Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар әлемі (2 сабақ) |
||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.4.1.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
Оқушылар мәтінді тыңдай отырып, тірек сөздерді табады, жетекші сұрақтар бойынша негізгі ойды анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||
Оқушылар мәтін мазмұнын толық түсінеді, негізгі ойды анықтайтын жетекші сұрақтар қояды. |
|||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||
Оқушылар тірек сөздерді тиімді пайдаланып, мәтіндегі негізгі ойды дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||
Жануарлардың табиғатта алатын орны қандай? |
|||||||||||||||||||||||||
Не себепті пілді ақылды жануар деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||
Неге құмырсқаларды палуан құмырсқалар дейді? |
|||||||||||||||||||||||||
Ишара: |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Оқушылардың жануарлар әлемі туралы білімдері |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин
3 мин |
(Ұ) 1. Жағымды психолгиялық ахуал қалыптастыру, топқа бөлу Сабағымызды бастамас бұрын көңіл күйімізді смайлик арқылы анықтап алайықшы Шаттық шеңбері: «Жақсы сөздер» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы сөздер айтады. Өте жақсы ендеше, суреттерді таңдау арқылы топқа бөлініп алайық. Суреттерді таңдау арқылы екі топқа бөлінеді. Сүтқоректілер, бауырымен жорғалаушылар
Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау «Жануарлар әлемі» бейнеролик көрсету, сол арқылы тақырыпты анықтайды. Сұхбат әдісі 1. Бейнероликтен не байқадыңыздар? 2. Жануарлар әлемі туралы не білесіңдер? 3. Жануарлар әлемі қалай бөлінеді? 2. Оқу мақсатымен таныстыру: 5.1.4.1. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. |
Слайд
Шаттық шеңбері
Жануарлар суреттері
Балапан телеарнасындағы «Жануарлар әлемі» бейнеролик |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
5 мин
5 мин
3 мин
2 мин |
Топтық жұмыс
Дескриптор - Жануарлар әлемі туралы постер құрады - Өз ойын анық жеткізе алады ҚБ. Топтарды смайлик арқылы бағалаймын 5-тапсырма. Оқушылар мәтінді оқиды. Жануарлар – табиғат тартуының тамаша жаратылысы. Жануарлар туралы біле түссең, таңғаларлық деректерге тап боласың. Мысалы: құмырсқалар кішкентай болғанына қарамастан, өзінің салмағынан 60 есе ауыр жүкті көтере алады. Бұларды балуан құмырсқалар деп атайды. Қолтырауындар тас жейді. Осының арқасында асқорыту жүйесі күшейеді, суда тепе-теңдікті ұстайды. Сондықтан олардың асқазаны басқа тамақтардан бөлек таспен де толтырылады. Ал піл тұмсығымен бөренелерді көтереді, гүлді зақым келтірмей суарады. Пілдің сурет сала алатынын айтсаңшы. Пілдер-дүниедегі ең ақылды жануарлар. Пілдер қуанышты да, қайғыны да сезіне алады. Тотықұстар сөйлей алады. Олар адамдардың сөздерін мағынасыз қайтала бермейді, бізддің сөзімізді ішінара түсіне алады. Ғалымдар тотықұстардың кіші мен үлкенді, ұқсас пен бөлекті ажырата алатындығын дәлелдеген. Топтық жұмыс. Оқылым мәтіні бойынша топтар бір-біріне «Оңай және қиын сұрақтар кестесі» интербелсенді тәсілі бойынша сол жағына оңай сұрақтар, ал оң жағына қиын сұрақтар құрайды.
(Қ) бағалау. Бас бармақ әдісі Дескриптор: - Оңай сұрақтар қоюды біледі; - Қиын сұрақтар қоюды біледі; - Мәтінге оңай және қиын сұрақтар қоюды біледі.
Кері байланыс «Шындық па? Жалған ба?» әдісі арқылы мәтіннен үзінді беріледі оқушылар шындық немесе жалған екенін ажыратуы керек.
Дескриптор - Мәтіннен берілген үзінділердің шындық немесе жалған екенін ажырата алады
7-тапсырма. «Сөз бәйге» топтар қағазды таңдау арқылы тура және ауыспалы деген сөздерді таңдап алады. 2 минут ішінде тура және ауыспалы мағынадағысөздерді айтуы керек.
(Қ) бағалау.
Дескриптор: - Берілген уақыт аралығында тура мағыналы сөздерді атай алады. - Берілген уақыт аралығында ауыспалы мағынадағы сөздерді атай алады.
Сергіту сәті: «Арқаға сурет салу» жаттығуы (Оқушылар тізбектеліп тұрады соңғы оқушы алдындағы оқушының арқасына сурет салады немесе жазу жазады ол өзінің алдындағы оқушыға дәл солай қайталана береді.)
«Сіз білесіз бе?» Жануарлар әлемі туралы қызықты мәліметтер
12-тапсырма Төмендегі тура және ауыспалы мағыналы сөз тіркестерін пайдаланып, сөйлем құра.
Ашық мінез, ашық терезе, өткір қайшы, техниканың тілі, жылы сөз, терең көл, кең көше. |
Постер жұмысы
ҚБ. Смайлик арқылы
Қазақ тілі «Атамұра» баспасы
Оңай және қиын сұрақ кестесі
(Қ) бағалау
Сергіту сәті
Жануарлар әлемі туралы қызықты мәліметтер видеоролик |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
3 мин |
Күтілетін нәтижелер
![]()
Үйге тапсырма: ауыспалы және тура мағыналы сөздерді қатыстырып, 5 сөйлем жазу. |
Күтілетін нәтижелер |
|||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпараттар |
|||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||
БЕЙНЕУ АУДАНЫ ӘКІМДІГІНІҢ «СЫҢҒЫРЛАУ МЕКТЕП – БАЛАБАҚША КЕШЕНІ» КММ
Тақырыбы: Жануарлар әлемі №2 сабақ
Пән мұғалімі: Базылбекова Нәйла
Сыныбы: 5
Тәжен 2019 о.ж
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.