Мұғалімнің аты
жөні:
Мектебі:
Пәні:
Уақыты:
Сабақтың
тақырыбы:
Сыныбы: 7
Муратова Құндыз
Жаңаөзен қаласы №2 орта мектеп
Физика
02.03.2018ж
Манометрлер. Сорғылар
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
Сабақтың оқу
мақсаты:
7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципімен танысып,
күнделікті тұрмыста қолданылу мақсатын үйренеді
Оқушылардың барлығы манометрлер және сорғылар жайлы мағлұмат алады
Оқушылардың көбісі манометрлер және сорғылардың күнделікті өмірде
қолданылуын үйренеді
Оқушылардың кейбіреуі жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаты
Манометрлер және сорғылар жайлы мағлұмат алады
Манометрлер және сорғылардың күнделікті өмірде қолданылуын үйренеді
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Оқушылар: Манометрлер мен сорғылар туралы айтуда физикалық терминдерді
пайдаланып сөйлей алады.
Қазақша
Қысым
Манометр
Сорғылар
Сфигмоманометр
Орысша
Давление
Манометр
Насосы
Сфигмоманометр
Ағылшын
Pressure
Manometer
Pumps
Sphymomanometer
«Мәңгілік Ел» идеясының «Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық
өсім» құндылығыбойынша су сорғыларын кез келген елді мекендерде
орналастырып, инновациялық дамуға үлестерін қосуға тәрбиелеу. Су сорғыларын
тиімді жолмен пайдалана отырып, өмір қажеттілігіне жарату.
Математика, биология,ағылшын тілі
Манометр, шприц, сфигмоманометр, интерактивті тақта, таратпа қағаздар,
стикерлер
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу
Сабақ барысы :
Ресурстар
Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық
байланыс
АКТ қолдану
дағдылары мен
сабақ көрнекіліктері
Алдыңғы оқу
Сабақтың жоспары
Жоспарланғансабақ
кезеңдері Манометр
Сорғылар
Сфигмоманометр
Сабақтың басы
5минут
1
Слайд
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)
Сабақ басында оқушылар «Жүректен жүрекке» ынтымақтастық
атмосферасын орнату үшін бір –біріне тілек айтып,бүгінгі
сабаққа сәттілік тілеп орындарынан тұрғызып психологиялық
ахуал туғызамын.
«Манометрлер», «Сорғылар», «Сфигмоманометр» тақырыбына
байланысты алынған суреттер арқылы «Мозайка» әдісімен 3
топқа бөлінеді.
1 топ Манометрлер
2 топ Сорғылар
3 топ Сфигмоманометр.
Топқа бөлу: Құрастырылған суреттер артына жасырылған
сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасы тексеріледі
2 Үй тапсырмасын тексеру:
Әр топқа сұрақтар қою арқылы үй тапсырмасын сұрау
Зымыран сұрақтар:
1.Атмосфералық қысым дегеніміз не?
2. Э.Торричелли тәжірибесінің мәні неде?
3. Барометр–анероидтің құрылысы қандай?
4.Атмосфералық қысымның өлшем бірлігі?
5. 1мм.сын.бағ. қанша Паскальға тең?
6.Қалыпты жағдайда атмосфералық қысым қаншаға тең?
Дескриптор:
Атмосфералық қысым туралы түсінеді
Торричелли тәжірибесінің мәнін түсінеді
Атмосфералық қысымның өлшем бірлігін оны өлшейтін
құрал туралы түсінік қалыптастырады
Сабақтың ортасы
28минут
«Блум әдісі» (білу және түсіну) арқылы жаңа сабақты өткен
сабақтармен байланыстыра отырып,жаңа сабақтың тақырыбы не
екенін айтамын.
«Манометр және сорғылар» екенін ашып, электрондық
оқулықтан bilimland.kz жаңа сабаққа қатысты мағлұмат алады.
Электрондық
оқулық, А4 қағаз
Қолдану
Табиғапен техникада қысымы атмосфералық қысымнан жоғары
немесе төмен болатын құбылыстар жиі кездеседі.
Көп жағдайда құбылмалы қысымды арнайы аспаптармен немесе
манометрлермен өлшейді.
Грекше маноссирек, тығыз емес, метреоөлшеймін. Манометр
шыны түтіктен тұрады. Сұйық ретінде көбіне су, спирт, май
қолданылады
Манометрлердің бурдон, сфигмоманометр деген түрлері
болады.
Сфигмоманометр адамның қан айналым жүйесіндегі қысымды
өлшейді
Атмосфералық қысымның әрекетіне негізделген құрылғылардың
біріне сорғылар жатады. Сорғылардың ауа, су сорғысы сияқты
түрлері бар.
Талдау
«Галерея» әдісі
Үш топқа манометр, сфигмоманометр және сорғылардың суреті
беріледі.Сол сурет бойынша оқушылар өз түсініктерін кітаптағы
1, 2, 3 бөлімшелерді оқып айтып қорғайды
Дескриптор:
Манометрлердің жұмыс істеу принципімен танысады
Манометрдің қандай заңға негізделіп жұмыс істеуін
түсінеді
Сорғылардың құрылысымен танысып,
күнделікті
тұрмыста не үшін қолданылуын үйренеді
Физикалық диктант
1. Атмосфералық ауа қысымынан жоғары немесе төмен
болатын қысымды өлшеуге арналған құралдар .... деп
аталады.
2. Манометрдің жұмыс істеу принципі .... заңына
негізделген
3. Адамның қан айналым жүйесіндегі қысым .... өлшенеді
4. Атмосфералық қысымның әрекетіне негізделген
құрылғылардың бірі ....
5. Сорғылардың түрлері ....
Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған
баспалдақтардың біреуіне жабыстырады. Баспалдақтар
«Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы!», «Жаман емес!»,
«Маған көмек керек!» деп аталады.
Сабақтың соңы
5 минут
Рефлексия
2минут Мұғалім лебізі: Барлығыныңызға жаңа сабақты жақсы меңгеруге
ат салысып, өз нәтижелеріңізді көрсеткендеріңіз үшін рахмет!!!
1. Сіздер тапсырманы өте жақсы орындап, менің сенімімнен
шықтыңыздар.
2. Сіздер де тапсырманы жақсы орындағансыздар. Өз
білімдеріңізді жетілдіре түсіңіздер.
3. Сіздерге өз нәтижелеріңізді әділ көрсеткендеріңіз үшін
ризамын. Мүмкіндікті жіберіп алмай көмек алыңыздар
менен немесе достарыңыздан.
Білім жолында алға!!!
Қалыптастырушы бағалау, өзінөзі бағалау, жеке бағалау,
ауызша бағалау, мадақтау арқылы бағалау.
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Оқушылардың
топтық жұмыс
кезінде
,тапсырмалар
орындағанда
денсаулыққа
зақым
келтірмес үшін
үстел мен
орындықтарды
ң дұрыс
орналасуын
сонымен қатар
қолдарына
берілген
құралдардың
қауіпсіздік
жағдайларын
қарастырамын(
мысалы
шприцтің
инесінен
ажыратып
беремін)
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
жоспарлайсыз?
«Миға шабуыл» әдісі.
«Галерия» әдісі
«Физикалық диктант»
әдістерін қолдандым
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.