«Тексерілді»
Оқу ісі меңгерушісі
............. Е. Найзабеков
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
Сабақ: География |
Мектеп: М.Әбенова атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 « А » |
Күні: 21.04.2017 жыл |
Мұғалімнің есімі: Жумадуллаева Ж. А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
§ 51. Оңтүстік Қазақстанның шаруашылық географиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Оңтүстік Қазақстанның шаруашылық географиясы, өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, көлік кешені туралы білімдерін толықтыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Оңтүстік Қазақстанның шаруашылық географиясы, өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, көлік кешені туралы алған білімдерін орынды жерде қолдана біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басым бөлігі: Оңтүстік Қазақстанның шаруашылық географиясы туралы алған білімдерін іс жүзіне асыра біледі, топпен жұмыс істеу дағдылары қалыптасқан. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Оңтүстік Қазақстанның өнеркәсіп тоаптары бойынша негігі және қосымша дамыған салаларды ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Тақырып бойынша әртүрлі танымдық сұрақтарға жауап бере алады, алған білімдерін кеңейтіп, өзін-өзі дамытады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Сызбанұсқалар, кестелер, деректер білімдерін толықтыру үшін іздес көзі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог ̸ жазлым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданның шаруашылық географиясын (өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, көлік кешенін) салыстырып, өз ойларын еркін жеткізе алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: Оқушылардың өз жетістіктерін өздеріне талдатып, өзіндік, топтық бағалауға, өздерінше іздене білулеріне, т.б. үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба? Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
§52. Қалалары, селолық елді мекендері және экономикалық - экологиялық проблемалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
Алдыңғы алған білімдері мен жаңа білім көздерін ұштастыра білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастауы
3 мин |
Табыс критерийлері: І. «Бинго» әдісі. Сұрақ – жауап ІІ. Карта және кескін картамен жұмыс ІІІ. Сергіту сәті ІV. Постер қоғау V. Сөзжұмбақты шеш Ұйымдастыру. Эконамикалық аудандардың қалалалыры арқылы 4 топқа бөлу. 1-топ – «Солтүстік Қазақстан» тобы; 2-топ – «Оңтүстік Қазақстан» тобы. 3-топ – «Орталық Қазақстан» тобы; 4-топ – «Шығыс Қазақстан» тобы. |
Суреттер арқылы топтастыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы
7 мин
8 мин
2 мин
15 мин
8 мин
|
I. «Бинго» әдісі (Миға шабуыл) 1. Оңтүстік Қазақстан аумағы жөнінен нешінші орын алады? (Батыс Қазақстаннан кейінгі екінші орын) 2. Оңтүстік Қазақстан аумағындағы ең ірі көлдері? (Балқаш пен Алакөл) 3. Оңтүстік Қазақстанның пайдалы қазбаларға бай жотасы? (Қаратау жотасы) 4. Оңтүстік Қазақстан халықтың аумақ бойынша қоныстану тығыздығы? (1 км2 –ге 8-10 адам) 5. Оңтүстік Қазақстан аумағының неше пайызын қуаңшылықты шөл жазықтары алып жатыр? (80%-ын) 6. Кентау қаласының маңында қандай кен өндіріледі? (Полиметалл) 7. Оңтүстік Қазақстан ауданы су ресурсына бай, еліміздегі су ресурсының неше пайызын құрайды? (49%-ы) 8. Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданында қазақтар неше пайызын құрайды? (65,8%-ын) 9. Түркістан өңірінде цемент өндірісінің шикізаты- ...? (Гипс) 10. Балқаш көлінде балықтың неше түрі бар? (25 түрі) 11. Сырдария өзенінде... , Іле өзенінде... қандай су электр стансылары, энергиямен қамтамасыз етеді? (Сырдария-Шардара, Іле-Қапшағай) 12. Оңтүстік Қазақстан аумағындағы жер асты суының мол қоры қай аймақтарда кездеседі? (Мойынқұм, Бетпақдала, Қызылқұм)
II. Карта және кескін картамен жұмыс
1. Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданға кіретін облыстарды және облыс орталықтарын, шекаралас облстарын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.
2. Батыс Қазақстан экономикалық ауданға кіретін облыстарды және облыс орталықтарын, шекаралас облстарын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.
3. Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданға кіретін облыстарды және облыс орталықтарын, шекаралас облстарын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.
4. Шығыс және Орталық Қазақстан экономикалық ауданға кіретін облыстарды және облыс орталықтарын, шекаралас облстарын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.
III. Сергіту сәті
ІV. Постер қоғау «Оңтүстік Қазақстанның шаруашылық географиясы» Мұғалім жаңа тақырыппен толық таныстырып, әр топқа берілген тақырып бойынша постер жасап қорғауға тапсырма береді.
І. «Солтүстік Қазақстан» тобы; Шаруашылық географиясы ІІ. «Оңтүстік Қазақстан» тобы; Өнеркәсібі ІІІ. «Орталық Қазақстан» тобы; Ауыл шаруашылығы ІV. «Шығыс Қазақстан» тобы. Көлік кешені
V. Сөзжұмбақты шеш
|
«Бинго» әдісі
АКТ, оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта
АКТ, оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 2 мин |
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: § 51. Оңтүстік Қазақстанның шаруашылық географиясы Бағалау. «Бағалау ағашы» әдісі арқылы кері байланыс орнату. |
Жиынтық бағалау парағы Оқулық, күнделік Үлестірме қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
Интернет, электронды оқулық, дерек көздері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көпірше орнату үлгерімі жоғары және төмен оқушыларды жұптастыру, тапсырманы күрделендіру. |
Оқушылар топың жауабын тыңдай отырып екі жетістік бір ұсыныс айту, критерий арқылы өзін-өзі бағалау, топтың жұмысын бағалау |
Биология, тарих, Интерактивті тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақ туралы пікір: ......................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................. ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау: Қандай екі нәрсе табысты болды? 1. Топтық жұмыс 2. Постер қорғау. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1. Бағалау 2. Деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданға кіретін облыстарды және облыс орталықтарын, шекаралас облстарын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.
.....................................................................................................................................
2. Батыс Қазақстан экономикалық ауданға кіретін облыстарды және облыс орталықтарын, шекаралас облстарын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.
.....................................................................................................................................
3. Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданға кіретін облыстарды және облыс орталықтарын, шекаралас облстарын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.
.....................................................................................................................................
4. Шығыс және Орталық Қазақстан экономикалық ауданға кіретін облыстарды және облыс орталықтарын, шекаралас облстарын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.
.........................................................................................................................................................
Ш.Қазақстан |
Б.Қазақстан |
Семей |
Орал |
Өскемен |
Атырау |
Риддер |
Ақтау |
Зырян |
Ақтөбе |
Аягөз |
Жаңаөзен |
Ақтоғай |
Шалқар |
Оң.Қазақстан |
С.Қазақстан |
Алматы |
Павлодар |
Шымкент |
Петропавл |
Тараз |
Көкшетау |
Талдықорған |
Қостанай |
Қызылорда |
Екібастұз |
Талғар |
Жетіқара |
Жаңақорған |
Рудный |
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.