Пән: математика Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 22.09.2015ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 1А |
Қатысқандарсаны:20 Қатыспағандар саны: 0 |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
«0 саны және цифры» |
|||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.7 0 саны туралы және оның сандық кесіндідегі орны туралы білу |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
0 саны туралы түсінік қалыптастыру, сан қатарындағы орнын анықтау және жазып үйрену. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Жетістіккритерийлері |
0 саны бос жиын болатын нысандар санын көрсететінін түсінеді; 0 санының орнын сан түзуінде таба алады; 0 цифрынжаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Алдыңғы, сан түзуі, келесі, түсіпқалған сан, сан, цифр. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту |
Ұжымда бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Сыныпоқушыларыныңцифрлардыпернетақтадантауып, жазубарысында АКТпәніменбайланыс, ал тірек «келесі», «алдыңғы» т. с. Сөздердіпайдаланыпауызшасөйлеубарысындақазақтіліпәніменбайланысжүзегеасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
0 цифрынпернетақтаарқылыжазыпкөреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Оқушылар күнделікті өмірде немесе балалар бақшасында сандар ретімен санауды, цифр мен сан туралы білутәжірибесінесүйенеді |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Шаттық шеңбері Кел, балалар, күлейік, Оқушылардыңзейінінсабаққа аудару. Оқушыларды сабақтың оқу мақсатымен таныстыру. |
Үлкен цифрлар жазылған карточкалар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы
|
(Ұ) Сандар жазылған карточкаларды көрсету үшін жіптерді, тізбектерді қолдану. Санды экранға орналастырыңыз және «Келесі қай сан? Алдыңғы сан қандай? деген сұрақ қойып, сандық сәуледе келесі санды таңдату.
(ЖЖ) 0-дан 9 –ға дейінгі сандарды домино тастарының белгісіне сәйкес орналастыр. (Ұ)«Құпиялы қап» ойыны. 5 ойыншықты қапқа салу, аузын байлап, ішінде неше ойыншық бар екенін болжату. Оқушыларға бір-бірден алғызып, қыстырғышпен жіпке ілгізу. - Қазір қапта неше ойыншық бар? - «Жоқ» дегенді сан түзуінде қалайкөрсетуге болады? - Жоқ болса, қалай атауға болады? (МК) Сандарды тура және кері ретпен сана. Сандарды сан түзуінде орналастыр. 0 цифрының жазылуын көрсету. Сан түзуіне орналастыру. Сан түзуінде нөл саны 1 санының алдында тұратындығын оқушыларға түсіндіру. 0 санын «нөл» деп айтады. Нөл заттың жоқ екенін білдіреді. Тірек сөздермен таныстыру Нөл- ноль-Тірек сөздермен таныстыру Нөл- ноль -zero. (Ұ)«Әуе шарлары»тапсырмасы. Оқулықтың 37-бетіндегі сурет бойынша әңгімелеу. -Баланың қолында қанша шар бар? - Баланың қолындағы шарларға не болды? -Соңында неше шар қалды? Шар қалған жоқ.0 шар «Шығарып көр» тапсырмасы Бос себетте қанша алма бар? Сергіту сәті Оң қолымда бес саусақ , Сол қолымда бес саусақ Қосып едім екеуін, Болып шықты он саусақ Дәптермен жұмыс. (30б) 1-тапсырма Сан түзуіндегі түсіп қалған сандарды жаз.0 санын қоршап сыз. 2-тапсырма Бұтақтарға сандарға сәйкес жапырақтар сал. 3-тапсырма 0 цифрын жазып үйрен.
|
Қыстырғыштары бар жіп 0-10-ға дейінгі сандар жазылған үлестірме қағаздар; Сәйкестікті табуға арналған домино ойыны; Матадан жасалған қап; 5 кішкентай ойыншық; Қазақша, орысша, ағылшынша сандар атауы жазылған карточкалар https://www.youtube.com/watch?v=fSf0hyknTIE
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушыларға қойылатын сұрақтар: - Егер барлық алмаларды жеп қойсаң, сенде неше алма қалады? - 0 (көрсетіп) саны нені білдіреді? - 0 (көрсетіп) қалай аталады? - Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім ? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||
Санауға, цифрлардыжазуғақиналатыноқушығадербесқолдаукөрсету. Қабілетіжоғарыоқушылардысанауғақиналатыноқушыменжұптастырыпсанаудытапсыру. |
Оқушылардың тура және кері ретпен санағандарын, санның орнын дұрыс анықтай алуларын, заттың санын цифрмен сәйкестендіре алалатынын бақылау арқылы бағалау. Санауға киналатын оқушыларды белгілеп алу, көмектесу жолдарын ойластыру. |
Сергіту сәттерін өткізу.
|
||||||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.