Виды профессии
Оценка 5

Виды профессии

Оценка 5
Лекции
docx
технология
Взрослым
05.03.2019
Виды профессии
Сыныбы: 9 Сабақтың тақырыбы: Мамандық түрлері Сабақтың мақсаты: Оқушыларға болашақ мамандықты айқын да сенімді таңдауына бағыт беру. 1.Мамандық таңдауда жауапкершілікті қалыптастыру, өз-өзін тану аймағын кеңейту. 2.Мамандықтар жөнінде мәліметтермен бөлісу, еңбек нарығында енді ғана пайда болған мамандықтар жөнінде мағлұмат беру. 3. Оқушылардың ой - өрісін жүйелі ойлау, қабылдау қабілеттерін қалыптастыру. Көрнекілігі: Тақырыпқа сәйкес әзірленген слайд, нақыл сөздер, суреттер Сабақтың түрі: Аралас Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ - жауап Пәнаралық байланыс: тарих, сызу Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру (Оқушылармен сәлемсу, сабаққа көңілдерін аудару.) 2. Жаңа сабаққа кіріспе Психологиялық тренинг. Мен қандаймын? Шарды бір - біріне бере отырып, әр оқушы өзін - өзі сипаттайды. Шарты: Өзінің есімі қай әріптен басталса, сол әріптен келетін қасиетті қосып айту керек. Мысалы: Жаны жайдары Жүсіпбекпін. 3. Жаңа сабақ Әңгімелесу. - Балалар, сендердің өздерің атаған қасиеттер сендердің болашақ өмірлерінің жарқын болуына қызмет етеді деп сенемін. Ал адам өміріне не қажет? Осы қажеттіліктерді екі топқа бөлуге болады: рухани және материалдық. Рухани қажеттіліктер: білім, өнер, музыка, ғылым. Материалдық қажеттіліктер: киім, үй, машина, асыл тастар, т. б. Ал осы қажеттіліктерге қалай қол жеткізуге болады? - Тек еңбек арқылы ғана. - Ал еңбек түрлері қандай? (ой және дене еңбегі) - Ал өздерің атаған қажеттіліктерді игеру үшін бізге нені игеру қажет? - Мамандық түрін, кәсіпті игеру қажет. - Адам өз мамандығын таңдаған кезде, нені басшылыққа алу керек деп ойлайсыңдар? - жақсы маман болуы үшін адам нені білуі және нені үйренуі қажет? - Сен қандай маман болуды армандайсың? Неліктен? - Адам өзін белгілі бір мамандыққа қашан, қалай дайындауы керек деп ойлайсыңдар? - Адам бірнеше мамандықты меңгерсе, оның өмірі қандай болады деп ойлайсыңдар? - Қай уақытта адам өз еңбегінің жемісін көре алады? - Ендеше, біз бүгін мамандық туралы пікір алмасамыз, ой бөлісеміз, сызба дайындаймыз, білімімізді кеңейтеміз. 4.Сарамандық жұмыс (сызба дайындау) 5. Сабақты қорыту Еліміздің экономикалық дамуы әлеуметтік ресурстарының көтерілуіне байланысты сондықтан экономикамыздың көтерілуі, одан ары дамуы әр маманның өндірісте өзінің жоғары кәсіби шеберлігін көтеруіне, жаңа технологияны меңгеруіне байланысты. Заман талабы, уақыт ағысы жастарды кәсіби мамандық алуына итермелейді. Қазір, еліміздің экономикасы көтерілген халқымыздың әл - ауқаты, тұрмыс - жағдайы жақсарған кезі. «Қазақстан өздерің сияқты жас мемлекет, біздің болашағымызда жастар»- Елбасымыз ылғи да жастарға қолдау көрсетіп отырады. Болашақта елімізді өркендетіп, өсіретін де жастар. Қандай мамандық аламын десең де, осындай жауапкершілікті мол сәтте өз қалауыңды дұрыс таңдай білуіңде. Мамандық таңдауда қателеспеу, өмірде өзің қалаған, жүрегіңе жақын, өзіңнің көңілің толатын іспен айналысу адам өмірінде өте маңызды. 6. Бағалау 7.Сабақты бекіту Сынып: 8 Сабақтың тақырыбы: Матаға батик салу өнерімен танысу Сабақтың мақсаты: білімділігі : батик өнерінің техникасымен,шет ел өнерімен танысу; дамытушылығы: Батик өнерін жетілдіруді дамытуды үйрету тәрбиелігі: батик өнері арқылы,қыз баланы әсемділікке,әдемілікке тәрбиелеу және жаңа өмірге деген көзқарасын өзгерту; Еңбек нысаны: батик өнерімен жасалған картина,панно,орамалдар. Сабақ түрі: теориялық,сарамандық Сабаққа қажетті құрал жабдықтар,көрнекіліктер: кергіш ағаш (рамка),жібек мата,анилин.бояулары,әр түрлі қылқаламдар,түтікше,балауыз (резерв),қоспа,эскиздер, боялған эскиз үлгілері,буклет,сызбалар,жасалған дайын бұйымдар. Пәнаралық байланыс: мәдениеттану,сызу,бейнелеу өнері,тарих,әдебиет. Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин Жаңа сабақты түсіндіру 15 мин Негізгі қойылатын өзекті мәселе. Батик өнеріне жалпы түсінік.Батик өнері бізге Оңтүстік Шығыс Азиядан келген.Яғни,Ежелгі Жапон еліндегі әйелдер матаға сурет салып,одан киім тіккен және әр түрлі шиырмалар жасаған.Матаны резервациялау техникасы Шығыстың:Үндістан,Мысыр,Қытай.Жапония,Индонезия,Малазия,Тайланд,Шри -Ланке тәрізді көптеген елдерде дамыған көркемдеу тәсілі.Қазақстанға 70-90-шы жылдары қазақстандық кәсіби суретшілер Т.Челнокова,Р.Базарбаева Е.Козырева батикті игере бастады.Батиктің бұдан ары қарай дамуына Абай атындаы Алматы Мемлекеттік университетінің оқыту жүйесіне “Мата -батиктерді көркем әшекейлеу”енгізілуі басты стимул болды.1997 ж «Батини»атты топ ұйымдасып,1998 ж.Ә.Қастеев атындағы Мемлекеттік өнер музейінде “Батик әлемі”атты бірінші көрмелерін ашты.”Батини”тобының-көрмелері Лондонда,Парижде,Будапеште,Бостонда,Москвада өте табысты өтті. Сарамандық жұмыс:35 минут • Матаны кергішке керу • Эскиз бойынша суретті матаға түсіру • Әр түрлі бояуларды,қылқаламдарды,суды дайындау Суық батик салынған суреттің үстіне резерв жүргізу.Эскиз бойынша салынған композицияға анилин бояуымен салу.Резерв құрамы:резина желімі 220гр,жанар майы 250гр,парафин 50гр. Сергіту сәті жаңылтпаш айту • Қара майлы қарағайды, • Кесейін бе,кеспейін бе? • Қазықтағы қара тайды, • Шешейін бе ,шешпейін бе? Сабақты бекіту:оқушы түсінігін сұрақ беру арқылы байқау,бағалау. Сынып: 5 Сабақтың тақырыбы: Тұрғын үйдің сипаттамалық ерекшеліктері Мақсаты: Үй күту мағынасында түсінік береміз Оқушылармен бірлесе отырып, өзі тұратын үйді күтудің бағытында әңгімелесеміз. Тазалыққа, ұқыптылыққа дағдыландырудың, жеке гигиенаны сақтаудағы басты міндет ретінде тәрбиелейміз. Міндеті: Үй мәдениеті. Бөлмедегі өсімдіктер композициясы бағытында түсіндіреміз. Сабақты байланыстыратын пән: Қазақ тілі. Биология. Бейнелеу өнері. Көрнекілік: Суреттер жинағы, тақта. Сабақ барысы: Ұйымдастырамыз Жұмыс орнын дайындаймыз Үйге тапсырманы тексереміз. Жаңа тақырыпты түсіндіреміз. 1. БҮҮ стратегиясы: Білемін Білгім келеді? Үйренгенім Мен үйді тазалаймын. Сондықтан, күту кезінде қандай құралдар керек екендігін білемін Үйді аптасына неше рет жинайды? Жұма күні үйді неге тазалауға болмайды? (Сабақтың соңына қарай оқушы өз ойын жазады) 2. Оқушы ойын жинақтаудағы өзі тұратын үйдің бейнесін бейнелейміз. Сонымен бірге үйді күтудегі тазалық ұнтақтарын бейнелеп, сипаттама береміз. 3. Үйді күту кезінде қауіпсіздік сақтау ережесін еске түсіреміз. - Ашық тұрған токтың айналасына жақындамау; - Терезе, есіктерді ашық тастамау; - Токқа қосылатын заттар (тоңазытқыш, теледидар, т. б.) су сүрткішпен сүртпеу. Мағынаны тану: 1. Үй мәдениеті. 2. Өзі тұратын үйді күту әдісі. (тарауларына қысқаша мағлұмат береміз) Қызығушылығын ояту: 1. - Үйдің әдемілігі, тазалық пен өзара қатынастық, сыйластығы, мейрімділігі көтеріңкі көңіл - күйді жақсартатын не екендігін анықтаймыз. - Оқушылармен бірлесе ойымызды бір бағытқа бағыштау, бұл - үй өсімдіктерімен, гүлдермен көмкеру. Үй өсімдіктері хош иісі мен түрінің әдемілігімен, түсімен табиғатпен етене біріге септігі бар екендігін дәлелдеу. - Теңіз жағасында тауып алынған заттардың бәрі - ұлутастар, майда тастар, ағаш бөлшектері шебер қолдарда интерьерге арналған әсем әшекейлерге айналдыруға болатындығын көрсетеміз. 2. Үйге тазалық - гигиенасына байланысты жарнама жасаймыз. Сыныбы: 9 Сабақтың тақырыбы: Мамандық түрлері Сабақтың мақсаты: Оқушыларға болашақ мамандықты айқын да сенімді таңдауына бағыт беру. 1.Мамандық таңдауда жауапкершілікті қалыптастыру, өз-өзін тану аймағын кеңейту. 2.Мамандықтар жөнінде мәліметтермен бөлісу, еңбек нарығында енді ғана пайда болған мамандықтар жөнінде мағлұмат беру. 3. Оқушылардың ой - өрісін жүйелі ойлау, қабылдау қабілеттерін қалыптастыру. Көрнекілігі: Тақырыпқа сәйкес әзірленген слайд, нақыл сөздер, суреттер Сабақтың түрі: Аралас Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ - жауап Пәнаралық байланыс: тарих, сызу Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру (Оқушылармен сәлемсу, сабаққа көңілдерін аудару.) 2. Жаңа сабаққа кіріспе Психологиялық тренинг. Мен қандаймын? Шарды бір - біріне бере отырып, әр оқушы өзін - өзі сипаттайды. Шарты: Өзінің есімі қай әріптен басталса, сол әріптен келетін қасиетті қосып айту керек. Мысалы: Жаны жайдары Жүсіпбекпін. 3. Жаңа сабақ Әңгімелесу. - Балалар, сендердің өздерің атаған қасиеттер сендердің болашақ өмірлерінің жарқын болуына қызмет етеді деп сенемін. Ал адам өміріне не қажет? Осы қажеттіліктерді екі топқа бөлуге болады: рухани және материалдық. Рухани қажеттіліктер: білім, өнер, музыка, ғылым. Материалдық қажеттіліктер: киім, үй, машина, асыл тастар, т. б. Ал осы қажеттіліктерге қалай қол жеткізуге болады? - Тек еңбек арқылы ғана. - Ал еңбек түрлері қандай? (ой және дене еңбегі) - Ал өздерің атаған қажеттіліктерді игеру үшін бізге нені игеру қажет? - Мамандық түрін, кәсіпті игеру қажет. - Адам өз мамандығын таңдаған кезде, нені басшылыққа алу керек деп ойлайсыңдар? - жақсы маман болуы үшін адам нені білуі және нені үйренуі қажет? - Сен қандай маман болуды армандайсың? Неліктен? - Адам өзін белгілі бір мамандыққа қашан, қалай дайындауы керек деп ойлайсыңдар? - Адам бірнеше мамандықты меңгерсе, оның өмірі қандай болады деп ойлайсыңдар? - Қай уақытта адам өз еңбегінің жемісін көре алады? - Ендеше, біз бүгін мамандық туралы пікір алмасамыз, ой бөлісеміз, сызба дайындаймыз, білімімізді кеңейтеміз. 4.Сарамандық жұмыс (сызба дайындау) 5. Сабақты қорыту Еліміздің экономикалық дамуы әлеуметтік ресурстарының көтерілуіне байланысты сондықтан экономикамыздың көтерілуі, одан ары дамуы әр маманның өндірісте өзінің жоғары кәсіби шеберлігін көтеруіне, жаңа технологияны меңгеруіне байланысты. Заман талабы, уақыт ағысы жастарды кәсіби мамандық алуына итермелейді. Қазір, еліміздің экономикасы көтерілген халқымыздың әл - ауқаты, тұрмыс - жағдайы жақсарған кезі. «Қазақстан өздерің сияқты жас мемлекет, біздің болашағымызда жастар»- Елбасымыз ылғи да жастарға қолдау көрсетіп отырады. Болашақта елімізді өркендетіп, өсіретін де жастар. Қандай мамандық аламын десең де, осындай жауапкершілікті мол сәтте өз қалауыңды дұрыс таңдай білуіңде. Мамандық таңдауда қателеспеу, өмірде өзің қалаған, жүрегіңе жақын, өзіңнің көңілің толатын іспен айналысу адам өмірінде өте маңызды. 6. Бағалау 7.Сабақты бекіту Сынып: 8 Сабақтың тақырыбы: Матаға батик салу өнерімен танысу Сабақтың мақсаты: білімділігі : батик өнерінің техникасымен,шет ел өнерімен танысу; дамытушылығы: Батик өнерін жетілдіруді дамытуды үйрету тәрбиелігі: батик өнері арқылы,қыз баланы әсемділікке,әдемілікке тәрбиелеу және жаңа өмірге деген көзқарасын өзгерту; Еңбек нысаны: батик өнерімен жасалған картина,панно,орамалдар. Сабақ түрі: теориялық,сарамандық Сабаққа қажетті құрал жабдықтар,көрнекіліктер: кергіш ағаш (рамка),жібек мата,анилин.бояулары,әр түрлі қылқаламдар,түтікше,балауыз (резерв),қоспа,эскиздер, боялған эскиз үлгілері,буклет,сызбалар,жасалған дайын бұйымдар. Пәнаралық байланыс: мәдениеттану,сызу,бейнелеу өнері,тарих,әдебиет. Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин Жаңа сабақты түсіндіру 15 мин Негізгі қойылатын өзекті мәселе. Батик өнеріне жалпы түсінік.Батик өнері бізге Оңтүстік Шығыс Азиядан келген.Яғни,Ежелгі Жапон еліндегі әйелдер матаға сурет салып,одан киім тіккен және әр түрлі шиырмалар жасаған.Матаны резервациялау техникасы Шығыстың:Үндістан,Мысыр,Қытай.Жапония,Индонезия,Малазия,Тайланд,Шри -Ланке тәрізді көптеген елдерде дамыған көркемдеу тәсілі.Қазақстанға 70-90-шы жылдары қазақстандық кәсіби суретшілер Т.Челнокова,Р.Базарбаева Е.Козырева батикті игере бастады.Батиктің бұдан ары қарай дамуына Абай атындаы Алматы Мемлекеттік университетінің оқыту жүйесіне “Мата -батиктерді көркем әшекейлеу”енгізілуі басты стимул болды.1997 ж «Батини»атты топ ұйымдасып,1998 ж.Ә.Қастеев атындағы Мемлекеттік өнер музейінде “Батик әлемі”атты бірінші көрмелерін ашты.”Батини”тобының-көрмелері Лондонда,Парижде,Будапеште,Бостонда,Москвада өте табысты өтті. Сарамандық жұмыс:35 минут • Матаны кергішке керу • Эскиз бойынша суретті матаға түсіру • Әр түрлі бояуларды,қылқаламдарды,суды дайындау Суық батик салынған суреттің үстіне резерв жүргізу.Эскиз бойынша салынған композицияға анилин бояуымен салу.Резерв құрамы:резина желімі 220гр,жанар майы 250гр,парафин 50гр. Сергіту сәті жаңылтпаш айту • Қара майлы қарағайды, • Кесейін бе,кеспейін бе? • Қазықтағы қара тайды, • Шешейін бе ,шешпейін бе? Сабақты бекіту:оқушы түсінігін сұрақ беру арқылы байқау,бағалау. Сынып: 5 Сабақтың тақырыбы: Тұрғын үйдің сипаттамалық ерекшеліктері Мақсаты: Үй күту мағынасында түсінік береміз Оқушылармен бірлесе отырып, өзі тұратын үйді күтудің бағытында әңгімелесеміз. Тазалыққа, ұқыптылыққа дағдыландырудың, жеке гигиенаны сақтаудағы басты міндет ретінде тәрбиелейміз. Міндеті: Үй мәдениеті. Бөлмедегі өсімдіктер композициясы бағытында түсіндіреміз. Сабақты байланыстыратын пән: Қазақ тілі. Биология. Бейнелеу өнері. Көрнекілік: Суреттер жинағы, тақта. Сабақ барысы: Ұйымдастырамыз Жұмыс орнын дайындаймыз Үйге тапсырманы тексереміз. Жаңа тақырыпты түсіндіреміз. 1. БҮҮ стратегиясы: Білемін Білгім келеді? Үйренгенім Мен үйді тазалаймын. Сондықтан, күту кезінде қандай құралдар керек екендігін білемін Үйді аптасына неше рет жинайды? Жұма күні үйді неге тазалауға болмайды? (Сабақтың соңына қарай оқушы өз ойын жазады) 2. Оқушы ойын жинақтаудағы өзі тұратын үйдің бейнесін бейнелейміз. Сонымен бірге үйді күтудегі тазалық ұнтақтарын бейнелеп, сипаттама береміз. 3. Үйді күту кезінде қауіпсіздік сақтау ережесін еске түсіреміз. - Ашық тұрған токтың айналасына жақындамау; - Терезе, есіктерді ашық тастамау; - Токқа қосылатын заттар (тоңазытқыш, теледидар, т. б.) су сүрткішпен сүртпеу. Мағынаны тану: 1. Үй мәдениеті. 2. Өзі тұратын үйді күту әдісі. (тарауларына қысқаша мағлұмат береміз) Қызығушылығын ояту: 1. - Үйдің әдемілігі, тазалық пен өзара қатынастық, сыйластығы, мейрімділігі көтеріңкі көңіл - күйді жақсартатын не екендігін анықтаймыз. - Оқушылармен бірлесе ойымызды бір бағытқа бағыштау, бұл - үй өсімдіктерімен, гүлдермен көмкеру. Үй өсімдіктері хош иісі мен түрінің әдемілігімен, түсімен табиғатпен етене біріге септігі бар екендігін дәлелдеу. - Теңіз жағасында тауып алынған заттардың бәрі - ұлутастар, майда тастар, ағаш бөлшектері шебер қолдарда интерьерге арналған әсем әшекейлерге айналдыруға болатындығын көрсетеміз. 2. Үйге тазалық - гигиенасына байланысты жарнама жасаймыз. Сыныбы: 9 Сабақтың тақырыбы: Мамандық түрлері Сабақтың мақсаты: Оқушыларға болашақ мамандықты айқын да сенімді таңдауына бағыт беру. 1.Мамандық таңдауда жауапкершілікті қалыптастыру, өз-өзін тану аймағын кеңейту. 2.Мамандықтар жөнінде мәліметтермен бөлісу, еңбек нарығында енді ғана пайда болған мамандықтар жөнінде мағлұмат беру. 3. Оқушылардың ой - өрісін жүйелі ойлау, қабылдау қабілеттерін қалыптастыру. Көрнекілігі: Тақырыпқа сәйкес әзірленген слайд, нақыл сөздер, суреттер Сабақтың түрі: Аралас Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ - жауап Пәнаралық байланыс: тарих, сызу Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру (Оқушылармен сәлемсу, сабаққа көңілдерін аудару.) 2. Жаңа сабаққа кіріспе Психологиялық тренинг. Мен қандаймын? Шарды бір - біріне бере отырып, әр оқушы өзін - өзі сипаттайды. Шарты: Өзінің есімі қай әріптен басталса, сол әріптен келетін қасиетті қосып айту керек. Мысалы: Жаны жайдары Жүсіпбекпін. 3. Жаңа сабақ Әңгімелесу. - Балалар, сендердің өздерің атаған қасиеттер сендердің болашақ өмірлерінің жарқын болуына қызмет етеді деп сенемін. Ал адам өміріне не қажет? Осы қажеттіліктерді екі топқа бөлуге болады: рухани және материалдық. Рухани қажеттіліктер: білім, өнер, музыка, ғылым. Материалдық қажеттіліктер: киім, үй, машина, асыл тастар, т. б. Ал осы қажеттіліктерге қалай қол жеткізуге болады? - Тек еңбек арқылы ғана. - Ал еңбек түрлері қандай? (ой және дене еңбегі) - Ал өздерің атаған қажеттіліктерді игеру үшін бізге нені игеру қажет? - Мамандық түрін, кәсіпті игеру қажет. - Адам өз мамандығын таңдаған кезде, нені басшылыққа алу керек деп ойлайсыңдар? - жақсы маман болуы үшін адам нені білуі және нені үйренуі қажет? - Сен қандай маман болуды армандайсың? Неліктен? - Адам өзін белгілі бір мамандыққа қашан, қалай дайындауы керек деп ойлайсыңдар? - Адам бірнеше мамандықты меңгерсе, оның өмірі қандай болады деп ойлайсыңдар? - Қай уақытта адам өз еңбегінің жемісін көре алады? - Ендеше, біз бүгін мамандық туралы пікір алмасамыз, ой бөлісеміз, сызба дайындаймыз, білімімізді кеңейтеміз. 4.Сарамандық жұмыс (сызба дайындау) 5. Сабақты қорыту Еліміздің экономикалық дамуы әлеуметтік ресурстарының көтерілуіне байланысты сондықтан экономикамыздың көтерілуі, одан ары дамуы әр маманның өндірісте өзінің жоғары кәсіби шеберлігін көтеруіне, жаңа технологияны меңгеруіне байланысты. Заман талабы, уақыт ағысы жастарды кәсіби мамандық алуына итермелейді. Қазір, еліміздің экономикасы көтерілген халқымыздың әл - ауқаты, тұрмыс - жағдайы жақсарған кезі. «Қазақстан өздерің сияқты жас мемлекет, біздің болашағымызда жастар»- Елбасымыз ылғи да жастарға қолдау көрсетіп отырады. Болашақта елімізді өркендетіп, өсіретін де жастар. Қандай мамандық аламын десең де, осындай жауапкершілікті мол сәтте өз қалауыңды дұрыс таңдай білуіңде. Мамандық таңдауда қателеспеу, өмірде өзің қалаған, жүрегіңе жақын, өзіңнің көңілің толатын іспен айналысу адам өмірінде өте маңызды. 6. Бағалау 7.Сабақты бекіту Сынып: 8 Сабақтың тақырыбы: Матаға батик салу өнерімен танысу Сабақтың мақсаты: білімділігі : батик өнерінің техникасымен,шет ел өнерімен танысу; дамытушылығы: Батик өнерін жетілдіруді дамытуды үйрету тәрбиелігі: батик өнері арқылы,қыз баланы әсемділікке,әдемілікке тәрбиелеу және жаңа өмірге деген көзқарасын өзгерту; Еңбек нысаны: батик өнерімен жасалған картина,панно,орамалдар. Сабақ түрі: теориялық,сарамандық Сабаққа қажетті құрал жабдықтар,көрнекіліктер: кергіш ағаш (рамка),жібек мата,анилин.бояулары,әр түрлі қылқаламдар,түтікше,балауыз (резерв),қоспа,эскиздер, боялған эскиз үлгілері,буклет,сызбалар,жасалған дайын бұйымдар. Пәнаралық байланыс: мәдениеттану,сызу,бейнелеу өнері,тарих,әдебиет. Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин Жаңа сабақты түсіндіру 15 мин Негізгі қойылатын өзекті мәселе. Батик өнеріне жалпы түсінік.Батик өнері бізге Оңтүстік Шығыс Азиядан келген.Яғни,Ежелгі Жапон еліндегі әйелдер матаға сурет салып,одан киім тіккен және әр түрлі шиырмалар жасаған.Матаны резервациялау техникасы Шығыстың:Үндістан,Мысыр,Қытай.Жапония,Индонезия,Малазия,Тайланд,Шри -Ланке тәрізді көптеген елдерде дамыған көркемдеу тәсілі.Қазақстанға 70-90-шы жылдары қазақстандық кәсіби суретшілер Т.Челнокова,Р.Базарбаева Е.Козырева батикті игере бастады.Батиктің бұдан ары қарай дамуына Абай атындаы Алматы Мемлекеттік университетінің оқыту жүйесіне “Мата -батиктерді көркем әшекейлеу”енгізілуі басты стимул болды.1997 ж «Батини»атты топ ұйымдасып,1998 ж.Ә.Қастеев атындағы Мемлекеттік өнер музейінде “Батик әлемі”атты бірінші көрмелерін ашты.”Батини”тобының-көрмелері Лондонда,Парижде,Будапеште,Бостонда,Москвада өте табысты өтті. Сарамандық жұмыс:35 минут • Матаны кергішке керу • Эскиз бойынша суретті матаға түсіру • Әр түрлі бояуларды,қылқаламдарды,суды дайындау Суық батик салынған суреттің үстіне резерв жүргізу.Эскиз бойынша салынған композицияға анилин бояуымен салу.Резерв құрамы:резина желімі 220гр,жанар майы 250гр,парафин 50гр. Сергіту сәті жаңылтпаш айту • Қара майлы қарағайды, • Кесейін бе,кеспейін бе? • Қазықтағы қара тайды, • Шешейін бе ,шешпейін бе? Сабақты бекіту:оқушы түсінігін сұрақ беру арқылы байқау,бағалау. Сынып: 5 Сабақтың тақырыбы: Тұрғын үйдің сипаттамалық ерекшеліктері Мақсаты: Үй күту мағынасында түсінік береміз Оқушылармен бірлесе отырып, өзі тұратын үйді күтудің бағытында әңгімелесеміз. Тазалыққа, ұқыптылыққа дағдыландырудың, жеке гигиенаны сақтаудағы басты міндет ретінде тәрбиелейміз. Міндеті: Үй мәдениеті. Бөлмедегі өсімдіктер композициясы бағытында түсіндіреміз. Сабақты байланыстыратын пән: Қазақ тілі. Биология. Бейнелеу өнері. Көрнекілік: Суреттер жинағы, тақта. Сабақ барысы: Ұйымдастырамыз Жұмыс орнын дайындаймыз Үйге тапсырманы тексереміз. Жаңа тақырыпты түсіндіреміз. 1. БҮҮ стратегиясы: Білемін Білгім келеді? Үйренгенім Мен үйді тазалаймын. Сондықтан, күту кезінде қандай құралдар керек екендігін білемін Үйді аптасына неше рет жинайды? Жұма күні үйді неге тазалауға болмайды? (Сабақтың соңына қарай оқушы өз ойын жазады) 2. Оқушы ойын жинақтаудағы өзі тұратын үйдің бейнесін бейнелейміз. Сонымен бірге үйді күтудегі тазалық ұнтақтарын бейнелеп, сипаттама береміз. 3. Үйді күту кезінде қауіпсіздік сақтау ережесін еске түсіреміз. - Ашық тұрған токтың айналасына жақындамау; - Терезе, есіктерді ашық тастамау;
мамандык турлери бас киим матага батик салу.docx
Сыныбы: 9 Сабақтың тақырыбы: Мамандық түрлері Сабақтың мақсаты: Оқушыларға болашақ мамандықты айқын да сенімді таңдауына бағыт беру. 1.Мамандық таңдауда жауапкершілікті қалыптастыру, өз­өзін тану аймағын кеңейту. 2.Мамандықтар жөнінде мәліметтермен бөлісу, еңбек нарығында енді ғана пайда болған  мамандықтар жөнінде мағлұмат беру. 3. Оқушылардың ой ­ өрісін жүйелі ойлау, қабылдау қабілеттерін қалыптастыру.  Көрнекілігі: Тақырыпқа сәйкес әзірленген слайд, нақыл сөздер, суреттер  Сабақтың түрі: Аралас Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ ­ жауап Пәнаралық байланыс: тарих, сызу Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру (Оқушылармен сәлемсу, сабаққа көңілдерін аудару.) 2. Жаңа сабаққа кіріспе Психологиялық тренинг. Мен қандаймын? Шарды бір ­ біріне бере отырып, әр оқушы өзін ­  өзі сипаттайды. Шарты: Өзінің есімі қай әріптен басталса, сол әріптен келетін қасиетті қосып айту керек.  Мысалы: Жаны жайдары Жүсіпбекпін. 3. Жаңа сабақ Әңгімелесу. ­ Балалар, сендердің өздерің атаған қасиеттер сендердің болашақ өмірлерінің  жарқын болуына қызмет етеді деп сенемін. Ал адам өміріне не қажет? Осы қажеттіліктерді  екі топқа бөлуге болады: рухани және материалдық. Рухани қажеттіліктер: білім, өнер,  музыка, ғылым. Материалдық қажеттіліктер: киім, үй, машина, асыл тастар, т. б. Ал осы  қажеттіліктерге қалай қол жеткізуге болады? ­ Тек еңбек арқылы ғана. ­ Ал еңбек түрлері қандай? (ой және дене еңбегі) ­ Ал өздерің атаған қажеттіліктерді игеру үшін бізге нені игеру қажет? ­ Мамандық түрін, кәсіпті игеру қажет. ­ Адам өз мамандығын таңдаған кезде, нені басшылыққа алу керек деп ойлайсыңдар? ­ жақсы маман болуы үшін адам нені білуі және нені үйренуі қажет? ­ Сен қандай маман болуды армандайсың? Неліктен? ­ Адам өзін белгілі бір мамандыққа қашан, қалай дайындауы керек деп ойлайсыңдар? ­ Адам бірнеше мамандықты меңгерсе, оның өмірі қандай болады деп ойлайсыңдар? ­ Қай уақытта адам өз еңбегінің жемісін көре алады? ­ Ендеше, біз бүгін мамандық туралы пікір алмасамыз, ой бөлісеміз, сызба дайындаймыз,  білімімізді кеңейтеміз. 4.Сарамандық жұмыс (сызба дайындау) 5. Сабақты қорыту Еліміздің экономикалық дамуы әлеуметтік ресурстарының көтерілуіне байланысты  сондықтан экономикамыздың көтерілуі, одан ары дамуы әр маманның өндірісте өзінің  жоғары кәсіби шеберлігін көтеруіне, жаңа технологияны меңгеруіне байланысты. Заман  талабы, уақыт ағысы жастарды кәсіби мамандық алуына итермелейді. Қазір, еліміздің  экономикасы көтерілген халқымыздың әл ­ ауқаты, тұрмыс ­ жағдайы жақсарған кезі.  «Қазақстан өздерің сияқты жас мемлекет, біздің болашағымызда жастар»­ Елбасымыз ылғи да жастарға қолдау көрсетіп отырады. Болашақта елімізді өркендетіп, өсіретін де жастар.  Қандай мамандық аламын десең де, осындай жауапкершілікті мол сәтте өз қалауыңды  дұрыс таңдай білуіңде. Мамандық таңдауда қателеспеу, өмірде өзің қалаған, жүрегіңе  жақын, өзіңнің көңілің толатын іспен айналысу адам өмірінде өте маңызды. 6. Бағалау 7.Сабақты бекіту Сынып: 8 Сабақтың тақырыбы: Матаға батик салу өнерімен танысу Сабақтың мақсаты: білімділігі : батик өнерінің техникасымен,шет ел өнерімен танысу; дамытушылығы: Батик өнерін жетілдіруді дамытуды үйрету тәрбиелігі: батик өнері арқылы,қыз баланы әсемділікке,әдемілікке тәрбиелеу және жаңа  өмірге деген көзқарасын өзгерту; Еңбек нысаны: батик өнерімен жасалған картина,панно,орамалдар. Сабақ түрі: теориялық,сарамандық Сабаққа қажетті құрал жабдықтар,көрнекіліктер: кергіш ағаш (рамка),жібек мата,анилин.бояулары,әр түрлі қылқаламдар,түтікше,балауыз  (резерв),қоспа,эскиздер, боялған эскиз үлгілері,буклет,сызбалар,жасалған дайын бұйымдар. Пәнаралық байланыс: мәдениеттану,сызу,бейнелеу өнері,тарих,әдебиет. Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин Жаңа сабақты түсіндіру 15 мин Негізгі қойылатын өзекті мәселе. Батик өнеріне жалпы түсінік.Батик өнері бізге Оңтүстік Шығыс Азиядан  келген.Яғни,Ежелгі Жапон еліндегі әйелдер матаға сурет салып,одан киім тіккен және әр  түрлі шиырмалар жасаған.Матаны резервациялау техникасы  Шығыстың:Үндістан,Мысыр,Қытай.Жапония,Индонезия,Малазия,Тайланд,Шри ­Ланке  тәрізді көптеген елдерде дамыған көркемдеу тәсілі.Қазақстанға 70­90­шы жылдары  қазақстандық кәсіби суретшілер Т.Челнокова,Р.Базарбаева Е.Козырева батикті игере  бастады.Батиктің бұдан ары қарай дамуына Абай атындаы Алматы Мемлекеттік  университетінің оқыту жүйесіне “Мата ­батиктерді көркем әшекейлеу”енгізілуі басты  стимул болды.1997 ж «Батини»атты топ ұйымдасып,1998 ж.Ә.Қастеев атындағы  Мемлекеттік өнер музейінде “Батик әлемі”атты бірінші көрмелерін  ашты.”Батини”тобының­көрмелері Лондонда,Парижде,Будапеште,Бостонда,Москвада өте  табысты өтті. Сарамандық жұмыс:35 минут  Матаны кергішке керу  Эскиз бойынша суретті матаға түсіру  Әр түрлі бояуларды,қылқаламдарды,суды дайындау Суық батик салынған суреттің үстіне резерв жүргізу.Эскиз бойынша салынған  композицияға анилин бояуымен салу.Резерв құрамы:резина желімі 220гр,жанар майы  250гр,парафин 50гр. Сергіту сәті жаңылтпаш айту  Қара майлы қарағайды,  Кесейін бе,кеспейін бе?  Қазықтағы қара тайды,  Шешейін бе ,шешпейін бе? Сабақты бекіту:оқушы түсінігін сұрақ беру арқылы байқау,бағалау. Сынып: 5 Сабақтың тақырыбы: Тұрғын үйдің сипаттамалық ерекшеліктері Мақсаты: Үй күту мағынасында түсінік береміз Оқушылармен бірлесе отырып, өзі тұратын үйді күтудің бағытында әңгімелесеміз. Тазалыққа, ұқыптылыққа дағдыландырудың, жеке гигиенаны сақтаудағы басты міндет  ретінде тәрбиелейміз. Міндеті: Үй мәдениеті. Бөлмедегі өсімдіктер композициясы бағытында түсіндіреміз. Сабақты байланыстыратын пән: Қазақ тілі. Биология. Бейнелеу өнері. Көрнекілік: Суреттер жинағы, тақта. Сабақ барысы: Ұйымдастырамыз Жұмыс орнын дайындаймыз Үйге тапсырманы тексереміз. Жаңа тақырыпты түсіндіреміз. 1. БҮҮ стратегиясы: Білемін Білгім келеді? Үйренгенім Мен үйді тазалаймын. Сондықтан, күту кезінде қандай құралдар керек екендігін білемін  Үйді аптасына неше рет жинайды? Жұма күні үйді неге тазалауға болмайды? (Сабақтың  соңына қарай оқушы өз ойын жазады) 2. Оқушы ойын жинақтаудағы өзі тұратын үйдің бейнесін бейнелейміз. Сонымен бірге үйді  күтудегі тазалық ұнтақтарын бейнелеп, сипаттама береміз. 3. Үйді күту кезінде қауіпсіздік сақтау ережесін еске түсіреміз. ­ Ашық тұрған токтың айналасына жақындамау; ­ Терезе, есіктерді ашық тастамау; ­ Токқа қосылатын заттар (тоңазытқыш, теледидар, т. б.) су сүрткішпен сүртпеу. Мағынаны тану: 1. Үй мәдениеті. 2. Өзі тұратын үйді күту әдісі. (тарауларына қысқаша мағлұмат береміз) Қызығушылығын ояту: 1. ­ Үйдің әдемілігі, тазалық пен өзара қатынастық, сыйластығы,  мейрімділігі көтеріңкі көңіл ­ күйді жақсартатын не екендігін анықтаймыз. ­ Оқушылармен бірлесе ойымызды бір бағытқа бағыштау, бұл ­ үй өсімдіктерімен,  гүлдермен көмкеру. Үй өсімдіктері хош иісі мен түрінің әдемілігімен, түсімен табиғатпен  етене біріге септігі бар екендігін дәлелдеу. ­ Теңіз жағасында тауып алынған заттардың бәрі ­ ұлутастар, майда тастар, ағаш  бөлшектері шебер қолдарда интерьерге арналған әсем әшекейлерге айналдыруға  болатындығын көрсетеміз. 2. Үйге тазалық ­ гигиенасына байланысты жарнама жасаймыз.

Виды профессии

Виды профессии

Виды профессии

Виды профессии

Виды профессии

Виды профессии

Виды профессии

Виды профессии
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
05.03.2019