ҰМЖ тарауы:Денелердің өзара әрекеттесуі Мектеп: Жаңаөзен қаласы «Дарын» мектеп лицейі
Сабақтың өтілетін күні: 2018ж
Пән мұғалімнің атыжөні: Суюнова Б.С.
Сабақ өткізілетін сыныбы: 7 сынып
Сабақтың өткізілетін орны:физика кабинеті
Сабаққа қатысқан оқушы саны: оқушы
Сабаққа қатыспаған оқушы саны: жоқ
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі.Тығыздықты есептеу.
7.2.2.13тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру,тығыздықтың
формуласын есептер шығаруда қолдану.
Сабақтың
тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Барлық оқушылар біледі
Заттың тығыздығының анықтамасын біледі,
Сабақтың мақсаты
Оқушылардың басым
бөлігі біледі
Заттың тығыздығын табу формуласын
біледі.Өлшем бірліктерін анықтай
алады.Тығыздықтың массаға тәуелділігі ажырата
алады.
Күнделікті өмірде қолдана біледі
Кейбір оқушылар біледі
Заттың
тығыздығын
ың
анықтамасы
н біледі.
Заттың тығыздыңын табу Өлшем бірліктерін Күнделікті
өмірде
формуласын біледі. анықтай алады. қолдана
біледі.
Бағалау
критерийі
Тілдік
мақсаттар
∙биіктік ∙аудан
∙ұзындық
Анықтамаларды сауатты,дұрыс айтуға дағдыландыру.Тығыздықты табудағы керекті
физикалық шамаларды айтуға үйрету. Жаңа терминдер сөздерді үш тілде үйрету.
∙ көлем
∙масса
көлем
масса
Тығыздық
ені
биіктігі
обьем
масса
плотность
ширина
высота
длина
площадь
volume
mass
density
widht
height
length
area
ұзындық
аудан Құндылық
тарға баулу
Мәңгілік ел бағдарламасындағы жалпыға бірдей еңбек қоғамы
құндылығы.Ізденімпазға баулу(формула тапқанда), жалпыға бірдей еңбек қоғамы
(тапсырмаларды орындағанда,есептер шешкен кездерде).
ə
П наралық
байланыс
Алдыңғы
білім
Сабақтың
кезеңдері
Сабақтың
басы
(12мин)
Үй
тапсырмасы
(7 мин)
Жаратылыстану(формула анықтау),математика (есептеулер жүргізіледі), ағылшын тілі
(жаңа терминдерғде)
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Iұйымдастыру
1.Амандасу, түгендеу. Сынып тазалығын қадағалау.
2. «Мен саған тілеймін»әдісі бойынша оқушылар бірбіріне жылы
лебіздерін айту арқылы сыныпта психологиялық ахуал туғызу.
3.Оқушылар сан бойынша үш топқа бөлінеді.(1,2,3)
Топ басшысын сайлау.
IIҮй тапсырмасын тексеру
«Серпілген сұрақ»тапсырмасы
Тапсырма№1 Мензуркаға қарап тапсырманы орындаңыз.
1 Қай мензуркаға ең көп сұйықтық құюға болады?
2 Қай мензуркаға ең аз сұйықтық құюға болады?
3 Қай мензуркамен сұйықтықтың көлемін ең аз қателікпен
өлшеуге болады?
4 Қай мензурканың көлемі үлкен?
5 Қай мензуркамен сұйықтықтың көлемін өлшегенде ең көп
қателік болады?
1
4
4
3
Тапсырма
бетшесі,
Интер
белсенді
тақта,
оқулық
Топтар
бірінбірі
бағалайды
Тапсырма№2 Өлшем бірліктерді дұрыс аударыңыз
1 см3
1дм3
1л
1/1000 000
1/1000=0,001
0,001
м3
м3
м3 1 мг
1 г
1т
1/1000 000
1/1000=0,001
1000
кг
кг
кг
Берілген жауаптар бойынша қарсылас топтарды бағалайды.
ҚБ: Талқылау арқылы.Қошемет жаса
Дескрипторлар:
1.Мензурканың бөлік құнын есептеп біледі.
2.Массаның,көлемнің ХБ жүйесін біледі.
Критериалд
ы бағалау
дескриптор
лары
Сабақтың
ортасы
(24 мин)
Қызығушыл
ықты
Ояту
Мұғалім:
Қорғасын,ағаш,қалтқының массалары туралы не ойлайсыңдар? Ал
көлемдері ше?
Таразының көмегінсіз бұл денелердің массасын анықтауға бола ма? Ол
үшін нені білу керек?
Миға
шабуыл
(3 мин)
қорғасын
ағаш
қалтқы
Ортаға түрткі сұрақтар тастаймын,оқушылар өз ойларын айтады.
Сұрақ қою арқылы тығыздық ұғымын шығарып аламын.
«ДЖИГСО» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгерту.
Оқушылар топпен, оқулықтан тақырыпты оқиды.Топтар түсінгендерін постерге салып, қорғап шығады.
Заттың тығыздығы деп сол заттың бір өлшем көлеміндегі массасын
айтады.
Заттың тығыздығынρ(грек әрпі «ро»), дене массасынm,көлемінv
әріптерімен белгілесек,тығыздық мына формуламен анықталады.
ρ=m
V Тығыздықтың өлшем бірлігі кг/м3
см3=103 кг
г
м3
1
m ¿ρ∗V
V ¿ m
ρ 1
кг
м3=10−3 т
м3
Плакаттар,с
тикерлер,ту
сти
қаламдар
Топтық
жұмыс
(7 мин)
Есеп шығару
(7 мин)
КөлемОбьемVolume
МассаМассаMass
ТығыздықПлотностьDensity
ҚБ: Серіктестік оқыту
Дескрипторлар:
1.Оқушылар топпен жұмыс жасай алады,түсінген ойларын толық
жеткізе алады.
2.Физикалық шамаларды ажырата алады.
3.Тығыздықтың формуласын,өлшем бірлігін біледі.
Есептер шығару:жаттығу 3.2
1.Массасы 3 кг,ал көлемі 200 см3 металдың тығыздығы қандай?
2.Ұзындығы 8 см,ені 4 см,қалыңдығы 2 см алтын кесегінің массасын
анықтаңдар.
3.Табанының ауданы 0,4*0,2(м)тікбұрышты параллелепипед түріндегі
аквариум 0,15м биіктігіне дейін сумен толтырылған.Аквариумдегі
судың көлемін анықтаңдар.Осы судың массасы қандай?Судың
тығыздығы 1000 кг/м3
Дескрипторлар: 1.Берілген физикалық шамаларды ажырата алады.
2.Шамаларды ХБ жүйесіне келтіре алады.
3.Формуланы таба алады.
4.Формула бойынша есептей алады.
Сергіту сәті «Қара жорға» биі
Сабақтың
соңы
(3 мин)
Ауысқан топтарға қорытындылау тапсырмасы беріледі.
Бос торкөздерді толтыр.
Топтар бірін
бірі
бағалайды
Белгіленетін
әрпі
формуласы
өлшем
бірлігі
Шамасы
масса
масса
көлем
тығыздық
ρ
m=ρ*v
м3
Орыс тілінде
плотность
Ағылшын тілінде
Density
ҚБ: Мақсаттар бойынша өзінөзі бағалау
Дескриптор:
1.Масса,көлем,тығыздық шамаларының
А)белгіленуін
Ә)формуласын
Б)өлшем бірлігін біледі
Үйге тапсырма:
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі тақырыбын оқып
келу. Кері
Байланыс
(3 мин)
3
Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Серіктесті
оқыту,
мақсаттар
бойынша
өзінөзі баға
лау, топтарды
бағалау.
Оқушылардың топтық жұмыс
кезінде
тапсырмаларды
орындауда денсаулықтарына зақым
келмес үшін орындықтар мен
дұрыс
үстелдердің
орналастырылуына
назар
аударамын.
сабаққа
«Серпілген сұрақ» тапсырмасы бойынша
топтық тапсырмаларды орындату арқылы
оқушылардың
деген
құштарлығы,қабілеті артады.«ДЖИГСО» әдісі
бойынша оқушылар жаңа тақырыпты ашу
арқылы өз
ойларын жеткізеді.Заттың
тығыздығының анықтамасын,өлшем бірлігін
формуласын есептер орындағанда біледі. нақты
бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды,
оқушыға дербес қолдау көрсету барысында
оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады.
Түрлі тапсырмаларды орындату арқылы
қабілет
ті оқушылардың білімдері жетіледі. Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты және оқу мақсаты дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайда
ланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол
жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап
беріңіз.
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?
Жалпы бағалау
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушыылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет? ыл
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.