ՈՒՍՈՒՑԻՉ-ՍԻՄՈՆՅԱՆ ԱՄՍԱԹԻՎ- 06.11.2018 ԴԱՍԱՐԱՆ-4բ ԱՌԱՐԿԱ-ՄԱՅՐԵՆԻ ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ- ՔԻՉ ԵՆՔ, ԲԱՅՑ ՀԱՅ ԵՆՔ ԴԱՍԻ ՏԻՊԸ- ՀԱՂՈՐԴՄԱՆ
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ- 1.- Սովորեցնել՝ սահուն, արտահայտիչ և առոգանությամբ ընթերցել բանաստեղծությունը, մի շարք բառերի ճիշտ ուղղագրությունն ու արտասանությունը, նոր բառեր, բառակապակցություններ, հոմանիշ-հականիշների նոր զույգեր:
2. Զարգացնել՝ աշակերտների բառապաշարը, բանավոր և գրավոր խոսք վերլուծելու, համեմատելու, դատողություններ և եզրակացություններ անելու կարողություններ:
3. Աշակերտների մեջ դաստիարակել՝ սեր,հայրենիքը պահպանելու և պաշտպանելու ձգտում, հայրենիքի նկատմամբ հոգատարություն:
4. Աշակերտները կճանաչեն՝ իրենց հայրենիքը՝Հայաստանի Հանրապետությունը, Հայաստանի Հանրապետության <<Հրաշալիքները>>
ՕԳՏԱԳՈՐԾՎՈՂ ՄԵԹՈԴՆԵՐ- <<Մտագրոհ>>, <<Քառաբաժան>>
ԴԱՍԻ ԿԱՀԱՎՈՐՈՒՄ- ՀՀ խորհրդանիշների պաստառներ, ՀՀ քարտեզ,համակարգիչ
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ-1.ԽԹԱՆՈՒՄ- Հնչում է ՀՀ օրհներգը, երգում են նաև աշակերտները: Այնուհետև էկրանին ցուցադրվում է ՀՀ խորհրդանիշները: Աշակերտները կմեկնաբանեն, թե դրանցից յուրաքանչյուրը ինչ է խորհրդանշում և ինչ նշանակություն ունի հայերի համար:
Հարց է տրվում աշակերտներին, թե մինչ այս դասը ինչ հրաշալիքների են հանդիպել և աշակերտները թվում են մեր հրաշալիքները: ՈՒսուցիչը հիշեցնում է, որ այն բոլոր հրաշալիքներին հանդիպել են, բոլորը իրենց գործերում, իրենց աշխատանքներում գովերգել են Հայաստանը:Աշակերտներից մի քանիսը պատմում են նախորդ դասը և կարդում նախապես հանձնարարված շարադրությունը՝<< Ես հայ եմ>> վերնագրով: ԻՄԱՍՏԻ ԸՆԿԱԼՈՒՄ- Էկրանին ցուցադրվում է Պարույր Սևակի նկարը: ՈՒսուցիչը մի փոքր տեղեկություն է տալիս նրա մասին, հիշեցնում է որ նա նույնպես Հայաստանի հրաշալիքներից է և բոլորը էկրանից լսում են <<Քիչ ենք բայց հայ ենք>> բանաստեղծությունը: Ասմունքը ունկնդրելուց հետո էկրանին ցուցադրվում է համապատասխան հարցեր՝ բանաստեղծության վերաբերյալ:
1.ԲԱՌԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
Պատճե-կրկնօրինակ
Կերտել-կառուցել,ստեղծել
Ձիրք-շնորհք,տաղանդ
2.ՈՒՂՂԱԳՐԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
Ընդունել, բարձրիկ, դարձյալ, ձիրք
ԿՇՌԱԴԱՏՈՒՄ- Այս փուլում կօգտագործենք քառաբաժան մեթոդը
1.Ինչ տեսանք 2. Ինչ մտածեցինք
3.Ինչ զգացինք 4. Ինչ նոր վերնագիր կընտրենք
ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔ
Ածականներից կազմե՛լ բայեր
Բարձրիկ, գեղեցիկ, բարի, վսեմ, լավ
ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ-Ակտիվ մասնակցություն ունեցած աշակերտներին գնահատել:
ՏՆԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ- Սահուն ընթերցել, առաջադրանք 5:
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.