время чтения — 2-3 минуты. По истечении данного времени проводится проверка задания. Затем ученики устно выполняют задание упр. 79, стр. 180.
VIII. Подведение итогов урока
Домашнее задание
Рабочая тетрадь: упр.2,стр. 79-80.
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.