Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4С бөлім: Ықтималдықтар теориясының элементтері |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтақырыбы |
Ықтималдықтың классикалық анықтамасы
|
||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
9.4.3.2 ықтималдықтың классикалық анықтамасын біледі және оны есептер шығаруда қолданады;
|
||||||
Сабақмақсаттары |
Ықтималдықтың классикалық анықтамасын біледі және оны есептер шығаруда қолдана алады |
||||||
Жетістіккритерийлері |
-элементар оқиғалар кеңістігін түсінеді; - оқиғалармен амалдар қолдана біледі; -ықтималдықтың классикалық формуласын біледі және есеп шығаруда қолдана алады. |
||||||
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар: Өздері түсінбеген терминдер, ұғымдар мен амалдарды түсіндіруін сұрай алады. Пәнгетән лексика мен терминология: Кездейсоқ оқиға; Элементар оқиға; Теңмүмкіндікті; Ақиқат; Мүмкін емес; Қолайлы нәтижелер; Барлық мүмкін нәтижелер; Ықтималдық; Абсолютті және салыстырмалы жиілік; Геометриялық ықтималдық; Геометриялық өлшем; Ішінара кесінді, аудан, көлем.
Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер: Бұл оқиғаның пайда болу мүмкіндігі ... Бұл оқиғалардың пайда болуы тең мүмкіндікті/мүмкін емес/ақиқат. Оқиғаның барлық нәтижелер саны ... тең. Қолайлы нәтижелер саны ... тең. Бұл оқиғаның ықтималдығын ... табамыз. Салыстырмалы жиілік көмегімен, шамамен ... пайда болу санын болжауға болады. Нүктенің берілген аймаққа түсу ықтималдығы...
|
||||||
Құндылықтардыдарыту
|
Жұптық жұмыста бір-біріне көмек, сыйластық, адамгершілік қасиеттерін бойларына дарыту; жұмыстарын қорғау барысында терең білім, ұшқыр ойларын дамыту; бағалауда – шыншылдық, жарқындық құндылықтарын дарыту. |
||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Физикада, биологияда, экономикада, басқа ғылым салаларында оқиғалар мен құбылыстардың орындалу ықтималдығын анықтау мен үлгілеу үшін қолданыстарын білу |
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Қолданбалы бағдарламма: Power Point, BilimLand |
||||||
Бастапқы білім
|
Жалпы жиынтық, таңдалым, кездейсоқ таңдалым, вариациялық қатар, нұсқалар ұғымдары; абсолюттік және салыстырмалы жиілік және оларды кесте түрінде беру; |
||||||
Сабақбарысы |
|||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы 2 минут
5 минут |
1. Ұйымдастыру.Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау . 2. Өткен материалды еске түсіру: 2.1жалпы жиынтық, таңдалым, кездейсоқ таңдалым, вариациялық қатар, нұсқалар ұғымдары; 2.2абсолюттік және салыстырмалы жиілік ; |
Ықтималдықтар теориясы және математикалық статистика элементтері» А.Қ. Алпысов, Павладар, 2011ж |
|||||
Сабақтың ортасы
10 минут
7 минут
11 минут |
3.Жаңа сабақты енгізу: Оқушылар BilimLand бағдарламасын қолдана отырып , тақырыпты өз беттерімен оқып үйренеді. Презентация арқылы бекітіледі. 5-7слайдтаЭлементар оқиғалар кеңістігі.Оқиғаларға қолданылатын амалдар./оқушылармен бірге талдау арқылы жүзеге асады./ 8-11слайдта Ықтималдықтың классикалықформуласыненгізу;Ықтималдықтың классикалықформуласын ықтималдықты есептеуде қолдану;/мұғалімнің көмегімен/ Презентациядағы тапсырма орындау критерийі: - ықтималдықтың классикалық формуласын қолдану шартын анықтайды; 4.Сабақтың мақсатымен, орындалатын тапсырмалар бағытымен және бағалау критерийімен танысу. Сабақтың мақсаты: Ықтималдықтың классикалық анықтамасын біледі және оны есептер шығаруда қолдана алады; 5.Жеке жұмыс Жұмыс критерийі:Ықтималдықтың классикалық формуласын есеп шығаруда қолданады; №1. Ойын сүйегінің жақтарында 0, 0, 1, 1, 4 және 5 сандары белгіленген. Егер ойын сүйегі екі рет тасталған болса, онда а) түскен жақтарының қосындысы 5 болу ықтималдығын табыңыз; ә) екі рет те бірдей сандар түсу ықтималдығын табыңыз. Екі өлшемді жазықтықты қолдану арқылы табуға болатынын көрсетіңіз: Жауабы:
а) 6.Жұптық жұмыс Топшамаларда тапсырмалар беріледі. Тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың ықтималдықтың классикалық формуласын қолдану шартын анықтай білетіндігін қадағалау, қажет жұптарға көмек беру. Жұптық жұмысты бағалау критерийі: 1. Ықтималдықтың классикалықформуласын қолдану шартын біледі; 2. Ықтималдықтың классикалықформуласын біледі; 3. Ықтималдықтың классикалық формуласын ықтималдықты есептеуде қолдана біледі. |
https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/9-synyp/yqtimaldyqtyng-klassikalyq-anyqtamasy-zhane-geometriyalyq-mahynasy
Презентация
Қосымша №1
Қосымша №2
|
|||||
Сабақтыңсоңы 2 минут
3 минут |
7. Үйге тапсырма беру 7.1 Оқушылар видео-сабақ қарап сабақта алған білімдерін өзбетімен қайталайды. 7.2. Жеке орындауға тапсырмалар беріледі. Сабақты қорытындылап,
рефлексия жүргізу. Болашақта нені ескеру керек?_______ |
https://www.youtube.com/watch?v=PQ8pmQVtiX0
https://www.youtube.com/watch?v=BnSTdc3VX2Y
Қосымша №3 |
|||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||
– Сұраққа жауап беруде қабілетті оқушылардын жауаптарын математикалық жолмен дәлелдеулерін талап етіледі; |
– Қойылған сұрақтың қиындығына және жауаптың толықтығын қадағалап тексеріп отырамын; –Өзара критерий бойынша бағалайды. -Ынталандыру, қолдау көрсету |
Сабақ үстіндегі оқушылардың көңіл-күйін қадағалап отыру |
|||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||
|
|||||||
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.