|
Кинематика |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар саны: |
қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ № 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу"
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
ЦПР |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау; 9.2.1.11 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау ; 9.2.1.12 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу 9.2.1.10 - описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения; 9.2.1.11 - определять скорость движения тела, брошенного горизонтально; 9.2.1.12 - строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтап және оның қозғалыс траекториясын сызады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийі |
горизонтальды түрде тасталған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтай алады; дененің траекториясын көлденеңінен сыза алады
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Сөздік
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
- Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету) - Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру. - Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру - Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ арқылы графиктер мен теңдеулерді ұсыну, өмірден мысалдар қарастыру, анимацияны көру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғыбілім |
Оқушылар 7 сыныптан бірқалыпты емес қозғалыс, жылдамдық, орташа жылдамдық және бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі туралы жалпылай мағлұматты біледі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққезеңдері |
Сабақтаорындалуытиісіс – әрекеттер
|
Оқытуресурстары |
||||||||||||||||||||||||||
|
0 – 5 минут
|
I. Ұйымдастыру кезеңі. II. Мотивация III. Үй жұмысын тексеру
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
5-43 мин
|
№ 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу" Мақсаты: көлденеңінен тасталған дененің бастапқы жылдамдығын анықтау. Құрал-жабдықтар: штатив, диаметрі 25 мм болатын болат шкаф, допты төменге айналдыратын науа, миллиметрлік бөліктерді ұстаушы, ақ және көмір қағазының парақтары. Орындау тәртібі 1. Науаны тұғырға бекітіңіз (1-сурет). Оның көлбеу соңына көлденең бағытталатынына назар аударыңыз. Науаның алдында ақ қағаздың парақтарын, ал олардың үстіне - көшірмесін орналастырыңыз. Науаның әртүрлі биіктігінен бірнеше рет шарларды босатып, үстелге құлау нүктелерінің белгілерін алыңыз.
2. Доптың үстелге түсетін биіктігін (h), ал ауқымын (l) өлшеңіз.
3. Формула бойынша доптың құлау уақытын есептеңіз.
4. Формула бойынша шардың көлденең жылдамдығын есептеу үшін алынған деректерді пайдаланыңыз.5. Допты бір орыннан жинап, экспериментті бірнеше рет қайталаңыз және өлшеу нәтижелерін №1-кестеде жазыңыз 6. Өлшеуқателігінбағалаңыз.7. Қортындылайды |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
43-45 мин |
100 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымшаақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірекқолдаукөрсетуүшіннеістейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтарменбайланыс(тәрбиелік элемент) |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бұлбарлықоқушыларғақолжетімдікіріспежәнезерттеубелсенділігі. |
Топпенжұмыскезіндегіоқушыныңбелсенділігі, қойылғансұраққадұрысәрінақтыжауапбереалуы. |
Осысабақкезіндегіқызметоқушылардыңденсаулығыменқауіпсіздігінеқатертөндіреді, мысалыәйнектісындырукезінде. Бұлоқушыларүшінқатердімұқиятбағалауменнақтынұсқаудыталапетеді. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақмақсаттары /оқытумақсаттарыжүзеге асырымдыболдыма? Бүгіноқушыларненіүйренді? Оқытуортасықандайболды? Меніңбөліпоқытқанымөзмәніндежүзегеастыма? Мен өзуақытымдыұтымдыпайдаланаалдым ба? Менжоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен? |
Төмендеберілген бос орындыөзсабағыңызға рефлексия жүргізуүшінпайдаланыңыз. Сабағыңызғақатыстысолжақтакелтірілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.