7-сынып, Қазақ тілі, Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Оценка 4.6

7-сынып, Қазақ тілі, Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Оценка 4.6
docx
29.11.2020
7-сынып, Қазақ тілі, Қысқа мерзімді сабақ  жоспары
ҚМЖ Нурбергенов А.Н. Қазақ тілі 7-сынып.docx

 

Қысқа мерзімді сабақ  жоспары

Бөлімнің атауы:  

1-бөлім. Ауа райы және климаттық өзгерістер

Мектеп:

Өскемен қаласы әкімдігінің «№6 орта мекткбі» КММ

Күні:

 

Мұғалімнің аты-жөні:

Нурбергенов Амангельды Нурбергенулы

Сынып: 7            

Пәні: Қазақ тілі

Барлығы: 12

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы

 1.4 Көктем туды.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.О6.Оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу.

7.ӘТН1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып,  үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу.

Сабақ мақсаттары

 

 

Барлық оқушылар орындай алады: Көктем мезгілі туралы мәлімет алады, үндестік заңына бағынбайтын қосымшалармен танысады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көктем туралы өлеңді тілдік тұрғыдан талдайды, комментарий жасайды,  сөздер мен үндестік заңына бағынбайтын қосымшаларды сәйкестендіріп жалғайды, көктем тақырыбына өлең жазған басқа да ақындарды атайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: Көктем туралы өлеңге жеке ой-пікірін айтады, комментарий жасайды, буын үндестігіне бағынбайтын сөздерге мысалдар келтіреді, ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына екі шумақ өлең ұйқастырады.

Бағалау критерийі

 

•    Көктем мезгілі туралы мәтіндерді талдайды, ондағы тілдік бірліктердің қолданысына көңіл аударады;

•    Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескереді,  үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады.

Тілдік мақсат

Көктем мезгілі туралы мәтіндерді талдайды, ондағы тілдік бірліктердің қолданысына көңіл аударады. Үндестік заңының тілдегі, орфоэпиядағы қызметін анықтайды. Үндестік заңына бағынбайтын қосымшаларды ажыратады, буын үндестігіне бағынбай жасалатын сөздерді білетін болады.

Құндылықтарға баулу

*  ынтымақтастық: бір-бірін қолдау, өзгенің пікірін сыйлау

*  жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет;

*  өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық; 

Пәнаралық байланыс

География, қазақ әдебиеті

Алдыңғы оқу

Қазақстан климаты, ерін үндестігі

 

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

25 мин

 

              (5 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               (7 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               (3 мин)

 

 

 

 

 

 

             (10 мин)

Ұйымдастыру сәті. 

Сәлемдесу, сабаққа дайындықтарына  көз  жеткізу.

Қызығушылықты ояту.

Бейнематериал  көрсетіледі. Көрсетілімнен  кейін

«Алтын  микрофон» әдісі  арқылы   тақырыпты  анықтау мақсатында  сұрақтар  қойылады.

-Балалар, бейнематериал  не  туралы  екен?

-Жылдың қай мезгілі екенін көрсетіп тұр?

-Сонымен балалар, қалай  ойлайсыңдар  бүгінгі сабақтың  тақырыбы  қандай  болмақ?

Мақсаты: Оқушылар  болжам  жасай  отырып  сабақтың  тақырыбын анықтайды.

Нәтижесі: Сабақтың тақырыбы анықталады.

 

Оқушылар сабақ мақсаттарымен таныстырылады

 

 «Белсенді тапсырма»

Оқушылар өз қалаулары бойынша тақта алдына шығып, табиғаттағы ауа райының түрлі құбылыстарын қимыл-қозғалысымен, дыбыстармен салады. Оны оқушылар сипаттап табуы керек. Келесі бір оқушы оның әрекетіне комментарий айтып, оны тағы басқаша қалай жеткізуге болатынын бейнелеп көрсетеді. Осылай бірнеше оқушы жасап жалғастырады. Соңында сәтті шыққан әрекеттерді іріктеп алады.

 

Мақсаты:

Оқушыларды еркіндікке, белсенді  болуға үйрету.

Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі

 

Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында гүл атауларына байланысты топқа бөлу.

1-топ. Раушандар

2-топ. Қалампырлар

3-топ. Лалагүлдер

 

1-тапсырма

• Өлеңді оқу, топ ішінде талдау.

• Үндестік заңына бағынбайтын қосымшалармен танысу, ереже оқу.

• Берілген сұрақтар арқылы өлеңді талқылау, мазмұнын түсіну,  негізгі идеясын ашу.

• Өлеңдегі қарамен жазылған сөздерге үндестік заңына бағынбайтын қосымша жалғау.

 

Көктем де келер,

От ойнар әлі аспанда.

Көгерер әлі:

Кәрі емен, қайың, жас тал да.

Дүлейдің шоғы түспесе екен

деп тіле,

Аспанда апат зарядтары

жағаласқанда.

 

Көктем де келер,

Құстар да жетер ән салып.

Көктер де шығар,

Көгілдір нұрға тамсанып.

Сулар да тасар,

Кетпесе екен деп тіле,

Мұхиттар көлге қарсы ағып.

 

Бұлттар да көшер,

Жыртық па, әлде бүтін бе?

Жауласа бермей, жайғасар,

келер бітімге.

Ақкөңіл бұлттар,

Ақ нөсер төгіп өтсін де,

Айналып кетпей түтінге.

 

Келсе екен көктем,

Көк, жасыл шұғыла тартылса.

Көкжиек барып

Көкжиектерге артылса.

Көктем де келер,

Көрерміз әлі жазды да,

Осылай өмір

Тұрса егер тыныш қалпынша

                                                  М.Мақатаев

 

1. Өлеңде көктемді суреттеуден басқа қандай идея қозғалған?

2. Өлеңде табиғатты қалай сипаттаған?

 

Мақсаты: Өлеңді түсініп оқу, топ ішінде талдау, сұрақты талқылау, мазмұнын түсіну, ереже оқу, қарамен жазылған сөздерге үндестік заңына бағынбайтын қосымша жалғау.

Нәтижесі: Мазмұнын түсінеді, топ ішінде талдайды, өлеңнің негізгі идеясын анықтайды, мазмұнын түсінеді, табиғатты сипаттайтын жерін таба алады, ереже оқып ұғынады, қарамен жазылған сөздерге үндестік заңына бағынбайтын қосымша жалғайды.

 

Бағалау критерийлері: Өлеңнің негізгі идеясын анықтайды, топ ішінде талдайды, мазмұнын түсінеді, табиғатты сипаттайтын жерін таба алады, ереже оқып ұғынады, қарамен жазылған сөздерге үндестік заңына бағынбайтын қосымша жалғайды.

Кері байланыс:  Кері байланыс:  топтар бір-бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

8 мин

 

               (5 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               (3 мин)

2-тапсырма

Берілген сөздерге үндестік заңына бағынбайтын қосымша жалғату. Мағынасын түсіндіріп, мысал келтіру.

 

Мұғалім, сауда, маза, шай, бала, сауат,

талғам, қонақ, мас, Тоғжан, Баймахан,

жауын, талап, ғарыш, әсем, жұмыс,

Бектас, намаз, ерке, мұра, қайрат, мейрам,

күрес, білім, зиян.

 

Мақсаты: Берілген сөздерге үндестік заңына бағынбайтын қосымша жалғау, мысал келтіру.

Нәтижесі: Білім алушы берілген сөздерге үндестік заңына бағынбайтын қосымша жалғай алады, мысалдар келтіреді.

 

Бағалау критерийлері: Берілген сөздерге үндестік заңына бағынбайтын қосымша жалғайды, мысал келтіреді.

Кері байланыс: топтар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды.

 

 

 

Сергіту сәті:

«Биле, биле»

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың

соңы

12 мин

 

                (7 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               (5 мин)

 

 

 

 

 

3-тапсырма (саралау)

• Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз тауып, кестені толтырыңыз.

• Көктем тақырыбына өлең жазған басқа да ақындарды атаңыз.

• Ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына екі шумақ өлең

ұйқастырыңыз. 

 

Жұрнақтар

Буын үндестігіне бағынатын

түбірлер

Буын үндестігіне

бағынбайтын түбірлер

-бей

 

 

-тікі

 

 

-хана

 

 

-қор

 

 

-мен

 

 

 

 

Мақсаты: Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз тауып, кестені толтыру, көктем тақырыбына өлең жазған басқа ақындарды атау, ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына 2 шумақ өлең ұйқастыру.  

Нәтижесі: Білім алушы берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз табады, кестені толтырады, көктем тақырыбына өлең жазған басқа да ақындарды атайды, ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына 2 шумақ өлең ұйқастырады.

 

Бағалау критерийлері:

1.     Кестені толық толтыру.

2.     Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын түбір сөз тауып жалғау.

3.     Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынбайтын түбір сөз тауып жалғау.

4.     Көктем тақырыбына өлең жазған басқа да ақындарды атау.

5.     Ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына екі шумақ өлең ұйқастыру.

 

Кері байланыс:  мұғалім ауызша жеке бағалайды.

 

Рефлексия

«Аяқталмаған сөйлемдер»  әдісі арқылы

1. «Бүгін мен............білдім»

2.«.........қызықты болды» «............. қиын болды»

3.« ......................... екенін түсіндім»

4.«Мен...................білім алдым»

5. «.................. мені таң қалдырды»

Кері байланыс

 

Үйге тапсырма:

 «Қыз Жібек» фильмінен қызғалдақты дала көрсетілген тұсын көріп, табиғатты суреттейтін эссе жазып келу.

Үй тапсырмасын толық түсіндіру.

Сұрақтарын тыңдап, толық жауап беру.

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

слайд

Қосымша мәлімет

Дифференциация – қалай жүзеге асырылды.

 Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

 

Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту.

Топта бірлесіп оқыту.

Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз?

Өзін-өзі талдауды, өзін-өзі бағалай білуді меңгеру.  

Бағалау.

Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

«Екі жұлдыз, бір тілек», «Бағдаршам», «Бас бармақ» әдістері.

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Пәнаралық  байланыс – география,қазақ әдебиеті.

Интерактивті тақта сабақ материалдарын демонстрациялау мақсатында қолданылады.

Ынтымақтастық: бір-бірін қолдау, өзгенің пікірін сыйлау жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет көрсету.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?

Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін қолданыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері жүзеге асты. Оқушылар белсенділік танытты.

Оқу атмосферасы жағымды болды. Саралау принциптері жүзеге асты. Уақыт тиімді пайдаланылып, жоспардан ауытқулар болған жоқ.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

.

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы №1

Бөлім

Тақырып

Ауа райы және климаттық өзгерістер

1.4 Көктем туды.

Оқу мақсаты

7.О6.Оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу.

7.ӘТН1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып,  үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу.

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Білу,түсіну, қолдану.

 

• Көктем мезгілі туралы мәтіндерді талдайды, ондағы тілдік бірліктердің қолданысына көңіл аударады;

• Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескереді,  үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады.

• Көктем тақырыбына өлең жазған басқа да ақындарды атайды;

• Ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына екі шумақ өлең ұйқастырады.

 

Тапсырма

 

Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз тауып, кестені толтыру, көктем тақырыбына өлең жазған басқа ақындарды атау, ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына екі шумақ өлең ұйқастыру. 

Бағалау критерийі

Дескриптор

Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз табу, кестені толтыру, көктем тақырыбына өлең жазған басқа ақындарды атау, ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына екі шумақ өлең ұйқастыру. 

• Көктем мезгілі туралы мәтіндерді талдайды, ондағы тілдік бірліктердің қолданысына көңіл аударады;

• Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескереді,  үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады.

• Көктем тақырыбына өлең жазған басқа да ақындарды атайды;

• Ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар көктем тақырыбына екі шумақ өлең ұйқастырады.

 

 

 


 

Бөлімнің атауы: 1-бөлім. Ауа райы және климаттық өзгерістер

Бөлімнің атауы: 1-бөлім. Ауа райы және климаттық өзгерістер

Алдыңғы оқу Қазақстан климаты, ерін үндестігі

Алдыңғы оқу Қазақстан климаты, ерін үндестігі

Берілген сұрақтар арқылы өлеңді талқылау, мазмұнын түсіну, негізгі идеясын ашу

Берілген сұрақтар арқылы өлеңді талқылау, мазмұнын түсіну, негізгі идеясын ашу

Нәтижесі: Мазмұнын түсінеді, топ ішінде талдайды, өлеңнің негізгі идеясын анықтайды, мазмұнын түсінеді, табиғатты сипаттайтын жерін таба алады, ереже оқып ұғынады, қарамен жазылған сөздерге үндестік заңына…

Нәтижесі: Мазмұнын түсінеді, топ ішінде талдайды, өлеңнің негізгі идеясын анықтайды, мазмұнын түсінеді, табиғатты сипаттайтын жерін таба алады, ереже оқып ұғынады, қарамен жазылған сөздерге үндестік заңына…

Сабақтың соңы 12 мин (7 мин) (5 мин) 3-тапсырма (саралау) •

Сабақтың соңы 12 мин (7 мин) (5 мин) 3-тапсырма (саралау) •

Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз тауып, кестені толтырыңыз

Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз тауып, кестені толтырыңыз

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз тауып, кестені толтыру, көктем тақырыбына өлең жазған басқа ақындарды атау, ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар…

Берілген жұрнақтарға буын үндестігіне бағынатын және бағынбайтын түбір сөз тауып, кестені толтыру, көктем тақырыбына өлең жазған басқа ақындарды атау, ішінде үндестік заңына бағынбайтын қосымшасы бар…
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020