Ұзақ мерзім жоспар бөлігі 10.3В – Тұрақты ток |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
Күні: |
|
|||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
Сабақ тақырыбы |
Кирхгоф ережелері
|
|||||||
Осы сабақта жететін оқу мақсаттары |
10.4.2.6 – тармақталған электр тізбектер үшін Кирхгоф ережелерін пайдалану
|
|||||||
Сабақ мақсаты |
- Кирхгофтың бірінші ережесін оқып үйрену - Кирхгофтың екінші ережесін оқып үйрену - күрделі тізбектерді есептеу үшін әмбебаб әдісін оқып үйрену |
|||||||
Бағалау критерийлері |
Білу : түйін, тармақ, контур ұғымдарын Түсіну: Кирхгофтың бірінші және екінші ережелерін Қолдану: ережелерді есептер шығаруда Талдау: есептің шартын және есептеу нәтижесін. Синтез: Бағалау: өзі –өзін бағалау |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар ….. күрделі тізбектерді есептеуді, Кирхгоф ережелерін пайдаланып теңдеулер құрастыруды Ерекше терминдер сөздігі және терминология: түйін, тармақ, контур, контурды айналу бағыты. Сөйлеу- жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: тізбекті есептегенде, барлық тармақтарда ток күшін табамыз ; Тізбек бөлігінде ток күші тура пропорционал… Аралас қосылған өткізгіштердің жалпы кедергісі ..; Өткізгіш шеттеріндегі кернеу түсуі; |
|||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Сыни
тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту, физикаға
қызығушылығын арттыру. Өмір бойы оқу |
|||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика(сызықтық теңдеулер жүйесін шығару) |
|||||||
Бастапқы білім |
Толық тізбек үшін Ом заңы; тұрақты ток көзі; тізбек бөлігі үшін Ом заңы ; электр сұлбалар элементтері және олардың белгіленуі; өткізгіштерді тізбектей және параллел қосу; электр тогының энергиясы және қуаты |
|||||||
Жоспар |
||||||||
Сабақ мезеттері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
Басы 1 мин.
1 мин
5-7 мин
|
Мұғалімнің іс-әрекеті: Мұғалім сабақтын тақырыбын хабарлайды. “ Кирхгоф ережелері”. Оқу мақсатын және сабақ мақсатын хабарлайды.
3. « Тірек білімдерін тексеру және еске түсіру » Мақсаты: Оқушылардың білімдерін жүйелеу, оқушыларды жәңа материалға зейінін аудару Сипаттамасы: Оқушылар кезек-кезек қорапшадан бір оқушының аты жазылған стикер суырып алады да хабарлайды. Қай оқушының аты айтылды – сол оқушы экранда шығып тұрған сұраққа жауап береді. . Мұғалімнің іс-әрекеті: сұрақ қояды, оқушылардың жауаптарын бақылайды, түсіндіреді Оқушының іс-әрекеті: сұраққа жауап береді, басқа оқушылардың жауаптарын тыңдайды, өз пікірін айтады Бағалау: өз-өзін бағалау, өзара бағалау, тақырып бойынша білімдерін тексеру. |
Слайд № 1-3
Қосымша 1 Слайдтар № 4-6
|
||||||
Ортасы 5 мин
15 мин
5-7 мин |
4. «Жаңа материал түсіндіру » Мақсаты: тізбектерді есептеудің әмбебаб әдісін түсіндіру Сипаттамасы: Тақырып бойынша негізгі ұғымдар еңгізу, Кирхгоф ережелерін түсіндіру. Сұлбаларды, ережелерді, жауаптарды слайдтарда көрсету. Жаңа материал әңгіме түрінде түсіндіріледі.Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушылармен әңгімелеседі, тақтаға қорытынды шығарады. Сұрақтар қойып материалдың бастапқы білімдерін тексереді. Оқушының іс-әрекеті: әңгімеге қатысады, дәптерге білгенін жазады, сұрақтарға жауап береді. Бағалау: тақырыпты түсіну, рефлексия
5. «Есептер шығару» Мақсаты:Күрделі тізбектерді есептегенде Киргоф ережелерін пайдалануға үйрету Сипаттамасы: Есеп жалпы түрде шығарылады. Күрделі тізбекте түйіндер саны және тармақтар саны анықталып, Кирхгоф ережелері бойынша теңдеулер құрастырылады.Мұғалімнің іс-әрекеті: Мұғалім есептің шешімін слайдтарда көрсетеді. Кирхгоф ережесімен құрастыратын теңдеулерді мысал түрінде көрсетеді. Оұушыларды бақылайды. Сұрақтар қойып жаңа тақырып түсінуін тексереді. Оқушының іс-әрекеті: Дәптерге есептің шешеңмңн жазады. Жаңа тақырып бойынша сұрақтар қояды, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, өзі түсінгенін көрсетеді Бағалау: Өз-өзін бағалау, кері байланыс
6. «Жаңа алған білімдерін тексеру» Мақсаты: Проверка усвоения нового материала Сипаттамасы: Тестілік тапсырмалар. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды.Мұғалімнің іс-әрекеті: Мұғалім тест орындау ережесін тұсіндіреді, барлық оқушылар тапсырманы орындап жатқанын тексереді. Қажет еткен оқушыларға көмектеседі. Оқушының іс-әрекеті: Әр оқушы тапсырманы жеке орындайды. Дайын жауаптар алып өз жұмысын тексереді. Бағалау: Өз өзін бағалау |
Қосымша 2 Слайдтар № 7-11
Қосымша 3 Слайдтар №№ 12 – 25
|
||||||
Конец 3 мин
2 мин |
7. «Рефлексия» Мақсаты: жаңа материалды түсінгенін тексеру Сипаттамасы: әнгімелесу – жаңадан не білдік? – оны қайда пайдаланамыз? – бұл әдіс қалай есептеуді жеңілдетеді? Бағалау: кері байланыс
|
|
||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
||||||
Жаңа материалды түсіндіргенде, материал ағынын ажырату қиын. Физиканы оқып-үйренетін және деңгейі жоғары оқушылар үшін бағалау критерийлері бар қосымша тапсырмалар дайындалуы керек. |
Бірінші тапсырманы орындауға дайын жауаптар бойынша оқушылар өзара бағалау. Жаңа материалдарды зерттеу барысында мұғалімнен кері байланыс және қолдау. |
Қауіпсіздік ережелері. Назар аударыңыз! Электр тоғы! Сым өткізгіштің оқшауланбағанына көз жеткізіңіз. Құралды тастамаңыз. Өлшеу құралдарының максималды жүктемесінен асырмаңыз. |
||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.