Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4A бөлім: Ақшаны пайдалану |
Мектеп: |
||||||||||
Күні:19.04.16 |
Мұғалімнің аты-жөні |
||||||||||
Сынып: 1 А |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
Сабақтақырыбы |
Монетаны (теңгені)таныпбілу |
||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасы на сілтемеу) |
1.1.2.11.1 тг, 2 тг,5 тг,10 тг, 20тгтеңгелік монеталарды тану, белгілі бір соманы монеталармен төлеу және айыра білу;
|
||||||||||
Сабақмақсаттары |
Монеталар (теңге) және олардың құндылық номиналдары туралы біледі.Бір-бірінен ажыратады, ақшаны пайдаланып, есептер құрастыра алады. Өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды шығарады. |
||||||||||
Жетістік критерилері
|
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:Теңге туралы түсінігі бар; Заттарға төлем жасау туралы білгенін көрсетеді. |
||||||||||
Сөздік қор |
Теңге, ақша, баға,құн. |
||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет,еңбек және шығармашылық. |
||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Дүниетану, ғылымға кіріспе |
||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Оқушылар уақыт бірліктерін біледі. |
||||||||||
Сабақбарысы |
|
||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|
||||||||
Сабақтың басы
2 минут
|
(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі: Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. Есеп шығарып, бәрін біліп, Біз білімді боламыз!
2).Балалардың
көңіл -күйлерін сұрау. Көңілсіз Көңілді |
Интерактивті тақтада жазылған өлең жолдары.
|
|
||||||||
Сабақ ортасы
3 минут
3 минут
3 минут
3 минут
10 минут |
(Ұ) «Монеталар сылдыры» аудио жазбаны тыңдау Теңге монеталары (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100) бар қалталар алып қағып дыбыс шығарып, оқушылардан қалтада не бар екенін сұрау. -Балалар, тыңдаңдаршы.Бұл ненің дыбысы? Қалай ойлайсыңдар?/оқушылардың ойларын тыңдау/ Оқушылардың монета туралы білімдерін талқылау. -Монета дегеніміз не? /ақша/ -Ақша не үшін керек? -Қазақстанның ақшасы-ұлтық валютасы қалай аталады? ?/теңге/ /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ Ендеше қолдарыңа монеталар берем.1тг,2тг,5тг,10тг топқа бөліне қоямыз. -Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Монетаны – теңгені тану». -Сабақтың мақсаты:1 тг, 2 тг,5 тг,10 тг, 20тгтеңгелік монеталарды тану, белгілі бір соманы монеталармен төлеу және айыра білу; -Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта не үйренеміз, не білеміз? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ (МК) Теңге туралы таныстырылым -Балалар, білесіңдер ме, әр елдің өзінің ұлттық ақшасы, яғни ұлттық валютасы болады. Қазақстанның ұлттық валютасы-теңге.Ол 1993 жылдан бастап айналымға шықты. Теңгенің екі түрі бар: темір монеталар және қағаз ақшасы. Математикада теңге «тг» деп қысқаша жазылады. Сонымен Қазақстанның валютасы қалай аталады? -Ал, сендер тағы қай елдердің ақшасын білесіңдер? Ресейдікі-рубль. Қытайдікі-юань. Американың валютасы-доллар. (МК) Құны аз монеталардан бастап біртіндеп көрсетіп, оқушылардан монетаның құнын- номиналын танитынын немесе танымайтындығын білу мақсатымен монеталардың номиналын атауын сұрау.
Кітаппен жұмыс 10=5+5 20=10+10 5=2+2+1 2=1+1 (Ө)Дәптермен жұмыс Дәптердегі 83-беттегі тапсырманы орындау Тапсырма: Монеталар сомасын тап
Сергіту сәті:Бейне жазба . (Т) «Кафе» «ойын Ойынды бастау үшін маған көмекші даяшылар керек даяшылар әр топтан өздеріне керекті тапсырысын алады содан тапсырыс берушіге апарып береді. Оқушылар бір-бірін бағалайды -Балалар, алдарыңда жатқан монеталарды номиналы бойынша өсу ретімен орналастырыңдар. Тақтада өзім көрсетемін -Не байқадыңдар? Оқушылар топта отырып талқылау үшін уақыт беремін Оқушылар бұлардың көлемін, түсін,пішінін салыстырады. Әр топ өз пікірін айтады, басқа топтар қайталамай өздерінің ойларын қосады. -Барлық монеталар бірдей ме? -Олардың түсі мен көлемі туралы не айтуға болады? -Басқа сандары бар монеталар неге жоқ деп ойлайсыңдар?Мысалы: 3; 30 неге бұлай? /оқушылардың жауаптары мен ойларын тыңдау/ (Ө)ҚБ жұмысы Оқушылардың теңгені ажырата және құра алу қабілеттерін бағалаймын. |
Ішінде (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100) монеталар/теңгелер бар қалта, екі оқушыға біреуден. Жүктеу және тақтада қолдану үшін монетаның бейнесі: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tenge_coins.jpg
Таныстырылым қағаз және темір теңгелер
Жұмыс дәптерлері
Екі бөлікке бөлінген әртүрлі теңге монеталар
Теңге монеталар салынған қобдишалар
Монеталар мен маркерлік тақталар
ҚБ жұмыстары |
|
||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Бекіту сұрақтары: - Теңге дегеніміз не?
Рефлексия: -Балалар,сіздердің жауатарыңызға байланысты монеталар бергем соны көтере қойыңдаршы ,иабіздің еңбегіміз ақшамен есептелмейді бірақта күнделікті өмір сүруімізге қажетті теңгеміз
-Кім критерийлерге жетті? -Қандай қиындықтар болды? -Қандай тапсырма қызықты болды? |
Сабақтың басында жазылған критерийлер мен маркерлер
Түрлі іс-әрекеттегі смайликтер
Өз-өзін бағалау парағы мен стикерлер |
|
||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Оқушылардың монета теңгелерді ажырата алуы мен есептеуде қолдана алу қабілеттерін бағалаймын. |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||||||
Қабылдау деңгейі жоғары оқушыларға теңгемен байланысты өрнектерді шығаруды тапсырамын
|
Денсаулық сақтау технологиялар Қауіпсіздік техникасының ережелерімен таныстыру |
|
|||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|||||||||
Шеберлік сабағын рефлексиясы:Бүгінгі шеберлік сабағында тыңдаушылар белсендік көрсетті,қатысушылар критериалды бағалаудың жолдарымен ,әдіс тәсілдерімен танысты.Оқушылар топта отырып талқылау үшін уақыт берді. Оқушылар бұлардың көлемін, түсін,пішінін салыстырады. Әр топ өз пікірін айтады, басқа топтар қайталамай өздерінің ойларын қосады.
Шеберлік сабағының сәтті тұсы.: Оқушыларға екі бөлікке бөлінген қағаз монеталары беріледі. Әр оқушы өз бөлігіне қарап, монетаның екінші бөлігі бар оқушыны табу керек.
|
|
||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
Шеберлік сабағының жоспары
Еңбек өтілі: 24 жыл
Жұмыс орны: М.Б.Ықсанов атындағы №36 ОЖББМ
Қызметі: Бастауыш сынып мұғалімі
Тақырып: : 4A бөлім: Ақшаны пайдалану
Мақсаты мен міндеті:1.1.2.111 тг, 2 тг,5 тг,10 тг, 20тгтеңгелік монеталарды тану, белгілі бір соманы монеталармен төлеу және айыра білу;
Күтілетін нәтижесі:Теңге туралы түсінігі бар;
Заттарға төлем жасау туралы білгенін көрсетеді.
Мақсатты аудитория: «Орта білім мазмұнын жаңарту аясындағы» бағдарламамен жұмыс істейтін мұғалімдерге арналған
Әдістер мен тәсілдер:«Монеталар сылдыры» аудио жазбаны тыңдау , Теңге туралы таныстырылым ,Монеталарды номиналды құнымен қос,
Құрал жабдықтар:интерактивті тақта,слайдтар,кеңсе заттары,монета түрлері
Дидактикалық материялдар:
1.Жұмыстардың бағалау критерийлері
2.Қалыптастырушы бағалау жүйесі спецификациясы
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.