ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
ՏՀՏ-երի կիրառում և համագործակցային ուսուցում
Դասարան` 5-րդ
Ուսուցիչ` ԲԱՂՐԱՄՅԱՆ ՆԱՐԻՆԵ
Դասի տիպը Բաց դաս (կրկնություն, ամրապնդում)
Դասի թեման` ` Բաժանելիություն բաժնի ամփոփում (կրկնություն, ամրապնդում)
Դասագիրք Նիկոլսկի և ուրիշներ , մաթեմառիկա 5-2 մաս
Ինտեգրված ՏՀՏ բաղադրիչ՝ Էլեկտրոնային գրատախտակ ,ՏՀՏ ծրագրերի կիրառություն,
Նպատակն ու խնդիրները՝ Հիմք ընդունելով չափորոշիչային պահանջները, կազմակերպել բաժնի կրկնություն ՝ ուսումնասիրած նյութը ամրապնդելու նպատակով:
¸³ë |
¸³ëÇ Ã»Ù³Ý |
â³÷áñáßÇã |
1 |
´Ý³Ï³Ý Ãí»ñÇ µ³Å³Ý³ñ³ñÝ»ñÝ áõ µ³½Ù³å³ïÇÏÝ»ñÁ |
Æٳݳ µÝ³Ï³Ý ÃíÇ µ³Å³Ý³ñ³ñÇ ¨ µ³½Ù³å³ïÇÏÇ ë³ÑÙ³ÝáõÙÝ»ñÁ, γñáճݳ ·ïÝ»É ïíÛ³É ÃíÇ µ³½Ù³å³ïÇÏÝ»ñÁ γñáճݳ ·ïÝ»É Ù»Í Ãí»ñÇ µáÉáñ µ³Å³Ý³ñ³ñÝ»ñÁ, ÀÝϳÉÇ, áñ ïíÛ³É ÃíÇ µ³½Ù³å³ïÇÏÝ»ñÇ ù³Ý³ÏÝ ³Ýë³Ñٳݳ÷³Ï ¿ |
2 |
´³Å³Ý»ÉÇáõÃÛ³Ý Ñ³Ûï³ÝÇßÝ»ñ, Âí»ñÇ µ³Å³Ý»ÉÇáõÃÛáõÝÁ 10-Ç, 5-Ç ¨ 2-Ç |
Æٳݳ Ãí»ñÇ 10-Ç, 5-Ç ¨ 2-Ç µ³Å³Ý»ÉÇáõÃÛ³Ý Ñ³Ûï³ÝÇßÝ»ñÁ ÇÝãå»ë ݳ¨ Ýñ³Ýó ÑÇÙݳíáñáõÙÁ: ÐÇÙÝí»Éáí Ãí»ñÇ ·ñ³éÙ³Ý íñ³` ϳñáճݳ ÏÇñ³éÇ ³Û¹ ѳÛï³ÝÇßÝ»ñÁ ÃíÇ µ³Å³Ý³ñ³ñÝ»ñÁ ·ïÝ»ÉÇë: |
3 |
Âí»ñÇ µ³Å³Ý»ÉÇáõÃÛáõÝÁ 3-Ç, 9-Ç ¨ 4-Ç |
Æٳݳ Ãí»ñÇ 3-Ç, 9-Ç ¨ 4-Ç µ³Å³Ý»ÉÇáõÃÛ³Ý Ñ³Ûï³ÝÇßÝ»ñÁ ÇÝãå»ë ݳ¨ Ýñ³Ýó ÑÇÙݳíáñáõÙÁ: ÐÇÙÝí»Éáí Ãí»ñÇ ·ñ³éÙ³Ý íñ³` ϳñáճݳ ÏÇñ³éÇ ³Û¹ ѳÛï³ÝÇßÝ»ñÁ ÃíÇ µ³Å³Ý³ñ³ñÝ»ñÁ ·ïÝ»Éáõ ѳٳñ: |
4 |
²Ù»Ý³Ù»Í ÁݹѳÝáõñ µ³Å³Ý³ñ³ñ |
Æٳݳ Ãí»ñÇ ÁݹѳÝáõñ µ³Å³Ý³ñ³ñÇ ¨ ³Ù»Ý³Ù»Í ÁݹѳÝáõñ µ³Å³Ý³ñ³ñÇ ë³ÑÙ³ÝáõÙÝ»ñÁ, Æٳݳ ³Ù»Ý³Ù»Í ÁݹѳÝáõñ µ³Å³Ý³ñ³ñÁ ·ïÝ»Éáõ ³É·áñÇÃÙÁ ¨ ϳñáճݳ ÏÇñ³éÇ, γñáճݳ ·ïÝ»É »ñÏÝÇß Ãí»ñÇ ³Ù»Ý³Ù»Í ÁݹѳÝáõñ µ³Å³Ý³ñ³ñÁ |
5 |
²Ù»Ý³÷áùñ ÁݹѳÝáõñ µ³½Ù³å³ïÇÏ |
Æٳݳ Ãí»ñÇ ÁݹѳÝáõñ µ³½Ù³å³ïÇÏÇ ¨ ³Ù»Ý³÷áùñ ÁݹѳÝáõñ µ³½Ù³å³ïÇÏÇ ë³ÑÙ³ÝáõÙÝ»ñÁ, Æٳݳ ³Ù»Ý³÷áùñ ÁݹѳÝáõñ µ³½Ù³å³ïÇÏÁ ·ïÝ»Éáõ ³É·áñÇÃÙÁ ¨ ϳñáճݳ ÏÇñ³éÇ, γñáճݳ ·ïÝ»É »ñÏÝÇß Ãí»ñÇ ³Ù»Ý³÷áùñ ÁݹѳÝáõñ µ³½Ù³å³ïÇÏÁ: |
6 |
гٳéáï ûٳïÇÏ ³ß˳ï³Ýù:(15ñáå») ä³ñ½ ¨ µ³Õ³¹ñÛ³É Ãí»ñ |
Æٳݳ å³ñ½ ¨ µ³Õ³¹ñÛ³É Ãí»ñÇ ë³ÑÙ³ÝáõÙÝ»ñÁ, Æٳݳ 20-Çó ÷áùñ å³ñ½ Ãí»ñÁ, å³ñ½ Ãí»ñÁ ·ïÝ»Éáõ ¾ñ³ïáëûݻëÇ »Õ³Ý³ÏÁ, γñáճݳ µÝ³Ï³Ý ÃÇíÁ Ý»ñϳ۳óÝ»É å³ñ½ Ãí»ñÇ ³ñï³¹ñÛ³ÉÇ ï»ëùáí: |
Ակնկալիքներ՝ 1. Էլեկտրոնային գրատախտակի օգնությամբ զբոսաշրջային երթուղի կազմակերպել բաժնի մեջ ներառված թեմաների ուղղությամբ:
2. Կազմակերպել անհատական հանձնարարությունների մեթոդով քարտային աշխատանք
Ոսուցման մեթոդները՝ Հարց –պատասխան, մտագրոհ, համագործակցային, փոխստուգման , զույգային:
Ոսուցման պարագաները՝ Էլեկտրոնային գրատախտակ , դասագրքեր, կրկնության քարտեր
Դասի ընթացքը՝ Նախորդ դասին աշակերտներին բաժանել 2-ական անհատական հանձնարարության քարտեր՝ տանը ինքնուրույ աշխատելու համար: Ստուգել քարտերի կատարման առկայությունը:
Կատարման մասին նշումներ կատարել հաշվառման աղյուսակում:
Դասը բաժանել 2 փուլերի :
1-ին
փուլ
– Սահիկաշարի
միջոցով
կրկնել
բաժինը:
2-րդ
փուլ
– Անհատական
հանձնարարությունների
փոխստուգման
մեթոդով
կազմակերպել
զույգային
աշխատանք
, որի
ընթացքում
երեխաները
փոխստուգման
կանոնների
հիման
վրա
կստուգեն
իրենց
քարտերը:
Տնային հանձնարարություն – Կրկնության համար նախատեսված 2-ական քարտ ինքնուրույն կատարել տանը ՝ հաջորդ դասին փոխստուգման աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով:
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.