|
Келісілді «Физика» ӘБ жетекшісі Кадыров К.К.________ |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Кинематика |
|||||||||||||||
|
Күні: 1.09.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні |
||||||||||||||
|
Сынып: 9 С |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бірқалыпты түзусызықты қозғалыстың сипаттамалары.Қозғалыс графигі.Қозғалыстың салыстырмалылығы |
|
|||||||||||||
|
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
9.2.1.1.бірқалыптытүзусызықты қозғалыстағы координата теңдеуін ,орын ауыстыру жылдамдықты білу. 9.2.1.2. Галилейдің салыстырмалылық принципін білу және есептер шығаруда қолдану;
|
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушы білуі тиісті… - бірқалыпты түзусызықты қозғалысns түсіндіреді,мысал келтіру; - қозғалыстың сипаттамаларымен танысып,ережесі және координата,орын аыстыру,жылдамдықтың теңдеуін өрнектеу; - қозғалысты график түрінде кескіндеп, түсіндіру; - Галилейдің салыстырмалылық принципін білу және есептер шығаруда қолдану. |
||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушы білуі тиісті… - бірқалыпты түзусызықты қозғалысns түсіндіреді,мысал келтіреді; - қозғалыстың сипаттамаларымен танысып,ережесі және координата,орын аыстыру,жылдамдықтың теңдеуін өрнектейді; - қозғалысты график түрінде кескіндеп,түсіндіреді; - Галилейдің салыстырмалылық принципін білу және есептер шығаруда қолданады. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы оқыту мақсатына жетті,егер.... · Түсініктерін еркін айтып бере алады,сөз қоры молайады. · Термин сөздерді меңгереді, · Ережелерді меңгеріп,ойын тұжырымдайды. Диалог құра отырып, пікірін жеткізіп айтады.
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Айналасындағы қоршаған ортаны тану,оған сүйіспеншілігін білдіріп,аялай білу. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Геометрия,сызу. |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтамен шұғылдана білу |
||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Механиканың негізгі мақсатын,қозғалыстың ережесін білу. |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин 12 мин
3 мин
20 мин
4 мин |
Мұғалім:1.0.Ұйымдастыру кезеңі. 1.1.Оқушылармен амандасу. Үй жұмысын сұрау мақсатында қалыптастырушы бағалау.
Қалыптастырушы бағалау жұмысын талқылау.
Бөлім бойынша жиынтық бағалау.
Түрткі сұрақтар 1.Механиканың негігі мақсаты неде? 2.нені анықтайды? 3.Оған не жұмсайды? 4.Байланыс барма? 5.Не туралы әңгіме айтады? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
А4 қағазы, суреттер |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
19-30 мин
Сергіту сәті. 31-34 мин
35-45 мин
:жеке жұмыс
46-73 мин Жеке жұмыс
Топпен дұмыс
74-76 мин 76-78 мин |
W- Сынып жұмысы Мұғалім сөйлейді Қозғалыс дегеніміз не? Қозғалыс туралы мәлімет беретін,оны сипаттайтын физика бөлімдерінің бірі- кинематика.Қозғалыс түрлерін қарастырып әр біреуіне сипаттайтын теңдеуін беріп түсіндіреді.Қозғалыс сипаттамалары ол орын ауыстыру,координата,жылдамдық. Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс дегеніміз тең уақыт аралығында тең жол жүретін қозғалысты айиамыз.Бұл қозғалыста жылдамдық тұрақты.Координата дененің кеңістіктегі орнын көпсететін шама, х,х0«(м»дененің қозғалыс кезеңдеріндегі орнын көрсетеді,басы-аяғы,орын ауыстыру S«(м»осы екі орынды бағытталып қосады,жылдамдық v «(м/с»осы қозғалыс қарқындылығын көрсетеді.Бірқалыпты қозғалыста бірқалыпты өтеді. S =v·t; S = х-х0 осыдан v·t= х-х0 х=х0 + v·t ,у= у0 + v·t координата үшін, Sх= х-х0 ;Sу= у-у0 S = v·t; орын ауыстыру үшін, v= S/t , vх=(х-х0)/t , vу=(у-у0)/t жылдамдық үшін. Бұл теңдеу бірқалыпты түзусызықты қозғалысқа арналған.Осы теңдеу мезаниканың негізгі есебін шешеді және координатаныі\ң уақытқа тәуелділігін көрсетеді.Бұл формуладан жылдамдық өрнегінде алуға болады.Оны кейін айтамыз.Қозғалысты енді график түрінде көрсетейік.координатаның уақытқа және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін саоып, график түзу сызық болып шықты. Ал қозғалыс бірқалыпты емес болса,онда тең уақыт аралығында әртүрлі жол жүретін қозғалыста жылдамдық үнемі өзгеріп отырады,оны сипаттайтын шаманың атын үдеу деп айтамыз а әрпімен белгіленеді. Жұмбақ жасыру Тапсырма 1 I = өздік жұмыс Есептер шығару, өз жұптарын тексереді (10 мин), №1. Дененің қозғалыс теңдеуі x= 20+60t. Дененің бастапқы координатасы, жылдамдығы, 2 с кейін координатасын табыңдар.
№2. Берілген график бойынша дененің координаталарын, жылдамдығын, 4 с кейін координатасын табыңдар. Дененің қозғалыс теңдеуін жазыңдар.
Жауабы:
Тапсырма 2 Өздік жұмысы – графиктік есептер шығару: Сұрақтар. 1. Графикте қандай қозғалыс кескінделген? 2. Денелердің бастапқы және соңғы координаталары неге тең? 3. Денелер қандай жылдамдықпен жүрді? 4. Денелер қандай уақытта кездеседі? 5. Денелер қай жерде кездеседі? 6. Қозғалыс теңдеуін жазыңдар. №1.
G
№2.
№3.
№4.
№5.
№7.
№8.
№9.
Оқушылар берілген карточкалар бойынша сұрақтарға сүйеніп графиктерді сызып, ұсынылған сұрақтар бойынша өз жауаптарын жазады. Критериалды бағаланалы Кері байланыс: Оқушылар ББҮ кестесінің соңғы бағанын толтырады. (2 мин)
|
Оқулық,дәптерге түртіп жазып отырады
Шамалрдың өлшем бірліктері кестесі
А4 қағазы,ұшақ
А4 карточкалар,
А4 карточкалар,
А4 карточкалар,
А4 карточкалар,
А4 карточкалар,
А4 карточкалар,
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 мин
2 мин |
Үйгетапсырма § тақырыптыоқыпкелу,ереже ,теңдеужаттау Критериалды бағаланалы Кері байланыс: Оқушылар ББҮ кестесінің соңғы бағанын толтырады. (2 мин)
|
Оқулық,қосымша әдеьиет |
|||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||||||
|
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. |
«Бас бармақ» тəсілі көмегімен «Шапалақтаy» тəсілі көмегімен «Мадақтаy» тəсілі көмегімен «Бағдаршам» тәсілі көмегімен Смайликтер берy арқылы |
- Оқyшылардың партада дұрыс отырyын қадағалаy; - АКТ-ны yақытылы қолданy; - Психологиялық жағымда ахyал тyғызy, сергітy сәтін ұйымдастырy. |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.