Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер» |
Meктeп: «Мөнекей негізгі орта мектебі»КMM |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні :11.02.2020 жыл. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сағиева Б.Е. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар:8 |
Қатыспағандар:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі ағзаларды микроскопиялық зерттеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.3 – микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану. 5.4.2.4 – уақытша микропрепарат дайындау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ұлғайтқыш құралдардың ашылу тарихының маңызын түсіне отырып есте сақтау, құрылысының ерекшелігін және түрлеріне, қызметін анықтап білімдерін күнделікті өмірде қолданады Көпшілігі: Микроскоптың құрылысымен танысу және препараттар дайындау тәсілін талдау және салыстырады. Кейбіреуі: Жаңа терминдік сөздерді пайдаланып, ұлғайтқыш құралдарының адам үшін маңыздылығына байланысты, сыни тұрғыдан орындалатын тапсырмалар бойынша критерийлерді құра отырып, өзара бағалауға дағдыланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолданады. Микропрепарат дайындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Терминдер: Ағза – Организм - Organism Жасуша – Клетка – Cell Тірі ағза – Живой организм – Living organism Өлі – Неживой – Non - living Хлорофилл – Хлорофилл – Chlorophyll Фотосинтез – Фотосинтез – Photosynthesis Оттегі – Кислород – Oxygen Пигменттер – Пигмент - Pigment |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 7 құндылығына сай – Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік , өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. Жер бетіндегі тірі ағзаларға қамқорлықпен қарауға, оларға күтім жасауға баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану , дүниетану, медицина. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Тірі ағза мен өлі зат туралы түсінік бастауыш сынып дүниетану пәнінен бар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 /мин/
2/мин/
4/ мин/
15/ мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылаpмен aмaндасу, түгендeу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
«Ой қозғау» «Кестені толтыру» үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қойып және кестені толтыру арқылы үй тапсырмасын тексеру. Деңгейлік тапсырма: Суретпен жұмыс.
«Ұлғайтқыш құралының маңызы» видеоролик арқылы және суреттер арқылы жаңа тақырыптың тақырыбын табу:
Жұмыс дәптерлеріне күнді жазады. Жаңа тақырыптың мақсатын құру оқушылармен бірлесе отырып, мәтінмен жұмыс. 1. Микроскоптың ашылу тарихы 2. Микроскоптың құрылысы 3. Жасуша, микропрепарат дайындау 1- тапсырма. Сәйкестендіру: Окуляр,Айна,Обьектив,Бұранда,Заттық үстелше,Табан,Көру түтігі,Тұтқа.
Дескриптор: - микроскоп бөлімдерінің атауын қызметімен сәйкестендіреді; Деңгейлік тапсырма: Сәйкестендіру:
Кері байланыс: «Бағдарша»
2- тапсырма. Керек сөздерді таңдау: Өсімдік жапырағы,пияз,иод,қысқыш,ине, сапты ине,микроскоп,өлшеуіш цилиндр, тамызғы,шыны таяқша,картоп,су,жабын шыны. Дескриптор: -Керекті сөздерді анықтайды. Кері байланыс: «Бағдарша» 3-тапсырма. Төмендегі сөйлемдерді оқып, тұсындағы сандарды препарат дайындау ретіне қарай орналастырыңыз: -Зат шынысына йод ерітіндісін тамызу; - Зат шынысына су тамызу; - Пияз қабығын тазарту; - Пияз өңінің бүктелген жерін сапты инемен түзету; - Пияздың шырынды қабатының дөңес жағынан жұқа өңін сылып алу; Препаратты жабын шынымен жабу -Препаратты зат үстелшесіне орналастыру. Дескриптор: - микропрепарат дайындаудың ретін белгілейді. Кері байланыс: «Бағдарша» |
Интербелсенді тақта Үлестірмелі кесте
Үлестірмелі қағаздар Суреттер
Интербелсенді тақта Кестелер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10/мин/
2 /мин/
1 /мин/ |
Қызығушылықты ояту. «Ертегі әлемі » әдісі
Оқушылар тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру үшін «Жасуша», «Пластид» сөздеріне ертегі құрап оны кластер арқылы қорғайды. Кері байланыс: «Бағдарша»
Сергіту сәті: Микроскоптың суретін құрастыру.
Үйге тапсырма: Микроскоп сөзіне тақпақ,ертегі құрастырып келу. Сөздікті жаттау.Тест. |
флипчарт маркерлер
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 /мин/ |
Cабaқ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: «Бағдарша» |
Бағдарша суреті. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Ой қозғау» арқылы үй тапсырмаларын пысықтауға сұрақтар беру арқылы дағдыландырамын. «Кесте толықтыру» әдісін қолданған кезде оқушылардың үй тапсырмасы материалдарын өз бетінше және топ бойынша оқып үйренуге жетелеймін. Жаңа сабақты видео,сурет арқылы тақырыбын ашып әр түрлі тапсырмалар беру арқылы оқушылардың өз беттерінше жұмыс істеуіне жетелеймін.
«Ертегілер еліне» әдісі Оқушылар мәтінді қаншалықты меңгергенін бақылау үшін «Пластид» және «Жасуша» сөздеріне ертегі құрайды. Сұрақтарды жұптар бір –біріне қояды. Топпен жұмыс істеуге ықпал етемін.
Үйге тапсырма: Микроскоп сөзіне тақпақ,ертегі құрастырып келу. Сөздікті жаттау.
Cабaқ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: Өткeн caбaққа кері байланыс жасау.«Бағдарша»
|
Бағдарша арқылы бағалау.Бір бірін және өздерін бағалау.
Критериалды бағалау. Барлық жұп бірін-бірі және өзін-өзі бағалауға қатысады
|
Cынып ішінің тазалығын caқтау, парталардың дұрыс қойылуына мән беру,сыныптағы техникалық қауіпсіздік шараларын сақтау. Тoптық жұмыстa, тoппен oтыру және жұптық жұмыстa бір- біpіне деген cенімділік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабaқ бойынша pефлексия Cабақ мaқcаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қoлжетімді бoлды ма? Бapлық оқушылap оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер oқушылар oқу мақсатына жетпеген болca, неліктен деп ойлайcыз? Cабақта caралау дұрыс жүргізілді ме? Cабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз бa? Cабақ жoспарынан aуытқулар болды мa және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. «Ақылды алты қалпақ»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.