Сабақтың тақырыбы:
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері
Мұғалімнің атыжөні:
Сынып: 7
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
Сабақ нәтижесі:
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Қозғалысты график түрінде сипаттау тақырыбына есептер шығару
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және
қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Оқушыларға бірқалыпты түзу сызықты қозғалыс графигі туралы түсінік береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме
ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша
қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийі
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында
тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік құзіреттілік
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері
Ресурстар
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдістәсілдер
Сұрақжауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс
Математика, қазақ тілі.
Алдыңғы оқу
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу
Сабақтың жоспары
Жоспарланғануақыт Сабақ барысы :
Бағалау түрлері
Басталуы
5 минут
Жаңа білім
10 минут
Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлімай» би
Сынып реттілігін қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.
Бірбірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2 рет
Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!
Білу және түсіну
Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
1. Жолдегеніміз не? (траектория ұзындығы)
2. Траектория дегеніміз
1.
не? (дененіңқозғалыскезіндесызықтүріндеқалдырғанізі)
(скаляр)
3. Скаляр шамалардегенімізқандайшамалар? (тек сан
мәніменғанаөрнектелетіншамалар)
3. Траектория түрлеріната (түзу, қисық, сынық,
шеңбербойымен)
4. Жылдамдықдегенімізне? (Белгілі бір уақыт ішінде
дененің орынауыстыруын сол уақытқа бөлу)
.
Оқулық,
мәтіндер. 5. Жылдамдықтың ХБЖ бірлігі (м/с) (векторлықшама)
(дене тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүруі)
5.
6.
7. 6. Орынауыстырудегенімізне? (дененің бастапқы және соңғы
орнын қосатын бағытталған кесінді)
8. 7. Санақжүйесідегеніміз не? (Санақ денесімен байланысқан
координата жүйесі мен сағат)
9. Механикалық қозғалысдегеніміз не? (дененің уақыт өтуіне қарай
басқа денелермен салыстырғанда орнының өзгеруі)
10. Жүрілген жол мен орын ауыстырудың айырмашылығы (жол
скаляр, орынауыстырувекторлықшама)
«Жариялау» әдісі
(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау
керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину)
басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)
Ортасы
10 минут
Қолдану
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.
Түсіндіру.
Дәптермен жұмыс.
Аудио материалдарды тыңдау.
Көрнекілік үшін қозғалысты график көмегімен сипаттауға болады.
Бірқалыпты түзу сызықты қозғалысты график түрінде бейнелеу
тәсілін қарастырайық. Бастапқы t0=0 болған мезетте дененің
координатасы x0, ал кез келген t уақыт мезетіндегі координатасы х
болсын. Сонда орын ауыстыру l =хx0 болады. Ал бірқалыпты
қозғалыс кезіндегі орын ауыстыру l=v*t екені белгілі. Мұндағы
жылдамдық тұрақты шама болғандықтан, бірқалыпты қозғалатын
дененің орын ауыстыруы қозғалыс уақыта тура пропорционал. Осы
екі өрнекті салыстыра отырып, былай жазуға болады:
x – x0= vt
Өрнектегі x0ді теңдіктің оң жағына шығарып, былай өрнектей
аламыз:
x = x0 + vt
Бұл өрнек бірқалыпты түзу сызықты қозғалатын дененің немесе
материялық нүктенің қозғалыс заңы деп аталады.
Оқулық,қабырғаға
ілінген
ватмандар, түрлі
түсті маркерлер
Топтық жұмысқа
арналған
ресурстар
Сергіту сәті
2 минут
Аяқталуы
Сабақты бекіту
10 минут
«Қыдырып қайтайық!»
би билеу
Ой қорытыу
БББ кестесі
Білгенім
Білдім
Білгім келеді
Оқушылар би
билеп сергіп
қалады.
Таақырып
бойынша түйген
білімдерін жазады. Кері байланыс
«Білім қоржыны» кері байланыс
3 минут
Сабақтан алған
әсерлерін
стикерге жазып,
қоржындарға
жабыстырады
Бағалау Оқушылардың
үйренгенінтексеруді
қалайжоспарлайсыз?
ə
ə
П наралықбайланыс
Қауіпсіздікж нееңбекті
қорғауережелері
АКТменбайланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына с йкес
келетінсұрақтарғажауапберіңіз.
ə
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілетіжоғары
оқушыларғатапсырманы
күрделендірудіқалай
жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайыма?
Бүгіноқушылар
не білді?
Сыныптағыахуал
қандайболды?
Мен жоспарлаған
саралаушаралары
тиімдіболдыма?
Мен берілген
уақытішінде
үлгердімбе?
Қорытындыбағамдау
Қандайекін рсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
ə
Қандай екі н рсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
ə
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіругекөмектесетінне білдім? Күні
Cабақтың тақырыбы:
Оқудың мақсаты
Сабақтың мақсаты
Білу
Түсіну
Қолдану
Анализ
Синтез
Баға
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Пәнаралық байланыс
Құндылықтарға баулу
Бастапқы білім
Оқу іс әрекетін
ұйымдастыру формасы
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
28 минут
Білу
(кеспелер)
Пәні: Физика
7сынып
Мұғалім: Игишева Римма
Потенциалдық энергия
7.2.3.4 –жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның
формуласын қолдану;
Кинетикалық энергияның қозғалыс энергиясы екенін біледі.Денені лақтырғанда
орын ауыстыратынын және биіктік алатынын еске түсіреді. Гук заңын еске
түсіреді.
Құлаған дененің Жермен салыстырғанда потенциалдық энергиясының биіктікке
және орналасу деңгейіне байланысты өзгеретінін және Гук заңына сәйкес
созылған серіппенің потенциалдық энергиясының бар болатынын түсіну.
Потенциалдық энергия формуласының жоғары көтерілген дене үшін биіктікке
байланысты екенін есеп шығаруда қолдану
Потенциалдық энергияның анықтамасын, формуласын, өлшем бірлігін және
потенциалдық энергияға тән қасиетті талқылау
Потенциалдық энергияның басқа энергияға түрленетініне көз жеткізу
Потенциалдық энергияның биіктікке тәуелді болатынын және орналасу қалпына
тәуелді болатындығын бағалау
Потенциалдық энергияның анықтамасын біледі;
Потенциалдық энергияның формуласы арқылы есептер шығарады;
Потенциалдық энергияға тән қасиетті біледі;
Потенциалдық энергияны басқа энергияларға түрленетінін түсінеді;
«Потенциалдық энергия» ұғымында кездесетін терминдерді сауатты айту.
Терминдерді ауызша ағылшынша айтуға дағдыландыру.
Жаратылыстану, математика, дене шынықтыру
«Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу»,
«жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығын негізге ала отырып, потенциалдық
энергияны меңгеру арқылы есептер шығаруға баулу
Кинетикалық энергия, ауырлық күшінің жұмысы
1. Ұйымдастыру.
1.1. Психологиялық ахуал орнату. «Жүректенжүрекке» әдісі арқылы бір
2.
біріне жылы лебіздер айту.
Топқа бөлу. «Жұмыс», «Қуат», «Энергия» (таңбалануымен A, N, W).
Бір орындықтың артына топ басшысы деп жазып қоямын.
Сабақтың барысы
Үй тапсырмасын тексеру үшін топтарға берілетін тапсырма «Қайсысы жалған,
қайсысы ақиқат», «Сәйкестендіру», «Физикалық диктант» осы әдістерді
қолданамын. (осы жерде энергия туралы мағлұмат аламын)
Топ басшысына «Бағалау бетшесін» дескрипторға сәйкес бағалайтынын
түсіндіремін. Жасыл жұлдызша – өте жақсы айтылған, сары төртбұрыш – жауап
толық қанағаттандырылмаса, қызыл дөңгелек – шамалы жауап, қанағаттанған
жоқпын. Сонда сабақ соңында бағалау бетшесінде оқушының қалай меңгергенін
біліп отырамын.
Дескриптор
Кинетикалық энергияның қозғалыс энергиясы екенін түсінеді;
Кинетикалық энергияның белгіленуін, формуласын, өлшем бірлігін
анықтай алады;
Денелерді лақтырғанда орын ауыстыратынын, биіктік алатынын және
жұмыстың жасалатынын айта алады;
Гук заңының формуласын біледі; Түсіну
(АКТ интербелсенді
тақта, презентация, миға
шабуыл, жуан сқрақтар)
Қолдану
қағаздары)
(таратпа
Жинақтау
топтас, бөліс)
(Ойлан,
https://bilimland.kz/kk/courses/physicskk/fizikanegizi/ehnergiya/lesson/ehnergiya
potenczialdyqehnergiya сайтынан потенциалдық энергияға қатысты видео,
суреттер көрсетемін.
«Миға шабуыл» әдісін қолданып тақырыпты ашып алу үшін «Жуан сұрақтар»
қоямын.
Оқушылар домино арқылы жұптасады. (қуат, энергия, жұмыс).
І деңгей
А есеп
ІІ деңгей
В есеп
ІІІ деңгей
С есеп
Дескриптор:
Есептің шартын жаза алады;
ХБЖне келтіре алады;
Формуласын жазып біледі;
Есептеп қорытынды жасай алады;
Сергіту сәті. «Бауырсақ ертегісі» желісімен бауырсақ домаласа жүгіреміз,
секірсе секіреміз.
Топпен жұмыс.
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқып шығып, өзара талқылайды.
Тақырыпқа байланысты сұрақтар беріледі.
1топ.
1. Кез келген Жер бетінен көтерілген денеде қандай энергиялар болады деп
ойлайсыңдар?
2. Ауырлық күшінің жұмысы пен потенциалдық энергияның арасында
қандай байланыс бар. Түсіндіріңдер.
2топ.
3топ.
1. Серпімді деформацияның формуласын түсіндіріңіз?
2. Потенциалдық энергияға мысал келтіріңіз.
Сабақтың соңы
7 минут
Талдау (Семантикалық
карта)
1. Потенциалдық энергия қай шамаға тәуелді.
2. Массалары әртүрлі, әртүрлі биіктіктен лақтырылған денелердің
потенциалдық энергиялары бірдей бола ма? Жауаптарыңызды
дәлелдеңіздер?
Дескриптор:
Потенциалдық энергия анықтамасын айта алады;
Потенциалдық энергияның формуласын, өлшем бірлігін біледі;
Потенциалдық энергияға тән қасиетті түсінеді.
Семантикалық карта
Дескриптор:
Энергияның түрін анықтайды;
Энергияның түрленетінін түсінеді. Мына денелердің қайсысы потенциалдық энергияға, қайсысы кинетикалық
энергияға ие болады.
Денелер
Потенциалдық
энергия
Кинетикалық
энергия
Ауада ұшып жүрген диск
Жоғары лақтырылған доп
Атылған садақ
Созылған серіппе
Гүлге қонған көбелек
Паркте горизонталь бағытта
домалаған доп
Бағалау
Оқушының
атыжөні
Үй
Тапсырма
тапсырма
1
2
3
Топтық
жұмыс
Ширату Қорытынды
1.
2.
3.
4.
Кері байланыс
Бағдаршам арқылы бағалау. (смайликтерін жапсыру)
Жасылбәрін түсіндім
Сары – мен үйрендім
Қызыл – маған көмек керек
қолдау
Үйге тапсырма
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек
көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Потенциалдық энергия тақырыбы
кезінде тапсырмалар беру арқылы
топта ұйымшылықпен жұмыс жасауы,
бірігіп орындауға ынтасы артады. Ол
үшін «Ойлан, топтас, бөліс» әдісін
қолдандым.
Есептер шығаруда
формулаларды жаза отырып есте
сақтау
қалыптасты.
Деңгейлік тапсырмалар арқылы
қабілетті
оқушылар білімдері
жетіледі.
қабілеті
Потенциалдық энергия тақырыбына эссе жазу.
оқушылардың
Бағалау
материалды меңгеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлайсыз?
–
және
Денсаулық
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
Өзінөзі бағалау. Бағалау бетшесі Кері
байланыс.
Тапсырмаларды орындау
кезінде денсаулықтарына
зақым келмес үшін
үстелдерде дұрыс отыруына
назар аударамын. Кабинетте
қауіпсіздік ережесіне сай
жұмыс жасауын қадағалау.
Сабақ бойынша рефлексия
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.