Қысқа мерзімді жоспар
Күні:
Сынып: 7
Мектеп:Бейнеу ауданы " Абай атындағы орта мектебі"
КММ
Мұғалім: Нурумбетова С.М
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың тақырыбы:
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Жетістік критерийлері
Тілдік мақсаттар
§29 Кері итеруші күш. Архимед күші
7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күшті
күштің табиғатын түсіндіру;
7.3.1.13 есептер шығаруда Архимед заңын қолдану
Кері итеруші күштің физикалық мағынасын түсінеді;
Кері итеруші күшті түсіне отырып анықтама береді және
формуласын қолданады;
Кері итеруші күштің формулаларын түрлендіре алады,
деңгейлік тапсырмаларды өз бетінше орындай алады.
Архимед күші немесе кері итеруші күш туралы мағлұмат
алады. Архимед күшінің формуласымен танысады.
Формуланы түрлендіріп, өлшем бірлігін айналдыруды
үйренеді. Есептер шығаруда кері итеруші күштің
формулаларын қолдана алады.
Айтылым: Оқушылар кері итеруші күшке байланысты
мысалдар келтіре алады.
Жазылым: Оқушылар тақырыпта орын алған жаңа
терминдер мен анықтамаларды жаза алады.
Оқылым: Оқушылар тақырыпты алдын ала танысып оқи
алады.
Тыңдалым: Оқушылар кері итеруші күш тақырыбы
бойынша көрсетілген мағлұматтарды тыңдай алады.
Оқушыларға құндылықтарды дарыту әр бір тапсырманы
тиянақты орындап нақты жауап беру арқылы жүзеге асыру,
инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру
арқылы бәсекеге қабілетті ету үшін білім беру жүйесін
жаңғырту, техникалық және кәсіби мамандарды даярлауға
тиімді күш жұмсау
Математика, география, тарих
Интерактивті тақта, электронды оқулықтар, интернеттен
алынған видеороликтер
Манометр. Сорғылар
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
Ұйымдастыру:
1. Оқушылармен амандасып, жоқ оқушыларды
анықтаймын.
2. Ынтымақтастық атмосферасын шаттық шеңбері
арқылы құрып, сағат тілімен бірбіріне жылы лебіздерін
білдіру арқылы «Манометр», «Танометр»,
Топқа бөлу
карточкалар
ы
Сұрақтар
жазылған
карточкалар
Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыстар
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақ басы
10 мин Сабақтың ортасы
25 мин
«Сорғылар» топтарына пазлды құрастыру арқылы бөлуді
ұйымдастырамын.
Үй тапсырмасын сұрау:
Үш топқа үш түрлі аспаптың аты берілді. Үй тапсырмасы
ретінде үш топ өз топтарының атын қорғайды.
Дискриптор
Құралдарды ажырата алады.
Постер қорғай алады.
Постер
қорғайтын
қағаз
Бағалау
парақшасы
Жаңа сабақты түсіндіру: «Миға шабуыл » әдісін
пайдаланып бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін ортаға
проблемалық сұрақ тасталады:
1. Ауада әрең көтере алатын тасты біз судың ішінде оп
оңай көтереміз.
2. Егер тығыңды суға батырып тұрып, қолымыздан
шығарып жіберсек, ол қалқып су бетіне шығады.
Қысқаша
дәптерлеріне
түртіп
отырады.
Оқулық,
интербелсенд
і тақта,
карточкалар
Бұл құбылыстарды қалай түсіндіруге болады?
Бұл сұрақтың жауабын тұңғыш рет ертедегі гректің ұлы
ғалымы Архимед тапты. Архимедтің ашқан жаңалығының
мәнмағынасын түсіну үшін РАФТ әдісін қолданамын.
Оқушылар РАФТ әдісі арқылы Сиракуз патшасы Герион
Архимедке зергердің тәжге қоспа қоспағандығын
дәлелдеп беру туралы аңызын ойнап береді.
Дискриптор
Оқушылар өзіне берілген рольдерді ойнай алады.
Аңыз арқылы жаңа тақырыпты аша алады.
Жаңа тақырыпты таба алады.
bilimland.kz сайтынан тәжірибе көрсетіледі. Оқушыларға
Архимед күшінің (немесе кері итеруші күш) ауадағы және
судағы қысымдарының айырмашылығын мына жазба
арқылы түсіндіріледі.
https://bilimla
nd.kz/kk/cour
ses/physics
kk/fizika
negizi/qysym/
lesson/arxime
dkushi.
3топқа тапсырма беріледі.
Динамометрді қолдана отырып, салмақтары мен
көлемдері әртүрлі объектілерді бірінші ауада, сосын суда өлшеңіз.
Нәтижелерді кестеге жазыңыз.
2 жаттығу
Динамометрді қолдана отырып, көлемдері әртүрлі
объектілерді бірінші ауада, сосын суда өлшеңіз.
Нәтижелерді кестеге жазыңыз.
ауадағы салмағы
судағы салмағы
Архимед күші
X объектісі Y объектісі
Н Н
Н Н
Н Н
3 жаттығу
Динамометрді қолдана отырып, салмақтары мен
көлемдері әртүрлі объектілерді бірінші ауада, сосын суда
өлшеңіз. Нәтижелерді кестеге жазыңыз.
ауадағы салмақ
судағы салмақ
Судағы Архимед күші
сынаптағы салмағы
сынаптағы Архимед күші
X
объектісі
Н
Н
Н
Н
Н
Дискриптор:
Тәжірибені орындай алады.
Есептерді шығара алады.
Формуланы дұрыс пайдалана алады.
«Бас бармақ »тәсілі арқылы бағалау. bilimland.kz сайтында Архимед заңы және Архимед заңын
тексеру бейнебаяны оқушыларға нұсқаулық ретінде
көрсетіледі.
Сұйықтың төменгі қабатындағы қысым оның жоғарғы
қабатының қысымынан үлкен. Сондықтан сұйыққа
батырылған денеге кері итеруші күш әрекет етеді. Ол
өзінің Архимед шелегі арқылы сұйыққа батырылған
денені кері итеретін күш сол дене ығыстырып шығарған
сұйықтың салмағына тең екенін дәлелдеген (видеоролик
көрсету).
Тәжірибе қорытындысы Архимед заңы деп аталып кетті.
Бұл заң былайша тұжырымдалады: сұйыққа
батырылған денеге осы дене ығыстырып шығарған
сұйықтың салмағына тең күш әрекет етеді.
немесе
Архимед заңының формуласын пайдаланып есеп
шығаруды үйрену
4.6жаттығу
1) Суға көлемі болатын дене батырылған. Осы денеге
әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың
тығыздығы .
«Кім жылдам» әдісі арқылы есептер шығару
Топпен жұмыс:
"Танометр" тобына:
1. Көлемі гранит тас өзен түбінде жатыр. Оны суда
көтеру үшін қандай күш жұсау керек?
2. Бұйымның ауадағы салмағы5 Н, ал оның судағы
салмағы 4,5 Н. Бұйым таза күмістен жасалған ба,
әлде онда мыстың қоспасы бар ма?
"Манометр" тобына:
1. Көлемі гранит тас өзен түбінде жатыр. Оны ауада
көтеру үшін қандай күш жұсау керек?
2. Гиерон патшасының алтын тәжінің ауадағы
салмағы18,75Н болсын. Тәж затының тығыздығы
қандай? Алтынға тек күміс қосылған деп болжап,тәждің құрамында қанша алтын, қанша
күміс бар екендігін анықтаңдар.
"Сорғылар" тобына:
1. Көлемі темір тақта толық суға батырылған.
Тақтаға әсер ететін архимед күшін есептеп
шығарыңдар.
2. 30Н күш жұмсап, тасты су ішінде ұстап тұрған
болсаңдар,тастың ауадағы массасы
қандайболғаны? Тастың тығыздығы – 2500 кг/м3.
1.Есептің шартын оқып,берілгенінің жазады – 1 балл.
2.Формуланы пайдаланып, амалдарды ретімен орындап,
есепті шығарады – 1 балл
3.Есепті түсіндіреді – 3 балл.
Бағалау (қалыптастырушы бағалау) (2 минут)
Үй жұмысы (1 минут) §29 Кері итеруші күш.
Архимед күші, жаттығу 4.6, № 2, 3, 4
Кері байланыс «Плюс, минус, қызықты» әдісі
(2минут)
«Плюс» оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері
жайлы жазады.
«Минус» "қолымнан келмей жатыр" немесе "түсініксіз
болып тұр" деген ойларын жазады.
«Қызықты» деген бағанға өздеріне не қызықты болды
соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді
соны жазады
Сабақтың соңы
5мин
Қосымша ақпарат: Ғаламтордан Архимед заңы туралы қызықты мәліметтер жинау, тәжірибе
көрсету.
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз қабілетті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері АКТ – мен
байланыс
Құндылықтардағы байланыс
Бағалау Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қолдау көрсету. Қабілеті
жоғары оқушылар
тапсырманы тез түсініп,
есептерде формуланы
қорытып қолдана алады.
«бағалау парақшасы» әдісі
«Критерий арқылы бағалау»
Математика, география,
тарих, компьютер,
Оқушыларды бірбіріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
7 сынып сабақ жоспарлары.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.