Внеурочное занятие по английскому языку "Пасха"

  • docx
  • 11.01.2025
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Занятие EASTER.docx

Внеурочное  занятие по английскому языку

Форма: игра

Цель: организовать деятельность учащихся, направленную на совершенствование лексических навыков по теме, развитие речевых умений по теме «EASTER », повторение ранее изученных грамматических конструкций

Задачи:

1.Образовательная: тренировка лексических и грамматических навыков; активизация лексики по теме;

2.Развивающая:  развивать навыки говорения, развивать  речемыслительные и познавательные способности, развивать логическое мышление, память, внимание, творческое воображение, языковую догадку

3 Воспитательная: поддерживать  интерес к изучению английского языка, воспитывать  культуру общения, развивать умения работать в коллективе

 

Планируемый результат:

Универсальные учебные действия (УУД)

Личностные: формировать положительное отношение к процессу познания, развивать навыки сотрудничества в разных ситуациях.

Коммуникативные:   Уметь слушать своих одноклассников и учителя, реагировать на речь других.

Познавательные:  Успешно осуществлять актуализацию новых лексических единиц, основываясь на учебную ситуацию и личный опыт, уметь осознанно строить речевое высказывание по образцу.

Регулятивные:  Моделировать ситуации поведения в классе, участвовать в распределении ролей.

Предметные умения:

1.Воспроизводить новые лексические единицы по теме

2.Накапливать багаж нового лексического и грамматического материала и приобретать опыт его применения

Формы работы

1.Фронтальный опрос

2.Групповая работа

3.Индивидуальная  работа

Образовательные технологии: игры, мини-проект.

Оборудование:

Магнитафон

Компьютер

Мультимедийный проектор (экран)

Презентация

Пасхальные  украшения(яйца, веточки, вазы, корзины, ленты,подарки, игрушечные кролики, рисунки символов весны)

Карточки с заданиями

Рисунки

 

1.      Оргмомент . Постановка цели занятия

Действия учителя

Действия ученика

Teacher: Hello, boys and girls!

Teacher: Look around and say what holiday we are going to celebrate  now.

Teacher: You are right! I’d like you to get more information about this holiday and its symbols. Let’s start!

Pupil:  Hello!

Pupil :It is Easter!

2. Презентация подготовленной монологической речи. Введение в историю праздника. (5 мин.)

Действия учителя

Действия ученика

Teacher: And now pupil present you some information about Easter! Look at the screen, please!

Teacher: Thank you very much for your informative presentation!

(Ученик представляет  презентацию «История праздника Пасхи».)

 

3. Презентация подготовленной монологической речи. Символы Пасхи в Великобритании. (2 мин.)

Действия учителя

Действия ученика

Teacher:Now let's see how you remember Easter symbols in Britain.

1 Pupil: (держит в руках  рисунок кулича в Британии)

Hot cross buns are special Easter cakes with a cross on it. The Cross is a symbol of Christ's victory over the death.

(Вешает на доску)

2 Pupil: (держит в руках рисунок пасхальных яиц в Британии)

Egss are one of the most important symbols of Easter symbolize life. In Britain people usually exchange chocolate eggs.

(Вешает на доску)

3 Pupil: (держит в руках рисунок пасхального кролика)

Easter Bunny is a rabbit that brings chocolate eggs to children. He hides egg for children on Easter morning.

(Вешает на доску)

 

4 Pupil: (держит в руках рисунок пасхального дерева)

Easter tree is a tree which people in Britain decorate with the Easter eggs.

(Вешает на доску)

 

5 Pupil: (держит в руках рисунок нарядной  весенней шляпки)

Easter Bonnet is a symbol of  new clothes wearing on this holiday. He hides the eggs on Easter morning.

(Вешает на доску)

 

 

4. Роль спорта в праздновании Британской Пасхи. Участие в спортивном соревновании. (5 мин.)

Действия учителя

Действия ученика

Teacher: Thank you so much! How do you think what British people usually do on Easter?

 

 

Teacher: Right you are! But! British people like playing different Easter games, such as Egg Rolling and Easter Egg Hunt.  And now I invite you to play “Easter Hunt”. Let's divide into two teams. Each team must find Easter eggs of such color (green,red) that a ribbon on the basket and put them there.

Are you ready? Start!

Teacher: Great! What sportive pupils you are!

1 Pupil: They exchange eggs.

2 Pupil: They cook tasty dinner.

3Pupil: They spend this holiday with relatives and friends.

 

 

(поощрительные призы получают все игроки)

5. Динамическая пауза

Действия учителя

Действия ученика

Teacher: Let's look at eggs in your baskets. There's an egg with the task in each your basket. Find them, please!

 

Teacher: Green team, read the task, please.

(дети ищут яйцо с заданием)

 

 

 

Green Team: Dance with Bunny.( song “Easter Bunny Bop”) and then decorate the Easter tree

6.Работа на проектом (пасхальное дерево).

Действия учителя

Действия ученика

Teacher:Great! And now let's decorate the Easter tree!

 

(все команды украшают яйцами из корзины свое пасхальное дерево)

 

7. Отработка лексического материала. Исполнение песни. (4 мин.)

Совершенствование навыков выразительного чтения стихотворений. (5 мин.)

Действия учителя

Действия ученика

Teacher: It's a very beautiful Easter tree! Green team, tell us the poem about Easter, please.

 

 

 

 

 

Teacher: Thank you for your poem. I like it very much. Red Team, read the task, please.

Teacher: Stand up children. Let's sing the song“Here Comes Peter Cottontail

 

Teacher: It's a very merry song. I like it! Good of you! Red Team, tell us a poem, please.

 

 

 

 

 

Teacher: Thank you. It's a very beautiful poem about spring.

Green team:

Easter eggs yellow and blue,

Easter eggs for me and you,

Easter eggs and candy sweets,

Easter eggs are good to eat,

Easter eggs pretty and funny,

Where, oh...Where is an Easter Bunny?

Red Team: Sing Easter song.

 

 

(все команды поют)

 

Red Team:

Spring is here! Spring is here!

Winter is gone and flowers appear.

Three little robbins begin to sing.

Four bicycle rings begin to ring.

Five children come out and jump the rope.

Spring is here now! I hope! I hope!

 

7.Поиск информации(3 мин.)

Действия учителя

Действия ученика

 Teacher:

All the teams are perfect! But I've got a new challenge for you. So, I've got several cards with the words. Your task is to make up a sentence from these cards and I give you 3 minutes. The best team will get a good present for it.  Start!

Teacher: Are you ready? Read your sentences!

 

 

 

Teacher: All the teams are perfect!

It’s for you!

(Дарим подарки команде-победительнице, а так же мини призы всем участникам )

(Детям раздаются карточки со словами. )

 

 

 

 

Green Team “There are many Easter symbols in Great Britain:  Easter Eggs, Easter Bunnies.”

Red Team “On Easter festival people decorate churches with white lilies and all the families go there. ”

8. Подведение итогов. Рефлексия. (5 мин.)

Действия учителя

Действия ученика

 Teacher: Girls and Boys, we did all the tasks. All the teams are perfect! It's time to finish our Easter party.

Have you liked our party ? Tell me, please.

Use these sentences:

             It was interesting because…        

             It wasn’t interesting because…   

 

 

 

 

Teacher:Dear children, thank you for your work! Goodbye and Merry Easter!!!

 

     Pupils:

  It was interesting because I know about Easter traditions in Britain.

… I can make Easter tree .

 …I liked the presentation about Easter in Britain and Russia .

…I liked to read the poems about spring

 … I liked to sing an Easter song

… I liked to hunt eggs

…I liked to listen the poems about spring

 

Pupils: Goodbye! Merry Easter!

 


 

Посмотрите также