Ա հնչյուն-տառի ուսուցում

  • docx
  • 11.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Ա_տառի_պլան.docx

²   î²è

 

Չարենցավանի Եղիշե Չարենցի անվան

5-րդ հիմնական դպրոցի 1-ին  ա դասարանի

<<Ա>> հնչյուն- տառի

Բաց-դասի  պլանավորումը

Դասվար ՝ Աշնա Թադևոսյան

 

2019-2020  ուստարի

Դասի թեման-      Ա հնչյունտառի ուսուցում:

Դասի  մեթոդը-  ԽԻԿ, զննական, խոսքային

Դասի տեսակը- Նոր նյութի հաղորդման դաս:

Դասի ժամաքանակը -1 դասաժամ /45 ր/

Դասի նպատակը. ա/ ակադեմիական, ուսումնական, բ/ սոցիալական                     

                                    

                                                 Ուսուցանել <<Ա>> հնչյուն-տառը:

                                        Իմանալ, տարբերել տառը, հնչյունը,վանկատել բառեր:

                                     Տարբերել միավանկ և բազմավանկ բառերը:

                                        Լսել, հասկանալ, ճիշտ վերարտադրել հնչող խոսքը:

                                     Կարողանալ իրավիճակին  համապատասխան  ոչ

                                        ծավալուն բանավոր տեքստ կազմել:

                                     Սովորել կարդալ նկարները և գծապատկերները:

                                         Զարգացնել լսելու ,  վերարտադրելու և

                                     բանավոր խոսք կառուցելու կարողություն:

                                          Զարգացնել բառի հնչյունային ու վանկային

                                    վերլուծություններ կատարելու կարողություն:

                                         Դաստիարակել համերաշխություն,

                                     համեստություն ու հանդուրժողականություն:

 

Անհրաժեշտ պարագաներ, ցուցադրական նյութեր-

                                                  Դասագիրք, գրիչ, գունավոր մատիտներ,

                                              Համակարգիչ, սահիկ,ֆիլմի դիտում, երգեր,                 

                                              նկարներ, տառեր, տառադարան, Մաշտոցի 

                                              նկար, Ա տառի սեղանի ձևավորում,մոմեր:

 

Դասի ընթացքը. Խթանման փուլ-  Դասը սկսվում է աշնանային օրվա առավոտով: Աքաղաղի կանչով ու երեխաների խոսքով: Այնուհետև հնչում է <<Օրը>> երգը : 

    Աշակերտները խոսքերով  ներկայացնում ու գովերգում են հայոց այբուբենն ու Ա տառը: Ինչպես նաև լսում հայ մեծ ուսուցիչ Մեսրոպ Մաշտոցի պատգամը:

   Ասում բանաստեղծություններ նվիրված ուսուցչին , տառին, գրին ու գրքին:  Լսում են Այբբենարանի խորհուրդն ու խրատը: Այնուհետև հանելուկների միջոցով հրավիրում Ա-ով սկսվող կենդանիների:

Նշում Ա-ով սկսվող իրենց անունները: Հրավիրում Ա տառին: Երգեր նվիրում  <<Ա >> հնչյուն-տառին:

 

Իմաստի ընկալման փուլ.-  Աշխատանք և՛ դասագրքով, և՛ գրատախտակին փակցված նկարներով: Ծանոթացնել տառին, տպագիր և ձեռագիր: Նշել ձայնավոր ու բաղաձայն հնչյունը: Երգել <<Հնչյուն>> երգը:  Պատմել դասագրքի նϳñ- պատմությունը և ծանոթացնել դասին: Անդրադառնալ պատմություն-նախադասություն-բառ-հնչյուն  շղթայի : Ասել գրատախտակին փակցված  ա-ով սկսվող  նկարների անունները և վանկատել:  Նկար –բառերը վերլուծել, նշել ձայնավոր ու բաղաձայն հնչյունների քանակը:

 

Կշռադատման ,գնահատման փուլ-  Շնորհավորանքի խոսք օրվա առթիվ , մաղթանք-ցանկություն հղել աշակերտներին, որ լավ սովորեն ու սիրեն մայրենին: Վերջում աշակերտները ավելացնեն, որ

 

-      Գովասանքի չենք սպասում


-Ինչ որ ճիշտ է ՝ այն ենք ասում,

 

-      Ինչ որ գիտենք, չգիտեք դուք,

 

-      Տառադարանը բաց ենք արել

 

          -Ով կարող է մեզ հետ մրցել

 

           -Աշակերտ ենք դարձել ահա,

 

           -Գովասանքի չենք սպասում

 

        -Ինչ որ ճիշտն է, այն ենք ասում:---խումբը

 

Æ Ý߳ݳíáñáõÙÝ ³Ûë ûñí³, áñå»ë½Ç »ñµ»ù ãÙáé³Ý³ù ² ï³éÁ  ׳߳ϻù ݳ¨ Ýñ³ ѳÙÁ:

 

ºí í»ñçáõÙ բաժանել պատրաստված թերթիկները, գունավորել ու գրել իրենց առաջին տառը ու տանել նվիրել ծնողներին:

 

ԻՄ ԱՌԱՋԻՆ ՏԱՌԸ   - թերթիկ

Հետո շատ ու շատ
Տառեր կգրեք,
Կգրեք  բառեր
Ինչու չէ գուցե
Նաև պոեմներ
Սակայն դրանցից
Ոչ մեկը երբեք
Չի լինի այնքան
Թանկ ,նվիրական,
Որքան ծուռումուռ
Քո առաջին Ա-ն։


____________________
 

  Ա ա

 

                              

 

 

 

 

 

Դասվար՝   / Աշ.Թադևոսյան/

                14.10.2019թ.