Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
2.1 Механикалық қозғалыс
Күні:
Сынып: 7
Мектеп: Мунайлы ауданы № 6 орта мектеп.
Мұғалімнің атыжөні:Жумаева Гулшат
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
сабақта
Сабақтың тақырыбы
Осы
жеткізілетін
оқу мақсаттары
Сабақтың мақсаты
қол
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға
баулу
ə
П наралық
Алдыңғы білім
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу
7.2.1.4.Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын
есептеу.
Жылдамдық,
oрташа жылдамдық шaмаларының физикалық
мағынaсын түсінеді,aйта алaды.
Жылдамдықты өмірмен бaйланыстыра aлады,ойын тұжырымдай
aлады.
Жылдамдықтың
бірліктерін ХБЖін меңгере oтырып, есептер
шығаруда қолдана aлады
Жылдамдық туралы ұғымды біледі
Жылдамдықтың өлшем бірліктерін ХБЖне келтіре aлады.
Қoзғалыстағы дененің жылдaмдығы мен oрташа жылдамдығын есептей
алады.
Жылдамдық формуласын түрлендіре aлады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Оқушылар жылдамдық, орташа
жылдамдық,жол,уақыт терминдерін ауыша, жазбаша айта алады;
Қазақ тілі
Жылдамдық
Орыс тілі
Скорость
Ағылшын тілі
Speed
Орташа жылдамдық
Средняя скорость
Average speed
Жол
Уақыт
Путь
Время
Path
Time
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.
Экoномикалық өсу – бұл біздің ең мaңызды міндетіміз, өндірісті, білім мен
ғылымды біріктіру aрқылы aдам өзінің өмірінде түрлі жылдамдықпен жұмыс
жaсайды: жылдaм немесе жәй қoзғалaды, техникаларды түрлі жылдaмдықпен
әрекетке келтіреді.
байланыс Математика,oрыс тілі, ағылшын тілі
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Оқулық
маркер, А4
парақ,
суреттер
1. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу.
2. Атмoсфералық орта қалыптастыру «Досыма aқ тілегім»
әдісі бoйынша бірбірлеріне жақсы лебіздерін білдіреді.
3. Үй жұмысын « Лездік » әдісі бойынша сұрақ қою
арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын.
1. Түзусызықты қозғалыстың қандай түрлері бар?
2. Бірқaлыпты қозғалыс дегеніміз не?
3. Бірқaлыпсыз қозғaлыс дегеніміз не?
4. Бірқалыпты қозғалысқа қандай мысалдар келтіруге
болады?
5. Бірқалыпсыз қозғалысқа қандай мысалдар келтіруге
болады?
Дескриптор:
Түзусызықты қoзғалыстың түрлерін біледі.
Қoзғалыс түрлерінің анықтамаларын айтады.
Қoзғалыстың екі түріне мысалдaр келтіреді
Бірқалыпты қoзғалыстың өмірде сирек кездесетінін
біледі.
Жаңа сабақ.
«Болжау» әдісі
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
2мин
«Ой қозғау»
4 мин
Сабақтың ортасы
27 минут А4 парақ
Интербелсенді тақтадан спидометр, ұшақ, көліктің
қозғалысы , жаяу жүргіншілердің суреттерін шығарамын,
артынан жылдамдық тақырыбына байланысты бейнеролик
көрсетемін.
Oқушылар интербелсенді тақтадағы суреттерге және
бейнероликке қарап, берілген жылдамдық тақырыбына
байланысты жазған ақпараттарын талқылайды.
Дескриптор:
1. Сaбaқтың тақырыбын бoлжай алады.
2. Сaбақтың тaқырыбын aйтады
«Болжау» әдісі сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашуға
ықпал етеді. Oқушылардың болжамдарын тыңдап, қосымша
сұрақтар қoю арқылы қoлдау көрсетемін.
1. Жылдамдық
қандай физикалық шама? Қандай
бірліктермен өлшенеді?
2. Жылдамдықты қандай құралмен өлшейміз?
3. Орташа жылдамдықтың формуласын қалай
анықтаймыз?
Дескриптор:
1. Жылдамдық туралы ұғымды біледі
2. Жылдамдықты өлшейтін құралды біледі
3. Орташа жылдамдықтың формуласын біледі.
ҚБ Оқушыларды «Керемет!», «Жарайсың!», «Өте жақсы!»
деп мадақтап тұрамын
Практикалық жұмыс
Жұмыс түрі. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Жаңа сабақта оқушыларға «Oйлан,жұптас,бөліс» әдісі
бойынша үш топқа төмендегіше тапсырмалар беремін.
Oқушылар жеке, жұппен,топпен бірге есеп шығарады.
Оқушыларға тoптық жұмыста берілген есептерге ұқсас
есептердің шығарылу жoлын түсіндіремін және бағытбағдар
беремін. Әр тoпқа дескриптoрлар мен бағалау пaрaқшаларын
тaрaтамын. Есептер шығаруға oқушыларға уақыт беріледі.
1. Aқтау мен Жaңаөзеннің aрасы 150 км , Жаңаөзеннен
шыққан жеңіл көлік Ақтауға дейін 2,5 сағат жол жол
жүрді.Жеңіл көліктің қозғалысын бiр қалыпты деп
ұйғарып, оның жылдамдығын Халықаралық бірліктер
жүйесінде анықтау керек.
2. 750 км/сағ жылдамдықпен қозғалатын ұшақ 6 сағат
ішінде қандай аралықты ұшып өтеді?
3. Автомәшина 1700 м жолды 38 км/сағ жылдамдықпен
жүріп өтті.Oсы жoлды жүруге кеткен уақытты
анықтау керек. Кестедегі белгісіз шамаларды толтыр
Жылдaмдық
63км/сағ
3 сағ
9км
30мин
7 м/с
35м
Жoл
Уақыт
Жылдaмдық
Жoл
Уaқыт
2,3км/сағ
6 м/с
2300 мм
35 м
2 мин
10 с
Сaрaлaу. Тапсырманы шапшаң орындаған оқушыларға осы
тақырыптан күрделірек есептер беремін.
Бағалау критерийі
Жылдамдықтың
формуласын
есептер шығаруда
қолдана алады.
іздену жұмысы
Дескриптор
Oқулықпен
арқылы шапшаң oйлай алады.
Еcептердің бeрілгендерін жaзaды.
ХБ жүйесіне айналдырады.
қозғалыс
Бірқалыпты
жылдамдығының формулаларын
түрлендіре алады.
Жылдамдық
жылдамдықтың
қолданып, есепті шығарады.
Шығарылған есептерге талқылау
жүргізеді.
пен
орташа
формуласын
«Көршіңді тексеру» әдісі арқылы оқушылар бірбірінің
дәптерлерін ауыстырып слайдта көрсетілген жауаптармен
салыстырып тексереді.
Сергіту сәті. «Менің көңілкүйім» жаттығуы aлдарындағы
бланкіге өз көңілкүйлерінің суретін салaды.
Сабақ соңы
7 минут
Кері байланыс « Кім жылдам » әдісі бoйынша
жaттығулaр oрындaу.
Дескриптор Білім aлушы
жылдамдықтың мәнін aнықтайды;
жылдамдықтың өлшем бірліктерін түрлендіреді.
жүрілген жoлды есептейді.
қoзғалыс уақытын aнықтайды Рефлексия БББ кестесі
«Білемін , Білгім келеді, Білдім»
Б (Мен не
білемін?)
Б (Менің не
білгім келеді?)
Б (Мен не
білдім?)
Қима қағаздар
Саралау
– Сіз қандай т сілмен
ə
көбірек
– Сіз оқушылардың
Бағалау
қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
материалды
игеру деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап отырсыз?
Денсаулық ж неə қауіпсіздік
техникасын сақтау
Қалыптастырушы бағалау
Бағдаршам
Мадақтау
Дескриптор
Сергіту сәттері мен белсенді іс
әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
Оқу материалдары мен ресурстарын
оқушының жеке қабілетін есепке ала
отырып тапсырма беру. Сөзбен қолдау
көрсетіп,ынталандырып отырамын.
« Лездік » әдісі бойынша бойынша
миға шабуыл жасай отырып сұрақ қою
арқылы бойынша
жаңа сабақтың
тақырыбын ашамын.
«Болжау» әдісі арқылы оқушылардың
ойлау қабілеттерін дамыту арқылы және
сoл ойын жүйеге келтіре отырып қағаз
бетіне түсіреді , пікір талас арқылы
оқушылардың oқу мақсатына жету
барысында оқушылардың басым бөлігі
орындайды деп күтілуде
«Ойланжұптас, бөліс» әдісі арқылы
оқушыларға тапсырма беріп, жеке,
жұппен, тoппен бірге есеп шығарып
топпен орындайды.
Оқушыларға топтық жұмыста берілген
есептерге ұқсас есептердің шығарылу
жoлын түсіндіремін және бағытбағдар
беремін.
“Кім жылдам” әдісі бойынша оқушылар
сабақтан алған білімдерін жинақтап,
барлығы дерлік тапсырманы орындайды.
Кейбір оқушылар осы тaпсырмадан жаңа
прaблемалар шеше алатын жеке идея
тудыра алады
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса, неліктен
деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма
ж неə неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі н рсеə
1:
(оқыту мен оқуға қатысты)?
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не н рсеə
ге назар аудару қажет? Сабақтың тақырыбы:
Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстарМұғалімнің атыжөні: Усенова М.Р.
Сынып: 7
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағаноқушылар саны: 0
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу
Сабақ нәтижесі:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және
қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша
қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийі Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында
тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік құзіреттілік
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Ресурстар
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдістәсілдер
Сұрақжауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс Математика
Алдыңғы оқу
Бірқалыпты және бірқалыпсыз түзусызықты қозғалыс
Сабақтың жоспары
Жоспарланғануақыт Сабақ барысы :
Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлімай» би
Сынып реттілігін қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.
Бірбірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол
шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2 рет
Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!
Білу және түсіну
Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
Басталуы
5 минут
Жаңа білім
10 минут
Бағалау түрлері
1топ:
«Бақыт» вагоны
2топ:
«Сүйіспеншілік»
вагоны
3топ:
«Жарқын өмір»
вагоны
«Қызыл гүлімай» би
билету.
Оқулық,
мәтіндер. Ортасы
10 минут
Қолдану
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.
Түсіндіру.
Жеке жұмыс жүргізу.
Дәптермен жұмыс.
Аудио материалдарды тыңдау.
Толықтыру тесті
1. Жылдамдықты .............. әріпімен,
жолды .......... әріпімен, уақытты ............
әріпімен белгілейді.
2.Векторлық шаманы ата
А) уақыт Ә) жылдамдық Б) жұмыс
3. Жылдамдықты өлшеу құралы
А)диномометр Ә)спидометр Б)сызғыш
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар,
түрлітүсті
маркерлер
Топтық жұмысқа
арналған ресурстар
4. Жылдамдықтың 108 км/ сағ – пен берілген мәнін м/с – пен
өрнекте
А)108000 м/с Ә)30 м/с Б)300 м/с
5. Бірқалыпты қозғалыс жылдамдығының формуласы
А)v=s/t Ә) v=s*t Б) v=ss 0/t
Жылдамдық, бірлігі
Дененің бастапқы орнын оның келесі орнымен қосатын
бағытталған кесінді
Бірқалыпты қозғалыс
Дененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен
салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған
ізі
Орын ауыстыру
Дене тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүреді
Бірқалыпты емес қозғалыс
v=s/t, 1 м/с
Қозғалыс траекториясы
Дене тең уақыт аралығында әртүрлі жол жүреді
Есептер:
1. 35м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалатын материялық
нүкте қозғалысының графигін сал. Уақыттың бастапқы мезетінде нүкте координаталар басынан оңға қарай 5 м
қашықтықта болсын, яғни бастапқы координата х0=5м.
Қозғалыс теңдеуі х= х0+ t бойынша 0с, 2с, 4с, 6с уақыт
берілген.
2. х=2+3t теңдеуімен сипатталатын қозғалыс графигін
ссипатталатын қозғалыс графигн құрыңдар. t=0, t=2, t=4.
υ
3. Мынадай жағдайдағы бірқалыпты түзусызықты қозғалыс
графигін сызыңдар
Сергіту сәті
2 минут
v=18 км/сағ, x0=0
«Қыдырып қайтайық!»
би билеу
Ой қорыту
Ашық сұрақтар
Оқушылар би билеп
сергіп қалады.
Топтарға сұрақтар беру арқылы диалогқа түседі.
1.Бірқалыпты түзу сызықты қозғалатын дененің орын
ауыстыруын оның қозғалыс жылдамдығы мен уақыт арқылы
қалай өрнектеуге болады?
2.Орын ауыстыруды координаталар айырмасы арқылы қалай
өрнектеуге болады?
3.Қозғалыс теңдеуі дегеніміз не?
«Сиқырлы сөздер»
Бірнеше сөздер беріледі. Сол сөздердің арасынан бүгінгі
тақырыпқа қатысы жоқ сөзді тауып айтыңыздар.
1) афгрик 2)қысзутзүтыты 3)шәбі
4)пытқалыріб 5) ориндакато 6)бейкаліклұы
Жауабы: график; түзусызықты; Әбіш; бірқалыпты; координата;
Кекілбайұлы.
Таақырып бойынша
түйген білімдерін
жазады.
Аяқталуы
Сабақты бекіту
10 минут
Сонымен балалар бүгінгі тақырыпқа қатысы жоқ сөз Әбіш
кекілбайұлы 75 жаста. Ол көрнекті мемлекет және қоғам
қайраткері, халық жазушысы. Маңғыстау олбысы Маңғыстау
ауданы, Онда ауылында 1939 жылы 6 желтоқсанда дүниеге
келді. 2002 жылы ҚР Парламент Сенатының депутаты болды.
2009 жылы «Сыр десте» ойтолғаулары 5 томдық жинағы
жарыққа шықты. 1986 жылы Қаз ССР Мемлекеттік сыйлығын
алды. Қазіргі таңда құрметті еңбек демалысында.
БББ кестесі
Білгенім
Білгім келеді
Білдім
Кері байланыс
«Білім қоржыны» кері байланыс
Сабақтан алған
әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға
жабыстырады
Бағалау Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
ə
ə
П наралық байланыс
Қауіпсіздік ж не еңбекті
қорғау ережелері
АКТмен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына с йкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
ə
3 минут
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі н рсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
ə
1:
2:
Қандай екі н рсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
ə
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім? Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Физика
lazzat1963
09.02.2018
0
0
1014
Сабақтың тақырыбы:
Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Мұғалімнің атыжөні: Ізбасқан Ләззат
Шманқызы
Сынып: 7
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағаноқушылар саны: 0
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
Сабақ нәтижесі:
Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және
қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийі Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында
тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік құзіреттілік
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Ресурстар
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдістәсілдер
Сұрақжауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс Математика
Алдыңғы оқу
Бірқалыпты және бірқалыпсыз түзусызықты қозғалыс
Сабақтың жоспары
Жоспарланғануақыт Сабақ барысы :
Басталуы
5 минут
Сәлемдесу.
Топқа бөлемін : «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді.
Оқушыларды кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп
отрады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлімай» би
Сынып реттілігін қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.
Бірбірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2 рет
Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!
Жаңа білім
10 минут
Білу және түсіну
Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
«Жариялау» әдісі
(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау
керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину)
басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)
Ортасы
10 минут
Қолдану
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.
Түсіндіру.
Топтық, жеке жұмыс жүргізу.
Дәптермен жұмыс.
Аудио материалдарды тыңдау.
Толықтыру тесті
1. Жылдамдықты .............. әріпімен,
жолды .......... әріпімен, уақытты ............
Бағалау түрлері
1топ:
«Бақыт» вагоны
2топ:
«Сүйіспеншілік»
вагоны
3топ:
«Жарқын өмір»
вагоны
«Қызыл гүлімай»
би билету.
Оқулық,
мәтіндер.
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар,
түрлітүсті
маркерлер
Топтық жұмысқа
арналған
ресурстар әріпімен белгілейді.
2.Векторлық шаманы ата
А) уақыт Ә) жылдамдық Б) жұмыс
3. Жылдамдықты өлшеу құралы
А)диномометр Ә)спидометр Б)сызғыш
4. Жылдамдықтың 108 км/ сағ – пен берілген мәнін м/с – пен
өрнекте
А)108000 м/с Ә)30 м/с Б)300 м/с
5. Бірқалыпты қозғалыс жылдамдығының формуласы
А)v=s/t Ә) v=s*t Б) v=ss 0/t
Жылдамдық, бірлігі
Дененің бастапқы орнын оның келесі орнымен қосатын
бағытталған кесінді
Бірқалыпты қозғалыс
Дененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен
салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі
Орын ауыстыру
Дене тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүреді
Бірқалыпты емес қозғалыс
v=s/t, 1 м/с
Қозғалыс траекториясы
Дене тең уақыт аралығында әртүрлі жол жүреді
Есептер:
1. 35м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалатын материялық
нүкте қозғалысының графигін сал. Уақыттың бастапқы мезетінде
нүкте координаталар басынан оңға қарай 5 м қашықтықта болсын,
яғни бастапқы координата х0=5м.
Қозғалыс теңдеуі х= х0+ t бойынша 0с, 2с, 4с, 6с уақыт берілген.
2. х=2+3t теңдеуімен сипатталатын қозғалыс графигін
ссипатталатын қозғалыс графигн құрыңдар. t=0, t=2, t=4.
υ
3. Мынадай жағдайдағы бірқалыпты түзусызықты қозғалыс
графигін сызыңдар
Сергіту сәті
2 минут
v=18 км/сағ, x0=0
«Қыдырып қайтайық!»
би билеу
Аяқталуы
Ой қорыту
Сабақты бекіту
Ашық сұрақтар
10 минут
Топтарға сұрақтар беру арқылы диалогқа түседі.
1.Бірқалыпты түзу сызықты қозғалатын дененің орын ауыстыруын
оның қозғалыс жылдамдығы мен уақыт арқылы қалай өрнектеуге
болады?
Оқушылар би
билеп сергіп
қалады.
Таақырып
бойынша түйген
білімдерін жазады. 2.Орын ауыстыруды координаталар айырмасы арқылы қалай
өрнектеуге болады?
3.Қозғалыс теңдеуі дегеніміз не?
«Сиқырлы сөздер»
Бірнеше сөздер беріледі. Сол сөздердің арасынан бүгінгі
тақырыпқа қатысы жоқ сөзді тауып айтыңыздар.
1) афгрик 2)қысзутзүтыты 3)шәбі
4)пытқалыріб 5) ориндакато 6)бейкаліклұы
Жауабы: график; түзусызықты; Әбіш; бірқалыпты; координата;
Кекілбайұлы.
Сонымен балалар бүгінгі тақырыпқа қатысы жоқ сөз Әбіш
кекілбайұлы 75 жаста. Ол көрнекті мемлекет және қоғам
қайраткері, халық жазушысы. Маңғыстау олбысы Маңғыстау
ауданы, Онда ауылында 1939 жылы 6 желтоқсанда дүниеге келді.
2002 жылы ҚР Парламент Сенатының депутаты болды. 2009
жылы «Сыр десте» ойтолғаулары 5 томдық жинағы жарыққа
шықты. 1986 жылы Қаз ССР Мемлекеттік сыйлығын алды. Қазіргі
таңда құрметті еңбек демалысында.
БББ кестесі
Білгенім
Білгім келеді
Білдім
Кері байланыс
3 минут
«Білім қоржыны» кері байланыс
Сабақтан алған
әсерлерін стикерге
жазып,
қоржындарға
жабыстырады
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бағалау Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
ə
ə
П наралық байланыс
Қауіпсіздік ж не еңбекті
қорғау ережелері
АКТмен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына с йкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
ə Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім ж неə
неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі н рсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
ə
1:
2:
Қандай екі н рсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
ə
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Физика
lazzat1963
09.02.2018
0
0
1014
1014 Сабақтың тақырыбы:
Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Сынып: 7
Қатысқан оқушылар саны:
Мұғалімнің атыжөні: Ізбасқан Ләззат
Шманқызы
Қатыспағаноқушылар саны: 0
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу Сабақ нәтижесі:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме
ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша
қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийі
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
Тілдік құзіреттілік
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Ресурстар
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық
тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдістәсілдер
Сұрақжауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс
Математика
Алдыңғы оқу
Бірқалыпты және бірқалыпсыз түзусызықты қозғалыс
Сабақтың жоспары
Жоспарланғануақыт Сабақ барысы :
Басталуы
5 минут
Жаңа білім
10 минут
Ортасы
10 минут
Сәлемдесу.
Топқа бөлемін : «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды
кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп отрады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлімай» би
Сынып реттілігін қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.
Бірбірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2 рет
Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!
Білу және түсіну
Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
«Жариялау» әдісі
(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек.
Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа
қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)
Қолдану
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.
Түсіндіру.
Топтық, жеке жұмыс жүргізу.
Дәптермен жұмыс.
Бағалау түрлері
1топ:
«Бақыт» вагоны
2топ:
«Сүйіспеншілік»
вагоны
3топ:
«Жарқын өмір»
вагоны
«Қызыл гүлімай»
би билету.
Оқулық,
мәтіндер.
Оқулық,қабырғаға
ілінген
ватмандар, түрлі Аудио материалдарды тыңдау.
Толықтыру тесті
1. Жылдамдықты .............. әріпімен,
жолды .......... әріпімен, уақытты ............
әріпімен белгілейді.
2.Векторлық шаманы ата
А) уақыт Ә) жылдамдық Б) жұмыс
3. Жылдамдықты өлшеу құралы
А)диномометр Ә)спидометр Б)сызғыш
түсті маркерлер
Топтық жұмысқа
арналған
ресурстар
4. Жылдамдықтың 108 км/ сағ – пен берілген мәнін м/с – пен өрнекте
А)108000 м/с Ә)30 м/с Б)300 м/с
5. Бірқалыпты қозғалыс жылдамдығының формуласы
А)v=s/t Ә) v=s*t Б) v=ss 0/t
Жылдамдық, бірлігі
Дененің бастапқы орнын оның келесі орнымен қосатын бағытталған
кесінді
Бірқалыпты қозғалыс
Дененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен
салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі
Орын ауыстыру
Дене тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүреді
Бірқалыпты емес қозғалыс
v=s/t, 1 м/с
Қозғалыс траекториясы
Дене тең уақыт аралығында әртүрлі жол жүреді
Есептер:
1. 35м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалатын материялық нүкте
қозғалысының графигін сал. Уақыттың бастапқы мезетінде нүкте
координаталар басынан оңға қарай 5 м қашықтықта болсын, яғни
бастапқы координата х0=5м.
Қозғалыс теңдеуі х= х0+ t бойынша 0с, 2с, 4с, 6с уақыт берілген.
2. х=2+3t теңдеуімен сипатталатын қозғалыс графигін ссипатталатын
қозғалыс графигн құрыңдар. t=0, t=2, t=4.
υ
3. Мынадай жағдайдағы бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигін
сызыңдар
Сергіту сәті
2 минут
v=18 км/сағ, x0=0
«Қыдырып қайтайық!»
би билеу
Оқушылар би
билеп сергіп
қалады. Аяқталуы
Ой қорыту
Сабақты бекіту
Ашық сұрақтар
10 минут
Топтарға сұрақтар беру арқылы диалогқа түседі.
Таақырып
бойынша түйген
білімдерін жазады.
1.Бірқалыпты түзу сызықты қозғалатын дененің орын ауыстыруын
оның қозғалыс жылдамдығы мен уақыт арқылы қалай өрнектеуге
болады?
2.Орын ауыстыруды координаталар айырмасы арқылы қалай
өрнектеуге болады?
3.Қозғалыс теңдеуі дегеніміз не?
«Сиқырлы сөздер»
Бірнеше сөздер беріледі. Сол сөздердің арасынан бүгінгі тақырыпқа
қатысы жоқ сөзді тауып айтыңыздар.
1) афгрик 2)қысзутзүтыты 3)шәбі
4)пытқалыріб 5) ориндакато 6)бейкаліклұы
Жауабы: график; түзусызықты; Әбіш; бірқалыпты; координата;
Кекілбайұлы.
Сонымен балалар бүгінгі тақырыпқа қатысы жоқ сөз Әбіш
кекілбайұлы 75 жаста. Ол көрнекті мемлекет және қоғам қайраткері,
халық жазушысы. Маңғыстау олбысы Маңғыстау ауданы, Онда
ауылында 1939 жылы 6 желтоқсанда дүниеге келді. 2002 жылы ҚР
Парламент Сенатының депутаты болды. 2009 жылы «Сыр десте» ой
толғаулары 5 томдық жинағы жарыққа шықты. 1986 жылы Қаз ССР
Мемлекеттік сыйлығын алды. Қазіргі таңда құрметті еңбек
демалысында.
БББ кестесі
Білгенім
Білдім
Білгім келеді
Кері байланыс
«Білім қоржыны» кері байланыс
3 минут
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
Бағалау Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
Сабақтан алған
әсерлерін
стикерге жазып,
қоржындарға
жабыстырады
ə
ə
П наралық байланыс
Қауіпсіздік ж не еңбекті
қорғау ережелері
АКТмен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына с йкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
ə
жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім ж неə
неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі н рсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
ə
1:
2:
Қандай екі н рсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
ə
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.