Сабақ жоспары
Сабақ реті_7 _ Пәні физика _ Сынып 7 Күні__________
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
№1 зертханалық жұмыс. “Өлшеуіш цилиндр бөліктерінің құныны анықтау, дененің
көлемін өлшеу.”
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
1. Білімділік мақсаты:
Өлшеуіш цилиндр бөліктерінің құныны анықтау, дененің көлемін
өлшеу, аспаптар шкалалары бөліктерінің құнын анықтау.
2. Дамытушылық мақсаты:
Білімдерін пысықтау, бекіту, ойлау қабілеттерін және білімге деген
құштарлығын арттыру.
3. Тәрбиелік мақсаты:
САБАҚТЫҢ ТҮРІ:
Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке,
табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Аралас, жаңа білімді қалыптастыру, жалпылау, бақылау,
сарамандақ, зертханалық, қорытындылау, тексеру және бағалау,
бекіту, қайталау.
САБАҚТЫҢ ӘДІСТӘСІЛДЕРІ:
Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс, демонстрация, видео
әдісімен, жаттығулар орындау, лаборатория, танымдық ойындар,
сынақ жүргізу.
САБАҚТЫҢ КӨРНЕКІЛІКТЕРІ:
Графопроектор, телевизор, видеомагнитафон, плакаттар, суреттер,
үлестірме қағаздар, слайд.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
І. ДК. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. ДК. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ, ҚАЙТАЛАУ.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК. БІЛІМДІ ЖАНЖАҚТЫ ТЕКСЕРУ:
ІV. ДК. ЖАҢА МАТЕРИАЛДЫ ҚАБЫЛДАУҒА ӘЗІРЛІК, МАҚСАТ ҚОЮ.
Бүгінгі сабағымыздың негізгі мақсаты өлшеуіш цилиндр бөліктерінің құныны анықтау,
дененің көлемін өлшеу.
V. ДК.ЖАҢА МАТЕРИАЛДЫ МЕҢГЕРТУ:
VІ. ДК. ОҚЫТЫЛЫП ОТЫРҒАН ОҚУ МАТЕРИАЛЫН ҚАБЫЛДАУДАҒЫ ОҚУШЫ
ТҮСІНІГІН ТЕКСЕРУ:
VІІ. ДК.ОҚЫТЫЛЫП ОТЫРҒАН ОҚУ МАТЕРИАЛЫН БЕКІТУ НЕМЕСЕ
ДАҒДЫЛАНДЫРУ ЖҰМЫСТАРЫН ЖҮРГІЗУ:
№ 1 зертханалық жұмыс Жабдықтар: Өлшеуіш цилиндр (немесе мензурка), суы бар стакан.
Жұмысты орындауға нұсқаулар
Өлшеуіш цилиндрді қараңдар. Оның бөліктеріне және ондағы қолданылатын
1.
өлшем бірлігіне назар аударыңдар.
2.
Суды стаканнан өлшеуіш цилиндрге құйыңдар.
3.
Дәптердегі суретке өлшеуіш цилиндрге құйылған су бөлігін бейнелеңдер (152
суреттегідей). Су деңгейінің орнын анықтау кезінде көзді (оның иілген шетімен
емес) су бетінің жазық бөлігімен сәйкес келетіндей етіп бағыттаңдар.
Өлшеуіш цилиндрдің бөліктерінің құнын
4.
анықтаңдар. Ол үшін §4–тегі ережені пайдаланыңдар:
бөліктің құны = (... ...) / ... = ...мл
Бөліктің құнын біле отырып, цилиндрдегі судың
5.
көлемін анықтаңдар:
V=... + ... = ... мл.
Өлшеу нәтижелерін сантиметр кубпен және метр
6.
кубпен өрнектеңдер.
Мензурканын ең үлкен
өлшеу келемін оның
бірлігі
Мензурка
бөлігінің
құны
өлшеу
қателігі
Кателігі көрсетілген өлшеу
Нәтижесі (сұйық көлемі)
2тапсырма. Әр түрлі пішіндегі қатты денелердің көлемін анықтау
Жумыстың барысы:
1) Өлшеуіш цилиндрге қатты дене толық бататындай етіп (26сурет) су
құйып, денені сұйыққа толық батырыңдар. Сонда мензурқадағы судың
соңғы және алғашқы деңгейлерінің айырмасы қатты
дененщ келемше тец болады;
2) Пішін мен көлемі ер түрлі 23 қатты дене таңдап алып, оны жіңішке
жіппен байлап, суы бар өлшеуіш цилиндрге салыңдар да, келемін
анықтаңдар өлшеу нәтижелерін 44беттег1 кестеге жазыңдар.
шүмегін бар
3)
ыдыстың көмегімен анықтауға болады (27, асурет). Өлшеу алдында
ыдысқа шүмектің жоғары деңгейше жеткенше су құйылады. Демек
ыдыстағы суға батырганда оның көлеміне тең су асып төгіледі.
өлшеуіш цилиндрге сыймайтын Дененің келемін
Егер зертханада шумегі бар ыдыс жок болса, онда бірінің ішіне бірі сыятын кез келген
ыдысты пайдалануга болады. Бул жагдайда 1ШК1 ыдыска суды кемерше дейш
толтырып кую керек. Денет суга батырганда оньщ келемшдей су сырткы ыдыска
куйылады. Куйылган судьщ келемш мензуркамен елшещц.
Өлшейтін дене
Сұйықтың бастапқы
Дене мен сұйықтың
Қатты дененің көлемі көлемі (V1, см3)
көлемі (V1,см3)
(V=V2V1),см3
VІІІ.ДК. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН БЕРУ: тарауды түгел қайталау.
ІX. ДК. БАҒА ҚОЮ.
Мұғалім: Сарсенова Ләззат Бөрітайқызы. Оқу ісінің меңгерушісі:__________
8 сынып
8 сынып
8 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.