Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп: |
||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
Сынып:9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
Сабақтыңтақырыбы |
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру (Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды мен айырмаға түрлендіру) |
||||||||||||
Сабақтыңтүрі |
|
||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру |
||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Өрнектерді түрлендіруде тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындыға немесе айырмаға түрлендіру формулаларын қолдану |
||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: аргументтердің қосындысының синус/косинус/тангенс/котангенсы; аргументтердің айырмасының синус/косинус/тангенс/котангенсы; екі еселі аргумент/бұрыш; үш еселенген аргумент/бұрыш; дәрежені төмендеті формуласы; жартылай аргумент/бұрыш; синустардың/косинустардың/тангенстердің қосындысы мен айырмасы; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулаларын өрнекке қолданамыз; берілген өрнек екі еселі бұрыштың синусы/косинусы формуласының оң жақ бөлігін білдіреді; тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтінді түрінде көрсету; өрнектің сол/оң жағына дәрежені төмендету формуласын қолданамыз; тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындыға немесе айырмаға түрлендіру; екі бұрыштың қосындысы мен айырмасының синусы мен косинусы формулаларын қолдана отырып, ... формулаларын қорытып шығаруға болады.
|
||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Жеке-дараоқушығабағытталғансұрақтарқоюарқылыоқушыбойындаөзінедегенсенімділікті, ойынашықжеткізугемүмкіндікберудіжоспарланады. Соныменқатарбір-бірініңпікірінтыңдауға, ақылдасаотырыпшешімқабылдауғаүйретуүшінжұптықжұмысұйымдастырылады. |
||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
|
||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||||||||
Бастапқы білім |
Тригонометрия формулалары |
||||||||||||
Сабақбарысы |
|||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау.
|
|
|||||||||||
Сабақтың ортасы 8 мин |
Оқушылардан тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды мен айырмаға түрлендіру формулаларын сұрап, естеріне түсіріңіз: 1) 2) 3) Сонымен қатар тангенстер мен котангенстердің көбейтінділерін қосынды мен айырмаға келтіру формулаларын қайталаңыз. Бекіту үшін оқушыларға келесі тапсырмаларды жұптасып орындауды ұсынуға болады. 1.Қосынды немесе айырма түрінде көрсетіңіз: а) 2 sin 27°cos 9°; д) cos(x + 1)cos(x - 1); б) -2sin 25°sin15°; е) 2 sin(α + β)cos(α - β); в) 2 sinα cos3α; ж) sin(γ + φ)sin(γ - φ); г) 2 cos2αcosα; з) sin(2х + 3)sin(х - 3). |
Қосымша
|
|||||||||||
20 мин
|
Топтық жұмыс Оқушыларды топтарға біріктіріңіз. Әр топқа үлестірмелердің бірін беріңіз. Топтық жұмыс барысында оқушыларда қиындық туындайтын болса бағыттауға болады. Үлестірме №1. 1) Есептеңіз:
Үлестірме №2. 2) Есептеңіз:
Үлестірме №3. 3) Тепе-теңдіктің дәлелденуін тақта алдында қарастырыңыздар. Оқушылардың дәлелдеуді сауатты түсіндіруіне және формула таңдауды негіздеуіне назар аударыңыз. Әр топ өз тапсырмаларын орындау қадамдарын түсіндіреді.Өзге топтағы оқушылар тапсырманың шығарылуын дәптерлеріне конспектілейді, сұрақтар қояды және таныстырылым жасаған топтардың жұмысын бағалайды. |
Қосымша |
|||||||||||
12 мин |
Жеке тапсырма 1. 2. Есептеңіз: 3.Есептеңіз:
|
Қосымша
|
|||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия Стикер таратылады, оқушылар өз ойларын жазады.
Үй тапсырмасы 1.
Есептеңіз:
|
|
|||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар жаңа материалды меңгеру кезінде қорытынды жасай алады. Жеке тапсырманы бірінші орындап болған жағдайда қосымша тапсырма беріледі. |
Сабақта өзара және өзіндік бағалау жүргізіледі. Мұғалім сыныпты аралап жүріп, комментарийлер береді. |
Сынып бөлмесі желдетіледі. Сабақ барысында іс-әрекет түрлері өзгеріп отырады. |
|||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
|||||||||||||
Қосымша
Оқушылардан тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды мен айырмаға түрлендіру формулалары:
1)
2)
3)
1. Қосынды немесе айырма түрінде көрсетіңіз:
а) 2 sin 27°cos 9°; д) cos(x + 1)cos(x - 1);
б) -2sin 25°sin15°; е) 2 sin(α + β)cos(α - β);
в) 2 sinα cos3α; ж) sin(γ + φ)sin(γ - φ);
г) 2 cos2αcosα; з) sin(2х + 3)sin(х - 3).
Топтық жұмыс
Үлестірме №1.
1) Есептеңіз:
Үлестірме №2.
2) Есептеңіз:
Үлестірме №3.
3) .
Жеке тапсырма
1. және
пайдалана
отырып,
мәнін
есептеңіз.
2. Есептеңіз:
3.Есептеңіз:
Үй тапсырмасы
1.
Есептеңіз:
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.