ФИО: Бальжик Н.И.
Предмет: Родной (болгарский) язык
Урок № 14
Дата:12.12.2018
Класс: 11
Тема урока: Вопросительные местоимение.
Планируемые результаты
предметные: овладение УУД через информационную переработку текста и работу со словарём; умение использовать вопросительных местоимений при составлении предложений.
метапредметные: овладение навыками смыслового чтения текстов различных стилей и жанров;
обогащение словарного запаса учащихся; находить информацию в учебнике, анализировать содержание.
личностные: формирование патриотического отношения к родному болгарскому языку, осознание его величия и могущества. Формирование «стартовой» мотивации к изучению нового материала.
Тип урока: комбинированный.
Оборудование: учебник для 11класса,дидактический материал.
Тема на урока: Въпросителни местоимения
I. Цели на урока:
1. Образователни (информационно-познавателни):
1.1. Да се затвърдят знанията за личното местоимение и неговите форми.
2. Възпитателни:
2.1. Възпитаване на естетически, етически и общочовешки ценности чрез текстовете.
2.2. Чрез хода на урока убеждаваме в изразителните възможности на българския език.
3. Развиващи (комуникативно-практически):
3.1. Учениците сами да умеят да откриват с каква част на изречението са употребени местоименията.
3.2. Чрез редактиране на конкретни текстове се създават умения за развитие и усъвършенстване речта на учениците, както и стремеж към правилен и точен изказ.
3.3. Развиване на умения за самостоятелна работа с текст.
II. Вид на урока
-за нови знания
III. Методи
- беседа, самостоятелна работа.
IV. Ход на урока
Актуализация на стари знания :
Въпрос: Коя част на речта наричаме местоимение?
Отговор: Местоименията са изменяема част на речта, която замества имената и
свързва изреченията в текста.
Въпрос: Какви граматични признаци притежават личните местоимения?
Отговор: Личните местоимения имат лице, число, род ( само в 3л. ед. ч.), падеж, пълна и кратка форма ( без именителен падеж ).
Въпрос: Кои са личните местоимения в именителен, винителен и дателен падеж? Избройте ги.
Учител: Открийте местоименията в изречението: Какво е това, кажи ми! Определете техния вид и направете граматичен разбор.
това – показателно местоимение, ед. ч., ср. род,
ми – лично местоимение, 1л., ед. ч., дателен падеж, кратка форма.
Учител: Обърнете внимание на думата какво. Каква е тя като част на речта?
Отговор: Думата какво е местоимение и по-точно въпросително местоимение.
Учител: През този час ще се запознаем с въпросителните местоимения.
1. Същност и употреба на въпросителните местоимения - въпросителното местоимение замества имена на неизвестни лица и предмети, признаци и числа, когато се пита за тях.
2. Видове въпросителни местоимения:
ед. ч. |
мн. ч. |
|||
м. р. |
ж. р. |
ср. р. |
За трите рода |
|
За лица |
кой |
коя |
кое |
кои |
За предмети |
кое, какво (що) |
|||
За признаци |
какъв |
каква |
какво |
какви |
За притежание |
чий |
чия |
чие |
чии |
За количество |
колко (колцина – за лица) |
a) За лица – Кои са те? , Коя е тя?
b) За предмети – Кое е ябълковото дърво? Какво е това? Що е местоимение?
c) За признаци – Какви са твоите намерения?
d) За притежание – Чия сестра живее в Париж?
e) За количество – Колко души дойдоха на концерта?
С въпросителните местоимения обикновено се образуват въпросителни изречения, най-често в диалог.
v Въпросителното местоимение за лице кой, употребено самостоятелно, има падежни форми:
Именителен падеж – кой
Винителен падеж – кого
Дателен падеж – на кого (кому – остаряла форма)
Кой е най-богат и доволен?- Местоимението кой е в именителен падеж и изпълнява службата на подлог
На кого най-много имаш вяра?- Местоимението на кого е форма за дателен падеж на въпросителното местоимение кой. Кого е употребено с предлог (на) и изпълнява служба на непряко допълнение.
Кого видя вчера? - Местоимението кого е форма за винителен падеж на въпросителното местоимение кой. То изпълнява служба на пряко допълнение.
v Въпросителното местоимение се използва като свързваща дума в сложно изречение. Пред него се пише запетая само при повторна употреба на въпросителното местоимение. Например: Всеки ученик трябва да знае кои са националните ни герои. Кой не знае Чавдар войвода, кой не е слушал за него?
v Формите на въпросителните местоимения кой и чий за ед. ч. са едносрични и се пишат с й, а формите за мн. ч са двусрични думи и се пишат с и - кой-кои, чий-чии. Чии са тези хубави рисунки? Чий е този химикал? Кой е най-високият планински връх в България? Кои са най-високите планински върхове в Европа?
v Когато въпросителното местоимение не е подлог, употребява се самостойно и се отнася за лица, използваме формата за винителен падеж: Кого извикаха?, а не Кой извикаха?
ЗАДАЧИ:
1. Употребете една от двете форми:
· (Кой, Кого) видя?
· (На кой, На кого) каза?
· Това е ученикът, (който, когото) наградираха.
· С (кой, кого) излезе?
2. Какви грешки допускат разговарящите по телефона? Редактирайте текста.
– Ало, кой търсите?
– Катерина.
– Няма я. К’во да и предам?
– Дали ще се върне скоро?
– Аз ми се струва че шъ закъсней.
3. Напишете по едно изречение, в което са употребени следните въпросителни местоимения: кой, кого, на кого, кому.
4. Кое е общото и кое – различното в смисъла на повтарящата се в трите изреченния дума какъв. Определете вида им по цел на общуване.
· Какъв сок искате?
· Какъв студен сок!
· Попитах ви какъв сок искате.
Домашна работа: стр. 88, упр. 20 и упр. 24
Край на часа
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.