7-сынып сабақ жоспары КТП да 3 сағатқа берілген. Оқушылар менгеруге арналган. Кыскаша кобейту формулаларын колдана отырып орнектерді ыкшамдауга ,тендеулерды шешуде ,болшектерді қысқартуда пайдаланамыз. Қысқаша көбейту формулалары жіті формулалар бар. Оларды оқушылар өздері еркін қорыта алады.Есептер шығаруда тиімді әдіс тәсілдерді пайдаланады.сабақ жоспары
Тасубаева.docx
Тақырыбы:
Сабақ 24
Күні,айы:
Оқу
бағдарламасына
сәйкес оқу
мақсаты
Сабақ мақсаты
Өрнектерді тепетең түрлендіру
Мұғалімнің атыжөні:
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
7.2.1.13
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы
алгебралық өрнектерді тепетең түрлендірулерді орындау
Барлық оқушылар:
өрнектерді тепетең түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларды қолдана білу, өз
білімін көрсете алу қасиеттерін ашуға үйрету.
Оқушылардың басым бөлігі:
Қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып, рационал өрнектерді теңбетең
түрлендіруге есептер шығаруға дағдыланады.
Кейбір оқушылар:
Ойөрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару,іскерліктерін
дамыту , теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Ресурстар
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңдері
Сабақтың басы(2
5 минут)
Жоспарланған жұмыс
(МК)
«Егер мен» ойыны
арқылы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді
Үйге берілген тапсырма сұрақжауап арқылы диалогқа түсіру.
Тақтадағы сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау,
соңына егер мен ойыны арқылы топптар өзера талқыласады
1) Қысқаша көбейту формулаларын тексеру кезеңі: «Жұбыңды
тап» тапсырмасын орындау. 2′
2) Ауызша есептеу: «Белгісіз өрнекті анықта». 2′
(аb)(а2 + +b2)=а3b3
с2+ 4ас + =(c+2a) 2
(а )(а2 +5а +25)=a3 125
16bс +64b2 = (c 8b)2
(2 3с)( 4+ +9с2)=827c 3 Сабақтың ортасы
(640 минут)
(МК,Ұ)
Формуланы топтастыру
Оқулық
Аудидиск:
№1Жұмыс
дәптері
1) « Математикалық диктант» 2′
1) а мен 3с өрнектерінің қосындысының квадраты.
2) в және 5а өрнектерінің қосындысы мен айырымының
көбейтіндісі.
3) 2х және 5у өрнектерінің кубтарының қосыңдысы
4) х 2 және 4 өрнектерінің айырымы мен қосындысының
көбейтіндісі.
2) «Сәйкесін тап» 3′
164х2 (x6c)(x2+6xc+36c2)
(3a5b)2 a36а2 b+12аb2 b3
(2a+3b)2 (42x)(4+2x)
(a2b) 3 4a2+12аb+9b2
х3216с3 (a+1)(a2_a+1)
a 3 +1 9a 2 30аb+25b 2
3) «Деңгейлік тапсырма» 5′
Ідеңгей:
1) Көбейткіштерге жікте: а) 49n225;
ә) 8m3;
2) Көпмүше түрінде жаз: а) (5х2у)2;
ә) (3+в)3;
ІІдеңгей:
1) Өрнекті ықшамда: (m+2n)3m3+4n3;
2) Есепте: 762 242
ІІІдеңгей: Теңдеу шешу: №221(1);
Сабақтың
соңы( 4145мин)
(Қ)
Кім жылдам
арқылы сабақты жинақтайды Есептер шығарады
Әр топтан 2 оқушы ортаға шығып сұрақтарға жауап береді ,
есептер шығарады
Семантикалық карта» 5′
Көбейткіштерге
жікте:
а24у2
Көбейткіштерге
жікте:
27а3+в3
Бөлшекті
қысқарт:
72
__________
132112
Көпмүше түрінде
жаз:
(2х)2
Көбейткіш
терге жікте:
812а+16а2а3
А)
(а4у)
(а+4у),
Б
(3а+в)
(9а2 3ав+
в2),
В
2
A
В)
С)
(а4у)2,
С
(а2у)(а+2у),
Е
(3ав)2,
И
1,5
К
(3ав)(9а2
3а+в2),
Т
1
М
(9а+3а
Я
44х+х2,
Г
(4а)3,
Д
4х2,
Х
(4+а)3,
Ж
4х2,
Ф
(2а)3,
И
Жасырын сөз «Евклид»
«Оқушы шығармашылығы» 5′
1. Евклид кім?
2. Евклидтің қандай еңбегін білесіңдер?
3. Қысқаша көбейту формулалары қашаннан белгілі
болған?
4. Евклид қысқаша көбейту формулаларын қалай
дәлелдеді?
(a+b)2 =a 2 +2ab+b 2 формуласын геометриялық тәсілмен
дәлелдеу.
a
a·a
a·b
a·b
b·b b
b
a b
Қосымша ақпарат
Қорытындылау
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз
бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында
өзгертулер
енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс
түрлері
қаншалықты тиімді
болды?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
7 сынып "Кыскша кобейту формулалары"
7 сынып "Кыскша кобейту формулалары"
7 сынып "Кыскша кобейту формулалары"
7 сынып "Кыскша кобейту формулалары"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.