8-2яримйиллик

  • docx
  • 25.07.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 8--2яримйиллик.docx

17- dars      Chizmachilik                        8-”A”    14.01.2019 

                                                     8-”b”     12.01.2019

                                                     8-”V”    12.01.2019

                   

Dars mavzusi:  Bitta va o’zaro perpendicular ikkita proeksiyalar tekisligiga modelni proyeksiyalash va tekis chizma (epyur) hosil qilish. (2-soat)

Dars maqsadi: Bitta va o’zaro perpendicular ikkita proeksiyalar tekisligiga modelni proyeksiyalash va tekis chizma hosil qilishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

proyeksiyalash usullarini o`rganish, murakkab bo`lmagan detallarning to`g`ri burchakli hamda aksonometrik proyeksiyalarini bajarish ko`nikmalariga ega bo`lish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Nuqta, to`g`ri chiziq va tekis shakllarning bitta ikkita, uchta o`zaro perpendikulyar tekisliklarda proyeksiyalarini yasash. Nuqta, to`g`ri chiziq va tekis shakllarning bitta ikkita, uchta o`zaro

perpendikulyar tekisliklarda proyeksiyalarini yasash.  To`g`ri chiziq va tekis shakllarning bitta ikkita, uchta o`zaro perpendikulyar tekisliklarda proyeksiyalarini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Umumiy chiziladigan tekis shakl H ga qanday proyeksiyalanadi?

2. Chizma masshtabi deb nimaga aytiladi.

M 2:1 qanday masshtabni bildiradi?

Standartga asosan kichraytirish masshtabini aniqlang.

2:1

М1:1

1:1

*М1:2

III.Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

Chizmada detal qalinligi qanday ko’rsatiladi?

Chizma chizishda shtrix chiziqlardan qanday holatlarda qo’llaniladi

*Кўринмас контурларни тасвирлашда

Кесим юзаларини штрихлашда

Ўлчам қўйишда

Қирқим юзаларини штрихлашда

Modelning chapdan ko’rinishiga mos tasvirni toping топинг.                 

*

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:  17.5-chizma.

 

 

 

                                                  “Ko’rildi”___________O`lBDO`     Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          18- dars      Chizmachilik          8-”A”  21.01.2019  

                                                 8-”b”  19.01.2019

                                                 8-”V”   19.01.2019 

Dars mavzusi:  Bitta va o’zaro perpendicular ikkita proeksiyalar tekisligiga modelni proyeksiyalash va tekis chizma (epyur) hosil qilish.

                                                                                                                             

Dars maqsadi: Sifatli ta’lim berish.

a) talimiy maqsad: O`quvchilarda chizmalarni taxt qilish qoidalarini va chizma asboblaridan o`z o`rnida foydalanish malaka va ko`nikmasini hosil qilish.

 b) tarbiyalovchi maqsad:  Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

 s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.

 Chizmalarning ahamiyati, tarixi, ishlab chiqarishdagi o`rni va vazifalari. Chizmachilik asboblari, materiallaridan foydalanish va chizmalarni

taxt qilish qoidalari. Chizmalarni taxt qilish qoidalari, chizma qog`ozlarining o`lchamlari formatlari, asosiy yozuv va hoshiyalar.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Yozma harflar balandligi h ning qancha qismini tashkil etadi?

2. Qanday chiziqlar gorizontal chiziqlar deyiladi? Qiya chiziqlar-chi?

3. Detalning chizmada ko’rinmaydigan qismlari qanday chiziqda chiziladi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. W proyeksiyalar tekkisligi qanday nomlanadi?

2. Nima sababdan W tekisligi kiritiladi? 17.7-chizma.

4. Proyeksiyalovchi nurlar bitta markazdan chiqsa, qanday proyeksiyalash usuli deyiladi?

  A. Qiyshiq burchakli;    B. Markaziy;    C. To’g’ri burchakli;    D. Ortogonal

5. H, V va W proyeksiyalar tekisliklari fazoda o’zaro qanday vaziyatda joylashadi?

A. Parallel      C. Perpendikulyar      B. Og’ma        D. Bitta tekislikda

V.   O’quvchilarni baholash.                

 

VI.              Uyga vazifa:  17.6-chizma.

 

 

 

                                                           “Ko’rildi”_______Qurbonova N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              19- dars      Chizmachilik          8-”а”     28.01.2019

                                                     8-”b”     26.01.2019

                                                     8-”v”    26.01.2019

Dars mavzusi:  Geometrik jismlar va ularning proyeksiyalari.  5-Grafik ish. Geometrik jismlar proyeksiyalarini chizish. 

Dars maqsadi: Geometrik jismlar va ularning proyeksiyalarini o’rgatish.

a) talimiy maqsad:                                 

proyeksiyalash usullarini o`rganish, murakkab bo`lmagan detallarning to`g`ri burchakli hamda aksonometrik proyeksiyalarini bajarish ko`nikmalariga ega bo`lish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Nuqta, to`g`ri chiziq va tekis shakllarning bitta ikkita, uchta o`zaro perpendikulyar tekisliklarda proyeksiyalarini yasash. Geometrik jismlar silindr, konus, piramida va prizmalarning proyeksiyalarini qurish. Geometrik jismlar silindr, konus, yordamida va prizmalarning proyeksiyalarini qurish;

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1.  Qanday chizg’ich tasvirlangan?

A. Burchaklari 900, 600, 300 li      C. Burchaklari 900, 450, 450 li    

B. Reysshina                                D. Lekalo           

       

2.  A4 bichim (format)li qog’ozning o’lchamlari qanday (mm)?

      A. 594x841;        B. 420x594;        C. 210x297;        D. 297x420.

3. Chizma hoshiyasi (ramka) qanday yog’onlikdagi chiziqda chiziladi?

      A. Ingichka tutash;                                B. Asosiy yo’g’on tutash;

      C. Shtrih;                                              D. Ingichka shtrih-punktir.

4. Asosiy yozuv ramkasining o’lchamlari qanday (mm)? 

III. Yangi mavzu:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Qanday geometric jism ko’pyoqlik deyiladi?

2. Kubning nechta uchi bor?

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:  17.6-chizma.

 

 

 

                                                    “Ko’rildi”_________Qurbonova N

 

 

 

         20- dars      Chizmachilik          8-”A”      4.02.2019

                                                 8-”b”      9.02.2019

                                                 8-”v”      9.02.2019

Dars mavzusi:  Silindr, konus va shar (sfera)ning  proyeksiyalari.

Dars maqsadi: Silindr, konus va sharning  proyeksiyalarini o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

proyeksiyalash usullarini o`rganish, murakkab bo`lmagan detallarning to`g`ri burchakli hamda aksonometrik proyeksiyalarini bajarish ko`nikmalariga ega bo`lish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Nuqta, to`g`ri chiziq va tekis shakllarning bitta ikkita, uchta o`zaro perpendikulyar tekisliklarda proyeksiyalarini yasash. Geometrik jismlar silindr, konus, piramida va prizmalarning proyeksiyalarini qurish.   Geometrik jismlar silindr, konus, yordamida va prizmalarning proyeksiyalarini qurish;

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Qanday geometric jism ko’pyoqlik deyiladi?

2. Kubning nechta uchi bor?

III. Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Silindr qanday hosil bo’ladi?

2. Kesik konus nechta o’lchamga ega?

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:  19.8-chizma.

 

 

                                                        “Ko’rildi”___________Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             21- dars      Chizmachilik          8-”a”     11.02.2019

                                                     8-”b”    16.02.2019 

                                                     8-”v”    16.02.2019 

 

Dars mavzusi:  Ko’rinishlar. Bosh va asosiy xamda mahalliy va qo’shimcha ko’rinishlar.

Dars maqsadi: Ko’rinishlar, bosh va asosiy xamda mahalliy va qo’shimcha ko’rinishlarni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

bosh va asosiy xamda mahalliy va qo’shimcha ko’rinishlarni hosil qila bilish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish  Chizmalarni o`qish tartib qoidalarini bilish.Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash. Bosh va zaruriy ko`rinishlar sonini aniqlash, modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini va modelning ikki ko`rinishiga asosan uchinchi  o`rinishini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Silindr qanday hosil bo’ladi?

2. Kesik konus nechta o’lchamga ega?

3. Umumiy chiziladigan tekis shakl H ga qanday proyeksiyalanadi?

4. Chizma masshtabi deb nimaga aytiladi.

5, M 2:1 qanday masshtabni bildiradi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

Mahalliy ko’rinish deganda qanday ko’rinishni tushunasiz?

15. Aylaning o’zaro perpendikulyar ikkita diametri  uni nechta teng bo’lakka bo’ladi.

A. Ikkita;    B. Uchta;    C. To’rtta;     D. Oltita.

4. Chizmalarda ko’zga ko’rinib turgan detal shaklini tasvirlashda chiziladigan chiziq nima deyiladi?

A. Simmetriya chizig’i;  B. Markaz chiziq;

      d. Tutash to’lqin chiziqlar;        C. Asosiy tutash, yo’g’on chiziq.

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 21.3-chizma.

 

 

 

 

                                           “Ko’rildi”                       Qurbonova N

 

 

 

 

           22- dars      Chizmachilik          8-”A”          11.02.2019

                                                      8-”b”           16.02.2019

                                                      8-”v”            16.02.2019

Dars mavzusi:  Modelning asliga va o’ziga qarab uning uchta ko’rinishini chizish.

Dars maqsadi: Modelning asliga va o’ziga qarab uning uchta ko’rinishini chizishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

modelning asliga va o’ziga qarab uning uchta ko’rinishini chizishni bilish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.

 Modelning berilgan ikki proyeksiyasi bo`yicha uchinchi ko`rinishini yasash Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.  Bosh va zaruriy ko`rinishlar sonini aniqlash, modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini va modelning ikki ko`rinishiga asosan uchinchi  o`rinishini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

Mahalliy ko’rinish deganda qanday ko’rinishni tushunasiz?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Tehnik detal shakli nima uchun tahlil qilinadi?

2. Modelning o’ziga qarab uning ko’rinishlari qanday chiziladi?

3. Aylaning o’zaro perpendikulyar ikkita diametri  uni nechta teng bo’lakka bo’ladi.

A. Ikkita;    B. Uchta;    C. To’rtta;     D. Oltita.

4. Chizmalarda ko’zga ko’rinib turgan detal shaklini tasvirlashda chiziladigan chiziq nima deyiladi?

A. Simmetriya chizig’i;               B. Markaz chiziq;

B. Tutash to’lqin chiziqlar;        C. Asosiy tutash, yo’g’on chiziq.

5. Chizmalarda kvadrat teshik yoki kvadrat bo’rtiq o’lcham soni oldiga qanday belgi qo’yiladi?

A. R;     B. S;     C. Ø;      D.□.

6. Aylaning o’zaro perpendikulyar ikkita diametri  uni nechta teng bo’lakka bo’ladi.

A. Ikkita;    B. Uchta;    C. To’rtta;     D. Oltita.

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 22.2, 23.2-chizma

 

 

 

.

                                                        “Ko’rildi”_______________Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           23- dars      Chizmachilik          8-”A”     25.02.2019

                                                 8-”b”       23.02.2019

                                                 8-”v”      23.02.2019

 

Dars mavzusi:  Oddiy model chizmalarini taxlil qilish, geometric jismlarga ajratish. Chizmalarni o’qish tartibi va qoidalari.

Dars maqsadi: Oddiy model chizmalarini taxlil qilish, geometric jismlarga ajratish. Chizmalarni o’qish tartibi va qoidalarini o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

modelning asliga va o’ziga qarab uning uchta ko’rinishini chizishni bilish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.  Modelning berilgan ikki proyeksiyasi bo`yicha uchinchi ko`rinishini yasash.Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash. Bosh va zaruriy ko`rinishlar sonini aniqlash, modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini va modelning ikki ko`rinishiga asosan uchinchi  o`rinishini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Tehnik detal shakli nima uchun tahlil qilinadi?

2. Modelning o’ziga qarab uning ko’rinishlari qanday chiziladi?

III. Yangi mavzu bayoni:

 

IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Texnik modellar qanday yasaladi?

2. Texnik detallardagi oltiburchakli prizma nima uchun kerak?

kандай xолатда масштаб сони олдига М ҳарфи қўйилмайди?

Чизма устига ёзилганда

*Асосий ёзувнинг графасига ёзилганда

Чизма остига ёзилганда

Маҳаллий қирқимда

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 25.4-chizma.

 

 

 

 

 

                                                        “Ko’rildi”_______________Qurbonova N

 

 

 

        24- dars      Chizmachilik          8-”A”      4.03.2019

                                                 8-”b”      2.03.2019

                                                 8-”v”      2.03.2019

Dars mavzusi:  Modelning berilgan ikki proyeksiyasi bo’yicha uchinchi ko’rinishini yasash.

Dars maqsadi: Modelning berilgan ikki proyeksiyasi bo’yicha uchinchi ko’rinishini yasashni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

modelning asliga va o’ziga qarab uning uchta ko’rinishini chizishni bilish.

 b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Modelning berilgan ikki proyeksiyasi bo`yicha uchinchi ko`rinishini yasash.Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash. Bosh va zaruriy ko`rinishlar sonini aniqlash, modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini va modelning ikki ko`rinishiga asosan uchinchi  o`rinishini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Texnik modellar qanday yasaladi?

2. Texnik detallardagi oltiburchakli prizma nima uchun kerak?

III. Yangi mavzu bayoni:

 

IV.  Darsni mustahkamlash.                

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 26.1-chizma.

 

 

 

O`IBDO`                                Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            25- dars      Chizmachilik          8-”A”          4.03.2019

                                                     8-”b”         9.03.2019

                                                     8-”v”          9.03.2019

 

Dars mavzusi:  Detalning ikkita ko’rinishidagi yetishmovchi chiziqlarni aniqlash va uchinchi ko’rinishini chizish. Olchamlarini qo’yish. 6-grafik ish.  3-nazorat ishi.

Dars maqsadi: Detalning ikkita ko’rinishidagi yetishmovchi chiziqlarni aniqlash va uchinchi ko’rinishini chizishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

modelning asliga va o’ziga qarab uning uchta ko’rinishini chizishni bilish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.  Modelning berilgan ikki proyeksiyasi bo`yicha uchinchi ko`rinishini yasash. Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.  Bosh va zaruriy ko`rinishlar sonini aniqlash, modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini va modelning ikki ko`rinishiga asosan uchinchi  o`rinishini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

        I.            Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish. Davomat. Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

III. Yangi mavzu bayoni:

1.  “Proyeksiya” so’zi nima ma’noni bildiradi?

A. Tasvir ;        B. Oldinga tashlamoq;      C. Rasm;        D. Chizma.

2.Qaysi chizmada markaz chiziqlar to’g’ri tasvirlangan?

3. H, V va W proyeksiyalar tekisliklari fazoda o’zaro qanday vaziyatda joylashadi?

A. Parallel;      B. Og’ma;      C. Bitta tekislikda;      D. Perpendikulyar.

4.  V bilan qanday proyeksiyalar tekisligi belgilanadi?

A. Parallel;     B. Frontal;       C.  Aksonometrik;       D. Profil.

5. Fazoda  H va V proyeksiyalar tekisliklari o’zaro qanday joylashadi?

A. Parallel;     B. Perpendikulyar;    C. Bitta tekislikda;      D. Ixtiyoriy.

6. Umumiy bitta uchga ega bo’lgan uchburchakliklardan tuzilgan ko’pyoqlik nima deyiladi?

A. Kub      B. Prizma;       C. Piramida;       D. Parallelepiped.     

7. V tekislikka perpendikulyar to’g’ri chiziq H tekislikka qanday ko’rinishda proyeksiyalanadi?

A. O’zini haqiqiy ko’rinishida;       B. Qisqarib;     C. Nuqta ko’rinishida;   

8. W proyeksiyalar tekisligi qanday nomlanadi?

    A. Gorizontal;     B. Profil;       C. Frontal;     D. Vertikal.

IV.  Darsni mustahkamlash.                

Test bajarish.

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:      26.2-chizma

                                                       

 

 

                                       O`IBDO`                                  Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             26- dars      Chizmachilik          8-”A”       11.03.2019

                                                     8-”b”       16.03.2019

                                                     8-”v”        16.03.2019

Dars mavzusi:  Aksonometrik proyeksiyalar xaqida umumiy tushuncha va o’qlarning joylashishi.

Dars maqsadi: Aksonometrik proyeksiyalar xaqida umumiy tushuncha va o’qlarning joylashishini o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari.Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.  Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari va aylananing aksonometriyasini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1.  “Proyeksiya” so’zi nima ma’noni bildiradi?

A. Tasvir ;        B. Oldinga tashlamoq;      C. Rasm;        D. Chizma.

2.Qaysi chizmada markaz chiziqlar to’g’ri tasvirlangan?

3. H, V va W proyeksiyalar tekisliklari fazoda o’zaro qanday vaziyatda joylashadi?

A. Parallel;      B. Og’ma;      C. Bitta tekislikda;      D. Perpendikulyar.

III Yangi mavzu bayoni:

Стандартда қайси чизма шрифт белгиланмаган?

40

*22

10

14

Узун деталлар чизмада қандай қисқартирилади?

Масштабни ўзгартириб

Масштабни ўзгартирмасдан

*Узиб тасвирлаш орқали

Кичрайтириб тасвирланади

Цилиндрик деталларнинг бош кўриниши қандай тасвирланади?

Иш вазиятига кўра

*Станокда ишлов берилишига асосланиб

Конструктив элементларнинг асосий бош сонига қараб

Кўпроқ ўлчам қўйишга мос кўринишга асосланиб

Маҳаллий кўриниш нима?

*Асосий проекция текисликларига параллел бўлган тасвир

Бош кўринишга алоқаси бўлган тасвир

Бош кўринишга алоқаси бўлмаган тасвир

Буюмнинг чизмадаги чегараланган қисми

Чизмачилик шрифтининг ўлчами қандай аниқланади?

Кичик ҳарфларнинг баландлиги бўйича

Кичик рақамларнинг баландлиги бўйича

Бош ҳарфларнинг эни бўйича

*Бош ҳарфларнинг баландлиги бўйича

 

IV.  Darsni mustahkamlash.                

Akasonometriya deb nimaga aytiladi? Dimetriya nima?

1. V tekislikka perpendikulyar to’g’ri chiziq H tekislikka qanday ko’rinishda proyeksiyalanadi?

A. O’zini haqiqiy ko’rinishida;       B. Qisqarib;     C. Nuqta ko’rinishida;   

2. W proyeksiyalar tekisligi qanday nomlanadi?

    A. Gorizontal;     B. Profil;       C. Frontal;     D. Vertikal.

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 27.3-chizma

 

 

 

                                                           O`IBDO`                   Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                       “Ko’rildi”________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

27- dars      Chizmachilik          8-”a”      1.04.2019

                                                      8-”b”      30.03.2019

                                                      8-”v”      30,03.2019

Dars mavzusi:  Tekis shakllarning aksonometriyasini yasash.

Dars maqsadi: Tekis shakllarning aksonometriyasini yasashni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari. Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash. Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari va aylananing aksonometriyasini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Frontal dimetriya va izometriya deb nimaga aytiladi?

2. Izometriyada oqlar orasidagi burchaklar qanchaga teng?

3. Frontal dimetriyada x va z oqlarga nisbatan y oqqa qancha o’lcham qo’yiladi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

Muntazam ko’pburchak frontal dimetriyada V ga qanday ko’rinishda tasvirlanadi?

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:   28.10-chizma

 

 

                                 “Ko’rildi”___________Qurbonova N

 

 

 

 

           28- dars      Chizmachilik          8-”a”      8.04.2019

                                                      8-”b”      6.04.2019

                                                      8-”s”      6.04.2019

Dars mavzusi:  Detalning frontal dimetrik proyeksiyasi.

Dars maqsadi: Detalning frontal dimetrik proyeksiyasini o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari.Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.  Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari va aylananing aksonometriyasini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

Muntazam ko’pburchak frontal dimetriyada V ga qanday ko’rinishda tasvirlanadi?

kандай xолатда масштаб сони олдига М ҳарфи қўйилмайди?

Чизма устига ёзилганда

*Асосий ёзувнинг графасига ёзилганда

Чизма остига ёзилганда

Маҳаллий қирқимда

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Muntazam ko’pburchak frontal dimetriyada V ga qanday ko’rinishda tasvirlanadi?

2. Chizmalarda ko’zga ko’rinib turgan detal shaklini tasvirlashda chiziladigan chiziq nima deyiladi?

A. Simmetriya chizig’i;               B. Markaz chiziq;

B. Tutash to’lqin chiziqlar;        C. Asosiy tutash, yo’g’on chiziq.

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 29.5-chizma

                                             

 

 

                                       O`IBDO`                               Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            29- dars      Chizmachilik          8-”a”      15.04.2019

                                                     8-”b”     20.04.2019

                                                     8-”v”     20.04.2019

 

Dars mavzusi:  Detalning izometrik proyeksiyasi.

7-Grafik ish. Detalning berilgan ikkita ko’rinishiga binoan uning frontal dimetriyasi yoki izometrik proyeksiyasini bajarish.

Dars maqsadi: Detalning izometrik proyeksiyasini o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

 b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari. Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash. Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari va aylananing aksonometriyasini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1.  Nima sababdan frontal dimetriyada H yoki W ga parallel aylanalar V ga almashtirib chiziladi?

2. Nima uchun aylanalar H yoki W da ellips ko’rinishida tasvirlanadi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

kандай xолатда масштаб сони олдига М ҳарфи қўйилмайди?

Чизма устига ёзилганда

*Асосий ёзувнинг графасига ёзилганда

Чизма остига ёзилганда

Маҳаллий қирқимда

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:    29.5-chizma

 

 

 

                                                           O`IBDO`                            Qurbonova N

 

 

                                          

 

 

 

 

 

 

 

                                                       

 

         30- dars      Chizmachilik          8-”A”        22.04.2019

                                                 8-”b”        27.04.2019

                                                 8-”v”         27.04.2019

 

Dars mavzusi: Aksonometrik proyeksiyalr  bo’yicha amaliy mashg’ulot. (2soat)

Dars maqsadi: Aksonometrik proyeksiyalr  bo’yicha amaliy mashg’ulotni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish. Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari.Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari va aylananing aksonometriyasini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

       I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1.  Nima sababdan frontal dimetriyada H yoki W ga parallel aylanalar V ga almashtirib chiziladi?

2. Nima uchun aylanalar H yoki W da ellips ko’rinishida tasvirlanadi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

Detalning Vdagi tasviri qanday ko’ rinish deyiladi?

     A. Ustdan;    C. Olddan;     B. O’ngdan;      D. Ostdan

4. Proyeksiyalovchi nurlar bitta markazdan chiqsa, qanday proyeksiyalash usuli deyiladi?

  A. Qiyshiq burchakli;    B. Markaziy;    C. To’g’ri burchakli;    D. Ortogonal

5. H, V va W proyeksiyalar tekisliklari fazoda o’zaro qanday vaziyatda joylashadi?

A. Parallel      C. Perpendikulyar      B. Og’ma        D. Bitta tekislikda

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:

Detalning ikkita ko’rinishiga muvofiq uning oldin frontal dimetriyasi, so’ngra izometriyasini bajaring.

 

 

 

 

 

                                                         O`IBDO`                             Qurbonova N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31- dars      Chizmachilik          8-”A”      _______________“Ko’rildi”_______________

                                                 8-”b”      _______________

                                                 8-”v”      _______________

 

Dars mavzusi: Aksonometrik proyeksiyalr  bo’yicha amaliy mashg’ulot.

 

Dars maqsadi: Aksonometrik proyeksiyalr  bo’yicha amaliy mashg’ulot haqida o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.

DTC talablari:

Bilim:  Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari.

Ko’nikma: Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.

Malaka:  Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari va aylananing aksonometriyasini yasash.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
 I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani takrorlash                  – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa

Darsning borishi:

        I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1.  Nima sababdan frontal dimetriyada H yoki W ga parallel aylanalar V ga almashtirib chiziladi?

2. Nima uchun aylanalar H yoki W da ellips ko’rinishida tasvirlanadi?

III. Yangi mavzu bayoni:

Berilgan detallardan birini izometriyada chizing

IV.  Darsni mustahkamlash.                

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: Detalning ikkita ko’rinishiga muvofiq uning oldin frontal dimetriyasi, so’ngra izometriyasini bajaring.

                                                    

32- dars      Chizmachilik          8-”A”      _______________“Ko’rildi”_______________

                                                 8-”b”      _______________

                                                 8-”v”      _______________

 

Dars mavzusi: Eskizlar haqida tushuncha va uni chizish bosqichlari. O’quv modellarining eskizini chizish.

 

Dars maqsadi: Eskizlar haqida tushuncha va uni chizish bosqichlari. O’quv modellarining eskizini chizishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.

DTC talablari:

Bilim:  Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari.

Ko’nikma: Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.

Malaka:  To`g`ri burchakli izometrik va qiyshiq burchakli diametrik proyeksiyalarni bajarish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
 I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani takrorlash                  – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa

Darsning borishi:

        I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Eskiz qanday tartibda bajariladi?

2. Eskiz chizish jarayonida nimalarga ahamiyat beriladi?

V.   O’quvchilarni baholash.                 

VI.   Uyga vazifa:    32.2, 32.6-chizma.

                                                      “Ko’rildi”________________________

33- dars      Chizmachilik          8-”A”      _______________

                                                 8-”b”      _______________

                                                 8-”v”      _______________

 

Dars mavzusi: Test sinovi.  4-Nazorat ishi.

 

Dars maqsadi: Sifatli ta’lim berish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.

DTC talablari:

Bilim:  Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari.

Ko’nikma: Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.

Malaka:  To`g`ri burchakli izometrik va qiyshiq burchakli diametrik proyeksiyalarni bajarish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
 I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani takrorlash                  – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa

Darsning borishi:

        I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Eskiz qanday tartibda bajariladi?

2. Eskiz chizish jarayonida nimalarga ahamiyat beriladi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Aylaning o’zaro perpendikulyar ikkita diametri  uni nechta teng bo’lakka bo’ladi.

A. Ikkita;    B. Uchta;    C. To’rtta;     D. Oltita.

2. Chizmalarda ko’zga ko’rinib turgan detal shaklini tasvirlashda chiziladigan chiziq nima deyiladi?

A. Simmetriya chizig’i;               B. Markaz chiziq;

      s. Tutash to’lqin chiziqlar;        d. Asosiy tutash, yo’g’on chiziq.

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: Takrorlash.

34- dars      Chizmachilik          8-”A”      _______________“Ko’rildi”_______________

                                                 8-”b”      _______________

                                                 8-”v”      _______________

Dars mavzusi: Texnik rasm chizish. 8-grafik ish. Modelga qarab uning eskizi va texnik rasmini chizish.

 

Dars maqsadi: Texnik rasm chizish. 8-grafik ish. Modelga qarab uning eskizi va texnik rasmini chizishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad:

ma`lumotnoma adabiyotlardan foydalana bilishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

o`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.

DTC talablari:

Bilim:  Aksonometrik proyeksiyalarni hosil qilish va ularning turlari.

Ko’nikma: Modelning asliga qarab kerakli ko`rinishni va modelning yaqqol tasviriga asosan uning ko`rinishlarini yasash.

Malaka:  To`g`ri burchakli izometrik va qiyshiq burchakli diametrik proyeksiyalarni bajarish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzu mazmuniga oid o’quv plakatlar va slaydda tasvirlar.

Foydalanilgan adabiyot:

Chizmachilik 8-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Chizmachilik 8-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
 I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani takrorlash                  – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa

Darsning borishi:

        I.            Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Eskiz qanday tartibda bajariladi?

2. Eskiz chizish jarayonida nimalarga ahamiyat beriladi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV.  Darsni mustahkamlash.                

Qanday rasmlar texnik rasmlar deyiladi? Unimaga asoslanib chiziladi?

Detalning Vdagi tasviri qanday ko’ rinish deyiladi?

     A. Ustdan;    C. Olddan;     B. O’ngdan;      D. Ostdan

4. Proyeksiyalovchi nurlar bitta markazdan chiqsa, qanday proyeksiyalash usuli deyiladi?

  A. Qiyshiq burchakli;    B. Markaziy;    C. To’g’ri burchakli;    D. Ortogonal

5. H, V va W proyeksiyalar tekisliklari fazoda o’zaro qanday vaziyatda joylashadi?

A. Parallel      C. Perpendikulyar      B. Og’ma        D. Bitta tekislikda

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: Takrorlash.