Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1A Тізбектер |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Сандық тізбектер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу; 9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы: 9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Сандық тізбектер туралы ұғымын білу, сандық тізбектің түрлерін ажырата алу, тізбектің n- ші мүшесін таба білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
сандық тізбектердің берілу тәсілдері туралы біледі; сандық тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын пайдалана біледі сан тізбегінің жалпы мүшесінің формуласын қорытады; сан тізбегінің мүшелерін табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Сандық тізбектің берілу тәсілін түсінеді және ауызша бейнелейді, заңдылықты қалай жалғастыру керегін анықтай алады Пәнге тән лексика мен терминология: Тізбек, сандық тізбек , аралық , мүше/алдыңғы мүше/ келесі мүше, Заңдылық, тізбекті жалғастыру Қосу, азайту, көбейту, бөлу Өседі, кемиді Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Алдыңғы мүше арқылы келесі мүшені анықтау үшін не істейсіздер? элементтерді d- айырмаға өзгерту
Сонымен, келесі мүшесі ... болады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентацианы қабылдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Тізбектер, Фибоначчи сандары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
3 сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұппен жұмыс 20мин |
«Сағат бойынша достасу» техникасын қолданып денгейлік тапсырмаларды ұсынамын. Жұппен жұмыс ұйымдастыру мақсатым, әр оқушы aлты сыныптасы мен жұмыс істеу барысында өз білімін жетілдіреді және білгені мен бөліседі. Әдісті үйымдастыру кезендері - Әрбір оқушыға сағат суретімен қағаз таратылады. - Әр оқушы белгіленген уақытың ішінде сағат 12.00, 14.00, 16.00,18.00, 22.00-де кездесетін оқушыны анықтап, есімін сол уақыттын тұсына жазып қояды. - Уақыт айтылған сайын оқушы уақытқа сай кездесетін адамын таңдайды - Әр уақытта жұптарға тапсырма беріліп, жұптар ой бөліседі. - Сонда әр оқушы бір неше оқушылармен диалогқа қатысып, әртүрлі тапсырмалар орындайды.
Сағат 12.00 кездескен оқушылар төмендегі тізбектердің алғашқы төрт мүшесін жазады:
Сағат 14.00 кездескен оқушылар Төмендегі тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын жазады. a) 7-ге еселік натурал сандар тізбегі; жауабы:7n b) 4-ке бөлгенде қалдығы 1-ге тең болатын натурал сандар тізбегі; Жауабы:4n+1 c) 5-ке бөлгенде қалдығы 2-ге тең болатын натурал сандар тізбегі; Жауабы: 5n+2 Сағат 16.00 кездескен оқушылар төмендегі тізбектердіңқұрастыру заңдылығын анықтап, жалпы мүшесінің формуласын жазыңыз.
Сағат 18.00 кездескен оқушылар рекуренттік формуламен берілген
тізбектің алғашқы бес мүшесін табыңдар: а1=-4 ; Сағат 20.00 кездескен оқушылар Кестедегі бос орынды толтыр:
Сағат 22.00 кездескен оқушылар . Тізбектің k-шы мүшесінің формуласы ak=4+5(k-1) белгілі болса, онда 29 саны тізбектің нешінші мүшесі болады.
Бағалау критерийі: сандық тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын пайдалана біледі; сан тізбегінің жалпы мүшесінің формуласын қорытады; сан тізбегінің мүшелерін табады. |
слайд-17
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Формативтік бағалау 15мин |
АП 10.1 сандық тізбектер туралы түсінігі болу; АП 10.2 тізбектің n- ші мүшесін табады, мысалы Нұсқа 1 Тапсырма 1. Берілген тізбектердің түрлерін жазып, алғашқы 4 мүшесін табыңыз:
Тапсырма 2. Тапсырма 3. Сан тізбегі Мұндағы (а) Нұсқа 2 (қосымшада берілген) Жетістік критерийі сандық тізбектердің берілу тәсілдері туралы біледі; сандық тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын пайдалана біледі. сан тізбегінің жалпы мүшесінің формуласын қорытады; сан тізбегінің мүшелерін табады. |
Қосымша 1-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5минут |
Кері байланыс: u 1.Нені білдім?, Нені үйрендім? u 2.Қай есеп оңай болды? Қай есеп қиын болды, неге? Немен жұмысты жалғастыру қажет? u 3.Қай есеп сізді қызықтырды? Үй жұмысы: 1)Тізбектің п-ші мүшесінің формуласын жазыңыз: а) 19; 32; 45; 58;... б) 1; -2; 3; -4; ... с) 1; 3; 12; 60;... 2)Тізбектің алғашқы үш мүшесін табыңыз:
|
Слайд 18
Слайд -19
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, деңгейлік тапсырмалар және қосымша тапсырмалар құрастырылды. |
Құрастырылған критерийлер бойынша , марк схемалар бойыша бірін бірі, өз-өздерін тексереді. Топтар бір-бірін бағалайды. |
Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.Белсенді оқыту әдістері қолданды. Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтын әр кезені бойынша оқушылар мен кері байланыс орнатып отырдым, сұрақ жауап арқылы, формалдық бағалау арқылы.
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.