Қысқа мерзімді жоспар
|
. ________ |
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Кинематика негіздері |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Материялық нүкте.Санақ жүйесі. Салыстырмалы қозғалыс. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.1.1- Материялық нүкте,санақ жүйесі, салыстырмалы қозғалыс,орын ауыстыру ұғымдарының мағынасын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
--механикалық қозғалыстың физикалық мағынасымен танысу; - қозғалыс – материяның ажырамас қасиеті екенін түсіну; - материалдық нүктенің мағынасын ұғыну; - санақ жүйесі түсінігімен танысу; - салыстырмалы механикалық қозғалыстың физикалық мағынасын ашу; - кинематиканың негізгі түсініктерін және теңдеулерін үйрену |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-механикалық қозғалыстың физикалық мағынасымен танысады; - қозғалыс – материяның ажырамас қасиеті екенін түсінеді; - материалдық нүктенің мағынасын ұғынады; - санақ жүйесі түсінігімен танысады; - салыстырмалы механикалық қозғалыстың физикалық мағынасын ашады; - кинематиканың негізгі түсініктерін және теңдеулерін үйренеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қозғалыс және материялық нүкте ұғымдарына ауызша анықтама береді. Қозғалыс пен материя арасындағы байланыстың физикалық мағынасын түсіндіреді Пәнге тән лексика мен терминология: Қозғалыс пен материя Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Санақ жүйесі- механикалық қозғалысты математикалық сипаттау .............
Физикалық шамалар: орынауыстыру, жол, жылдамдық, уақыт, координата және оның физикалық формулаларының мағынасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақ оқушылардың белсенділігін арттыруға, сыни ойлау дағдысын дамытуға және коммуникативтік дағдысын жетілдіруге бағытталған |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика География |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны пайдалану |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
7 сынып Қозғалыс |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 мин
|
І. Ұйымдастыру.
II. Қозғалыс туралы білімдерін еске түсіру Концептуалдық кесте.
«Жұптардың өзара бағалауы» арқылы бағаланады |
Таратпа 1.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
IIІ Оқушыларды топқа бөлу (Галерея әдісі) Топтарға теориялық материалдар үлестіріледі 1топ Механикалық қозғалысқа мысал келтіріп, қасиеті,түрлерін анықтаңдар 2 топ Материя, материалдық нүкте терминінің мағынасын ашып, мысал келтіріңдер 3- топ Санақ жүйесі- механикалық қозғалысты математикалық сипаттау үшін қолданылатынын дәлелдеңдер. Салыстырмалы механикалық қозғалысқа мысал келтіріңдер 4- топ Физикалық шамалар: орынауыстыру, жол, жылдамдық, уақыт, координата және оның физикалық формулаларының мағынасын ашыңдар Тапсырма бойынша постер қорғау
Мұғалімнің презентация бойынша түсіндірмесі
IҮ. Материялық нүкте деп қозғалыстың қарастырылып отырған жағдайында өлшемдерін елемеуге болатын денені айтады. Дененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі қозғалыс траекториясы деп аталады. Поезд жүретін темір жол –поездың, тас жол –автомобильдердің, ұшақтың артында қалған тұманды із-ұшақтың, соқпақ жол- жаяу адамның қозғалыс траекториясын көрсетеді. Қозғалыс траекториясының пішіні әр түрлі санақ денесіне қатысты түрліше болады. Қозғалысты түзусызықты немесе қисықсызықты деп бөледі. Мысалы: шеңбер бойымен, парабола бойымен қозғ. Ү. «Білгенімді зердеме тоқу» тест 1/ Төмендегі жағдайлардың қайсысында денені материялық нүкте деп есептеуге болады: а) ұшақ Астанадан Мәскеуге сапар шекті. б) конькиші жарыс мәресінен өтті. Мәнерлеп коньки тебуші еркін жаттығу орындауда. в) ғарыш кемесінің қозғалысын Жердегі басқару орталығынан бақылайды. Екі ғарыш кемесі түйісу сәтінде. 2/ Мына денелер: метро эскалаторында тұрған адам; төмпешіктен секірген шаңғышы; тігін машинасының инесі- Жермен салыстырғанда түзу сызықпен қозғала ма, әлде қисық сызықпен қозғала ма? 3. Бүкіл материалық дүниеге тән қасиет… а) қозғалыс б) санақ денесі в) тыныштық г) салыстырмалы 2. 4. Санақ жүйесі дегеніміз: а/ санақ денесі б/ координат жүйесі в/ уақыт өлшейтін жүйе г/ санақ денесімен байланысқан координата жүйесі мен сағат 5. Қозғалыс траекториясы деген не? а/ жеке молекуланың қозғалысы б/ жылдамдыққа қарсы қозғалыс в/ қозғалыс бағытын анықтамайтын г/ бір нүктеден екінші нүктеге дененің орын ауыстырғандағы сызығы. 4. .Жердің Күнді айнала қозғалуын қарастырғанда қай кезде Жерді материялық нүкте деп есептеуге болады? а/ Жыл мезгілінің өзгеру уақытын қарастырғанда б/ Жыл мезгілінің ұзақтығы тәулікпен өлшегенде в/ Жер мен Күннің ара қашықтығы метрмен анықталғанда г/ Жыл мерзімінің ұзақтығын секундпен анықтағанда 5. Қозғалыстың қарастырылып отырған жағдайында өлшемдерін елемеуге болатын денені …… деп атаймыз.
|
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
V.Қорытындылау. Үй тапсырмасы VI. Рефлексия «Білім ағашы» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Орташа қабілетті оқушыларға жетелеуші сұрақтар қою арқылы, талдауға қатысуға көмектесу. |
«Шапалақтаy» тəсілі көмегімен «Мадақтаy» тəсілі көмегімен |
- Оқyшылардың партада дұрыс отырyын қадағалаy; - АКТ-ны yақытылы қолданy; - Психологиялық жағымда ахyал тyғызy |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.